Locus
Locus Award
WWW stránky ocenění: Locus Award
Cena Locus Award, nebo Locus, je každoročně od roku 1971 udělována čtenáři amerického časopisu Locus Magazine nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy uplynulého roku. Ceně je přikládán veliký význam především proto, že počet anketních lístků od čtenářů převyšuje počet hlasů u cen Hugo i Nebula dohromady a je tedy hodnocením širšího vzorku respondentů.
1977
-
ročník: 7
Ceny byly uděleny za rok 1976.
- Antologie
-
vítěz
- Terry Carr
- The Best Science Fiction of the Year #5, Terry Carr, ed. (Ballantine)
nominace
- 2. Stellar #2, Judy-Lynn del Rey, ed. (Ballantine)
- 3. Future Power, Jack Dann & Gardner Dozois, eds. (Random House)
- 4. Universe 6, Terry Carr, ed. (Doubleday)
- 5. Orbit 18, Damon Knight, ed. (Harper & Row)
- 6. New Dimensions 6, Robert Silverberg, ed. (Harper & Row)
- 7. The 1976 Annual World's Best SF, Donald A. Wollheim, ed. with Arthur W. Saha (DAW)
- 8. The Crystal Ship, Robert Silverberg, ed. (Nelson Doubleday)
- 9. Science Fiction Discoveries, Carol Pohl & Frederik Pohl, eds. (Bantam)
- 10. Nebula Award Stories 11, Ursula K. Le Guin, ed. (Gollancz; Harper & Row)
- 11. Frights, Kirby McCauley, ed. (St. Martin's)
- 12. Andromeda 1, Peter Weston, ed. (Orbit)
- 13. More Women of Wonder, Pamela Sargent, ed. (Vintage)
- 14. Aurora: Beyond Equality, Vonda N. McIntyre & Susan Anderson, eds. (Fawcett)
- 15. Analog Annual, Ben Bova, ed. (Pyramid)
- 16. Bio-futures, Pamela Sargent, ed. (Vintage)
- Časopis nebo série antalogií
-
vítěz
- F&SF (Edward L. Ferman)
nominace
- 2. Analog (Ben Bova)
- 3. Galaxy (James Baen)
- 4. Amazing Stories (Ted White)
- 5. Fantastic (Ted White)
- 6. Universe (Terry Carr)
- 7. Galileo (Charles G. Ryan)
- 8. Orbit (Damon Knight)
- 9. New Dimensions (Robert Silverberg)
- Fanzin
-
vítěz
- Locus (Charles & Dena Brown)
nominace
- 2. Science Fiction Review (Richard E. Geis)
- 3. Algol (Andrew Porter)
- 4. Outworlds (Bill Bowers)
- 5. Delap's F&SF Review (Richard Delap)
- 6. SF Commentary (Bruce Gillespie)
- 7. Whispers (Stuart David Schiff)
- 8. Mythologies (Don D'Ammassa)
- 9. Don-O-Saur (Don Thompson)
- 10. Scintillation (Carl Bennett)
- 11. Rune (Fred Haskell)
- 12. Karass (Linda Bushyater)
- 13. Maya (Rob Jackson)
- Kritik
-
vítěz
nominace
- Lester del Rey
- Algirdas Jonas Budrys
- Richard A. Lupoff
- Charles N. Brown
- Joanna Russ
- Darrell Schweitzer
- 2. Lester del Rey
- 3. Algis Budrys
- 4. Richard E. Geis
- 5. Richard Lupoff
- 6. Charles N. Brown
- 7. Baird Searles
- 8. Richard Delap
- 9. Joanna Russ
- 10. Susan Wood
- 11. Fred Patten
- 12. Darrell Schweitzer
- Nejlepší autor všech dob
-
vítěz
nominace
- Alfred Bester
- Samuel Ray Delany
- Philip José Farmer
- Cordwainer Smith
- Frank Herbert
- J. R. R. Tolkien
- Gordon Rupert Dickson
- Clifford D. Simak
- H. G. Wells
- John Kilian Houston Brunner
- Frederik Pohl
- Ray Bradbury
- Jack Vance
- Isaac Asimov
- Arthur C. Clarke
- Ursula K. Le Guin
- Robert Silverberg
- Larry Niven
- Harlan Ellison
- Roger Zelazny
- Fritz Reuter Leiber
- Philip K. Dick
- Theodore Sturgeon
- Poul William Anderson
- Kate Wilhelm
- 2) Isaac Asimov
- 3) Arthur C. Clarke
- 4) Ursula K. Le Guin
- 5) Robert Silverberg
- 6) Larry Niven
- 7) Harlan Ellison
- 8) Roger Zelazny
- 9) Fritz Leiber
- 10) Philip K. Dick
- 11) Theodore Sturgeon
- 12) Poul Anderson
- 13) Jack Vance
- 14) Ray Bradbury
- 15) Alfred Bester
- 16) Samuel R. Delany
- 17*) Philip José Farmer
- 17*) Cordwainer Smith
- 19) Frank Herbert
- 20) J. R. R. Tolkien
- 21) Gordon R. Dickson
- 22) Clifford D. Simak
- 23) H. G. Wells
- 24) John Brunner
- 25) Frederik Pohl
