Hugo
Hugo Awards
WWW stránky ocenění: Hugo Awards
Cena Hugo je každoročně udělována nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy vydaným v uplynulém roce. Dále je udělována v oblasti amerického fandomu a dalších oblastech s tuto literaturou spojených. Cena je udělována samotnými fanoušky žánrů na jejich tradičním conu World Science Fiction Convention, známým pod názvem Worldcon. Původní název ceny byl Science Fiction Achievement Award, dlouho používaný název Hugo se stal oficiálním označením ceny až v roce 1993 na počest Huga Gernsbacka, zakladatele magazínu Amazing Stories.
2005
-
ročník: 52
- Nejlepší autor z řad fanoušků
-
vítěz
nominace
- Claire Brialey
- Bob Devney
- Cheryl Morgan
- Steven H Silver
- Nejlepší Fanzin
-
vítěz
- Plokta, Alison Scott, Steve Davies & Mike Scott, eds.
nominace
- Banana Wings, Claire Brialey & Mark Plummer, eds.
- Challenger, Guy H. Lillian III, ed.
- Chunga, Randy Byers, Andy Hooper & Carl Juarez, eds.
- Emerald City, Cheryl Morgan, ed.
- Nejlepší film/seriál
-
vítěz
- The Incredibles (Walt Disney Pictures / Pixar Animation Studios; Written & Directed by Brad Bird)
nominace
- Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Focus Features; Story by Charlie Kaufman & Michael Gondry & Pierre Bismuth; Screenplay by Charlie Kaufman; Directed by Michael Gondry)
- Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (Warner Brothers; Written by Steve Kloves; Based on the novel by J.K. Rowling; Directed by Alfonso Cuarón)
- Sky Captain and The World of Tomorrow (Paramount Pictures; Written & Directed by Kerry Conran)
- Spider-Man 2 (Sony Pictures Entertainment / Columbia Pictures; Screen Story by Alfred Gough & Miles Millar and Michael Chabon; Screenplay by Alvin Sargent; Based on the comic book by Stan Lee & Steve Ditko; Directed by Sam Raimi)
- Nejlepší internetové stránky
-
vítěz
- Ellen Sue Datlow
- Craig E. Engler
- Sci Fiction (http://www.scifi.com/scifiction/), Ellen Datlow, ed.; Craig Engler, general manager
nominace
- eFanzines.com (http://www.efanzines.com/), Bill Burns, ed.
- Emerald City (http://www.emcit.com/), Cheryl Morgan, ed.
- Locus Online (http://www.locusmag.com/), Mark R. Kelly, ed.
- Strange Horizons (http://www.strangehorizons.com/), Susan Marie Groppi, editor-in-chief
- Nejlepší kniha/dílo mimo beletrii
-
vítěz
- The Cambridge Companion to Science Fiction, Edward James & Farah Mendlesohn, eds. (Cambridge University Press)
nominace
- William Tenn
- Richard A. Lupoff
- Dancing Naked: The Unexpurgated William Tenn, William Tenn (NESFA Press)
- The Best of Xero, Pat Lupoff & Dick Lupoff (Tachyon Publications)
- Futures: 50 Years in Space: The Challenge of the Stars, David A. Hardy & Patrick Moore (AAPPL; Harper Design International)
- With Stars in My Eyes: My Adventures in British Fandom, Peter Weston (NESFA Press)
- Nejlepší kratší dramatická prezentace
-
vítěz
- Battlestar Galactica: "33" (NBC Universal Television / The Sci Fi Channel / Sky One; Written by Ronald D. Moore; Directed by Michael Rymer)
nominace
- Angel: "Smile Time" (20th Century Fox Television / Mutant Enemy; Story by Joss Whedon & Ben Edlund; Teleplay by Ben Edlund; Directed by Ben Edlund)
- Angel: "Not Fade Away" (20th Century Fox Television / Mutant Enemy; Written by Jeffrey Bell & Joss Whedon; Directed by Jeffrey Bell)
- Lost: "Pilot Episode" (Touchstone Television / Bad Robot; Story by Jeffrey Lieber and J.J. Abrams & Damon Lindelof; Teleplay by J.J. Abrams & Damon Lindelof; Directed by: J.J. Abrams)
- Stargate SG-1: "Heroes Part I & 2" (MGM Television / The Sci Fi Channel; Written by Robert C. Cooper; Directed by Andy Mikita)
- Novela
-
vítěz
nominace
- Stross, Charles - Volič 57% / 9
- Denton, Bradley - Seržant Chip 80% / 14
- Michael A. Burstein
- Lois McMaster Bujold
- "Time Ablaze", Michael A. Burstein (Analog Jun 2004)
- "Winterfair Gifts", Lois McMaster Bujold (Irresistible Forces NAL)
- Noveleta
-
vítěz
- Link, Kelly - Divotvorná kabelka 80% / 17
nominace
- Bacigalupi, Paolo - Škváropísečníci 85% / 77
- Rowe, Christopher - Dobrovolný stát 51% / 11
- Flynn, Michael F. - Svět po Velkém tlesku 78% / 22
- Benjamin Rosenbaum
- "Biographical Notes to ‘A Discourse on the Nature of Causality, with Air-Planes' by Benjamin Rosenbaum", Benjamin Rosenbaum (All-Star Zeppelin Adventure Stories)
- Povídka
-
vítěz
- Resnick, Mike - S kočkami na cestách 85% / 13
nominace
- Resnick, Mike - Princezna ze Země 79% / 11
- Kelly, James Patrick - Vánoce ze všech nejlepší 60% / 6
- Sawyer, Robert J. - Svlečená kůže 67% / 7
- Michael A. Burstein
- "Decisions", Michael A. Burstein (Analog Jan/Feb 2004)
- Profesionální editor
-
vítěz
nominace
- Gardner Raymond Dozois
- David G. Hartwell
- Stanley Schmidt
- Gordon Van Gelder
- Profesionální výtvarník
-
vítěz
- Jim Burns
nominace
- Bob Eggleton
- Frank Kelly Freas
- Donato Giancola
- John Picacio
- Román
-
vítěz
nominace
- McDonald, Ian - Řeka bohů 85% / 49
- Miéville, China - Železná rada 74% / 100
- Charles Stross
- Iain M. Banks
- Charles Stross - Iron Sunrise
- Iain M. Banks - The Algebraist
- Semiprozine
-
vítěz
- David Rowland Langford
- Ansible, David Langford, ed.
nominace
- David Pringle
- Charles N. Brown
- David G. Hartwell
- Interzone, David Pringle & Andy Cox, eds.
- Locus, Charles N. Brown, ed.
- The New York Review of Science Fiction, Kathryn Cramer, David G. Hartwell & Kevin J. Maroney, eds.
- The Third Alternative, Andy Cox, ed.
- Výtvarník z řad fanů
-
vítěz
- Sue Mason
nominace
- Brad Foster
- Teddy Harvia
- Steve Stiles
- Frank Wu