ocenění » Hugo » Nejlepší film/seriál

Hugo

Hugo Awards

WWW stránky ocenění: Hugo Awards

Cena Hugo je každoročně udělována nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy vydaným v uplynulém roce. Dále je udělována v oblasti amerického fandomu a dalších oblastech s tuto literaturou spojených. Cena je udělována samotnými fanoušky žánrů na jejich tradičním conu World Science Fiction Convention, známým pod názvem Worldcon. Původní název ceny byl Science Fiction Achievement Award, dlouho používaný název Hugo se stal oficiálním označením ceny až v roce 1993 na počest Huga Gernsbacka, zakladatele magazínu Amazing Stories.

Nejlepší film/seriál

originální název: Best Dramatic Presentation, Long Form

1959

Cena nebyla udělena.

nominace

  • The Fly (1958)
  • Horror of Dracula
  • The Seventh Voyage of Sinbad
1960

vítěz

  • The Twilight Zone (TV series)

nominace

  • Men Into Space
  • "Murder and the Android"
  • The Turn of the Screw (TV)
  • The World, the Flesh and the Devil
1961

vítěz

  • The Twilight Zone (tv series)

nominace

  • The Time Machine
  • Village of the Damned
1962

vítěz

  • The Twilight Zone (TV series) by Rod Serling [CBS]

nominace

  • Village of the Damned (1960) [MGM] Directed by Wolf Rilla; Written by Stirling Silliphant and Wolf Rilla and Ronald Kinnoch
  • The Fabulous World of Jules Verne (1961) [Warner Brothers] Directed by Karel Zeman; Screenplay by Frantisek Hrubin and Karel Zeman; based on the novel Face au Drapeau by Jules Verne
  • The Two Worlds of Charlie Gordon (U. S. Steel Hour #8.13) [CBS, 1961] Teleplay by Jame Yaffe; based on the short story “Flowers for Algernon” by Daniel Keyes
  • Thriller (TV Series) [NBC, 1961]
1963

V tomto roce nebyla udělena cena Hugo v kategorii „Best Dramatic Presentation“.

nominace

  • Burn, Witch, Burn (1962) (alt: Night of the Eagle) [Anglo-Amalgamated/Independent Artists] Directed by Sidney Hayers; Screenplay by Charles Beaumont & Richard Matheson and George Baxt; based on the novel Conjure Wife by Fritz Leiber
  • The Day the Earth Caught Fire (1961) [British Lion/Pax] Directed by Val Guest; Written by Wolf Mankowitz & Val Guest
  • Last Year at Marienbad (1962) [Argos Films] Directed by Alain Resnais; Screenplay by Alain Resnais and Alain Robbe-Grillet; based on the novel The Invention of Morel by Adolfo Bioy Casares
  • The Twilight Zone (TV series) by Rod Serling [CBS]
1965

vítěz

  • Dr. Strangelove

nominace

  • Seven Faces of Dr. Lao
1967

vítěz

  • Star Trek: "The Menagerie"

nominace

  • Fahrenheit 451
  • Fantastic Voyage
  • Star Trek: "The Corbomite Maneuver"
  • Star Trek: "The Naked Time"
1968

vítěz

  • Star Trek: "The City on the Edge of Forever", Harlan Ellison

nominace

  • Star Trek: "Mirror, Mirror", Jerome Bixby
  • Star Trek: "The Trouble with Tribbles", David Gerrold
  • Star Trek: "The Doomsday Machine", Norman Spinrad
  • Star Trek: "Amok Time", Theodore Sturgeon
1969

vítěz

  • 2001: A Space Odyssey

nominace

  • Charly
  • The Prisoner: "Fall Out"
  • Rosemary's Baby
  • The Yellow Submarine
1970

vítěz

  • "News coverage of Apollo XI"

nominace

  • The Bed-Sitting Room
  • The Illustrated Man
  • "The Immortal"
  • Marooned
1971

Cena nebyla udělena.

