LEGIE - databáze knih Fantasy a Sci-Fi
ocenění » Locus » 1975

Locus

Locus Award

WWW stránky ocenění: Locus Award

Cena Locus Award, nebo Locus, je každoročně od roku 1971 udělována čtenáři amerického časopisu Locus Magazine nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy uplynulého roku. Ceně je přikládán veliký význam především proto, že počet anketních lístků od čtenářů převyšuje počet hlasů u cen Hugo i Nebula dohromady a je tedy hodnocením širšího vzorku respondentů.

další rok - 1976předchozí rok - 1974

1975

ročník: 5

Ceny byly uděleny za rok 1974.

Antologie

vítěz

  • Terry Carr
  • Universe 4, Terry Carr, ed. (Random House)

nominace

  • 2. New Dimensions IV, Robert Silverberg, ed. (Signet)
  • 3. Threads of Time, Robert Silverberg, ed. (Nelson Doubleday)
  • 4. Orbit 14, Damon Knight, ed. (Harper & Row)
  • 5. Stellar #1, Judy-Lynn del Rey, ed. (Ballantine)
  • 6. Wandering Stars, Jack Dann, ed. (Harper & Row)
  • 7. Universe 5, Terry Carr, ed. (Random House)
  • 8. Final Stage, Edward L. Ferman & Barry N. Malzberg, eds. (Charterhouse)
  • 9. 2020 Vision, Jerry Pournelle, ed. (Avon)
  • 10. Continuum 1, Roger Elwood, ed. (Putnam)
  • 11. Fellowship of the Stars, Terry Carr, ed. (Simon & Schuster)
  • 12. Continuum 2, Roger Elwood, ed. (Putnam)
  • 13. Science Fiction Emphasis I, David Gerrold, ed. (Ballantine)
  • 14. Orbit 13, Damon Knight, ed. (Putnam)
  • 15. Orbit 15, Damon Knight, ed. (Harper & Row)
Časopis

vítěz

  • F&SF (Edward L. Ferman)

nominace

  • 2. Analog (Ben Bova)
  • 3. Galaxy (Jim Baen)
  • 4. Amazing Stories (Ted White)
  • 5. If (Jim Baen)
  • 6. Vertex (Don Pfeil)
  • 7. Fantastic (Ted White)
  • 8. The Alien Critic (Dick Geis)
  • 9. Algol (Andy Porter)
  • 10. Universe (Terry Carr)
  • 11. Orbit (Damon Knight)
  • 12. New Dimensions (Robert Silverberg)
Fandomový výtvarník

vítěz

  • Tim Kirk

nominace

  • 2. Bill Rotsler
  • 3. Grant Canfield
  • 4. George Barr
  • 5. Alicia Austin
  • 6. James Shull
  • 7. Steve Fabian
  • 8. Jim McLeod
  • 9. Arthur Thomson
  • 10. Helmut Pesch
  • 11. Herb Arnold
  • 12. Vincent Di Fate
Fanzin

vítěz

  • Outworlds

nominace

  • 2. Yandro
  • 3. Karass
  • 4. (tie): Moebius Trip/SF Echo
  • 4. (tie): SF Commentary
  • 6. (tie): Prehensile
  • 6. (tie): Whispers
  • 8. Don-O-Saur
  • 9. Luna
  • 10. Riverside Quarterly
  • 11. Ash-Wing
  • 12. Amra
  • 13. Notes from the Chemistry Dept.
  • 14. Starling
  • 15. Fantasiae
  • 16. Title
  • 17. Amor de Cosmos
Kritik

vítěz

  • P. Schuyler Miller

nominace

  • 2. Dick Geis
  • 3. Theodore Sturgeon
  • 4. Dick Lupoff
  • 5. Lester del Rey
  • 6. Joanna Russ
  • 7. Harlan Ellison
  • 8. Dave Hartwell
  • 9. Baird Searles
  • 10. Fritz Leiber
  • 11. Buck Coulson
  • 12. Brian W. Aldiss
  • 13. Charlie Brown
  • 14. Alexei Panshin & Cory Panshin
  • 15. Paul Walker
  • 16. Sidney Coleman
  • 17. Ted White
  • 18. Cy Chauvin
  • 19. Don D'Ammassa
Nejlepší román všech dob

