ocenění » Hugo » 2020

Hugo

Hugo Awards

WWW stránky ocenění: Hugo Awards

Cena Hugo je každoročně udělována nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy vydaným v uplynulém roce. Dále je udělována v oblasti amerického fandomu a dalších oblastech s tuto literaturou spojených. Cena je udělována samotnými fanoušky žánrů na jejich tradičním conu World Science Fiction Convention, známým pod názvem Worldcon. Původní název ceny byl Science Fiction Achievement Award, dlouho používaný název Hugo se stal oficiálním označením ceny až v roce 1993 na počest Huga Gernsbacka, zakladatele magazínu Amazing Stories.

další rok - 2021předchozí rok - 2019

2020

ročník: 67

Ceny byly uděleny 1. srpna 2020 na CoNZealand 77 ve Wellingtonu (nový Zéland). Ceny byly uděleny za rok 2019.

Editor - delší fikce

vítěz

  • Navah Wolfe

nominace

  • Sheila Gilbert
  • Brit Hvide
  • Diana M. Pho
  • Devi Pillai
  • Miriam Weinberg
Editor - kratší fikce

vítěz

nominace

Nejlepší autor z řad fanoušků

vítěz

  • Bogi Takács

nominace

  • Cora Buhlert
  • James Davis Nicoll
  • Alasdair Stuart
  • Paul Weimer
  • Adam Whitehead
Nejlepší Fancast

vítěz

nominace

  • Jonathan Strahan
  • The Coode Street Podcast, Jonathan Strahan & Gary K. Wolfe
  • Be the Serpent, Alexandra Rowland, Freya Marske & Jennifer Mace, presenters
  • Claire Rousseau's YouTube channel, Claire Rousseau
  • Galactic Suburbia, Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce, Tansy Rayner Roberts & Andrew Finch
  • The Skiffy and Fanty Show, Jen Zink, Shaun Duke, Paul Weimer, Alex Acks, Trish Matson, David Annandale (presenters, with The Skiffy and Fanty Crew)
Nejlepší Fanzin

vítěz

  • The Book Smugglers, Ana Grilo & Thea James, eds.

nominace

  • Galactic Journey, Gideon Marcus (founder), Janice Marcus (editor), Rosemary Benton (senior writer), Lorelei Marcus (senior writer), Victoria Silverwolf (senior writer)
  • Journey Planet, James Bacon, Christopher J Garcia, Alissa McKersie, Ann Gry, Chuck Serface, John Coxon, Steven H Silver (editors)
  • nerds of a feather, flock together, Adri Joy, Joe Sherry, Vance Kotrla & The G, eds.
  • Quick Sip Reviews, Charles Payseur, ed.
  • The Rec Center, Elizabeth Minkel & Gavia Baker-Whitelaw, eds.
Nejlepší film/seriál

vítěz

  • Good Omens (written by Neil Gaiman, directed by Douglas Mackinnon; Amazon Studios/BBC Studios/Narrativia/The Blank Corporation)

nominace

  • Avengers: Endgame (screenplay by Christopher Markus and Stephen McFeely, directed by Anthony Russo and Joe Russo; Marvel Studios)
  • Captain Marvel (screenplay by Anna Boden, Ryan Fleck and Geneva Robertson-Dworet, directed by Anna Boden and Ryan Fleck; Walt Disney Pictures/Marvel Studios/Animal Logic (Australia))
  • Russian Doll: “Season One” (created by Natasha Lyonne, Leslye Headland and Amy Poehler, directed by Leslye Headland, Jamie Babbit and Natasha Lyonne; 3 Arts Entertainment/Jax Media/Netflix/Paper Kite Productions/Universal Television)
  • Star Wars: The Rise of Skywalker (screenplay by Chris Terrio and J.J. Abrams, directed by J.J. Abrams; Walt Disney Pictures/Lucasfilm/Bad Robot)
  • Us (written and directed by Jordan Peele; Monkeypaw Productions/Universal Pictures)
Nejlepší kniha/dílo mimo beletrii

vítěz

  • “2019 John W. Campbell Award Acceptance Speech”, Jeanette Ng

nominace

  • Gwyneth Ann Jones
  • Joanna Russ, Gwyneth Jones (University of Illinois Press)
  • The Lady from the Black Lagoon: Hollywood Monsters and the Lost Legacy of Milicent Patrick, Mallory O'Meara (Hanover Square)
  • The Pleasant Profession of Robert A. Heinlein, Farah Mendlesohn (Unbound)
  • Worlds of Ursula K. Le Guin (produced and directed by Arwen Curry)
  • •Becoming Superman: My Journey from Poverty to Hollywood, J. Michael Straczynski (Harper Voyager)
Nejlepší komiks