nominace

  • "Blows Against the Empire" (recording)
  • Colossus: The Forbin Project
  • "Don't Crush That Dwarf, Hand Me the Pliers" (recording)
  • Hauser's Memory (TV drama)
  • No Blade of Grass
1972

vítěz

  • A Clockwork Orange

nominace

  • The Andromeda Strain
  • "I Think We're All Bozos on This Bus" (recording)
  • The Name of the Game: "LA 2017" (screenplay by Philip Wylie; directed by Steven Spielberg)
  • THX 1138
1973

vítěz

  • Slaughterhouse-Five

nominace

  • "Between Time and Timbuktu"
  • "The People"
  • Silent Running
1974

vítěz

  • Sleeper

nominace

  • "Genesis II"
  • "The Six Million Dollar Man"
  • Soylent Green
  • Westworld
1975

vítěz

  • Young Frankenstein

nominace

  • Flesh Gordon
  • Phantom of the Paradise
  • "The Questor Tapes"
  • Zardoz
1976

vítěz

  • A Boy and His Dog

nominace

  • "The Capture" (Phil Foglio cartoon slide show)
  • Dark Star
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Rollerball
1977

Cena nebyla udělena.

nominace

  • Carrie
  • Futureworld
  • Logan's Run
  • The Man Who Fell to Earth
1978

vítěz

  • Star Wars

nominace

  • "Blood! The Life and Times of Jack the Ripper" (recording)
  • Close Encounters of the Third Kind
  • The Hobbit
  • Wizards
1979

vítěz

  • Superman: The Movie

nominace

  • "The Hitchhiker's Guide to the Galaxy" (radio series)
  • Invasion of the Body Snatchers
  • The Lord of the Rings
  • Watership Down
1982

vítěz

  • Raiders of the Lost Ark

nominace

  • Dragonslayer
  • Excalibur
  • Outland
  • Time Bandits
1984

vítěz

  • Return of the Jedi

nominace

  • Brainstorm
  • The Right Stuff
  • Something Wicked This Way Comes
  • WarGames
1985

vítěz

  • 2010

nominace

  • Dune
  • Ghostbusters
  • The Last Starfighter
  • Star Trek III: The Search for Spock
1989

vítěz

  • Who Framed Roger Rabbit

nominace

  • Alien Nation
  • Beetlejuice
  • Big
  • Willow
1990

vítěz

  • Indiana Jones and the Last Crusade

nominace

  • The Abyss
  • The Adventures of Baron Munchhausen
  • Batman
  • Field of Dreams
1995

vítěz

  • Star Trek: The Next Generation: "All Good Things…"

nominace

  • Interview with the Vampire
  • The Mask
  • Star Trek: Generations
  • Stargate
1996

vítěz

  • Babylon 5: "The Coming of Shadows" (Warner Bros.; J. Michael Straczynski, Douglas Netter, John Copeland, producers; J. Michael Straczynski, screenplay; Janet Greek, director)

nominace

  • 12 Monkeys (Universal; Charles Roven, producer; Terry Gilliam, director; David and Janet Peoples, screenplay)
  • Apollo 13 (Universal; Brian Grazer, producer; Ron Howard, director; William Broyles Jr. and Al Reinert, screenplay)
  • Star Trek: Deep Space Nine: "The Visitor" (Paramount Television; Rick Berman and Ira Steven Behr, executive producers; Michael Taylor, screenplay; David Livingston, director)
  • Toy Story (Buena Vista; Ralph Guggenheim and Bonnie Arnold, producers; John Lasseter, director; Joss Whedon, Andrew Stanton, Joel Cohen, and Alec Sokolow, screenplay)
1997

vítěz

  • Babylon 5: "Severed Dreams" (Warner Bros.; directed by David J. Eagle, written by J. Michael Straczynski, produced by John Copeland)

nominace

  • Independence Day (Centropolis Film Productions/20th Century Fox Film; directed by Roland Emmerich, written by Dean Devlin and Roland Emmerich, produced by Dean Devlin)
  • Mars Attacks! (Warner Bros.; directed by Tim Burton, written by Jonathan Gems, produced by Tim Burton and Larry Franco)
  • Star Trek: Deep Space Nine: "Trials and Tribble-ations" (Paramount; directed by Jonathan West, written by Ronald D. Moore & Rene Echevarria, story by Ira Steven Behr & Hans Beimler & Robert Hewitt Wolfe, executive producers Ira Steven Behr & Rick Berman)
  • Star Trek: First Contact (Paramount Pictures; directed by Jonathan Frakes, story by Ronald D. Moore, Brannon Braga & Rick Berman, screenplay by Ronald D. Moore & Brannon Braga, produced by Rick Berman)
1998

