ocenění » GPI » Zahraniční povídka/sbírka

GPI

Grand Prix de l´Imaginaire

WWW stránky ocenění: Grand Prix de l´Imaginaire

Nejstarší stále funkční cena ve Francii se původně jmenovala Grand Prix de la Science-Fiction française. Založena byla roku 1973 profesio­nálními autory a členy francouzského fandomu. Zpočátku se hlasovalo jen ve dvou kategoriích: nejlepší román a nejlepší novela. Po zániku ceny Apollo došlo k výraznému rozšíření a přiblížení podoby k americké Nebule a Hugu.

Zahraniční povídka/sbírka

originální název: Nouvelle étrangère

1995

vítěz

nominace

  • Robert Silverberg
  • Tombouctou à l’heure du lion de Robert Silverberg (in Le nez de Cléopâtre, Denoël)
1996

vítěz

nominace

  • Connie Willis
  • Temps mort de Connie Willis (in Futurs à bascule, Pocket)
1997

vítěz

nominace

1998

vítěz

  • Poppy Z. Brite
  • Calcutta, seigneur des nerfs de Poppy Z. Brite (in Contes de la fée verte, Denoël)

nominace

1999

vítěz

  • John Crowley
  • La Grande oeuvre du temps de John Crowley (in La Grande oeuvre du temps, Rivages)

nominace

2000

vítěz

nominace

2001

vítěz

nominace

2002

vítěz

  • Christopher M. Priest
  • Retour au foyer de Christopher Priest (in Destination 3001, Flammarion) (The Discharge)

nominace

2003

vítěz

  • Les nuits de Leningrad de Graham Joyce (Faux rêveurs, Bragelonne)

nominace

  • McDonald, Ian - Příběh Tendeléo   86% / 16
  • Paul Di Filippo
  • Harlan Ellison
  • Jelena Arseňjeva
  • Pages perdues (recueil) de Paul Di Filippo (J'ai lu)
  • Dérapages (recueil) de Harlan Ellison (Flammarion) (Slippage: Precariously Poised, Previously Uncollected Stories)
  • Un bouleau, un renard blanc... de Elena Arsenieva (Utopiae 2001, L'Atalante)
  • Champs d’automne de Daniel Mares (Détectives de l’impossible, J'ai lu)
2004

vítěz

  • Peter S. Beagle
  • Le rhinocéros qui citait Nietzsche (recueil) de Peter S. Beagle (Gallimard)

nominace

  • Christopher Fowler
  • Lisa Goldstein
  • Kristine Kathryn Rusch
  • Démons intimes (recueil) de Christopher Fowler (Au diable vauvert)
  • Miettes et cailloux de Lisa Goldstein (Blanche Neige, rouge sang, Fleuve Noir)
  • L'étrangeté du jour et Les filles de la baleine de Kristine Kathryn Rusch (Traverses, L'Oxymore ; Asphodale n°3)
  • Kaishaku de Yoss (Utopiae 2002, L'Atalante)
2005

vítěz

nominace

  • Robert Holdstock
  • Martin, George R. R. - Hruškovitý   78% / 6
  • Dans la vallée des statues (recueil) de Robert Holdstock (Denoël)
  • La rose blanche de Bonaparte de Franco Ricciardiello (Passés recomposés, Nestiveqnen)
  • L’agent de voyage de Nicholas Waller (Galaxies n°31)
2006

vítěz

nominace

2007

vítěz

nominace

2008

vítěz

  • Ursula K. Le Guin
  • Quatre chemins du pardon (recueil) de Ursula K. Le Guin (L'Atalante)

nominace

2009

Zvítězila Kelly Link, výběr z 2 povídkových sbírek vyšel ve francouzštině pod názvem „La Jeune détective et autres histoires étranges“.

vítěz

nominace

2011

vítěz

  • Lucius Shepard
  • Sous des cieux étrangers (Recueil) de Lucius Shepard (Le Bélial')

nominace

2012

vítěz

  • Lisa Tuttle
  • Ainsi naissent les fantômes (recueil) de Lisa Tuttle (Dystopia)

nominace

2013

vítěz

nominace

2014

vítěz

  • Nina Allan
  • Complications (recueil) de Nina Allan (Tristram)

nominace

2015

vítěz

nominace

2017

vítěz

nominace

  • Ken Liu
  • Lev Grossman
  • Greg Egan
  • Peter Watts
  • Vandana Singh
  • Sofia Samatar
  • Ken Liu
  • Adam-Troy Castro
  • McAuley, Paul James - Volba   69% / 10
  • Une brève histoire des formes à venir d’Adam-Troy Castro (in Angle Mort n°11)
  • L’Homme qui mit fin à l’histoire de Ken Liu (Bélial')
  • Honey Bear de Sofia Samatar (in Angle Mort n°11)
  • Infinités (recueil) de Vandana Singh (Denoël)
  • Au-delà du gouffre (recueil) de Peter Watts (Bélial' & Quarante-Deux)
  • Les yeux de l’arc-en-ciel de Greg Egan (in Bifrost n°81)
  • Fin de partie de Lev Grossman (in Utopiales 2016, ActuSF)
  • Une brève histoire du Tunnel transpacifique de Ken Liu (in Bifrost n° 83)
  • L’après-vie de Janna Silverstein (in Galaxies n° 42/84)
2018

vítěz

  • Nancy Anne Kress
  • Dancing on Air and other stories (Danses aériennes), Nancy Kress
2019

vítěz

  • “Touring with the Alien” (“Voyage avec l’extraterrestre“), Carolyn Ives Gilman
2020

vítěz

  • The Murders of Molly Southbourne (Les Meurtres de Molly Southbourne), Tade Thompson
2021

vítěz

  • Rich Larson
  • Tomorrow Factory (La Fabrique des lendemains), Rich Larson


WebArchiv - archiv českého webu