ocenění » Hugo » 2019

Hugo

Hugo Awards

WWW stránky ocenění: Hugo Awards

Cena Hugo je každoročně udělována nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy vydaným v uplynulém roce. Dále je udělována v oblasti amerického fandomu a dalších oblastech s tuto literaturou spojených. Cena je udělována samotnými fanoušky žánrů na jejich tradičním conu World Science Fiction Convention, známým pod názvem Worldcon. Původní název ceny byl Science Fiction Achievement Award, dlouho používaný název Hugo se stal oficiálním označením ceny až v roce 1993 na počest Huga Gernsbacka, zakladatele magazínu Amazing Stories.

další rok - 2020předchozí rok - 2018

2019

ročník: 66

Ceny byly uděleny 18. srpna 2019 na Worldconu 77 v Dublinu. Ceny byly uděleny za rok 2018.

Editor - delší fikce

vítěz

  • Navah Wolfe

nominace

  • Sheila E. Gilbert
  • Anne Lesley Groell
  • Beth Meacham
  • Diana Pho
  • Gillian Redfearn
Editor - kratší fikce

vítěz

nominace

  • Neil Clarke
  • Lee Harris
  • Julia Rios
  • Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas
  • E. Catherine Tobler
Kniha výtvarného umění

vítěz

  • Ursula K. Le Guin
  • The Books of Earthsea: The Complete Illustrated Edition, written by Ursula K. Le Guin, illustrated by Charles Vess (Saga)

nominace

  • Daydreamer's Journey: The Art of Julie Dillon, Julie Dillon (self-published)
  • Dungeons & Dragons Art and Arcana: A Visual History, Michael Witwer, Kyle Newman, Jon Peterson & Sam Witwer (Ten Speed)
  • Spectrum 25: The Best in Contemporary Fantastic Art, John Fleskes, ed. (Flesk)
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse: The Art of the Movie, Ramin Zahed (Titan)
  • Tolkien: Maker of Middle-earth, Catherine McIlwaine, ed. (Bodleian Library)
Nejlepší autor z řad fanoušků

vítěz

  • Foz Meadows

nominace

  • James Davis Nicoll
  • Charles Payseur
  • Elsa Sjunneson-Henry
  • Alasdair Stuart
  • Bogi Takács
Nejlepší Fancast

vítěz

nominace

  • Jonathan Strahan
  • The Coode Street Podcast, Jonathan Strahan & Gary K. Wolfe
  • Be the Serpent, Alexandra Rowland, Freya Marske & Jennifer Mace
  • Fangirl Happy Hour, Ana Grilo & Renay Williams
  • Galactic Suburbia, Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce, Tansy Rayner Roberts & Andrew Finch
  • The Skiffy and Fanty Show, Jen Zink & Shaun Duke (hosted by the Skiffy and Fanty Crew)
Nejlepší Fanzin

vítěz

  • Lady Business (editors Ira, Jodie, KJ, Renay & Susan)

nominace

  • Galactic Journey (founder Gideon Marcus, editor Janice Marcus)
  • Journey Planet (edited by Team Journey Planet)
  • nerds of a feather, flock together (editors Joe Sherry, Vance Kotrla and The G)
  • Quick Sip Reviews (editor Charles Payseur)
  • Rocket Stack Rank (editors Greg Hullender and Eric Wong)
Nejlepší film/seriál

vítěz

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse (screenplay by Phil Lord and Rodney Rothman, directed by Bob Persichetti, Peter Ramsey and Rodney Rothman; Sony)

nominace

  • Annihilation (directed and written for the screen by Alex Garland, based on the novel by Jeff VanderMeer; Paramount Pictures / Skydance)
  • Avengers: Infinity War (screenplay by Christopher Markus and Stephen McFeely, directed by Anthony Russo and Joe Russo; Marvel Studios)
  • Black Panther (written by Ryan Coogler and Joe Robert Cole, directed by Ryan Coogler; Marvel Studios)
  • A Quiet Place (screenplay by Scott Beck, John Krasinski and Bryan Woods, directed by John Krasinski; Platinum Dunes / Sunday Night)
  • Sorry to Bother You (written and directed by Boots Riley; Annapurna Pictures)
Nejlepší kniha/dílo mimo beletrii

vítěz

  • Archive of Our Own (The Organization for Transformative Works) (https://archiveofourown.org/)

