ocenění » Hugo » 2012

Hugo

Hugo Awards

WWW stránky ocenění: Hugo Awards

Cena Hugo je každoročně udělována nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy vydaným v uplynulém roce. Dále je udělována v oblasti amerického fandomu a dalších oblastech s tuto literaturou spojených. Cena je udělována samotnými fanoušky žánrů na jejich tradičním conu World Science Fiction Convention, známým pod názvem Worldcon. Původní název ceny byl Science Fiction Achievement Award, dlouho používaný název Hugo se stal oficiálním označením ceny až v roce 1993 na počest Huga Gernsbacka, zakladatele magazínu Amazing Stories.

další rok - 2013předchozí rok - 2011

2012

ročník: 59

Editor - delší fikce

vítěz

  • Betsy Wollheim

nominace

  • Lou Anders
  • Patrick Nielsen Hayden
  • Liz Gorinsky
  • Anne Lesley Groell
Editor - kratší fikce

vítěz

  • Sheila Williams

nominace

Nejlepší autor z řad fanoušků

vítěz

nominace

  • Dan Wells
  • Steven H Silver
  • Claire Brialey
  • Christopher J. Garcia
  • James Bacon
Nejlepší Fancast

vítěz

nominace

  • Jonathan Strahan
  • The Coode Street Podcast, Jonathan Strahan & Gary K. Wolfe
  • SF Signal Podcast, John DeNardo and JP Frantz (presenters), Patrick Hester (producer)
  • StarShipSofa, Tony C. Smith
  • Galactic Suburbia Podcast, Alisa Krasnostein, Alex Pierce, and Tansy Rayner Roberts (presenters) and Andrew Finch (producer)
Nejlepší Fanzin

vítěz

  • SF Signal, edited by John DeNardo

nominace

  • The Drink Tank, edited by James Bacon and Christopher J Garcia
  • File 770, edited by Mike Glyer
  • Banana Wings, edited by Claire Brialey and Mark Plummer
  • Journey Planet, edited by James Bacon, Christopher J Garcia, et al.
Nejlepší film/seriál

vítěz

  • Game of Thrones (Season 1), created by David Benioff and D. B. Weiss; written by David Benioff, D. B. Weiss, Bryan Cogman, Jane Espenson, and George R. R. Martin; directed by Brian Kirk, Daniel Minahan, Tim van Patten, and Alan Taylor (HBO)

nominace

  • Hugo, screenplay by John Logan; directed by Martin Scorsese (Paramount)
  • Captain America: The First Avenger, screenplay by Christopher Markus and Stephan McFeely; directed by Joe Johnston (Marvel)
  • Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2, screenplay by Steve Kloves; directed by David Yates (Warner Bros.)
  • Source Code, screenplay by Ben Ripley; directed by Duncan Jones (Vendome Pictures)
Nejlepší kniha/dílo mimo beletrii

vítěz

  • David Rowland Langford
  • The Encyclopedia of Science Fiction, Third Edition, edited by John Clute, David Langford, Peter Nicholls, and Graham Sleight (Gollancz)

nominace

  • Jeff VanderMeer
  • Brandon Sanderson
  • Dan Wells
  • Mary Robinette Kowal
  • Seanan McGuire
  • The Steampunk Bible: An Illustrated Guide to the World of Imaginary Airships, Corsets and Goggles, Mad Scientists, and Strange Literature, Jeff VanderMeer and S. J. Chambers (Abrams Image)
  • Writing Excuses, Season 6 (podcast series), Brandon Sanderson, Dan Wells, Howard Tayler, Mary Robinette Kowal, and Jordan Sanderson
  • Wicked Girls (CD), Seanan McGuire
  • Jar Jar Binks Must Die…and other Observations about Science Fiction Movies, Daniel M. Kimmel (Fantastic Books)
Nejlepší komiks

vítěz

  • Digger, by Ursula Vernon (Sofawolf Press)

nominace

  • Mike Carey
  • Joe Hill
  • The Unwritten (Volume 4): Leviathan, created by Mike Carey and Peter Gross, written by Mike Carey, illustrated by Peter Gross (Vertigo)
  • Locke & Key Volume 4: Keys To The Kingdom, written by Joe Hill, illustrated by Gabriel Rodriguez (IDW)
  • Fables Vol 15: Rose Red, by Bill Willingham and Mark Buckingham (Vertigo)
  • Schlock Mercenary: Force Multiplication, written and illustrated by Howard Tayler, colors by Travis Walton (The Tayler Corporation)
Nejlepší kratší dramatická prezentace

vítěz

  • Doctor Who, ”The Doctor’s Wife”, written by Neil Gaiman; directed by Richard Clark (BBC Wales)

nominace

  • Doctor Who, ”The Girl Who Waited”, written by Tom MacRae; directed by Nick Hurran (BBC Wales)
  • Doctor Who, ”A Good Man Goes to War”, written by Steven Moffat; directed by Peter Hoar (BBC Wales)
  • Community, ”Remedial Chaos Theory”, written by Dan Harmon and Chris McKenna; directed by Jeff Melman (NBC)
  • “The Drink Tank’s Hugo Acceptance Speech”, Christopher J Garcia and James Bacon (Renovation)
Novela

vítěz

nominace

Noveleta

vítěz

nominace

Povídka

vítěz

nominace

Profesionální výtvarník

vítěz

  • John Picacio

nominace

  • Stephan Martiniere
  • Bob Eggleton
  • Dan dos Santos
  • Michael Komarck
Román

vítěz

nominace

Semiprozine

vítěz

  • Locus, edited by Liza Groen Trombi, Kirsten Gong-Wong, et al.

nominace

  • Catherynne M. Valente
  • David G. Hartwell
  • Apex Magazine, edited by Catherynne M. Valente, Lynne M. Thomas, and Jason Sizemore
  • New York Review of Science Fiction, edited by David G. Hartwell, Kevin J. Maroney, Kris Dikeman, and Avram Grumer
  • Lightspeed, edited by John Joseph Adams
  • Interzone, edited by Andy Cox
Výtvarník z řad fanů

vítěz

  • Maurine Starkey

nominace

  • Steve Stiles
  • Randall Munroe
  • Spring Schoenhuth
  • Brad W. Foster
  • Taral Wayne


WebArchiv - archiv českého webu