Ditmar
Ditmar Awards
Cena Ditmar je australský ekvivalent ceny Hugo. Je udělována členy Australského národního sci – fi konventu (Australian National Science Fiction Convention) australským a mezinárodním profesionálním a fanovským dílům.
Nejlepší australská povídka
-
originální název: AUSTRALIAN SHORT FICTION
- 1978
-
vítěz
- "Albert's Bellyfull", Francis Payne (Yggdrasil Feb 1977)
nominace
- Arthur Bertram Chandler
- "The Long Fall", A. Bertram Chandler (Amazing Stories Jul 1977)
- "Ignorant of Magic", Philippa C. Maddern (The View from the Edge: A Workshop of Science Fiction Stories)
- "The Two Body Problem", Bruce Barnes (The View from the Edge: A Workshop of Science Fiction Stories)
- 1981
-
vítěz
- "Deus Ex Corporus", Leanne Frahm (Chrysalis 7)
nominace
- "Horg", Jay Hoffman (Crux #2)
- "Passages to Earth", Leanne Frahm (Galileo Jan 1980)
- "The Pastseer", Philippa Maddern (Interfaces)
- 1982
-
vítěz
- "Where Silence Rules", Keith Taylor (Distant Worlds)
nominace
- "Armstrong", Jack Wodhams
- "Tales of Mirric", Elizabeth Travers
- 1984
-
vítěz
- "Catalyst", Leanne Frahm (Terror Australis)
nominace
- Lucy Sussex
- Sean Williams
- "The Lottery", Lucy Sussex (Overland Sum 1993)
- "Ghosts of the Fall", Sean Williams (L. Ron Hubbard Presents Writers of the Future Volume IX)
- "Starbaby", Rosaleen Love (Overland Sum 1993)
- 1985
-
vítěz
- Terry Dowling
- "Terrarium", Terry Dowling (Omega May/Jun 1984)
nominace
- Terry Dowling
- Damien Broderick
- "The Maze Man", Terry Dowling (Men's Journal Summer 1984)
- "Resurrection", Damien Broderick (Asimov's Aug 1984)
- "Three Star Trek", Ron Ferguson (Omega Sep/Oct 1984)
- 1986
-
vítěz
- Terry Dowling
- "The Bullet That Grows in the Gun", Terry Dowling (Urban Fantasies)
nominace
- George Turner
- Russell Blackford
- Lucy Sussex
- Lucy Sussex
- "The Fittest", George Turner (Urban Fantasies)
- "Glass Reptile Breakout", Russell Blackford (Strange Attractors: Original Australian Speculative Fiction)
- "Lipton Village Society", Lucy Sussex (Strange Attractors: Original Australian Speculative Fiction)
- "Montage", Lucy Sussex (Urban Fantasies)
- "The Twist of Fate", David Grigg (Urban Fantasies)
- 1987
-
vítěz
- Terry Dowling
- "The Man Who Lost Red", Terry Dowling (Aphelion #2)
nominace
- Terry Dowling
- Terry Dowling
- George Turner
- "Time of the Star", Terry Dowling (Aphelion #3)
- "A Dragon Between His Fingers", Terry Dowling (Omega May/Jun 1986)
- "Shut the Door When You Go Out", George Turner (Aphelion #4)
- "For the Man Who Has Everything", Chris Simmons (Aphelion #1)
- 1988
-
vítěz
- Terry Dowling
- "The Last Elephant", Terry Dowling (Australian Short Stories #20)
nominace
- Stephen Dedman
- Terry Dowling
- "The Dirty Little Unicorn", Stephen Dedman
- "Marmordesse", Terry Dowling (Omega Jan 1987)
- "The Supramarket", Leanne Frahm (Doom City)
- "The Celestial Intervention Agency", Karen Herkes (Time Loop #70)
- 1989
-
vítěz
- Lucy Sussex
- "My Lady Tongue", Lucy Sussex (Matilda at the Speed of Light)
