Hugo
Hugo Awards
WWW stránky ocenění: Hugo Awards
Cena Hugo je každoročně udělována nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy vydaným v uplynulém roce. Dále je udělována v oblasti amerického fandomu a dalších oblastech s tuto literaturou spojených. Cena je udělována samotnými fanoušky žánrů na jejich tradičním conu World Science Fiction Convention, známým pod názvem Worldcon. Původní název ceny byl Science Fiction Achievement Award, dlouho používaný název Hugo se stal oficiálním označením ceny až v roce 1993 na počest Huga Gernsbacka, zakladatele magazínu Amazing Stories.
1997
-
ročník: 44
- Nejlepší autor z řad fanoušků
-
vítěz
nominace
- Sharon Farber
- Mike Glyer
- Andy Hooper
- Evelyn C. Leeper
- Nejlepší Fanzin
-
vítěz
- Mimosa, Dick & Nicki Lynch
nominace
- David Rowland Langford
- Ansible, Dave Langford
- File 770, Mike Glyer
- Nova Express, Lawrence Person
- Tangent, Dave Truesdale
- Nejlepší film/seriál
-
vítěz
- Babylon 5: "Severed Dreams" (Warner Bros.; directed by David J. Eagle, written by J. Michael Straczynski, produced by John Copeland)
nominace
- Independence Day (Centropolis Film Productions/20th Century Fox Film; directed by Roland Emmerich, written by Dean Devlin and Roland Emmerich, produced by Dean Devlin)
- Mars Attacks! (Warner Bros.; directed by Tim Burton, written by Jonathan Gems, produced by Tim Burton and Larry Franco)
- Star Trek: Deep Space Nine: "Trials and Tribble-ations" (Paramount; directed by Jonathan West, written by Ronald D. Moore & Rene Echevarria, story by Ira Steven Behr & Hans Beimler & Robert Hewitt Wolfe, executive producers Ira Steven Behr & Rick Berman)
- Star Trek: First Contact (Paramount Pictures; directed by Jonathan Frakes, story by Ronald D. Moore, Brannon Braga & Rick Berman, screenplay by Ronald D. Moore & Brannon Braga, produced by Rick Berman)
- Nejlepší kniha/dílo mimo beletrii
-
vítěz
- Lyon Sprague de Camp
- Time & Chance: An Autobiography, L. Sprague de Camp (Donald M. Grant)
nominace
- David Rowland Langford
- Diane Wynne Jones
- The Silence of the Langford, David Langford (NESFA Press)
- The Tough Guide to Fantasyland, Diana Wynne Jones (Vista)
- The Faces of Fantasy, Patti Perret (Tor)
- Look at the Evidence, John Clute (Serconia Press)
- Novela
-
vítěz
- George R. R. Martin
- "Blood of the Dragon", George R. R. Martin (Asimov's Jul 1996)
nominace
- Oltion, Jerry - Ponecháno na místě 81% / 7
- Benford, Gregory Albert - Vnoření 78% / 22
- McDevitt, Jack - Poutníci časem nikdy neumírají 71% / 23
- Maureen F. McHugh
- Mary Rosenblum
- "The Cost to Be Wise", Maureen F. McHugh (Starlight 1)
- "Gas Fish", Mary Rosenblum (Asimov's Feb 1996)
- Noveleta
-
vítěz
- Sterling, Bruce - Opravář kol 81% / 28
nominace
- Resnick, Mike - Země Nód 93% / 3
- Le Guin, Ursula K. - Tak se žije na horách 56% / 5
- William Barton
- Suzy McKee Charnas
- "Age of Aquarius", William Barton (Asimov's May 1996)
- "Beauty and the Opéra or The Phantom Beast", Suzy McKee Charnas (Asimov's Mar 1996)
- Povídka
-
vítěz
nominace
- Crowley, John - Pryč 72% / 19
- Michael Swanwick
- Robert Reed
- James White
- "The Dead", Michael Swanwick (Starlight 1)
- "Decency", Robert Reed (Asimov's Jun 1996)
- "Un-Birthday Boy", James White (Analog Feb 1996)
- Profesionální editor
-
vítěz
nominace
- Kristine Kathryn Rusch
- Scott Edelman
- Patrick Nielsen Hayden
- Stanley Schmidt
- Profesionální výtvarník
-
vítěz
- Bob Eggleton
nominace
- Thomas Canty
- David A. Cherry
- Don Maitz
- Michael Whelan
- Román
-
vítěz
- Kim Stanley Robinson
- Blue Mars, Kim Stanley Robinson (HarperCollins Voyager; Bantam Spectra)
nominace
- Bujold, Lois McMaster - Paměť 92% / 28
- Bruce Sterling
- Elizabeth Moon
- Robert J. Sawyer
- Holy Fire, Bruce Sterling (Orion; Bantam Spectra)
- Remnant Population, Elizabeth Moon (Baen)
- Starplex, Robert J. Sawyer (Ace; Analog Jul,Aug,Sep,Oct 1996)
- Semiprozine
-
vítěz
- Charles N. Brown
- Locus, Charles N. Brown
nominace
- David Pringle
- David G. Hartwell
- Interzone, David Pringle
- The New York Review of Science Fiction, Kathryn Cramer, Tad Dembinski, Ariel Haméon, David G. Hartwell & Kevin Maroney
- Science Fiction Chronicle, Andrew I. Porter
- Speculations, Kent Brewster
- Výtvarník z řad fanů
-
vítěz
- William Rotsler
nominace
- Ian Gunn
- Joe Mayhew
- Peggy Ranson
- Sherlock