James Tiptree, Jr. Award (Otherwise Award)

WWW stránky ocenění: James Tiptree, Jr. Award (Otherwise Award)

Jedná se o výroční literární cenu pro díla v žánru sci – fi nebo fantasy, které rozšiřují a prozkoumávají role pohlaví. Vznik této ceny iniciovaly v únoru 1991 spisovatelky sci – fi Pat Murphy a Karen Joy Fowler. Cena je pojmenována po spisovatelce sci – fi Alice B. Sheldon, která publikovala pod pseudonymem James Tiptree, Jr. Cena je udělována na Wisconu (Wisconsin Science Fiction Convention), srazu feministicky orientovaných příznivců sci – fi. Kromě uspokojení z ocenění obdrží vítěz finanční částku 1000 dolarů, originální výtvarné dílo speciálně vytvořené k této ceně a čokoládový podpis, který tradičně doprovází Tiptree Award. V roce 2019 byla cena přejmenována na Otherwise Award, důvodem přejmenování byly tragické události na sklonku života autorky Alice B. Sheldon, které vedly ke sporům ohledně vhodnosti pojmenování této ceny.

Nejlepší dílo

1992

vítěz

nominace

  • Mary Gentle
  • John Barnes
  • Karen Joy Fowler
  • The Architecture of Desire, Mary Gentle (Bantam UK)
  • Orbital Resonance, John Barnes (Tor)
  • Sarah Canary, Karen Joy Fowler (Henry Holt)
  • He, She and It, Marge Piercy (Knopf)
  • Moonwise, Greer Ilene Gilman (Penguin/Roc)
1993

vítěz

nominace

1994

vítěz

  • Ammonite, Nicola Griffith (Ballantine Del Rey)

nominace

  • Lethem, Jonathan - „Navždy,“ řekl kačer
  • Linda Nagata
  • Greenland, Colin - Všechno špatně aneb Vládni Británie!   71% / 12
  • Pat Cadigan
  • David Brin
  • Kij Johnson
  • Martha Soukup
  • Martha Soukup
  • Robin McKinley
  • A. R. Morlan
  • Ian McDonald
  • Margaret Atwood
  • R. Garcia y Robertson
  • Paul Park
  • James Patrick Kelly
  • Poppy Z. Brite
  • Thomson, Amy - Virtuální dívka   69% / 10
  • Eleanor Arnason
  • Drawing Blood, Poppy Z. Brite (Delacorte Abyss)
  • "Chemistry", James Patrick Kelly (Asimov's Jun 1993)
  • Coelestis, Paul Park (HarperCollins)
  • "The Other Magpie", R. Garcia y Robertson (Asimov's Apr 1993)
  • The Robber Bride, Margaret Atwood (Bantam)
  • "Some Strange Desire", Ian McDonald (Omni Best Science Fiction Three)
  • "The Best Years of Our Lives", A. R. Morlan (Full Spectrum 4)
  • Deerskin, Robin McKinley (Ace)
  • "A Defense of the Social Contracts", Martha Soukup (Science Fiction Age Sep 1993)
  • "The Story So Far", Martha Soukup (Full Spectrum 4)
  • "Schrödinger's Cathouse", Kij Johnson (F&SF Mar 1993)
  • Glory Season, David Brin (Bantam Spectra)
  • "Lost Girls", Pat Cadigan (Dirty Work)
  • "Liberator", Linda Nagata (F&SF Jun 1993)
  • Ring of Swords, Eleanor Arnason (Tor)
  • "Touching Fire", Nicola Griffith (Interzone #70 Apr 1993)
  • X, Y, Michael Blumlein (Dell Abyss)
  • The Year the Horses Came, Mary Mackey (HarperSanFrancisco)
  • Songs of Chaos, S. N. Lewitt (Ace)
  • A Plague of Angels, Sheri S. Tepper (Bantam Spectra)
  • Rainbow Man, M. J. Engh (Tor)
  • The Rising of the Moon, Flynn Connolly (Ballantine Del Rey)
  • Evolution Annie and Other Stories, Rosaleen Love (The Women's Press)
  • An Eye for Dark Places, Norma Marden (Little, Brown)
  • Dancing Jack, Laurie J. Marks (DAW)
  • "Motherhood", L. Timmel Duchamp (Full Spectrum 4)
  • Illicit Passage, Alice Nunn (Women's Redress Press)
  • In the Garden of Dead Cars, Sybil Claiborne (Cleis Press)
  • The Assimilation of Leah Wennover, Stephanie T. Hoppe (Evoe Press)
  • Burning Bright, Melissa Scott (Tor)
  • CrashCourse, Wilhelmina Baird (Ace)
1995

