GPI
Grand Prix de l´Imaginaire
WWW stránky ocenění: Grand Prix de l´Imaginaire
Nejstarší stále funkční cena ve Francii se původně jmenovala Grand Prix de la Science-Fiction française. Založena byla roku 1973 profesionálními autory a členy francouzského fandomu. Zpočátku se hlasovalo jen ve dvou kategoriích: nejlepší román a nejlepší novela. Po zániku ceny Apollo došlo k výraznému rozšíření a přiblížení podoby k americké Nebule a Hugu.
2022
-
ročník: 50
- Francouzská povídka/sbírka
-
vítěz
- Plasmas (recueil) de Céline Minard (Rivages)
nominace
- Jérôme Leroy
- Meurtre dans la douceur de Jérôme Leroy (in Renaissances, Syros)
- Collisions par temps calme de Stéphane Beauverger (La Volte)
- Le Récit recyclé, de Flore Vesco (in Elle est le vent furieux, Flammarion)
- Francouzský román
-
vítěz
- Jérôme Leroy
- Vivonne de Jérôme Leroy (La Table ronde)
nominace
- Citadins de demain de Claire Duvivier (Aux forges de Vulcain)
- Nous sommes les chasseurs de Jérémy Fel (Rivages)
- La Nuit du faune de Romain Lucazeau (Albin Michel)
- Feminicid de Christophe Siébert (Au diable vauvert)
- Francouzský román pro mládež
-
vítěz
- Prospérine Virgule-Point et la Phrase sans fin de Laure Dargelos (Rivka)
nominace
- La Honte de la Galaxie d’Alexis Brocas (Sarbacane)
- La Sourcière d’Élise Fontenaille (Rouergue)
- D’Or et d’Oreillers de Flore Vesco (L’École des loisirs)
- Překlad
-
vítěz
- Mathilde Montier pour Les Tambours du Dieu noir et Ring Shout de P. Djèlí Clark (L’Atalante)
nominace
- Patrick Couton pour Le Livre de Koli de M.R. Carey (L’Atalante)
- Benoît Domis pour Andrea Cort, tomes 1 & 2, d’Adam-Troy Castro (Albin Michel)
- Gilles Goullet pour Un Souvenir nommé empire d’Arkady Martine (Nouveaux Millénaires)
- Anne Plantagenet pour Notre part de nuit de Mariana Enriquez (Le Sous-sol)
- Výtvarník
-
vítěz
- Elena Vieillard pour Citadins de demain de Claire Duvivier et Le Sang de la Cité de Guillaume Chamanadjian (Aux forges de Vulcain)
nominace
- Zdzislaw Beksinski pour L’Intégrale Howard Phillips Lovecraft (Mnémos)
- Benjamin Carré pour Les Tambours du Dieu noir de P. Djèlí Clark (L’Atalante)
- Dorian Danielsen & Véronique Meignaud pour Le Livre de Koli de M.R. Carey (L’Atalante)
- Stephan Martinière pour Le Mystère du tramway hanté de P. Djèlí Clark (L’Atalante)
- Aurélien Police pour Les Ancêtres de Brian Catling (Fleuve)
- Zahraniční povídka/sbírka
-
vítěz
- Anjali Sachdeva
- Tous les noms qu’ ils donnaient à Dieu d’Anjali Sachdeva (Albin Michel)
nominace
- Phenderson Djèlí Clark
- Livia Llewellyn
- Priya Sharma
- Lucius Shepard
- Ring Shout de P. Djèlí Clark (L’Atalante) (Ring Shout)
- Fournaise de Livia Llewellyn (Dystopia)
- Ormeshadow de Priya Sharma (Le Bélial’) (Ormeshadow)
- Le Livre écorné de ma vie de Lucius Shepard (Le Bélial’) (Dog-Eared Paperback of My Life)
- Zahraniční román
-
Adam-Troy Castro byl nominován za první 2 díly cyklu „Andrea Cort“ (Případy Andrey Cortové).
vítěz
- Mariana Enríquez
- Notre part de nuit de Mariana Enriquez (Le Sous-sol) (Nuestra parte de noche)
nominace
- Bennett, Robert Jackson - Čaropisci 85% / 14
- Castro, Adam-Troy - Vyslanci mrtvých 81% / 55
- Castro, Adam-Troy - Třetí dráp boží 76% / 23
- Carol Emshwiller
- James Morrow
- John Scalzi
- La Monture de Carol Emshwiller (Argyll) (The Mount)
- Lazare attend de James Morrow (Au diable vauvert)
- L’Interdépendance, tomes 1 à 3, de John Scalzi (L’Atalante) (The Last Emperox)
- Zahraniční román pro mládež
-
vítěz
- Lian Hearn
- Les Guerriers orphelins de Lian Hearn (Gallimard jeunesse) (Orphan Warriors)
nominace