Na 6. místě se umístil Isaac Asimov s trilogií „Nadace“. Na 15. místě se umístil J. R. R. Tolkien s trilogií „Pán prstenů“.

vítěz

nominace

Novela

vítěz

nominace

  • Kate Wilhelm
  • Joan Vinge
  • Pamela Sargent
  • Michael Bishop
  • Charles L. Harness
  • Clifford D. Simak
  • Gardner Raymond Dozois
  • Jack Vance
  • Norman Spinrad
  • Martin, George R. R. - Píseň pro Lyu   86% / 95
  • Gregory Albert Benford
  • 2. “A Song for Lya”, George R. R. Martin (Analog Jun 1974)
  • 3. “Riding the Torch”, Norman Spinrad (Threads of Time)
  • 4. “Assault on a City”, Jack Vance (Universe 4)
  • 5. “Strangers”, Gardner Dozois (New Dimensions IV)
  • 6. “The Marathon Photograph”, Clifford D. Simak (Threads of Time)
  • 7. “The Araqnid Window”, Charles L. Harness (Amazing Stories Dec 1974)
  • 8. “On the Street of the Serpents”, Michael Bishop (Science Fiction Emphasis I)
  • 9. “Father”, Pamela Sargent (Amazing Stories Feb 1974)
  • 10. “Tin Soldier”, Joan D. Vinge (Orbit 14)
  • 11. “Where Late the Sweet Birds Sang”, Kate Wilhelm (Orbit 15)
  • 12. “Threads of Time”, Gregory Benford (Threads of Time)
  • 13. “The East Coast Confinement”, Arsen Darnay (Galaxy Oct 1974)
  • 14. “The Kozmic Kid”, Richard Snead (Fantastic Jul 1974)
Noveleta

vítěz

nominace

  • 2. “The Pre-Persons”, Philip K. Dick (F&SF Oct 1974)
  • 3. “—That Thou Art Mindful of Him!”, Isaac Asimov (F&SF May 1974)
  • 4. “I'm Looking for Kadak”, Harlan Ellison (Wandering Stars)
  • 5. “On Venus, Have We Got a Rabbi”, William Tenn (Wandering Stars)
  • 6. “Twig”, Gordon R. Dickson (Stellar #1)
  • 7. “Nix Olympica”, William Walling (Analog Dec 1974)
  • 8. “If the Stars Are Gods”, Gordon Eklund & Gregory Benford (Universe 4)
  • 9. “After the Dreamtime”, Richard Lupoff (New Dimensions IV)
  • 10. “The Seventeen Virgins”, Jack Vance (F&SF Oct 1974)
  • 11. “The Raven and the Hawk”, William Rotsler (Analog Sep 1974)
  • 12. “Getting Home”, F. M. Busby (F&SF Apr 1974)
  • 13. “Whale Song”, Terry Melen (Analog Sep 1974)
  • 14. “Catman”, Harlan Ellison (Final Stage)
  • 15. “The Gift of Garigolli”, Frederik Pohl & C. M. Kornbluth (Galaxy Aug 1974)
  • 16. “Whatever Happened to Nick Neptune?”, Richard Lupoff (F&SF Jun 1974)
  • 17. “A Brother to Dragons, a Companion of Owls”, Kate Wilhelm (Orbit 14)
  • 18. “A Little Something for Us Tempunauts”, Philip K. Dick (Final Stage)
  • 19. “Gate-o”, Don Picard (Science Fiction Emphasis I)
  • 20. “A Matter of Gravity”, Randall Garrett (Analog Oct 1974)
  • 21. “And Keep Us from Our Castles”, Cynthia Bunn (Analog Aug 1974)
  • 22. “Forlesen”, Gene Wolfe (Orbit 14)
  • 23. “Under Siege”, Robert Thurston (F&SF Jul 1974)
Povídka