vítěz

nominace

  • James Patrick Kelly
  • Nancy Anne Kress
  • Vonda N. McIntyre
  • Alison Goodman
  • Marc Laidlaw
  • Mary Rosenblum
  • Lisa Goldstein
  • Suzette Haden Elgin
  • Barbara Hambly
  • Connie Willis
  • Allan Cole
  • Chris Bunch
  • Peter F. Hamilton
  • Rachel Pollack
  • James Patrick Kelly
  • Severna Park
  • Geoff Ryman
  • Delia Sherman
  • Ann Downer
  • Ursula K. Le Guin
  • Ursula K. Le Guin
  • Egan, Greg - Kokon   87% / 15
  • Pat Cadigan
  • Nancy Springer
  • Jennings, Phillip C. - Údolí lidí   40% / 1
  • Suzy McKee Charnas
  • George Turner
  • Gwyneth Ann Jones
  • Lisa Mason
  • Ian McDonald
  • Eleanor Arnason
  • Earthsong, Suzette Haden Elgin (DAW)
  • "Young Woman in a Garden", Delia Sherman (Xanadu 2)
  • "Somnus's Fair Maid", Ann Downer (Black Thorn, White Rose)
  • A Fisherman of the Inland Sea, Ursula K. Le Guin (HarperPrism)
  • "Forgiveness Day", Ursula K. Le Guin (Asimov's Nov 1994)
  • "Paris in June", Pat Cadigan (Omni Sep 1994)
  • Metal Angel, Nancy Springer (Roc)
  • The Furies, Suzy McKee Charnas (Tor)
  • Genetic Soldier, George Turner (Morrow AvoNova)
  • North Wind, Gwyneth Jones (Gollancz)
  • Summer of Love, Lisa Mason (Bantam Spectra)
  • "Legitimate Targets", Ian McDonald (New Worlds 4)
  • Unconquered Countries, Geoff Ryman (St. Martin's)
  • "Amazons", Severna Park (Louisville Review Aug 1994)
  • "Big Guy", James Patrick Kelly (Asimov's Jun 1994)
  • Wildlife, James Patrick Kelly (Tor)
  • "Margin of Error", Nancy Kress (Omni Oct 1994)
  • Nautilus, Vonda N. McIntyre (Bantam Spectra)
  • "One Last Zoom at the Buzz Bar", Alison M. Goodman (The Patternmaker)
  • The Orchid Eater, Marc Laidlaw (St. Martin's)
  • "Rat", Mary Rosenblum (Asimov's Oct 1994)
  • "Rites of Spring", Lisa Goldstein (Asimov's Mar 1994)
  • Stranger at the Wedding, Barbara Hambly (Ballantine Del Rey)
  • Uncharted Territory, Connie Willis (Bantam Spectra)
  • The Warrior's Tale, Allan Cole & Chris Bunch (Ballantine Del Rey)
  • "Eat Reecebread", Graham Joyce & Peter F. Hamilton (Interzone #86 Aug 1994)
  • Temporary Agency, Rachel Pollack (St. Martin's)
  • "The Lovers", Eleanor Arnason (Asimov's Jul 1994)
  • The Wind-Witch, Susan Dexter (Ballantine Del Rey)
  • A College of Magics, Caroline Stevermer (Tor)
  • Heartstone and Saber, Jacqui Singleton (Rising Tide Press)
  • "Metamorphosis", Milbre Burch (Xanadu 2)
  • Shadow's End, Sheri S. Tepper (Bantam Spectra)
  • Amazon Story Bones, Ellen Frye (Spinsters Ink)
  • Cannon's Orb, L. Warren Douglas (Ballantine Del Rey)
  • "Bicyclefish Island", Daniel P. Dern (Tomorrow Speculative Fiction Apr 1994)
  • Trouble and Her Friends, Melissa Scott (Tor)
  • Stardust Bound, Karen Cadora (Firebrand Books)
  • Sundowner, Chris Claremont (Ace)
1996

vítěz

  • Elizabeth Hand
  • Waking the Moon (revised), Elizabeth Hand (HarperPrism)
  • The Memoirs of Elizabeth Frankenstein, Theodore Roszak (Random House)

