ocenění » Hugo » 2018

Hugo

Hugo Awards

WWW stránky ocenění: Hugo Awards

Cena Hugo je každoročně udělována nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy vydaným v uplynulém roce. Dále je udělována v oblasti amerického fandomu a dalších oblastech s tuto literaturou spojených. Cena je udělována samotnými fanoušky žánrů na jejich tradičním conu World Science Fiction Convention, známým pod názvem Worldcon. Původní název ceny byl Science Fiction Achievement Award, dlouho používaný název Hugo se stal oficiálním označením ceny až v roce 1993 na počest Huga Gernsbacka, zakladatele magazínu Amazing Stories.

další rok - 2019předchozí rok - 2017

2018

ročník: 65

Ceny byly uděleny 19. srpna 2018 na Worldconu 76 v San Jose. Ceny byly uděleny za rok 2017.

Editor - delší fikce

vítěz

  • Sheila E. Gilbert

nominace

  • Joe Monti
  • Diana M. Pho
  • Devi Pillai
  • Miriam Weinberg
  • Navah Wolfe
Editor - kratší fikce

vítěz

  • Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas

nominace

Nejlepší autor z řad fanoušků

vítěz

nominace

  • Camestros Felapton
  • Mike Glyer
  • Foz Meadows
  • Charles Payseur
  • Bogi Takács
Nejlepší Fancast

vítěz

nominace

  • Jonathan Strahan
  • The Coode Street Podcast, Jonathan Strahan & Gary K. Wolfe
  • Fangirl Happy Hour, Ana Grilo & Renay Williams
  • Galactic Suburbia, Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce & Tansy Rayner Roberts (produced by Andrew Finch)
  • Sword and Laser, Veronica Belmont & Tom Merritt
  • Verity!, Deborah Stanish & Erika Ensign (others: Katrina Griffiths, L.M. Myles, Lynne M. Thomas, and Tansy Rayner Roberts)
Nejlepší Fanzin

vítěz

  • File 770, Mike Glyer

nominace

  • Galactic Journey, Gideon Marcus
  • Journey Planet, Team Journey Planet
  • nerds of a feather, flock together, The G, Vance Kotrla & Joe Sherry
  • Rocket Stack Rank, Greg Hullender & Eric Wong
  • SF Bluestocking, Bridget McKinney
Nejlepší film/seriál

vítěz

  • Wonder Woman (screenplay by Allan Heinberg, story by Zack Snyder & Allan Heinberg and Jason Fuchs, directed by Patty Jenkins; DC Films / Warner Brothers)

nominace

  • Blade Runner 2049 (written by Hampton Fancher and Michael Green, directed by Denis Villeneuve; Alcon Entertainment / Bud Yorkin Productions / Torridon Films / Columbia Pictures)
  • Get Out (written and directed by Jordan Peele; Blumhouse Productions / Monkeypaw Productions / QC Entertainment)
  • The Shape of Water (written by Guillermo del Toro and Vanessa Taylor, directed by Guillermo del Toro; TSG Entertainment / Double Dare You / Fox Searchlight Pictures)
  • Star Wars: The Last Jedi (written and directed by Rian Johnson; Lucasfilm, Ltd.)
  • Thor: Ragnorak (written by Eric Pearson, Craig Kyle, and Christopher Yost; directed by Taika Waititi; Marvel Studios)
Nejlepší kniha/dílo mimo beletrii

vítěz

  • Ursula K. Le Guin
  • No Time to Spare: Thinking About What Matters, Ursula K. Le Guin (Houghton Mifflin Harcourt)

nominace

  • Crash Override: How Gamergate (Nearly) Destroyed My Life, and How We Can Win the Fight Against Online Hate, Zoe Quinn (PublicAffairs)
  • Iain M. Banks, Paul Kincaid (University of Illinois Press)
  • A Lit Fuse: The Provocative Life of Harlan Ellison, Nat Segaloff (NESFA)
  • Luminescent Threads: Connections to Octavia E. Butler, Alexandra Pierce & Mimi Mondal, eds. (Twelfth Planet)
  • Sleeping With Monsters: Readings and Reactions in Science Fiction and Fantasy, Liz Bourke (Aqueduct)
Nejlepší komiks

vítěz

  • Monstress, Volume 2: The Blood, written by Marjorie Liu, illustrated by Sana Takeda (Image)

nominace

  • Saladin Ahmed
  • Black Bolt, Volume 1: Hard Time, written by Saladin Ahmed, illustrated by Christian Ward (Marvel)
  • My Favorite Thing Is Monsters, Emil Ferris (Fantagraphics)
  • Paper Girls, Volume 3, written by Brian K. Vaughan, illustrated by Cliff Chiang (Image)
  • Saga, Volume 7, written by Brian K. Vaughan, illustrated by Fiona Staples (Image)
  • Bitch Planet, Volume 2: President Bitch, written by Kelly Sue DeConnick, illustrated by Valentine De Landro & Taki Soma (Image)
Nejlepší kratší dramatická prezentace

