ocenění » Hugo » 2021

Hugo

Hugo Awards

WWW stránky ocenění: Hugo Awards

Cena Hugo je každoročně udělována nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy vydaným v uplynulém roce. Dále je udělována v oblasti amerického fandomu a dalších oblastech s tuto literaturou spojených. Cena je udělována samotnými fanoušky žánrů na jejich tradičním conu World Science Fiction Convention, známým pod názvem Worldcon. Původní název ceny byl Science Fiction Achievement Award, dlouho používaný název Hugo se stal oficiálním označením ceny až v roce 1993 na počest Huga Gernsbacka, zakladatele magazínu Amazing Stories.

předchozí rok - 2020

2021

ročník: 68

Ceny byly uděleny 18. prosince 2021 na DisConu III ve Washingtonu (USA). Ceny byly uděleny za rok 2020.

Editor - delší fikce

vítěz

  • Diana M. Pho

nominace

  • Nivia Evans
  • Sheila E. Gilbert
  • Sarah Guan
  • Brit Hvide
  • Navah Wolfe
Editor - kratší fikce

vítěz

nominace

Nejlepší autor z řad fanoušků

vítěz

  • Elsa Sjunneson

nominace

  • Jason Sanford
  • Cora Buhlert
  • Charles Payseur
  • Alasdair Stuart
  • Paul Weimer
Nejlepší Fancast

vítěz

nominace

  • Be the Serpent, Alexandra Rowland, Freya Marske & Jennifer Mace
  • Claire Rousseau's YouTube channel, Claire Rousseau
  • Kalanadi, Rachel
  • The Skiffy and Fanty Show, Shaun Duke, Jen Zink, Alex Acks, Paul Weimer & David Annandale
  • Worldbuilding for Masochists, Rowenna Miller, Marshall Ryan Maresca & Cass Morris
Nejlepší Fanzin

vítěz

  • nerds of a feather, flock together, Adri Joy, Joe Sherry, The G & Vance Kotrla, ed.

nominace

  • The Full Lid, Alasdair Stuart & Marguerite Kenner, ed.
  • Journey Planet, Michael Carroll, John Coxon, Sara Felix, Ann Gry, Sarah Gulde, Alissa McKersie, Errick Nunnally, Pádraig Ó Méalóid, Chuck Serface, Steven H Silver, Paul Trimble, Erin Underwood, James Bacon, Christopher J Garcia
  • Lady Business (editors Ira, Jodie, KJ, Renay & Susan)
  • Quick Sip Reviews, Charles Payseur, ed.
  • Unofficial Hugo Book Club Blog, Amanda Wakaruk & Olav Rokne, ed.
Nejlepší film/seriál

vítěz

  • The Old Guard

nominace

  • Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Palm Springs
  • Soul
  • Tenet
Nejlepší kniha/dílo mimo beletrii

vítěz

nominace

  • CONZealand Fringe, Claire Rousseau, et al
  • FIYAHCON, L. D. Lewis, Brent Lambert, Iori Kusano & Vida Cruz
  • “George R.R. Martin Can Fuck Off Into the Sun, or: The 2020 Hugo Awards Ceremony (Rageblog Edition)”, Natalie Luhrs
  • A Handful of Earth, A Handful of Sky: The World of Octavia E. Butler, Lynell George
  • The Last Bronycon: a fandom autopsy, Jenny Nicholson (others: C, Cassie Hart, Adri Joy, Marguerite Kenner, Cheryl Morgan & Alasdair Stuart)
Nejlepší komiks

vítěz

  • Octavia Estelle Butler
  • Parable of the Sower: A Graphic Novel Adaptation, Octavia E. Butler, adapted by Damian Duffy, illustrated by John Jennings (Abrams ComicArts)

nominace

  • Seanan McGuire
  • G. Willow Wilson
  • Ghost-Spider, Volume 1: Dog Days Are Over, Seanan McGuire, illustrated by Takeshi Miyazawa, Rosi Kämpe, and Ig Guara (Marvel)
  • Invisible Kingdom, Volume 2: Edge of Everything, G. Willow Wilson, illustrated by Christian Ward (Berger)
  • Monstress, Volume 5: Warchild, Marjorie Liu, illustrated by Sana Takeda (Image)
  • Once & Future, Volume 1: The King Is Undead, Kieron Gillen, illustrated by Dan Mora (BOOM!)
  • Die, Volume 2: Split the Party, Kieron Gillen, illustrated by Stephanie Hans (Image)
Nejlepší kratší dramatická prezentace

vítěz

  • The Good Place: “Whenever You're Ready”

nominace

  • Doctor Who: “Fugitive of the Judoon”
  • The Expanse: “Gaugamela”
  • The Mandalorian: “The Jedi”
  • The Mandalorian: “The Rescue”
  • She-Ra and the Princesses of Power: “Heart (parts 1 and 2)”
Nejlepší série

vítěz

nominace

Novela

vítěz

  • Nghi Vo
  • The Empress of Salt and Fortune, Nghi Vo (Tordotcom)

nominace

Noveleta

vítěz

  • Sarah Pinsker
  • “Two Truths and a Lie”, Sarah Pinsker (Tor.com 17 Jun 2020)