nominace
- Sean McMullen
- Greg Egan
- "The Colors of the Masters", Sean McMullen (F&SF Mar 1988)
- "Scatter My Ashes", Greg Egan (Interzone #23 Spring 1988)
- "A Tale of Nine Cats", Katherine Cummings (Conviction Programme)
- "Things Fall Apart", Philippa Maddern (Matilda at the Speed of Light)
- 1990
-
vítěz
- Terry Dowling
- "The Quiet Redemption of Andy the House", Terry Dowling (Australian Short Stories #26 Jun 1989)
nominace
- "If You Go Down to the Park Today", Rosaleen Love (The Total Devotion Machine)
- "Over the Edge", Petrina Smith (Mirrors: Redress Novellas)
- "The Total Devotion Machine", Rosaleen Love (The Total Devotion Machine)
- 1991
-
vítěz
- Sean McMullen
- "While the Gate Is Open", Sean McMullen (F&SF Mar 1990)
nominace
- Egan, Greg - Laskání 79% / 21
- George Turner
- Lucy Sussex
- "Generation Gap", George Turner (A Pursuit of Miracles)
- "God and Her Black Sense of Humour", Lucy Sussex (My Lady Tongue and Other Tales)
- "Turtle Soup", Rosaleen Love (Eidolon #3 Spring (Dec) 1990)
- 1992
-
vítěz
- Sean McMullen
- "Alone in His Chariot", Sean McMullen (Eidolon #4 Summer 1991)
nominace
- Terry Dowling
- Terry Dowling
- Terry Dowling
- Sean McMullen
- "Nobody's Fool", Terry Dowling (Wormwood)
- "Vanities", Terry Dowling
- "A Deadly Edge Their Red Beaks Pass Along", Terry Dowling (Wormwood)
- "The Dominant Style", Sean McMullen (Aurealis #4 1991)
- "Olive Truffles", Leanne Frahm (Eidolon #5 Winter 1991)
- 1993
-
vítěz
- Egan, Greg - Blíž 76% / 16
nominace
- Greg Egan
- Terry Dowling
- Terry Dowling
- "Worthless", Greg Egan (In Dreams)
- "Ship's Eye", Terry Dowling
- "Privateer's Moon", Terry Dowling
- "The Seas of Castle Hill Road", Rick Kennett
- "It's All in the Way You Look At It", Michael Pryor
- 1994
-
vítěz
- "Catalyst", Leanne Frahm (Terror Australis)
nominace
- Sean Williams
- Lucy Sussex
- "Ghosts of the Fall", Sean Williams (L. Ron Hubbard Presents Writers of the Future Volume IX)
- "The Lottery", Lucy Sussex (Overland Sum 1993)
- "Starbaby", Rosaleen Love (Overland Sum 1993)
- 1995
-
vítěz
- Egan, Greg - Kokon 87% / 15
nominace
- Egan, Greg - Panna Maria Černobylská 75% / 15
- "The Patternmaker", Dave Luckett (The Patternmaker)
- "Jinx Ship", Leanne Frahm (The Patternmaker)
- "Land's End", Leanne Frahm (Alien Shores)
- 1996
-
vítěz
- "Schrödinger's Fridge", Ian Gunn (Aurealis #15 1995)
nominace
- Williams, Sean - Mapa dolů v Barnathu 80% / 16
- Sean Williams
- "The Perfect Gun", Sean Williams (Eidolon #17/18 Winter 1995)
- "Angel Thing", Petrina Smith (She's Fantastical)
- "Entropy", Leanne Frahm (She's Fantastical)
- "A Sky Full of Ravens", Sue Isle (She's Fantastical)
- 1997
-
vítěz
- Russell Blackford
- "The Sword of God", Russell Blackford (Dream Weavers)
nominace
- Dowling, Terry - Ichneumon a Dormosa 64% / 8
- After Dark #5: The Stray Cat, Steven Paulsen (Lothian Books)
- "Borderline", Leanne Frahm (Borderline)
- 1998
-
Nominace povídky „Důvody k radosti“ od Grega Egana byla stažena.