nominace

  • Pamela Sargent
  • Pamela Sargent
  • Isobelle Carmody
  • Kit Reed
  • Terri Windling
  • Lisa Tuttle
  • Women of Wonder: The Classic Years, Pamela Sargent, ed. (Harcourt Brace)
  • Women of Wonder: The Contemporary Years, Pamela Sargent, ed. (Harcourt Brace)
  • "The Pumpkin-Eater", Isobelle Carmody (She's Fantastical)
  • Little Sisters of the Apocalypse, Kit Reed (Black Ice Books)
  • The Armless Maiden and Other Tales for Childhood's Survivors, Terri Windling, ed. (Tor)
  • "Food Man", Lisa Tuttle (Crank! #4 Fall 1994)
  • Lines Upon the Skin, Julie Haydon (Pan)
  • Other Nature, Stephanie Smith (Tor)
  • Shadow Man, Melissa Scott (Tor)
  • "And Salome Danced", Kelley Eskridge (Little Deaths)
1997

vítěz

nominace

  • Egan, Greg - Úzkost   80% / 14
  • Sean Stewart
  • Michael Swanwick
  • Melanie Tem
  • Iain M. Banks
  • Bruce Sterling
  • Nancy Springer
  • Hamilton, Laurell K. - Kavárna šílenců   85% / 71
  • Bradley Denton
  • Tanya Sue Huff
  • Tanith Lee
  • Jones, Gwyneth Ann - Rudá Sonja a Lessingham v zemi snů   65% / 11
  • Elizabeth Moon
  • Lucy Sussex
  • Jonathan Lethem
  • Samuel Ray Delany
  • Kathleen Ann Goonan
  • Kim Stanley Robinson
  • Margaret Atwood
  • Patricia C. Wrede
  • Kim Antieau
  • Acker, Kathy - Číča, Král pirátů
  • Suzy McKee Charnas
  • Jonathan Lethem
  • Alasdair Gray
  • Francesca Lia Block
  • Francesca Lia Block
  • Charles Oberndorf
  • Pat Murphy
  • Lisa Tuttle
  • Fred Chappell
  • Richard Calder
  • Martha Soukup
  • Sterling, Bruce - Opravář kol   81% / 28
  • Rachel Pollack
  • "Utensile Strength", Patricia Wrede (Book of Enchantments)
  • The Jigsaw Woman, Kim Antieau (Penguin/Roc)
  • "Beauty and the Opéra or The Phantom Beast", Suzy McKee Charnas (Asimov's Mar 1996)
  • "Five Fucks", Jonathan Lethem (The Wall of the Sky, The Wall of the Eye)
  • A History Maker, Alasdair Gray (Canongate; Harcourt Brace/Harvest 1996)
  • "Blue", Francesca Lia Block (Girl Goddess #9)
  • "Girl Goddess #9", Francesca Lia Block (Girl Goddess #9)
  • Foragers, Charles Oberndorf (Bantam Spectra)
  • Nadya: The Wolf Chronicles, Pat Murphy (Tor)
  • The Pillow Friend, Lisa Tuttle (White Wolf)
  • "The Silent Woman", Fred Chappell (Farewell, I'm Bound to Leave You)
  • Dead Things, Richard Calder (HarperCollins Voyager)
  • "Fetish", Martha Soukup (Off Limits: Tales of Alien Sex)
  • Alias Grace, Margaret Atwood (Doubleday)
  • Blue Mars, Kim Stanley Robinson (Bantam Spectra)
  • The Bones of Time, Kathleen Ann Goonan (Tor)
  • Clouds End, Sean Stewart (Ace)
  • "The Dead", Michael Swanwick (Starlight 1)
  • Desmodus, Melanie Tem (Headline)
  • Excession, Iain M. Banks (Orbit)
  • Holy Fire, Bruce Sterling (Bantam Spectra)
  • Fair Peril, Nancy Springer (Avon)
  • Lunatics, Bradley Denton (St. Martin's)
  • No Quarter, Tanya Huff (DAW)
  • "The Reason for Not Going to the Ball", Tanith Lee (F&SF Oct/Nov 1996)
  • Remnant Population, Elizabeth Moon (Baen)
  • The Scarlet Rider, Lucy Sussex (Tor/Forge)
  • "Sleepy People", Jonathan Lethem (The Wall of the Sky, The Wall of the Eye)
  • "The Splendor and the Misery of Bodies, of Cities (excerpt)", Samuel R. Delany (The Review of Contemporary Fiction Fall 1996)
  • Godmother Night, Rachel Pollack (St. Martin's)
  • "The Stupefaction", Diane Williams (The Stupefaction: Stories and a Novella)
  • The Tale of One Bad Rat, Bryan Talbot (Dark Horse)
  • "Y Chromosome", Donald Antrim (The New Yorker 18 Nov 1996)
  • "Welcome, Kid, to the Real World", L. Timmel Duchamp (Tales of the Unanticipated #16 Spring/Summer/Fall 1996)
  • Gibbon's Decline and Fall, Sheri S. Tepper (Bantam Spectra)
  • Looking for the Mahdi, N. Lee Wood (Ace)
  • Into the Forest, Jean Hegland (Calyx Books)
  • The Memory Palace, Gill Alderman (HarperCollins Voyager)
  • Serial Killer Days, David Prill (St. Martin's)
  • "And She Was the Word", Tess Williams (Eidolon #22/23 Spring 1996)
  • Map of Power, Tess Williams (Random House Australia/Arrow)
  • Leaning Towards Infinity, Sue Woolfe (Vintage)
  • "The Lucifer of Blue", Sherry Coldsmith (Off Limits: Tales of Alien Sex)
  • Manchu Palaces, Jeanne Larsen (Henry Holt)
  • "Natural Permanent Boy", Laurel Winter (F&SF Feb 1996)
  • "Boy's Night Out", Lori Selke (Genderflex)
  • "The Hermaphrodite", Edmund White (The Review of Contemporary Fiction Fall 1996)
  • "Firecat", Tiresias (Genderflex)
  • The Frequency of Souls, Mary Kay Zuravleff (Farrar, Straus & Giroux)
  • Nearly Roadkill, Caitlin Sullivan & Kate Bornstein (High Risk Books)
1998