vítěz

  • Nnedi Okorafor
  • LaGuardia, written by Nnedi Okorafor, illustrated by Tana Ford, colors by James Devlin (Berger Books/Dark Horse)

nominace

  • Die, Volume 1: Fantasy Heartbreaker, written by Kieron Gillen, illustrated by Stephanie Hans (Image)
  • Monstress, Volume 4: The Chosen, written by Marjorie Liu, illustrated by Sana Takeda (Image)
  • Mooncakes, Wendy Xu & Suzanne Walker (Oni Press; Lion Forge)
  • Paper Girls, Volume 6, written by Brian K. Vaughan, illustrated by Cliff Chiang & Matt Wilson (Image)
  • The Wicked + The Divine, Volume 9: Okay, written by Kieron Gillen, illustrated by Jamie McKelvie & Matt Wilson (Image)
Nejlepší kratší dramatická prezentace

vítěz

  • The Good Place: “The Answer” (written by Daniel Schofield, directed by Valeria Migliassi Collins; Fremulon/3 Arts Entertainment/Universal Television)

nominace

  • Doctor Who: “Resolution” (written by Chris Chibnall, directed by Wayne Yip; BBC)
  • The Expanse: “Cibola Burn” (written by Daniel Abraham & Ty Franck and Naren Shankar, directed by Breck Eisner; Amazon Prime Video)
  • The Mandalorian: “Redemption” (written by Jon Favreau, directed by Taika Waititi; Disney+)
  • Watchmen: “This Extraordinary Being” (written by Damon Lindelof and Cord Jefferson, directed by Stephen Williams; HBO)
  • Watchmen: “A God Walks into Abar” (written by Jeff Jensen and Damon Lindelof, directed by Nicole Kassell; HBO)
Nejlepší série

vítěz

nominace

Novela

vítěz

  • This Is How You Lose the Time War, Amal El-Mohtar & Max Gladstone (Saga)

nominace

Noveleta

vítěz

nominace

Povídka

vítěz

  • “As the Last I May Know”, S. L. Huang (Tor.com 23 Oct 2019)

nominace

  • Alix E. Harrow
  • “Do Not Look Back, My Lion”, Alix E. Harrow (Beneath Ceaseless Skies 31 Jan 2019)
  • “And Now His Lordship Is Laughing”, Shiv Ramdas (Strange Horizons 9 Sep 2019)
  • “Blood Is Another Word for Hunger”, Rivers Solomon (Tor.com 24 Jul 2019)
  • “A Catalog of Storms”, Fran Wilde (Uncanny Jan/Feb 2019)
  • “Ten Excerpts from an Annotated Bibliography on the Cannibal Women of Ratnabar Island”, Nibedita Sen (Nightmare May 2019)
Profesionální výtvarník

vítěz

  • John Picacio

nominace

  • Tommy Arnold
  • Rovina Cai
  • Galen Dara
  • Yuko Shimizu
  • Alyssa Winans
Román

vítěz

nominace

Semiprozine

vítěz

  • Uncanny, Lynne M. Thomas (editor-in-chief), Michael Damian Thomas (editor-in-chief), Michi Trota (nonfiction/managing editor), Chimedum Ohaegbu (managing editor), Erika Ensign (podcast producer), Steven Schapansky (podcast producer)

nominace

  • Mur Lafferty
  • Joyce Chng
  • Escape Pod, Mur Lafferty (editor), S. B. Divya (editor), Benjamin C. Kinney (assistant editor), Adam Pracht (audio producer), Summer Brooks (audio producer), Tina Connolly (host), Alasdair Stuart (host)
  • Strange Horizons, Vanessa Rose Phin, Catherine Krahe, A. J. Odasso, Dan Hartland, Joyce Chng, Dante Luiz and the Strange Horizons staff
  • Fireside, Julia Rios (editor), Elsa Sjunneson (managing editor), Chelle Parker (copyeditor), Meg Frank (social coordinator), Pablo Defendini (publisher & art director), Brian White (founding editor)
  • FIYAH, Troy L. Wiggins (executive editor), Eboni Dunbar (editor), Brent Lambert (editor), L. D. Lewis (editor), Danny Lore (editor), Brandon O'Brien (editor), Kaleb Russell (editor)
  • Beneath Ceaseless Skies, Scott H. Andrews
Výtvarník z řad fanů

vítěz

  • Elise Matthesen

nominace

  • Iain Clark
  • Sara Felix
  • Grace P. Fong
  • Meg Frank
  • Ariela Housman


WebArchiv - archiv českého webu