vítěz
- Jack Dann
- "Niagara Falling", Janeen Webb & Jack Dann (Black Mist and Other Japanese Futures)
nominace
- Russell Blackford
- Egan, Greg - Důvody k radosti 91% / 16
- "Lucent Carbon", Russell Blackford (Eidolon #25/26 Spring 1997)
- "The Willcroft Inheritance", Rick Kennett & Paul Collins (Gothic Ghosts)
- "Grievous Music", Carole Nomarhas (Eidolon #24 Fall 1997)
- 1999
-
vítěz
- "The Truth About Weena", David J. Lake (Dreaming Down-Under)
nominace
- Sean McMullen
- Sara Douglass
- "Queen of Soulmates", Sean McMullen (Dreaming Down-Under)
- "The Evil Within", Sara Douglass (Dreaming Down-Under)
- "Dream Until God Burns", Andrew Enstice (Dreaming Down-Under)
- "The Marsh Runners", Paul Brandon (Dreaming Down-Under)
- "To Avalon", Jane Routley (Dreaming Down-Under)
- 2000
-
vítěz
- Lawson, Chris - Krví psáno 70% / 5
nominace
- Robert Hood
- Robert Hood
- "Primal Etiquette", Robert Hood (Orb #0)
- "Ground Underfoot", Robert Hood (Aurealis #23 1999)
- "The Nabakov Affair", Paul Collins (Australian Short Stories #63)
- "Generation X", Paul Collins & Jack Wodhams (Cicada Nov/Dec 1999)
- 2001
-
vítěz
- Dedman, Stephen - Ctitel 62% / 5
- Dowling, Terry - Kejklíři 69% / 11
nominace
- Terry Dowling
- Russell Blackford
- Robert Hood
- "Basic Black", Terry Dowling (Blackwater Days)
- "The King with Three Daughters", Russell Blackford (Black Heart, Ivory Bones)
- "That Old Black Graffiti", Robert Hood (Tales from the Wasteland)
- "The First and Final Game", Deborah Biancotti (Altair #6/7 2000)
- 2002
-
vítěz
- Sussex, Lucy - Absolutní nejistota 66% / 12
- Jack Dann
- "Absolute Uncertainty", Lucy Sussex (F&SF Apr 2001)
- "The Diamond Pit", Jack Dann (Jubilee)
nominace
- McMullen, Sean - Okřídlená věž 63% / 6
- Robert Hood
- "Rotten Times", Robert Hood (Aurealis #27/28 2001)
- "Whispers", Rick Kennett & Paul Collins (Stalking Midnight)
- "The Boneyard", Kyla Ward (Gothic.net Sep 2001)
- 2003
-
vítěz
- "King of All and the Metal Sentinel", Deborah Biancotti (Agog! Fantastic Fiction)
nominace
- "Cigarettes and Roses", Ben Peek (Passing Strange)
- "Father Muerte and the Theft", Lee Battersby (Aurealis #29 2002)
- "Scratches in the Sky", Ben Peek (Agog! Fantastic Fiction)
- "Stealing Alice", Claire McKenna (Agog! Fantastic Fiction)
- 2004
-
vítěz
- Trudi Canavan
- "Room for Improvement", Trudi Canavan (Forever Shores)
nominace
- Lucy Sussex
- "Frozen Charlottes", Lucy Sussex (Forever Shores)
- "Kijin Tea", Kyla Ward (Agog! Terrific Tales)
- "The Mark of His Hands", Chuck McKenzie (Orb #5 Apr 2003)
- "The Singular Life of Eddy Dovewater", Deborah Biancotti (Agog! Terrific Tales)
- "The Truth About Pug Roberts", Kirstyn McDermott (Southern Blood: New Australian Tales of the Supernatural)
- 2005
-
vítěz
nominace
- Rjurik Davidson
- "The Interminable Suffering of Mysterious Mr. Wu", Rjurik Davidson (Aurealis #33/34/35 2005)
- "Number 3 Raw Place", Deborah Biancotti (Agog! Smashing Stories)
- "R", Ben Peek (Agog! Smashing Stories)
- 2006
-
vítěz
- "Fresh Young Widow", Kaaron Warren (The Grinding House)