vítěz

  • Contact (Warner Bros./South Side Amusement Company; Directed by Robert Zemeckis; Story by Carl Sagan and Ann Druyan; screenplay by James V. Hart and Michael Goldenberg; Produced by Steve Starkey and Robert Zemeckis)

nominace

  • The Fifth Element (Columbia Pictures/Gaumont; Directed by Luc Besson; Story by Luc Besson; Screenplay by Luc Besson & Robert Mark Kamen; Produced by Patrice Ledoux)
  • Gattaca (Columbia Pictures Corporation/Jersey Films; Directed by Andrew M. Niccol, Written by Andrew M. Niccol, Produced by Danny DeVito, Michael Shamberg, & Stacey Sher)
  • Men in Black (MacDonald-Parkes/Columbia Pictures Corporation/Amblin Entertainment; Directed by Barry Sonnenfeld; Screenplay by Ed Solomon, Laurie MacDonald and Walter F. Parkes; Executive Producer: Steven Spielberg)
  • Starship Troopers (TriStar Pictures/Big Bug Pictures/Touchstone Pictures; Directed by Paul Verhoeven, Screenplay by Ed Neumeier; Produced by Jon Davison and Alan Marshall)
1999

vítěz

  • The Truman Show (Paramount)

nominace

  • Babylon 5: "Sleeping in Light" (Warner Bros.)
  • Dark City (New Line Cinema)
  • Pleasantville (New Line Cinema)
  • Star Trek: Insurrection (Paramount)
2000

vítěz

  • Galaxy Quest (DreamWorks SKG; Directed by Dean Parisot; Screenplay by David Howard & Robert Gordon; Story by David Howard)

nominace

  • Being John Malkovich (Single Cell Pictures/Gramercy Pictures/Propaganda Films; Directed by Spike Jonze; Written by Charlie Kaufman)
  • The Iron Giant (Warner Bros. Animation; Directed by Brad Bird; Screenplay by Brad Bird & Tim McCanlies, from a book by Ted Hughes)
  • The Matrix (Village Roadshow Productions/Groucho II Film Partnership/Silver Pictures; Written and Directed by Andy & Larry Wachowski)
  • The Sixth Sense (Spyglass Entertainment/Hollywood Pictures; Written and Directed by M. Night Shyamalan)
2001

vítěz

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

nominace

  • Chicken Run
  • Frank Herbert's Dune
  • Frequency
  • X-Men
2002

vítěz

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (New Line Cinema/The Saul Zaentz Company/WingNut Films; Directed by Peter Jackson; Screenplay by Fran Walsh & Phillipa Boyens & PJ; PJ, Barrie M. Osborne and Tim Sanders, Producers)

nominace

  • Buffy the Vampire Slayer: "Once More, With Feeling" (Fox Television Studios/Mutant Enemy, Inc.; Written & Directed by Joss Whedon. Joss Whedon and Marti Noxon, Executive Producers)
  • Harry Potter and the Sorcerer's Stone (1492 Pictures/Heyday Films/Warner Bros.; Directed by Chris Columbus; Screenplay by Steven Kloves; David Heyman, Producer; Michael Barthan, Chris Columbus, Duncan Henderson & Mark Radcliff, Executive Producers)
  • Monsters, Inc. (Pixar Animation Studios/Walt Disney Pictures)
  • Shrek (DreamWorks SKG/Pacific Data Images)
2003

vítěz

  • The Lord of the Rings: The Two Towers (New Line Cinema; Directed by Peter Jackson; Screenplay by Fran Walsh, Phillippa Boyens, Stephen Sinclair & Peter Jackson; based on the novel by J. R. R. Tolkien)

