ocenění » Mythopoeic Fantasy Award » Nejlepší kniha pro děti

Mythopoeic Fantasy Award

Ceny Mythopoeic jsou udělovány za beletrii a literární studie, které nejlépe vystihují ducha „Inklings“ tj. díla autorů J.R.R. Tolkiena, C.S. Lewise a Charlese Williamse. Inklings byla neformální literární diskusní skupina, která působila na Oxfordské univerzitě od roku 1930 do roku 1949. Inklings byli literární nadšenci, kteří chválili hodnotu vyprávění ve fikci a podporovali psaní fantasy.

Nejlepší kniha pro děti

originální název: CHILDREN'S LITERATURE

1992

vítěz

nominace

1993

vítěz

nominace

1994

vítěz

nominace

1995

vítěz

  • Owl in Love, Patrice Kindl

nominace

1996

vítěz

nominace

  • Susan Cooper
  • The Boggart, Susan Cooper
  • Falcon's Egg, Luli Gray
  • The Mennyms, Sylvia Waugh
  • Wren's War, Sherwood Smith
1998

vítěz

  • Jane Yolen
  • “Young Merlin”: Passager; Hobby; Merlin, Jane Yolen (Harcourt Brace 1996, 1996, 1997)

nominace

  • Susan Cooper
  • Robin McKinley
  • The Boggart and the Monster, Susan Cooper (McElderry Books)
  • Rose Daughter, Robin McKinley (Morrow Greenwillow)
  • A Dark Horn Blowing, Dahlov Ipcar (Harcourt Brace)
1999

vítěz

nominace

2000

vítěz

  • The Folk Keeper, Franny Billingsley (Atheneum)

nominace

2001

vítěz

  • Aria of the Sea, Dia Calhoun (Winslow Press)

nominace

  • Jane Yolen
  • Boots and the Seven Leaguers, Jane Yolen (Harcourt)
  • Growing Wings, Laurel Winter (Houghton Mifflin)
  • Night Flying, Rita Murphy (Delacorte)
  • Beast, Donna Jo Napoli (Simon & Schuster/Atheneum)
2002

vítěz

  • The Ropemaker, Peter Dickinson (Delacorte)

nominace

2003

vítěz

  • Michael Chabon
  • Summerland, Michael Chabon (Miramax Books/Hyperion Books for Children)

nominace

2004

vítěz

  • The Hollow Kingdom, Clare B. Dunkle (Henry Holt)

nominace

2005

Nominován byl Garth Nix za trilogii „Staré království“.

vítěz

nominace

  • Farmer, Nancy - Moře trollů   78% / 6
  • Garth Nix
  • Staré království   89% / 41
  • The Abhorsen Trilogy: Sabriel; Lirael; Abhorsen, Garth Nix (HarperCollins)
  • Arthur Trilogy: The Seeing Stone; At the Crossing Places; King of the Middle March, Kevin Crossley-Holland (Scholastic)
  • Trilogy: Wise Child; Juniper; Colman, Monica Furlong (Knopf; Random House)
2006

Zvítězil Jonathan Stroud s cyklem „Bartimaeova trilogie“.

vítěz

nominace

  • Holly Black
  • Diane Duane
  • Valiant, Holly Black (Simon & Schuster)
  • Wizards at War, Diane Duane (Harcourt)
  • By These Ten Bones, Clare B. Dunkle (Holt)
2007

vítěz

nominace

2008

Zvítězila J. K. Rowling se sérií „Harry Potter“. Nominována byla Holly Black se sérií knih „Moderní příběhy z čarovné říše“.

vítěz

nominace

2009

vítěz

nominace

2010

vítěz

  • Where the Mountain Meets the Moon, Grace Lin (Little, Brown)

nominace

  • Kage Baker
  • Shannon Hale
  • The Hotel Under the Sand, Kage Baker (Tachyon)
  • Books of Bayern: The Goose Girl; Enna Burning; River Secrets; Forest Born, Shannon Hale (Bloomsbury)
  • Eyes Like Stars, Lisa Mantchev (Feiwel & Friends)
  • Ash, Malinda Lo (Little, Brown)
2011

Carrie Fisher byla nominována za první 2 díly série „Inkarceron“.