vítěz

nominace

  • Paul Di Filippo
  • Gwyneth Ann Jones
  • Molly Gloss
  • Salman Rushdie
  • Vonda N. McIntyre
  • Ian McDonald
  • M. John Harrison
  • Storm Constantine
  • "Alice, Alfie, Ted and the Aliens", Paul Di Filippo (Interzone #117 Mar 1997)
  • "Balinese Dancer", Gwyneth Jones (Asimov's Sep 1997)
  • The Dazzle of Day, Molly Gloss (Tor)
  • "The Firebird's Nest", Salman Rushdie (The New Yorker 23 Jun 1997)
  • The Moon and the Sun, Vonda N. McIntyre (Pocket)
  • Sacrifice of Fools, Ian McDonald (Gollancz)
  • Signs of Life, M. John Harrison (St. Martin's)
  • "The Oracle Lips", Storm Constantine (The Fortune Teller)
  • Waking Beauty, Paul Witcover (HarperPrism)
  • "The Apprenticeship of Isabetta di Pietro Cavazzi", L. Timmel Duchamp (Asimov's Sep 1997)
  • Cereus Blooms at Night, Shani Mootoo (Press Gang Publishers)
  • Kissing the Witch: Old Tales in New Skins, Emma Donoghue (HarperCollins/Cotler)
1999

vítěz

  • "Congenital Agenesis of Gender Ideation by K.N. Sirsi and Sandra Botkin", Raphael Carter (Starlight 2)