nominace

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets (Warner Bros.; Directed by Chris Columbus; Screenplay by Steve Kloves; based on the novel by J. K. Rowling)
  • Minority Report (20th Century Fox & DreamWorks SKG; Directed by Steven Spielberg; Screenplay by Scott Frank and Jon Cohen; based on the story by Philip K. Dick)
  • Spider-Man (Columbia Pictures; Directed by Sam Raimi; Screenplay by David Koepp; based on the comic book character created by Steve Ditko and Stan Lee)
  • Spirited Away (Studio Ghibli & Walt Disney Pictures; Directed by Hayao Miyazaki; Screenplay by Hayao Miyazaki [English version by Cindy Davis Hewitt and Donald H. Hewitt])
2004

vítěz

  • The Lord of the Rings: The Return of the King (New Line Cinema; directed by Peter Jackson; screenplay by Fran Walsh, Philippa Boyens & Peter Jackson; based on the novel by J.R.R. Tolkien)

nominace

  • 28 Days Later (DNA Films/Fox Searchlight; directed by Danny Boyle; written by Alex Garland)
  • Finding Nemo (Pixar/Walt Disney Pictures; directed by Andrew Stanton & Lee Unkrich; screenplay by Andrew Stanton, Bob Peterson & David Reynolds; story by Andrew Stanton)
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (Walt Disney Pictures; directed by Gore Verbinski; screenplay by Ted Elliott & Terry Rossio; screen story by Ted Elliott, Terry Rossio, Stuart Beattie & Jay Wolpert)
  • X2: X-Men United (20th Century Fox/Marvel; directed by Bryan Singer; screenplay by Michael Dougherty, Dan Harris & David Hayter; story by Zak Penn, David Hayter & Bryan Singer)
2005

vítěz

  • The Incredibles (Walt Disney Pictures / Pixar Animation Studios; Written & Directed by Brad Bird)

nominace

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Focus Features; Story by Charlie Kaufman & Michael Gondry & Pierre Bismuth; Screenplay by Charlie Kaufman; Directed by Michael Gondry)
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (Warner Brothers; Written by Steve Kloves; Based on the novel by J.K. Rowling; Directed by Alfonso Cuarón)
  • Sky Captain and The World of Tomorrow (Paramount Pictures; Written & Directed by Kerry Conran)
  • Spider-Man 2 (Sony Pictures Entertainment / Columbia Pictures; Screen Story by Alfred Gough & Miles Millar and Michael Chabon; Screenplay by Alvin Sargent; Based on the comic book by Stan Lee & Steve Ditko; Directed by Sam Raimi)
2006

vítěz

  • Serenity (Universal Pictures/Mutant Enemy, Inc.; Written & Directed by Joss Whedon)

nominace

  • Batman Begins (Warner Bros., directed by Christopher Nolan; Story by David S. Goyer; Screenplay by Christopher Nolan and David S. Goye; Based on the character created by Bob Kane)
  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (Walt Disney Pictures/Walden Media; Directed by Andrew Adamsom; Screenplay by Ann Peacock and Andrew Adamson and Christopher Markus & Stephen McFeely; Based on the novel by C.S. Lewis)
  • Harry Potter and the Goblet of Fire (Warner Bros.; Directed by Mike Newell; Screenplay by Steven Kloves; Based on the novel by J.K. Rowling)
  • Wallace & Gromit in the Curse of the Were-Rabbit (Dreamworks Animation/Aardman Animation; Directed by Nick Park & Steve Box; Screenplay by Steve Box & Nick Park and Bob Baker and Mark Burton)
2007

vítěz

  • Pan's Labyrinth (Screenplay by Guillermo del Toro. Directed by Guillermo del Toro. Picturehouse.)