vítěz

nominace

  • 2. “The Hole Man”, Larry Niven (Analog Jan 1974)
  • 3. “Schwartz Between the Galaxies”, Robert Silverberg (Stellar #1)
  • 4. “'The Author of the Acacia Seeds' and Other Extracts from the Journal of the Association of Therolinguistics”, Ursula K. Le Guin (Fellowship of the Stars)
  • 5. “The Engine at Heartspring's Center”, Roger Zelazny (Analog Jul 1974)
  • 6. “The Four-Hour Fugue”, Alfred Bester (Analog Jun 1974)
  • 7. “Cathadonian Odyssey”, Michael Bishop (F&SF Sep 1974)
  • 8. “Enter a Pilgrim”, Gordon R. Dickson (Analog Aug 1974)
  • 9. “Midnight by the Morphy Watch”, Fritz Leiber (If Aug 1974)
  • 10. “Royal Licorice”, R. A. Lafferty (Orbit 14)
  • 11. “We Purchased People”, Frederik Pohl (Final Stage)
  • 12. “The Stars Below”, Ursula K. Le Guin (Orbit 14)
  • 13. “Do You Know Dave Wenzel?”, Fritz Leiber (Fellowship of the Stars)
  • 14. “Mysterious Doings at the Metropolitan Museum”, Fritz Leiber (Universe 5)
  • 15. “In the House of Double Minds”, Robert Silverberg (Vertex Aug 1974)
  • 16. “The Mountains of Sunset, the Mountains of Dawn”, Vonda N. McIntyre (F&SF Feb 1974)
  • 17. “Willowisp”, Joe Pumilia (Science Fiction Emphasis I)
  • 18. “Enjoy, Enjoy”, Frederik Pohl (Fellowship of the Stars)
  • 19. “Mute Inglorious Tam”, Frederik Pohl & C. M. Kornbluth (F&SF Oct 1974)
Reprint antologie

vítěz

nominace

  • 2. The Best Science Fiction of the Year #3, Terry Carr, ed. (Ballantine)
  • 3. The Best from Fantasy & Science Fiction: A Special 25th Anniversary Anthology, Edward L. Ferman, ed. (Doubleday)
  • 4. The 1974 Annual World's Best SF, Donald A. Wollheim, ed. with Arthur W. Saha (DAW)
  • 5. Nebula Award Stories Nine, Kate Wilhelm, ed. (Harper & Row)
  • 6. Alpha 5, Robert Silverberg, ed. (Ballantine)
  • 7. Modern Science Fiction, Norman Spinrad, ed. (Anchor Books)
  • 8. SF: Authors' Choice 4, Harry Harrison, ed. (Putnam)
  • 9. Cosmic Laughter, Joe Haldeman, ed. (Holt, Rinehart & Winston)
  • 10. Best Science Fiction Stories of the Year: Third Annual Collection, Lester del Rey, ed. (Dutton)
Román

Na 2. místě se umístili Larry Niven a Jerry Pournelle za román „Tříska v božím oku“, v češtině vyšel ve 2 dílech.

vítěz

nominace

Sbírka

vítěz

  • Fritz Reuter Leiber
  • The Best of Fritz Leiber, Fritz Leiber (Science Fiction Book Club; Ballantine)

nominace

Vydavatel - paperback

vítěz

  • Ballantine

nominace

  • 2. DAW
  • 3. Ace
  • 4. Bantam
  • 5. Berkley
  • 6. Avon
  • 7. Signet
Vydavatel - vázané knihy

vítěz

  • Science Fiction Book Club

nominace

  • 2. Doubleday
  • 3. Harper & Row
  • 4. Putnam
  • 5. Random House
  • 6. Hyperion Press
  • 7. Advent
  • 8. Simon & Schuster
  • 9. Donald M. Grant
Výtvarník

vítěz

  • Frank Kelly Freas

nominace

  • 2. Tim Kirk
  • 3. John Schoenherr
  • 4. Frank Frazetta
  • 5. Rick Sternbach
  • 6. Jack Gaughan
  • 7. Steve Fabian
  • 8. George Barr
  • 9. Jeff Jones
  • 10. Vincent Di Fate
  • 11. Wendy Pini
  • 12. Dean Ellis
  • 13. Mike Hinge
  • 14. Alicia Austin
  • 15. Karel Thole
  • 16. Paul Lehr
  • 17. Leo & Diane Dillon
  • 18. Gahan Wilson
  • 19. Ron Walotsky


WebArchiv - archiv českého webu