nominace

  • Jo Walton
  • Ursula K. Le Guin
  • An Informal History of the Hugos: A Personal Look Back at the Hugo Awards, 1953-2000, Jo Walton (Tor)
  • Ursula K. Le Guin: Conversations on Writing, Ursula K. Le Guin & David Naimon (Tin House Books)
  • Astounding: John W. Campbell, Isaac Asimov, Robert A. Heinlein, L. Ron Hubbard, and the Golden Age of Science Fiction, Alec Nevala-Lee (Dey Street)
  • The Hobbit Duology, Lindsay Ellis & Angelina Meehan (YouTube)
  • The Mexicanx Initiative Experience at Worldcon 76, Julia Rios, Libia Brenda, Pablo Defendini & John Picacio (http://www.mexicanxinitiative.com/)
Nejlepší komiks

vítěz

  • Monstress Volume 3: Haven, written by Marjorie Liu, illustrated by Sana Takeda (Image)

nominace

  • Saladin Ahmed
  • Nnedi Okorafor
  • Abbott, written by Saladin Ahmed, illustrated by Sami Kivela (BOOM! Studios)
  • Black Panther: Long Live the King (issues 1-3), written by Nnedi Okorafor & Aaron Covington, illustrated by André Lima Araújo, Mario Del Pennino, Tana Ford (Marvel)
  • On a Sunbeam, Tillie Walden (First Second)
  • Paper Girls, Volume 4, written by Brian K. Vaughan, illustrated by Cliff Chiang (Image)
  • Saga, Volume 9, written by Brian K. Vaughan, illustrated by Fiona Staples (Image)
Nejlepší kratší dramatická prezentace

vítěz

  • The Good Place: “Janet(s)” (written by Josh Siegal & Dylan Morgan, directed by Morgan Sackett; NBC)

nominace

  • Dirty Computer (written by Janelle Monáe and Chuck Lightning, directed by Andrew Donoho and Chuck Lightning; Wondaland Arts Society / Bad Boy Records / Atlantic Records)
  • Doctor Who: “Rosa” (written by Malorie Blackman and Chris Chibnall, directed by Mark Tonderai; BBC)
  • Doctor Who: “Demons of the Punjab” (written by Vinay Patel, directed by Jamie Childs; BBC)
  • The Expanse: “Abaddon's Gate” (written by Daniel Abraham, Ty Franck and Naren Shankar, directed by Simon Cellan Jones; Penguin in a Parka / Alcon Entertainment)
  • The Good Place: “Jeremy Bearimy” (written by Megan Amram, directed by Trent O’Donnell; NBC))
Nejlepší série

vítěz

nominace

Novela

vítěz

nominace

Noveleta

vítěz

  • “If at First You Don't Succeed, Try, Try Again”, Zen Cho (B&N Sci-Fi and Fantasy Blog 29 Nov 2018)

nominace

Povídka

vítěz

  • Alix E. Harrow
  • “A Witch's Guide to Escape: A Practical Compendium of Portal Fantasies”, Alix E. Harrow (Apex Feb 2018)

nominace

Profesionální výtvarník

vítěz

  • Charles Vess

nominace

  • Galen Dara
  • Jaime Jones
  • Victo Ngai
  • John Picacio
  • Yuko Shimizu
Román

vítěz

nominace

Semiprozine

vítěz

  • Uncanny Magazine (publishers/editors-in-chief Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas, managing editor Michi Trota, podcast producers Erika Ensign and Steven Schapansky)

nominace

  • Beneath Ceaseless Skies (editor-in-chief and publisher Scott H. Andrews)
  • Fireside Magazine (edited by Julia Rios, managing editor Elsa Sjunneson-Henry, copyeditor Chelle Parker; social coordinator Meg Frank, special features editor Tanya DePass, founding editor Brian White, publisher and art director Pablo Defendini)
  • FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (executive editors Troy L. Wiggins and DaVaun Sanders, editors L.D. Lewis, Brandon O’Brien, Kaleb Russell, Danny Lore, and Brent Lambert)
  • Shimmer (publisher Beth Wodzinski, senior editor E. Catherine Tobler)
  • Strange Horizons (edited by Jane Crowley, Kate Dollarhyde, Vanessa Rose Phin, Vajra Chandrasekera, Romie Stott, Maureen Kincaid Speller, and the Strange Horizons Staff)
Výtvarník z řad fanů

vítěz

  • Likhain (Mia Sereno)

nominace

  • Sara Felix
  • Grace P. Fong
  • Meg Frank
  • Ariela Housman
  • Spring Schoenhuth


WebArchiv - archiv českého webu