nominace
- Lucy Sussex
- "Matricide", Lucy Sussex (Sci Fiction 2 Feb 2005)
- "Leviathan", Simon Brown (Eidolon SF: Online)
- "Once Giants Roamed the Earth", Rosaleen Love (Daikaiju! Giant Monster Tales)
- "Summa Seltzer Missive", Deborah Biancotti (Ticonderoga Online #6)
- 2007
-
vítěz
- Rjurik Davidson
- "The Fear of White", Rjurik Davidson (Borderlands #7)
nominace
- "The Bat's Boudoir", Kyla Ward (Shadowed Realms #9)
- "Burning from the Inside", Paul Haines (Doorways for the Dispossessed)
- "Cold", Kirstyn McDermott (Shadowed Realms #9)
- "Honeymoon", Adam Browne & John Dixon (C0ck)
- "Surrender 1: Rope Artist", Deborah Biancotti (Shadowed Realms #9)
- 2008
-
vítěz
- "The Dark and What It Said", Rick Kennett (Andromeda Spaceways Inflight Magazine #28)
nominace
- Garth Nix
- Rjurik Davidson
- "Bad Luck, Trouble, Death and Vampire Sex", Garth Nix (Eclipse One: New Fantasy and Science Fiction)
- "Domine", Rjurik Davidson (Aurealis #37)
- "His Lipstick Minx", Kaaron Warren (The Workers' Paradise)
- "A Scar for Leida", Deborah Biancotti (Fantastic Wonder Stories)
- "The Sun People", Sue Isle (Shiny #2)
- 2009
-
vítěz
- Margo Lanagan
- "The Goosle", Margo Lanagan (The Del Rey Book of Science Fiction and Fantasy)
- "This Is Not My Story", Dirk Flinthart (Andromeda Spaceways Inflight Magazine #37)
nominace
- Scott Westerfeld
- Robert Hood
- "Ass-Hat Magic Spider", Scott Westerfeld (The Starry Rift)
- "Moments of Dying", Robert Hood (Black: Australian Dark Culture Magazine #1)
- "Pale Dark Soldier", Deborah Biancotti (Midnight Echo #1)
- "Sammarynda Deep", Cat Sparks (Paper Cities: An Anthology of Urban Fantasy)
- "Her Collection of Intimacy", Paul Haines (Black: Australian Dark Culture Magazine #2)
- 2010
-
vítěz
- "Seventeen", Cat Sparks (Masques)
nominace
- Angela Slatter
- "The Piece of Ice in Ms Windermere's Heart", Angela Slatter (New Ceres Nights)
- "Prosperine When It Sizzles", Tansy Rayner Roberts (New Ceres Nights)
- "Six Suicides", Deborah Biancotti (A Book of Endings)
- "Tontine Mary", Kaaron Warren (New Ceres Nights)
- "Black Peter", Marty Young (Festive Fear)
- 2011
-
vítěz
- "All the Love in the World", Cat Sparks (Sprawl)
- "She Said", Kirstyn McDermott (Scenes from the Second Storey)
nominace
- Angela Slatter
- "The February Dragon", Angela Slatter & Lisa L. Hannett (Scary Kisses)
- "The House of the Nameless", Jason Fischer (Writers of the Future XXVI)
- "One Saturday Night with Angel", Peter M. Ball (Sprawl)
- "Bread and Circuses", Felicity Dowker (Scary Kisses)
- 2012
-
vítěz
- "The Patrician", Tansy Rayner Roberts (Love and Romanpunk)
nominace
- Lucy Sussex
- Thoraiya Dyer
- "Alchemy", Lucy Sussex (Thief of Lives)
- "Breaking the Ice", Thoraiya Dyer (Cosmos 37)
- "Bad Power", Deborah Biancotti (Bad Power)
- "The Last Gig of Jimmy Rucker", Martin Livings & Talie Helene (More Scary Kisses)
- "All You Can Do Is Breathe", Kaaron Warren (Blood and Other Cravings)
- 2013
-
vítěz
- Thoraiya Dyer
- “The Wisdom of Ants”, Thoraiya Dyer (Clarkesworld 12/12)
nominace