nominace

  • Children of Men (Screenplay by Alfonso Cuaron and Timothy J. Sexton. Directed by Alfonso Cuaron. Universal Pictures)
  • The Prestige (Screenplay by Jonathan Nolan and Christopher Nolan. Directed by Christopher Nolan. Touchstone Pictures.)
  • A Scanner Darkly (Screenplay by Richard Linklater. Directed by Richard Linklater. Warner Independent Pictures.)
  • V for Vendetta (Screenplay by Andy Wachowski and Larry Wachowski. Directed by James McTeigue. Warner Bros.)
2008

vítěz

  • Stardust Written by Jane Goldman & Matthew Vaughn; Directed by Matthew Vaughn; based on the novel by Neil Gaiman, illustrated by Charles Vess (Paramount Pictures)

nominace

  • Heroes, Season 1 Created by Tim Kring (NBC Universal Television and Tailwind Productions Written by Tim Kring, Jeff Loeb, Bryan Fuller, Michael Green, Natalie Chaidez, Jesse Alexander, Adam Armus, Aron Eli Coleite, Joe Pokaski, Christopher Zatta, Chuck Kim. Directed by David Semel, Allan Arkush, Greg Beeman, Ernest R. Dickerson, Paul Shapiro, Donna Deitch, Paul A. Edwards, John Badham, Terrence O’Hara, Jeannot Szwarc, Roxann Dawson, Kevin Bray, Adam Kane
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix Written by Michael Goldenberg Based on the novel by J.K. Rowling Directed by David Yates (Warner Bros. Pictures)
  • Enchanted Written by Bill Kelly Directed by Kevin Lima (Walt Disney Pictures)
  • The Golden Compass Written by Chris Weitz Based on the novel by Philip Pullman Directed by Chris Weitz (New Line Cinema)
2009

vítěz

  • WALL-E Andrew Stanton a Pete Docter, námět; Andrew Stanton & Jim Reardon, scénář; Andrew Stanton, režie

nominace

  • The Dark Knight, Christopher Nolan & David S. Goyer, námět; Jonathan Nolan and Christopher Nolan, scénář; Christopher Nolan, režie
  • Hellboy II: The Golden Army, Guillermo del Toro & Mike Mignola, námět; Guillermo del Toro, scénář; Guillermo del Toro, režie
  • Iron Man, Mark Fergus & Hawk Ostby a Art Marcum & Matt Holloway, scénář; Jon Favreau, režie
  • METAtropolis eds. John Scalzi; Elizabeth Bear, Jay Lake, Tobias Buckell, John Scalzi, a Karl Schroeder, scénář
2010

vítěz

  • Moon (screenplay by Nathan Parker; story by Duncan Jones; directed by Duncan Jones; Liberty Films)

nominace

  • Avatar (screenplay and directed by James Cameron; Twentieth Century Fox)
  • District 9 (screenplay by Neill Blomkamp & Terri Tatchell; directed by Neill Blomkamp; TriStar Pictures)
  • Star Trek (screenplay by Robert Orci & Alex Kurtzman; directed by J.J. Abrams; Paramount)
  • Up (screenplay by Bob Peterson & Pete Docter; story by Bob Peterson, Pete Docter, & Thomas McCarthy; directed by Bob Peterson & Pete Docter; Disney/Pixar)
2011

vítěz

  • Inception (written and directed by Christopher Nolan (Warner))

nominace

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (screenplay by Steve Kloves; directed by David Yates (Warner))
  • How to Train Your Dragon (screenplay by William Davies, Dean DeBlois & Chris Sanders; directed by Dean DeBlois & Chris Sanders (DreamWorks))
  • Scott Pilgrim vs. the World (screenplay by Michael Bacall & Edgar Wright; directed by Edgar Wright (Universal))
  • Toy Story 3 (screenplay by Michael Arndt; story by John Lasseter, Andrew Stanton & Lee Unkrich; directed by Lee Unkrich (Pixar/Disney))
2012

vítěz

  • Game of Thrones (Season 1), created by David Benioff and D. B. Weiss; written by David Benioff, D. B. Weiss, Bryan Cogman, Jane Espenson, and George R. R. Martin; directed by Brian Kirk, Daniel Minahan, Tim van Patten, and Alan Taylor (HBO)

nominace

  • Hugo, screenplay by John Logan; directed by Martin Scorsese (Paramount)
  • Captain America: The First Avenger, screenplay by Christopher Markus and Stephan McFeely; directed by Joe Johnston (Marvel)
  • Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2, screenplay by Steve Kloves; directed by David Yates (Warner Bros.)
  • Source Code, screenplay by Ben Ripley; directed by Duncan Jones (Vendome Pictures)
2013