nominace

  • Dedman, Stephen - Zastávka   54% / 5
  • Esther Mona Friesner-Stutzman
  • Lawrence Schimel
  • James Patrick Kelly
  • Maureen F. McHugh
  • Octavia Estelle Butler
  • Sarah Zettel
  • Ursula K. Le Guin
  • Kit Reed
  • Pat Cadigan
  • Ellen Sue Datlow
  • Terri Windling
  • James Alan Gardner
  • Fowler, Karen Joy - Černé sklo   60% / 1
  • Martha Soukup
  • Severna Park
  • Chiang, Ted - Příběh tvého života   88% / 53
  • Egan, Greg - Děti oceánu   72% / 10
  • Rosenblum, Mary - Boží oko   54% / 5
  • Klages, Ellen - Cikánka času   82% / 15
  • Robert Reed
  • Sean Stewart
  • Nalo Hopkinson
  • Geoffrey A. Landis
  • Kit Reed
  • Gwyneth Ann Jones
  • Stephen Leigh
  • Phyllis Gotlieb
  • Carolyn Ives Gilman
  • Eleanor Arnason
  • "Whiptail", Robert Reed (Asimov's Oct 1998)
  • Mockingbird, Sean Stewart (Ace)
  • Brown Girl in the Ring, Nalo Hopkinson (Warner Aspect)
  • "Snow", Geoffrey A. Landis (Starlight 2)
  • "Bride of Bigfoot", Kit Reed (Weird Women, Wired Women)
  • "La Cenerentola", Gwyneth Jones (Interzone #136 Oct 1998)
  • Dark Waters Embrace, Stephen Leigh (Avon Eos)
  • Flesh and Gold, Phyllis Gotlieb (Tor)
  • Halfway Human, Carolyn Ives Gilman (Avon Eos)
  • Hand of Prophecy, Severna Park (Avon Eos)
  • "The House of Expectations", Martha Soukup (Starlight 2)
  • "In the Realms of Dragons", Esther M. Friesner (Asimov's Feb 1998)
  • The Drag Queen of Elfland: Short Stories, Lawrence Schimel (Circlet/Ultra Violet Library)
  • "Lovestory", James Patrick Kelly (Asimov's Jun 1998)
  • Mission Child, Maureen F. McHugh (Avon Eos)
  • Parable of the Talents, Octavia E. Butler (Seven Stories Press)
  • Playing God, Sarah Zettel (Warner Aspect)
  • "Unchosen Love", Ursula K. Le Guin (Amazing Stories Fall 1994)
  • Weird Women, Wired Women, Kit Reed (Wesleyan University Press)
  • "Datableed", Pat Cadigan (Asimov's Mar 1998)
  • Sirens and Other Daemon Lovers, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (HarperPrism)
  • Commitment Hour, James Alan Gardner (Avon Eos)
  • "The Gauze Banner", Eleanor Arnason (More Amazing Stories)
  • "The Eye of the Storm", Kelley Eskridge (Sirens and Other Daemon Lovers)
  • House of Sleep, Jonathan Coe (Knopf)
  • Killing Darcy, Melissa Lucashenko (University of Queensland Press)
  • Nameless Magery, Delia Marshall Turner (Ballantine Del Rey)
  • Pig Tales, Marie Darrieusecq (New Press)
  • The Plague Saint, Rita Donovan (Tesseract Books)
  • Quintessence: Realizing The Archaic Future, Mary Daly (Beacon Press)
  • Six Moon Dance, Sheri S. Tepper (Avon Eos)
  • "Accelerated Grimace", Rebecca Ore (F&SF Feb 1998)
  • The Children Star, Joan Slonczewski (Tor)
  • Ghost Country, Sara Paretsky (Delacorte)
  • "The Body Politic", Tess Williams (Dreaming Down-Under)
  • Children of God, Mary Doria Russell (Villard)
  • Dragon's Winter, Elizabeth A. Lynn (Ace)
  • "The Hetairai Turncoat", Karl-Rene Moore (Wired Hard 2)
  • The Ice People, Maggie Gee (Richard Cohen Books)
  • Singling Out the Couples, Stella Duffy (Sceptre)
2000

vítěz

nominace

  • Penelope Lively
  • Eleanor Arnason
  • Egan, Greg - Teranesie   71% / 9
  • Stephen Leigh
  • Terri Windling
  • Ellen Sue Datlow
  • James D. Macdonald
  • Debra Doyle
  • Le Guin, Ursula K. - Dračinka   83% / 12
  • Louise Marley
  • Bujold, Lois McMaster - Civilní služba   85% / 28
  • Kim Stanley Robinson
  • Eleanor Arnason
  • "5001 Nights", Penelope Lively (The Five Thousand and One Nights)
  • "Sexual Dimorphism", Kim Stanley Robinson (Asimov's Jun 1999)
  • The Terrorists of Irustan, Louise Marley (Ace)
  • "Remailer", Debra Doyle & James D. Macdonald (Not of Woman Born)
  • Silver Birch, Blood Moon, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (Avon)
  • The Speaking Stones, Stephen Leigh (Avon Eos)
  • "The Actors", Eleanor Arnason (F&SF Dec 1999)
  • "Dapple: A Hwarhath Historical Romance", Eleanor Arnason (Asimov's Sep 1999)
  • The Vintner's Luck, Elizabeth Knox (Farrar, Straus & Giroux)
  • If I Told You Once, Judy Budnitz (Picador USA/St. Martin's)
  • "Pinkland", Graham Joyce (Crossing the Border: Tales of Erotic Ambiguity)
  • Singer from the Sea, Sheri S. Tepper (Avon Eos)
  • "In the Second Person", Sally Caves (Terra Incognita Winter 1999/2000)
  • The Iron Bridge, David Morse (Harcourt Brace)
  • The Woman with the Flying Head : And Other Stories, Yumiko Kurahashi (M.E. Sharpe)
  • The Fathergod Experiment, L. A. Taylor (Allau Press)
2001