vítěz

  • The Queen's Thief series: The Thief, The Queen of Attolia, The King of Attolia, and A Conspiracy of Kings, Megan Whalen Turner (Greenwillow)

nominace

2012

vítěz

nominace

2013

vítěz

nominace

  • Giants Beware!, Jorge Aguirre & Rafael Rosado (First Second)
  • The Hero's Guide to Saving Your Kingdom, Christopher Healy (Walden Pond)
  • The Princess Curse, Merrie Haskell (HarperCollins)
  • The Spy Princess, Sherwood Smith (Viking Juvenile)
2014

vítěz

nominace

  • Robin McKinley
  • Sarah Beth Durst
  • Shadows, Robin McKinley (Paulsen)
  • Conjured, Sarah Beth Durst (Walker)
  • Ghoulish Song, William Alexander (McElderry)
  • Killer of Enemies, Joseph Bruchac (Tu Books)
2015

vítěz

  • A Snicker of Magic, Natalie Lloyd (Scholastic)

nominace

  • Diane Wynne Jones
  • Jonathan Auxier
  • The Islands of Chaldea, Diana Wynne Jones & Ursula Jones (Greenwillow)
  • The Night Gardener, Jonathan Auxier (Abrams)
  • The Castle Behind Thorns, Merrie Haskell (Katherine Tegen Books)
  • His Fair Assassin series, Robin LaFevers (Houghton Mifflin Harcourt)
2016

Nominován byl Terry Pratchett za sérii „Úžasná Zeměplocha – knihy o Toničce Bolavé“.

vítěz

  • Castle Hangnail, Ursula Vernon (Dial)

nominace

2017

vítěz

  • The Inquisitor's Tale: Or, The Three Magical Children and their Holy Dog, Adam Gidwitz (Dutton)

nominace

  • Delia Sherman
  • The Evil Wizard Smallbone, Delia Sherman (Candlewick)
  • The Mapmakers Trilogy, S. E. Grove (Viking) (The Glass Sentence; The Golden Specific; The Crimson Skew)
  • The Rat Prince, Bridget Hodder (Farrar, Straus & Giroux)
  • When the Sea Turned to Silver, Grace Lin (Little, Brown)
2018

vítěz

nominace

2019

vítěz

  • Rebecca Stead
  • Bob, Wendy Mass & Rebecca Stead (Feiwel and Friends)

nominace

  • Sarah Beth Durst
  • Jonathan Auxier
  • The Stone Girl's Story, Sarah Beth Durst (Clarion)
  • Sweep: The Story of a Girl and Her Monster, Jonathan Auxier (Abrams)
  • Tiger vs. Nightmare, Emily Tetri (First Second)
  • Giants Beware!; Dragons Beware!; Monsters Beware!, Jorge Aguirre & Rafael Rosado (First Second) (The Chronicles of Claudette)
2020

vítěz

  • Yoon Ha Lee
  • Dragon Pearl, Yoon Ha Lee (Disney-Hyperion)

nominace

  • Lalani of the Distant Sea, Erin Entrada Kelly (Greenwillow)
  • The Lost Girl, Anne Ursu (Walden Pond)
  • A Tale Magnolius, Suzanne Nelson (Knopf)
  • The Time of Green Magic, Hilary McKay (Macmillan)
2021

vítěz

  • A Wizard's Guide to Defensive Baking, T. Kingfisher (Argyll)

nominace

  • Lev Grossman
  • The Silver Arrow, Lev Grossman (Little, Brown)
  • A Game of Fox and Squirrels, Jenn Reese (Henry Holt)
  • Sal and Gabi Break the Universe; Sal and Gabi Fix the Universe, Carlos Hernandez (Disney Hyperion)
  • Snapdragon, Kat Leyh (First Second)
  • When You Trap a Tiger, Tae Keller (Random House)
2022

vítěz

  • Pahua and the Soul Stealer, Lori M. Lee (Rick Riordan Presents)
  • Root Magic, Eden Royce (Walden Pond)

nominace

  • The Coming Storm, Regina M. Hansen (Atheneum)
  • The Kiranmala and the Kingdom Beyond trilogy, Sayantani DasGupta (Scholastic)


WebArchiv - archiv českého webu