GPI
Grand Prix de l´Imaginaire
WWW stránky ocenění: Grand Prix de l´Imaginaire
Nejstarší stále funkční cena ve Francii se původně jmenovala Grand Prix de la Science-Fiction française. Založena byla roku 1973 profesionálními autory a členy francouzského fandomu. Zpočátku se hlasovalo jen ve dvou kategoriích: nejlepší román a nejlepší novela. Po zániku ceny Apollo došlo k výraznému rozšíření a přiblížení podoby k americké Nebule a Hugu.
Zahraniční román pro mládež
-
originální název: Romans jeunesse étranger
- 2011
-
Nominován byl Brandon Sanderson za sérii „Alcatraz“.
vítěz
- Arthur Slade
- La Confrérie de l'horloge de Arthur Slade (Le Masque)
nominace
- Cornelia Funke
- Westerfeld, Scott - Leviatan 82% / 28
- Gaiman; Reaves - Mezisvět 70% / 52
- Brandon Sanderson
- Connolly, John - Brána do pekla 75% / 4
- Joyce Carol Oates
- Mary E. Pearson
- Alcatraz
- Le Sortilège de pierre de Cornelia Funke (Gallimard jeunesse)
- Alcatraz (Série) de Brandon Sanderson (Mango jeunesse)
- Un endroit où se cacher de Joyce Carol Oates (Albin Michel jeunesse)
- Jenna Fox, pour toujours de Mary E. Pearson (Des Grandes Personnes) (The Adoration of Jenna Fox)
- Voraces de Oisin McGann (Mango jeunesse)
- 2012
-
Nominována byla Suzanne Collins za sérii „Hunger Games“. Nominován byl Scott Westerfeld za sérii „Leviatan“.
vítěz
nominace
- Leviatan 84% / 10
- Scott Westerfeld
- Hunger Games 80% / 53
- Suzanne Collins
- Condie, Ally - Dokonalý pár 63% / 6
- Meyer, Kai - Hedvábí a meč 75% / 4
- Roth, Veronica - Divergence 82% / 43
- Fforde, Jasper - Poslední drakobijce 80% / 2
- Eric Nylund
- Le Pacte des immortels de Eric Nylund (Castelmore)
- Le Worldshaker (série) de Richard Harland (Hélium)
- La Saga des Wildenstern (série) de Oisin McGann (Mango jeunesse)
- 2013
-
vítěz
nominace
- Doctorow, Cory - Malý bratr 85% / 42
- Grant, Michael - BZRK 88% / 4
- Ness, Patrick - Volání netvora 84% / 11
- Scarrow, Alex - Jezdci časem 74% / 13
- Fforde, Jasper - Píseň zvěrokvarka 70% / 1
- Time Riders (tomes 1 à 3) de Alex Scarrow (Nathan)
- Zombies Panic de Kirsty McKay (Seuil)
- 2014
-
vítěz
- Sally Gardner
- Une Planète dans la tête de Sally Gardner (Gallimard Jeunesse)
nominace
- Bacigalupi, Paolo - Potopená města 85% / 44
- Yancey, Rick - Pátá vlna 78% / 16
- Meyer, Marissa - Cinder 74% / 13
- Ian McDonald
- Bernard Pearson
- Terry Pratchett
- Bardugo, Leigh - Světlo a stíny 81% / 8
- Shusterman, Neal - Bez citu
- L'Odyssée des mondes de Ian McDonald (Gallimard Jeunesse)
- Le Monde merveilleux du caca de Bernard Pearson, Isobel Pearson & Terry Pratchett (L'Atalante) (The World of Poo)
- Parallon (tomes 1 & 2) de Dee Shulman (Robert Laffont)
- 2015
-
Zvítězil Ransom Riggs s prvními 2 díly série „Sirotčinec slečny Peregrinové“.
vítěz
- Sirotčinec slečny Peregrinové 86% / 5
- Ransom Riggs
- Miss Peregrine - Ransom Riggs (Bayard)
nominace
- Paolo Bacigalupi
- Haig, Matt - Lidé
- Zombie Baseball Beatdown - Paolo Bacigalupi (Au diable vauvert)
- The Grimm Legacy - Polly Shulman (Bayard)
- The Terrible Think that happened to Barnaby Brocket - John Boyne (Gallimard)
- The Undertakers - Rise of the Corpses - Ty Drago (Bayard)
- 2017
-
Zvitězila Catherynne M. Valente s prvními 2 díly série „Čarozem“. Nominován byl Mark Frost s prvními 2 díly série „Paladinovo proroctví“.
vítěz
- Valente, Catherynne M. - O dívce, která obeplula Čarozem v lodi vlastní výroby 77% / 3
- Valente, Catherynne M. - O dívce, která se propadla pod Čarozem do víru Bujaření 80% / 1
nominace
- James Dashner
- Alison Goodman
- Mark Frost
- Paladinovo proroctví 100% / 4
- Keating, Lucy - Dreamologie
- La Partie infinie de James Dashner (Pocket Jeunesse)
- Lady Helen – Le Club des mauvais jours d’Alison Goodman (Gallimard Jeunesse)
- La Malédiction Grimm, tomes 1 à 3 de Polly Shulman (Bayard)
- Forget Tomorrow de Pintip Dunn (Lumen)
- L’Énigme : John Foggart de César Mallorqui (Bayard)
- 2018
-
vítěz
- The Mapmakers Trilogy [The Glass Sentence; The Golden Specific; The Crimson Skew] (Les Cartographes, tomes 1 à 3), S. E. Grove
- 2019
-
vítěz
- 2020
-
Zvitězil Neal Shusterman se sérií „Arc of a Scythe“.
vítěz
- Neal Shusterman
- Smrtka 68% / 6
- Scythe; Thunderhead; The Toll (La Faucheuse, tomes 1 à 3), Neal Shusterman
- 2021
-
Zvitězil Philip Pullman se sérií „Kniha Prachu“.
vítěz
- Philip Pullman
- Kniha Prachu 80% / 2
- La Belle Sauvage & The Secret Commonwealth (La Trilogie de la Poussière, volumes 1 & 2), Philip Pullman
- 2022
-
vítěz
- Lian Hearn
- Les Guerriers orphelins de Lian Hearn (Gallimard jeunesse) (Orphan Warriors)
nominace