- “The Bone Chime Song”, Joanne Anderton (Light Touch Paper Stand Clear)
- “Sanaa’s Army”, Joanne Anderton (Bloodstones)
- “Oracle’s Tower”, Faith Mudge (To Spin a Darker Stair)
- 2014
-
vítěz
- “Scarp”, Cat Sparks (The Bride Price)
nominace
- Thoraiya Dyer
- “Seven Days in Paris”, Thoraiya Dyer (Asymmetry)
- “Air, Water and the Grove”, Kaaron Warren (The Lowest Heaven)
- “Cold White Daughter”, Tansy Rayner Roberts (One Small Step)
- “Mah Song”, Joanne Anderton (The Bone Chime Song and Other Stories)
- “Not the Worst of Sins”, Alan Baxter (Beneath Ceaseless Skies #133)
- 2015
-
vítěz
- “The Seventh Relic”, Cat Sparks (Phantazein)
nominace
- Thoraiya Dyer
- “Bahamut”, Thoraiya Dyer (Phantazein)
- “Cookie Cutter Superhero”, Tansy Rayner Roberts (Kaleidoscope)
- “Signature”, Faith Mudge (Kaleidoscope)
- “Vanilla”, Dirk Flinthart (Kaleidoscope)
- 2016
-
vítěz
- “A Hedge of Yellow Roses”, Kathleen Jennings (Hear Me Roar)
nominace
- “2B”, Joanne Anderton, (Insert Title Here)
- “The Chart of the Vagrant Mariner”, Alan Baxter (F&SF 1-2/15)
- “Look how cold my hands are”, Deborah Biancotti (Cranky Ladies of History)
- 2017
-
vítěz
- “No Fat Chicks”, Cat Sparks (In Your Face)
nominace
- “Flame Trees”, T. R. Napper (Asimov's Apr/May 2016)
- “There's No Place Like Home”, Edwina Harvey (Antipodean SF #221)
- 2018
-
vítěz
- “A Pearl Beyond Price”, Janeen Webb (Cthulhu Deep Down Under Vol 1)
nominace
- “A Harem of Six Legs”, Edwina Harvey (An Eclectic Collection of Stuff and Things)
- “Mr Mycelium”, Claire McKenna (Ecopunk!)
- “Trivalent”, Rivqa Rafael (Ecopunk!)
- “Prayers to Broken Stone”, Cat Sparks (Kaleidotrope Spring 2017)
- 2019
-
vítěz
- “The Heart of Owl Abbas”, Kathleen Jennings (Tor.com 4/11/18)
nominace
- Robert Hood
- “A Man Totally Alone”, Robert Hood (The Mammoth Book of Halloween Stories)
- “The Art of Broken Things”, Joanne Anderton (Mother of Invention)
- “Junkyard Kraken”, D.K. Mok (Mother of Invention)
- 2020
-
vítěz
- “Whom My Soul Loves”, Rivqa Rafael (Strange Horizons 11 Nov 2019)
nominace
- Into Bones Like Oil, Kaaron Warren (Meerkat Shorts)
- 2021
-
vítěz
- “The Calenture”, Kaaron Warren (Of Gods and Globes 2)
nominace
- “The Genetic Alchemist's Daughter”, Elaine Cuyegkeng (Black Cranes: Tales of Unquiet Women)
- “Hacking Santorini”, Cat Sparks (Dark Harvest)
- 2022
-
vítěz
- “The King in Yella”, Kaaron Warren (Under Twin Suns: Alternate Histories of the Yellow Sign)
nominace
- “A Good Big Brother”, Matt Tighe (Spawn: Weird Tales of Pregnancy, Birth and Babies)
- “Goon of Fortune”, Geneve Flynn (Midnight Echo Nov 2021)
- “The House that Hungers”, Maria Lewis (Aurealais Nov 2021)
- “Legacy of the Species”, Pamela Jeffs (The Terralight Collection)
- “A Whisper in the Death Pit”, Kyla Lee Ward (Weirdbook May 2021)
- 2023
-
vítěz
- “Everything so slow and quiet”, Kaaron Warren (The Art of Being Human)
nominace
- “Greatheart”, Juliet Marillier (The Art of Being Human)
- “The Quick Study”, C. H. Pearce (Etherea 10)
- “Songs We Sing at Sea are the Lies We Tell Ourselves”, Kaaron Warren (Looming Low 2)