vítěz

nominace

  • Miéville, China - Nádraží Perdido   89% / 228
  • Gentle, Mary - Utajená historie   75% / 4
  • Severna Park
  • James L. Cambias
  • Nalo Hopkinson
  • Nalo Hopkinson
  • The Annunciate, Severna Park (Avon Eos)
  • "A Diagram of Rapture", James L. Cambias (F&SF Apr 2000)
  • "The Glass Bottle Trick", Nalo Hopkinson (Whispers from the Cotton Tree Root: Caribbean Fabulist Fiction)
  • Midnight Robber, Nalo Hopkinson (Warner Aspect)
  • "Once on the Shores of the Stream Senegambia", Pamela Mordecai (Whispers from the Cotton Tree Root: Caribbean Fabulist Fiction)
  • Sea as Mirror, Tess Williams (HarperCollins Voyager)
  • "Soma", Camille Hernandez-Ramdwar (Whispers from the Cotton Tree Root: Caribbean Fabulist Fiction)
  • The Danish Girl, David Ebershoff (Viking)
  • "Fidelity: A Primer", Michael Blumlein (F&SF Sep 2000)
2002

vítěz

  • The Kappa Child, Hiromi Goto (Red Deer Press)

nominace

  • Kenneth MacLeod
  • Dark Light, Ken MacLeod (Orbit; Tor)
  • The Fresco, Sheri S. Tepper (HarperCollins Eos)
  • Half Known Lives, Joan Givner (New Star Books)
  • The Song of the Earth, Hugh Nissenson (Algonquin Books)
2003

vítěz

nominace

2004

vítěz

  • Matt Ruff
  • Set This House In Order: A Romance Of Souls, Matt Ruff (HarperCollins)

nominace

2005

vítěz

nominace

  • Tom Purdom
  • Christopher Michael Barzak
  • Elizabeth Hand
  • McDonald, Ian - Řeka bohů   85% / 49
  • Pratchett, Terry - Podivný regiment   81% / 176
  • Farmer, Nancy - Moře trollů   78% / 6
  • Antonia Susan Byatt
  • Eileen Gunn
  • Gwyneth Ann Jones
  • Carol Emshwiller
  • Elizabeth Bear
  • "Romance for Augmented Trio", Tom Purdom (Asimov's Feb 2004)
  • "All of Us Can Almost...", Carol Emshwiller (Sci Fiction 17 Nov 2004)
  • Life, Gwyneth Jones (Aqueduct Press)
  • Stable Strategies and Others, Eileen Gunn (Tachyon Publications)
  • Little Black Book of Stories, A. S. Byatt (Knopf)
  • Mortal Love, Elizabeth Hand (HarperCollins/Morrow)
  • "The Other Angelas", Christopher Barzak (Pindeldyboz 6 Dec 2004)
  • "This Tragic Glass", Elizabeth Bear (Sci Fiction 7 Apr 2004)
  • "Time's Swell", Victoria Somogyi & Kathleen Chamberlain (Strange Horizons 15 Nov 2004)
  • Tonguecat, Peter Verhelst (Farrar, Straus & Giroux)
  • Unspeakable Vitrine, Victoria Elisabeth Garcia (Clawfoot Bathdog Press)
  • "Kissing Frogs", Jaye Lawrence (F&SF May 2004)
  • Hopeful Monsters, Hiromi Goto (Arsenal Pulp Press)
  • Even the Stones, Marie Jakober (Edge Publishing)
  • Love's Body, Dancing in Time, L. Timmel Duchamp (Aqueduct Press)
  • Master of None, N. Lee Wood (Warner Aspect)
  • Sleep, Kat Meads (Livingston Press)
  • Inventing Memory, Anne Harris (Tor)
  • "Burning Day", Glenn Grant (Island Dreams: Montreal Writers of the Fantastic)
2006