vítěz

  • The Avengers (Screenplay & Directed by Joss Whedon (Marvel Studios, Disney, Paramount))

nominace

  • The Cabin in the Woods (Screenplay by Drew Goddard & Joss Whedon; Directed by Drew Goddard (Mutant Enemy, Lionsgate))
  • The Hobbit: An Unexpected Journey (Screenplay by Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson and Guillermo del Toro, Directed by Peter Jackson (WingNut Films, New Line Cinema, MGM, Warner Bros))
  • The Hunger Games (Screenplay by Gary Ross & Suzanne Collins, Directed by Gary Ross (Lionsgate, Color Force))
  • Looper (Screenplay and Directed by Rian Johnson (FilmDistrict, EndGame Entertainment))
2014

vítěz

  • Gravity (written by Alfonso Cuarón & Jonás Cuarón, directed by Alfonso Cuarón (Esperanto Filmoj; Heyday Films; Warner Bros.))

nominace

  • Frozen (screenplay by Jennifer Lee, directed by Chris Buck & Jennifer Lee (Walt Disney Studios))
  • The Hunger Games: Catching Fire (screenplay by Simon Beaufoy & Michael Arndt, directed by Francis Lawrence (Color Force; Lionsgate))
  • Iron Man 3 (screenplay by Drew Pearce & Shane Black, directed by Shane Black (Marvel Studios; DMG Entertainment; Paramount Pictures))
  • Pacific Rim (screenplay by Travis Beacham & Guillermo del Toro, directed by Guillermo del Toro (Legendary Pictures, Warner Bros., Disney Double Dare You))
2015

vítěz

  • Guardians of the Galaxy (written by James Gunn and Nicole Perlman, directed by James Gunn; Marvel Studios, Moving Picture Company)

nominace

  • Captain America: The Winter Soldier (screenplay by Christopher Markus & Stephen McFeely, concept and story by Ed Brubaker, directed by Anthony Russo and Joe Russo; Marvel Entertainment, Perception, Sony Pictures Imageworks)
  • Edge of Tomorrow (screenplay by Christopher McQuarrie, Jez Butterworth, and John-Henry Butterworth, directed by Doug Liman; Village Roadshow, RatPac-Dune Entertainment, 3 Arts Entertainment; Viz Productions)
  • Interstellar (screenplay by Jonathan Nolan and Christopher Nolan, directed by Christopher Nolan; Paramount Pictures, Warner Bros. Pictures, Legendary Pictures, Lynda Obst Productions, Syncopy)
  • The Lego Movie (written by Phil Lord & Christopher Miller, story by Dan Hageman, Kevin Hageman, Phil Lord & Christopher Miller, directed by Phil Lord & Christopher Miller; Warner Bros. Pictures)
2016

vítěz

  • The Martian (screenplay by Drew Goddard, directed by Ridley Scott; Scott Free Productions; Kinberg Genre; TSG Entertainment; 20th Century Fox)

nominace

  • Avengers: Age of Ultron (written and directed by Joss Whedon; Marvel Studios; Walt Disney Studios Motion Pictures)
  • Ex Machina (written and directed by Alex Garland; Film4; DNA Films; Universal Pictures)
  • Mad Max: Fury Road (written by George Miller, Brendan McCarthy, and Nico Lathouris, directed by George Miller; Village Roadshow Pictures; Kennedy Miller Mitchell; RatPac-Dune Entertainment; Warner Bros. Pictures)
  • Star Wars: The Force Awakens (written by Lawrence Kasdan, J. J. Abrams, and Michael Arndt, directed by J.J. Abrams; Lucasfilm Ltd.; Bad Robot Productions; Walt Disney Studios Motion Pictures)
2017

vítěz

  • Arrival (screenplay by Eric Heisserer based on a short story by Ted Chiang, directed by Denis Villeneuve; 21 Laps Entertainment/FilmNation Entertainment/Lava Bear Films)

