James Tiptree, Jr. Award

WWW stránky ocenění: James Tiptree, Jr. Award

Jedná se o výroční literární cenu pro díla v žánru sci – fi nebo fantasy, které rozšiřují a prozkoumávají role pohlaví. Vznik této ceny iniciovaly v únoru 1991 spisovatelky sci – fi Pat Murphy a Karen Joy Fowler. Cena je pojmenována po spisovatelce sci – fi Alice B. Sheldon, která publikovala pod pseudonymem James Tiptree, Jr. Cena je udělována na Wisconu (Wisconsin Science Fiction Convention), srazu feministicky orientovaných příznivců sci – fi. Kromě uspokojení z ocenění obdrží vítěz finanční částku 1000 dolarů, originální výtvarné dílo speciálně vytvořené k této ceně a čokoládový podpis, který tradičně doprovází Tiptree Award.

další rok - 2000předchozí rok - 1998

1999

ročník: 8

Nejlepší dílo

vítěz

  • "Congenital Agenesis of Gender Ideation by K.N. Sirsi and Sandra Botkin", Raphael Carter (Starlight 2)

nominace

  • Dedman, Stephen - Zastávka   53% / 3
  • Esther Mona Friesner-Stutzman
  • Lawrence Schimel
  • James Patrick Kelly
  • Maureen F. McHugh
  • Octavia Estelle Butler
  • Sarah Zettel
  • Ursula K. Le Guin
  • Kit Reed
  • Pat Cadigan
  • Ellen Sue Datlow
  • Terri Windling
  • James Alan Gardner
  • Martha Soukup
  • Severna Park
  • Carolyn Ives Gilman
  • Chiang, Ted - Příběh tvého života   87% / 48
  • Egan, Greg - Děti oceánu   71% / 9
  • Rosenblum, Mary - Boží oko   53% / 4
  • Klages, Ellen - Cikánka času   82% / 14
  • Robert Reed
  • Sean Stewart
  • Nalo Hopkinson
  • Geoffrey A. Landis
  • Kit Reed
  • Gwyneth Ann Jones
  • Stephen Leigh
  • Phyllis Gotlieb
  • Fowler, Karen Joy - Černé sklo   60% / 1
  • "Whiptail", Robert Reed (Asimov's Oct 1998)
  • Mockingbird, Sean Stewart (Ace)
  • Brown Girl in the Ring, Nalo Hopkinson (Warner Aspect)
  • "Snow", Geoffrey A. Landis (Starlight 2)
  • "Bride of Bigfoot", Kit Reed (Weird Women, Wired Women)
  • "La Cenerentola", Gwyneth Jones (Interzone #136 Oct 1998)
  • Dark Waters Embrace, Stephen Leigh (Avon Eos)
  • Flesh and Gold, Phyllis Gotlieb (Tor)
  • Halfway Human, Carolyn Ives Gilman (Avon Eos)
  • Hand of Prophecy, Severna Park (Avon Eos)
  • "The House of Expectations", Martha Soukup (Starlight 2)
  • "In the Realms of Dragons", Esther M. Friesner (Asimov's Feb 1998)
  • The Drag Queen of Elfland: Short Stories, Lawrence Schimel (Circlet/Ultra Violet Library)
  • "Lovestory", James Patrick Kelly (Asimov's Jun 1998)
  • Mission Child, Maureen F. McHugh (Avon Eos)
  • Parable of the Talents, Octavia E. Butler (Seven Stories Press)
  • Playing God, Sarah Zettel (Warner Aspect)
  • "Unchosen Love", Ursula K. Le Guin (Amazing Stories Fall 1994)
  • Weird Women, Wired Women, Kit Reed (Wesleyan University Press)
  • "Datableed", Pat Cadigan (Asimov's Mar 1998)
  • Sirens and Other Daemon Lovers, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (HarperPrism)
  • Commitment Hour, James Alan Gardner (Avon Eos)
  • "The Eye of the Storm", Kelley Eskridge (Sirens and Other Daemon Lovers)
  • House of Sleep, Jonathan Coe (Knopf)
  • Killing Darcy, Melissa Lucashenko (University of Queensland Press)
  • Nameless Magery, Delia Marshall Turner (Ballantine Del Rey)
  • Pig Tales, Marie Darrieusecq (New Press)
  • The Plague Saint, Rita Donovan (Tesseract Books)
  • Quintessence: Realizing The Archaic Future, Mary Daly (Beacon Press)
  • Six Moon Dance, Sheri S. Tepper (Avon Eos)
  • "Accelerated Grimace", Rebecca Ore (F&SF Feb 1998)
  • The Children Star, Joan Slonczewski (Tor)
  • "The Gauze Banner", Eleanor Arnason (More Amazing Stories)
  • Ghost Country, Sara Paretsky (Delacorte)
  • "The Body Politic", Tess Williams (Dreaming Down-Under)
  • Children of God, Mary Doria Russell (Villard)
  • Dragon's Winter, Elizabeth A. Lynn (Ace)
  • "The Hetairai Turncoat", Karl-Rene Moore (Wired Hard 2)
  • The Ice People, Maggie Gee (Richard Cohen Books)
  • Singling Out the Couples, Stella Duffy (Sceptre)


WebArchiv - archiv českého webu