vítěz

nominace

2007

vítěz

nominace

  • Ellen Kushner
  • James Morrow
  • Karen Traviss
  • Karen Russell
  • The Privilege of the Sword, Ellen Kushner (Bantam Spectra)
  • The Last Witchfinder, James Morrow (Morrow)
  • Matriarch, Karen Traviss (Eos)
  • St. Lucy's Home for Girls Raised by Wolves, Karen Russell (Knopf)
  • Listening at the Gate, Betsy James (Atheneum)
  • Mindscape, Andrea Hairston (Aqueduct Press)
  • Venusia, Mark von Schlegell (Semiotext(e))
2008

vítěz

  • The Carhullan Army, Sarah Hall (Faber and Faber)

nominace

  • Nnedi Okorafor
  • Charles Stross
  • Delia Sherman
  • Theodora Goss
  • Ysabeau S. Wilce
  • The Shadow Speaker, Nnedi Okorafor-Mbachu (Hyperion)
  • Glasshouse, Charles Stross (Ace)
  • Interfictions: An Anthology of Interstitial Writing, Delia Sherman & Theodora Goss, eds. (Interstitial Arts Foundation/Small Beer Press)
  • Flora Segunda, Ysabeau S. Wilce (Harcourt)
  • "Dangerous Space", Kelley Eskridge (Dangerous Space)
  • Empress of Mijak and The Riven Kingdom, Karen Miller (HarperCollins Australia)
  • The Margarets, Sheri S. Tepper (HarperCollins)
  • Water Logic, Laurie J. Marks (Small Beer Press)
  • Y: The Last Man, written by Brian K. Vaughan, art by Pia Guerra (DC/Vertigo Comics 2002-2008)
2009

vítěz

nominace

2010

vítěz

  • Cloud & Ashes: Three Winter's Tales, Greer Gilman (Small Beer Press)
  • Ooku: The Inner Chambers, Volumes 1 & 2, Fumi Yoshinaga (VIZ Media)

nominace

2011

vítěz

  • Baba Yaga Laid an Egg, Dubravka Ugresic (Canongate)

nominace

2012

vítěz

  • Redwood and Wildfire by Andrea Hairston (Aqueduct Press, 2011)

nominace

2013

vítěz

  • Caitlín R. Kiernan
  • The Drowning Girl by Caitlin R. Kiernan (Roc Trade)
  • Ancient, Ancient by Kiini Ibura Salaam (Aqueduct Press)

nominace

  • Elizabeth Bear
  • Kim Stanley Robinson
  • Tidbeck, Karin - Sobí hora   88% / 8
  • Range of Ghosts by Elizabeth Bear (Tor 2012) [SF Signal review]
  • 2312 by Kim Stanley Robinson (Orbit 2012) [via SF Signal review]
  • Firebrand by Ankaret Wells (Epicon Press, 2012)
  • “The Receptionist” by Lesley Wheeler (in The Receptionist and Other Tales, Aqueduct Press 2012)
  • Rituals – Rhapsody of Blood, Volume One by Roz Kaveney (Plus One Press 2012)
  • Up Against It by M.J. Locke (Tor 2011) [via SF Signal review]
2014

vítěz

  • Rupetta, N. A. Sulway (Tartarus Press)

nominace

2015

vítěz

  • Jo Walton
  • My Real Children, Jo Walton (Tor)
  • The Girl in the Road, Monica Byrne (Crown)

nominace

  • Nnedi Okorafor
  • Itäranta, Emmi - Strážkyně pramene   68% / 4
  • Nghi Vo
  • Lagoon, Nnedi Okorafor (Hodder & Stoughton)
  • “Neither Witch nor Fairy”, Nghi Vo (Long Hidden: Speculative Fiction from the Margins of History)
  • Ascension, Jacqueline Koyanagi (Masque Books)
  • The Beauty, Aliya Whiteley (Unsung Stories)
  • Elysium, Jennifer Marie Brissett (Aqueduct Press)
  • “In Her Eyes”, Seth Chambers (F&SF Jan/Feb 2014)
  • Kaleidoscope, Alisa Krasnostein & Julia Rios, eds. (Twelfth Planet Press)
  • “The Lightness of the Movement”, Pat MacEwen (F&SF Apr/May 2014)
  • “A Woman Out of Time”, Kim Curran (Irregularity)
2016

vítěz

  • Lizard Radio, Pat Schmatz (Candlewick)
  • “The New Mother”, Eugene Fischer (Asimov's Apr/May 2015)