nominace

  • A. T. Greenblatt
  • Aliette de Bodard
  • Kritzer, Naomi - Monstrum   70% / 12
  • “Burn or the Episodic Life of Sam Wells as a Super”, A. T. Greenblatt (Uncanny May/Jun 2020)
  • “The Inaccessibility of Heaven”, Aliette de Bodard (Uncanny Jul/Aug 2020)
  • Helicopter Story, Isabel Fall (Wyrm)
  • “The Pill”, Meg Elison (Big Girl)
Povídka

vítěz

  • “Metal Like Blood in the Dark”, T. Kingfisher

nominace

  • Rae Carson
  • Naomi Kritzer
  • Yoon Ha Lee
  • “Badass Moms in the Zombie Apocalypse”, Rae Carson
  • “Little Free Library”, Naomi Kritzer
  • “The Mermaid Astronaut”, Yoon Ha Lee
  • “Open House on Haunted Hill”, John Wiswell
  • “A Guide for Working Breeds”, Vina Jie-Min Prasad
Profesionální výtvarník

vítěz

  • Rovina Cai

nominace

  • Tommy Arnold
  • Galen Dara
  • Maurizio Manzieri
  • John Picacio
  • Alyssa Winans
Román

vítěz

nominace

Semiprozine

vítěz

  • Fiyah, Troy L. Wiggins (publisher), DaVaun Sanders (executive editor), Eboni Dunbar (managing editor), Brandon O'Brien (poetry editor), Brent Lambert (reviews and social media), L. D. Lewis (art director) (and the FIYAH Team)

nominace

  • Mur Lafferty
  • Joyce Chng
  • Escape Pod, Mur Lafferty (editor), S. B. Divya (editor), Benjamin C. Kinney (assistant editor), Tina Connolly (host), Alasdair Stuart (host), Summer Brooks (audio producer), Adam Pracht (audio producer) (and the entire Escape Pod team)
  • Strange Horizons (Vanessa Aguirre, Joseph Aitken, Rachel Ayers, M H Ayinde, Tierney Bailey, Scott Beggs, Drew Matthew Beyer, Gautam Bhatia, S. K. Campbell, Zhui Ning Chang, Tania Chen, Joyce Chng, Liz Christman, Linda H. Codega, Kristian Wilson Colyard, Yelena Crane, Bruhad Dave, Sarah Davidson, Tahlia Day, Arinn Dembo, Nathaniel Eakman, Belen Edwards, George Tom Elavathingal, Rebecca Evans, Ciro Faienza, Courtney Floyd, Lila Garrott, Colette Grecco, Guananí Gómez-Van Cortright, Julia Gunnison, Dan Hartland, Sydney Hilton, Angela Hinck, Stephen Ira, Amanda Jean, Ai Jiang, Sean Joyce-Farley, Erika Kanda, Anna Krepinsky, Kat Kourbeti, Clayton Kroh, Maureen Kincaid Speller, Catherine Krahe, Natasha Leullier, A.Z. Louise, Dante Luiz, Gui Machiavelli, Cameron Mack, Samantha Manaktola, Marisa Manuel, Jean McConnell, Heather McDougal, Maria Morabe, Amelia Moriarty, Emory Noakes, Sarah Noakes, Aidan Oatway, AJ Odasso, Joel Oliver-Cormier, Kristina Palmer, Karintha Parker, Anjali Patel, Vanessa Rose Phin, Nicasio Reed, Belicia Rhea, Endria Richardson, Natalie Ritter, Abbey Schlanz, Clark Seanor, Elijah Rain Smith, Alyn Spector, Hebe Stanton, Melody Steiner, Romie Stott, Yejin Suh, Kwan-Ann Tan, Luke Tolvaj, Ben Tyrrell, Renee Van Siclen, Kathryn Weaver, Liza Wemakor, Aigner Loren Wilson, E.M. Wright, Vicki Xu, Fred G. Yost, staff members who prefer not to be named, and guest editor Libia Brenda with guest first reader Raquel González-Franco Alva for the Mexicanx special issue)
  • Uncanny, Lynne M. Thomas (editor in chief), Michael Damian Thomas (editor in chief), Chimedum Ohaegbu (managing editor), Elsa Sjunneson (non-fiction editor), Erika Ensign (podcast producer), Steven Schapansky (podcast producer)
  • Beneath Ceaseless Skies, Scott H. Andrews, ed.
  • PodCastle, C. L. Clark (editor), Jen R Albert (editor), Setsu Uzumé (assistant editor and host), Peter Adrian Behravesh (producer) (and the entire PodCastle team)
Videohry

vítěz

  • Hades (Publisher and Developer: Supergiant Games)

nominace

  • Animal Crossing: New Horizons (Publisher and Developer: Nintendo)
  • Blaseball (Publisher and Developer: The Game Band)
  • Final Fantasy VII Remake (Publisher: Square Enix)
  • The Last of Us: Part II (Publisher: Sony Interactive Entertainment / Developer: Naughty Dog)
  • Spiritfarer (Publisher and Developer: Thunder Lotus)
Výtvarník z řad fanů

vítěz

  • Sara Felix

nominace

  • Iain Clark
  • Cyan Daly
  • Grace P. Fong
  • Maya Hahto
  • Laya Rose


WebArchiv - archiv českého webu