vítěz

  • The Good Place: “The Trolley Problem” (written by Josh Siegal and Dylan Morgan, directed by Dean Holland (Fremulon / 3 Arts Entertainment / Universal Television))

nominace

  • Black Mirror: “USS Callister” (written by William Bridges and Charlie Brooker, directed by Toby Haynes (House of Tomorrow) "The Deep" [song], by Clipping (Daveed Diggs, William Hutson, Jonathan Snipes))
  • Doctor Who: “Twice Upon a Time” (written by Steven Moffat, directed by Rachel Talalay (BBC Cymru Wales))
  • The Good Place: “Michael Gambit” (written and directed by Michael Schur (Fremulon / 3 Arts Entertainment / Universal Television))
  • Star Trek: Discovery: “Magic to Make the Sanest Man Go Mad” (written by Aron Eli Coleite & Jesse Alexander, directed by David M. Barrett (CBS Television Studios))
Nejlepší série

vítěz

  • Lois McMaster Bujold
  • World of the Five Gods, Lois McMaster Bujold (Harper Voyager; Spectrum Literary Agency)

nominace

Novela

vítěz

nominace

  • Nnedi Okorafor
  • Seanan McGuire
  • Sarah Pinsker
  • Sarah Gailey
  • Binti: Home, Nnedi Okorafor (Tor.com)
  • Down Among the Sticks and Bones, Seanan McGuire (Tor.com)
  • “And Then There Were (N-One)”, Sarah Pinsker (Uncanny Mar/Apr 2017)
  • River of Teeth, Sarah Gailey (Tor.com)
  • The Black Tides of Heaven, JY Yang (Tor.com)
Noveleta

vítěz

  • Suzanne Palmer
  • “The Secret Life of Bots”, Suzanne Palmer (Clarkesworld Sep 2017)

nominace

  • de Bodard, Aliette - Děti trnů, děti vody   53% / 13
  • Yoon Ha Lee
  • Sarah Pinsker
  • “Extracurricular Activities”, Yoon Ha Lee (Tor.com 15 Feb 2017)
  • “Wind Will Rove”, Sarah Pinsker (Asimov's Sep/Oct 2017)
  • “A Series of Steaks”, Vina Jie-Min Prasad (Clarkesworld Jan 2017)
  • “Small Changes Over Long Periods of Time”, K. M. Szpara (Uncanny May/Jun 2017)
Povídka

vítěz

nominace

  • Caroline M. Yoachim
  • Nagata, Linda - Martský obelisk   74% / 16
  • “Carnival Nine”, Caroline M. Yoachim (Beneath Ceaseless Skies May 2017)
  • “Clearly Lettered in a Mostly Steady Hand”, Fran Wilde (Uncanny Sep/Oct 2017)
  • “Fandom for Robots”, Vina Jie-Min Prasad (Uncanny Sep/Oct 2017)
  • “Sun, Moon, Dust”, Ursula Vernon (Uncanny May/Jun 2017)
Profesionální výtvarník

vítěz

  • Sana Takeda

nominace

  • Galen Dara
  • Bastien Lecouffe Deharme
  • Kathleen Jennings
  • Victo Ngai
  • John Picacio
Román

vítěz

nominace

Semiprozine

vítěz

  • Uncanny Magazine, Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas (additional editors: Michi Trota, and Julia Rios; podcast produced by Erika Ensign & Steven Schapansky)

nominace

  • Mur Lafferty
  • Escape Pod, Mur Lafferty, S. B. Divya & Norm Sherman (with assistant editor Benjamin C. Kinney)
  • Beneath Ceaseless Skies, Scott H. Andrews, ed.
  • The Book Smugglers, Ana Grilo & Thea James
  • Fireside Magazine, Brian White & Julia Rios (managing editor Elsa Sjunneson-Henry; special feature editor Mikki Kendall; publisher & art director Pablo Defendini)
  • Strange Horizons, Kate Dollarhyde, Gautam Bhatia & A. J. Odasso (additional editors: Lila Garrott, Heather McDougal, Ciro Faienza, Tahlia Day, Vanessa Rose Phin, and the Strange Horizons staff)
Výtvarník z řad fanů

vítěz

  • Geneva Benton

nominace

  • Grace P. Fong
  • Maya Hahto
  • Likhain (M. Sereno)
  • Spring Schoenhuth
  • Steve Stiles


WebArchiv - archiv českého webu