nominace

  • Seanan McGuire
  • Catherynne M. Valente
  • “Each to Each”, Seanan McGuire (Lightspeed Jun 2014)
  • Radiance, Catherynne M. Valente (Tor)
  • All That Outer Space Allows, Ian Sales (Whippleshield)
  • Beyond: The Queer Sci-Fi and Fantasy Comic Anthology, Taneka Stotts & Sfé Monster, eds. (Beyond)
  • A Crown for Cold Silver, Alex Marshall (Orbit)
  • “How to Become a Robot in 12 Easy Steps”, A. Merc Rustad (Scigentasy Mar 2014)
  • ODY-C, Volume 1: Off to Far Ithicaa, Matt Fraction & Christian Ward (Image)
  • The Only Ones, Carola Dibbell (Two Dollar Radio)
  • “Sarah'a Child”, Susan Jane Bigelow (Strange Horizons 19 May 2014)
  • “The Shape of My Name”, Nino Cipri (Tor.com 4 Mar 2015)
  • Steven Universe, Rebecca Sugar (Cartoon Network 2013-15)
2017

vítěz

  • When the Moon Was Ours, Anna-Marie McLemore (Thomas Dunne)

nominace

  • Johanna Sinisalo
  • McGuire, Seanan - Každé srdce je bránou   80% / 2
  • Eleanor Arnason
  • The Core of the Sun, Johanna Sinisalo (Grove/Black Cat)
  • Hwarhath Stories, Eleanor Arnason (Aqueduct)
  • “The Night Bazaar for Women Becoming Reptiles”, Rachel K. Jones (Beneath Ceaseless Skies 7 Jul 2016)
  • “Opals and Clay”, Nino Cipri (Podcastle 12 May 2016)
  • Too Like the Lightning, Ada Palmer (Tor)
  • Will Do Magic for Small Change, Andrea Hairston (Aqueduct)
  • Borderline, Mishell Baker (Saga)
  • Everfair, Nisi Shawl (Tor)
2018

vítěz

  • Who Runs the World?, Virginia Bergin (Macmillan)

nominace

  • Indrapramit Das
  • Charlie Jane Anders
  • The Devourers, Indra Das (Del Rey)
  • “Don't Press Charges and I Won't Sue”, Charlie Jane Anders (Global Dystopias)
  • Dreadnought and Sovereign, April Daniels (Diversion)
  • An Excess Male, Maggie Shen King (Harper Voyager)
  • Her Body and Other Parties, Carmen Maria Machado (Gray Wolf)
  • An Unkindness of Ghosts, Rivers Solomon (Akashic)
  • The Black Tides of Heaven and The Red Threads of Fortune, JY Yang (Tor)
2019

vítěz

  • “They Will Dream in the Garden”, Gabriela Damián Miravete (Latin American Literature Today May 2018)

nominace

  • “Big Girl”, Meg Elison (F&SF Nov/Dec 2017)
  • Capricious Magazine: The Gender Diverse Pronouns Issue, A. C. Buchanan, ed. (Jan 2018)
  • Chercher La Femme, L. Timmel Duchamp (Aqueduct)
  • Dirty Computer, Janelle Monáe (Bad Boy) (audio CD)
  • GlitterShip Year Two, Keffy R. M. Kehrli, ed. (self-published)
  • Maresi: The Red Abbey Chronicles, Maria Turschaninoff, translated by A. A. Prime (Amulet)
  • “Me, Waiting for Me, Hoping for Something More”, Dee Warrick (Shimmer Jan 2018)
  • Power & Magic: The Queer Witch Comics Anthology, Joamette Gil, ed. (P&M)
  • “Sandals Full of Rainwater”, A. E. Prevost (Capricious Jan 2018)
  • Sodom Road Exit, Amber Dawn (Arsenal Pulp)
  • The Tiger Flu, Larissa Lai (Arsenal Pulp)
2020

vítěz

nominace

2021

vítěz

nominace

  • City of a Thousand Feelings, Anya Johanna DeNiro (Aqueduct)
  • “Custom Options Available”, Amy Griswold (Fireside Jan 2020)
  • Depart, Depart, Sim Kern (Stelliform)
  • The Four Profound Weaves, R. B. Lemberg (Tachyon)
  • “Helicopter Story”, Isabel Fall (Clarkesworld Jan 2020)
  • The Mermaid, the Witch, and the Sea, Maggie Tokuda-Hall (Candlewick)
  • “The Moon Room”, Maria Romasco Moore (Kaleidotrope Apr 2020)
  • The Seep, Chana Porter (Soho)


WebArchiv - archiv českého webu