nominace

  • Deadpool (screenplay by Rhett Reese & Paul Wernick, directed by Tim Miller; Twentieth Century Fox Film Corporation/Marvel Entertainment/Kinberg Genre/The Donners’ Company/TSG Entertainment)
  • Ghostbusters (screenplay by Katie Dippold & Paul Feig, directed by Paul Feig; Columbia Pictures/LStar Capital/Village Roadshow Pictures/Pascal Pictures/Feigco Entertainment/Ghostcorps/The Montecito Picture Company)
  • Hidden Figures (screenplay by Allison Schroeder and Theodore Melfi, directed by Theodore Melfi; Fox 2000 Pictures/Chernin Entertainment/Levantine Films/TSG Entertainment)
  • Rogue One (screenplay by Chris Weitz and Tony Gilroy, directed by Gareth Edwards; Lucasfilm/Allison Shearmur Productions/Black Hangar Studios/Stereo D/Walt Disney Pictures)
  • Stranger Things (Season One) (created by the Duffer Brothers; 21 Laps Entertainment/Monkey Massacre)
2018

vítěz

  • Wonder Woman (screenplay by Allan Heinberg, story by Zack Snyder & Allan Heinberg and Jason Fuchs, directed by Patty Jenkins; DC Films / Warner Brothers)

nominace

  • Blade Runner 2049 (written by Hampton Fancher and Michael Green, directed by Denis Villeneuve; Alcon Entertainment / Bud Yorkin Productions / Torridon Films / Columbia Pictures)
  • Get Out (written and directed by Jordan Peele; Blumhouse Productions / Monkeypaw Productions / QC Entertainment)
  • The Shape of Water (written by Guillermo del Toro and Vanessa Taylor, directed by Guillermo del Toro; TSG Entertainment / Double Dare You / Fox Searchlight Pictures)
  • Star Wars: The Last Jedi (written and directed by Rian Johnson; Lucasfilm, Ltd.)
  • Thor: Ragnorak (written by Eric Pearson, Craig Kyle, and Christopher Yost; directed by Taika Waititi; Marvel Studios)
2019

vítěz

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse (screenplay by Phil Lord and Rodney Rothman, directed by Bob Persichetti, Peter Ramsey and Rodney Rothman; Sony)

nominace

  • Annihilation (directed and written for the screen by Alex Garland, based on the novel by Jeff VanderMeer; Paramount Pictures / Skydance)
  • Avengers: Infinity War (screenplay by Christopher Markus and Stephen McFeely, directed by Anthony Russo and Joe Russo; Marvel Studios)
  • Black Panther (written by Ryan Coogler and Joe Robert Cole, directed by Ryan Coogler; Marvel Studios)
  • A Quiet Place (screenplay by Scott Beck, John Krasinski and Bryan Woods, directed by John Krasinski; Platinum Dunes / Sunday Night)
  • Sorry to Bother You (written and directed by Boots Riley; Annapurna Pictures)
2020

vítěz

  • Good Omens (written by Neil Gaiman, directed by Douglas Mackinnon; Amazon Studios/BBC Studios/Narrativia/The Blank Corporation)

nominace

  • Avengers: Endgame (screenplay by Christopher Markus and Stephen McFeely, directed by Anthony Russo and Joe Russo; Marvel Studios)
  • Captain Marvel (screenplay by Anna Boden, Ryan Fleck and Geneva Robertson-Dworet, directed by Anna Boden and Ryan Fleck; Walt Disney Pictures/Marvel Studios/Animal Logic (Australia))
  • Russian Doll: “Season One” (created by Natasha Lyonne, Leslye Headland and Amy Poehler, directed by Leslye Headland, Jamie Babbit and Natasha Lyonne; 3 Arts Entertainment/Jax Media/Netflix/Paper Kite Productions/Universal Television)
  • Star Wars: The Rise of Skywalker (screenplay by Chris Terrio and J.J. Abrams, directed by J.J. Abrams; Walt Disney Pictures/Lucasfilm/Bad Robot)
  • Us (written and directed by Jordan Peele; Monkeypaw Productions/Universal Pictures)
2021

vítěz

  • The Old Guard

nominace

  • Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Palm Springs
  • Soul
  • Tenet


WebArchiv - archiv českého webu