- 26) Kate Wilhelm
- Novela
-
vítěz
- Michael Bishop
- Michael Bishop - The Samurai and the Willows
nominace
- Andrew J. Offutt
- Spider Robinson
- Frederick Thomas Saberhagen
- Joan Vinge
- Gene Wolfe
- Gordon Eklund
- Gregory Albert Benford
- Tiptree, jr., James - Houston, Houston, jak mne slyšíte? 70% / 6
- Richard Cowper
- Joan Vinge
- 2. “Piper at the Gates of Dawn”, Richard Cowper (F&SF Mar 1976)
- 3. “Houston, Houston, Do You Read?”, James Tiptree, Jr. (Aurora: Beyond Equality)
- 4. “The Anvil of Jove”, Gregory Benford & Gordon Eklund (F&SF Jul 1976)
- 5. “The Eyeflash Miracles”, Gene Wolfe (Future Power)
- 6. “Weather War”, William E. Cochrane (Analog Sep 1976)
- 7. “Media Man”, Joan D. Vinge (Analog Oct 1976)
- 8. “Birthdays”, Fred Saberhagen (Galaxy Mar 1976)
- 9. “By Any Other Name”, Spider Robinson (Analog Nov 1976)
- 10. “The Greenhouse Effect”, andrew j. offutt (Stellar Short Novels)
- 11. “A Thrust of Greatness”, Stanley Schmidt (Analog Jun 1976)
- 12. “Plutonium”, Arsen Darnay (Galaxy Mar 1976)
- 13. “The Crystal Ship”, Joan D. Vinge (The Crystal Ship)
- Noveleta
-
vítěz
- Asimov, Isaac - Dvěstěletý člověk 91% / 46
- “The Bicentennial Man”, Isaac Asimov (Stellar #2)
nominace
- John Herbert Varley
- John Herbert Varley
- Martin, George R. R. - Chlap z masovny 73% / 27
- Howard Waldrop
- Steven Utley
- James Tiptree, jr.
- Richard Cowper
- John Herbert Varley
- John Herbert Varley
- Ursula K. Le Guin
- Lisa Tuttle
- 2. “The Diary of the Rose”, Ursula K. Le Guin (Future Power)
- 3. “Gotta Sing, Gotta Dance”, John Varley (Galaxy Jul 1976)
- 4. “The Phantom of Kansas”, John Varley (Galaxy Feb 1976)
- 5. “The Hertford Manuscript”, Richard Cowper (F&SF Oct 1976)
- 6. “The Psychologist Who Wouldn't Do Awful Things to Rats”, James Tiptree, Jr. (New Dimensions 6)
- 7. “Custer's Last Jump”, Steven Utley & Howard Waldrop (Universe 6)
- 8. “Meathouse Man”, George R. R. Martin (Orbit 18)
- 9. “Bagatelle”, John Varley (Galaxy Oct 1976)
- 10. “Overdrawn at the Memory Bank”, John Varley (Galaxy May 1976)
- 11. “Woman Waiting”, Lisa Tuttle (Lone Star Universe)
- Povídka
-
vítěz
- Haldeman, Joe - Třísté výročí 67% / 24
- “Tricentennial”, Joe Haldeman (Analog Jul 1976)
nominace
- 2. “I See You”, Damon Knight (F&SF Nov 1976)
- 3. “Custom Fitting”, James White (Stellar #2)
- 4. “The Death of Princes”, Fritz Leiber (Amazing Stories Jun 1976)
- 5. “A Crowd of Shadows”, Charles L. Grant (F&SF Jun 1976)
- 6. “Seeing”, Harlan Ellison (Andromeda 1)
- 7. “Paradise Beach”, Richard Cowper (F&SF May 1976)
- 8. “This Tower of Ashes”, George R. R. Martin (Analog Annual)
- 9. “Mary Margaret Road-Grader”, Howard Waldrop (Orbit 18)
- 10. “Appearance of Life”, Brian W. Aldiss (Andromeda 1)
- 11. “From A to Z, In the Chocolate Alphabet”, Harlan Ellison (F&SF Oct 1976)
- 12. “The Never Ending Western Movie”, Robert Sheckley (Science Fiction Discoveries)
- 13. “Stone Circle”, Lisa Tuttle (Amazing Stories Mar 1976)
- 14. “An Infinite Summer”, Christopher Priest (Andromeda 1)
- 15. “Con Artist”, P. J. Plauger (Analog Dec 1976)
- Román
-
vítěz
- Kate Wilhelm
- Where Late the Sweet Birds Sang, Kate Wilhelm (Harper & Row)
nominace
- Samuel Ray Delany
- Kate Wilhelm
- McCaffrey, Anne Inez - Dračí píseň 90% / 9
- Larry Niven
- Jerry Pournelle
- Dickson, Gordon Rupert - Drak a Jiří 74% / 18
- Pamela Sargent
- Michael John Moorcock
- Cecelia Holland
- Algirdas Jonas Budrys
- Jack Vance
- Bradley, Marion Zimmer - Přetržený řetěz 83% / 20
- Joe Haldeman
- Pohl, Frederik - Man Plus 67% / 55
- Herbert, Frank - Děti Duny 84% / 187
- Larry Niven
- Robert Silverberg
- Clarke, Arthur C. - Impérium 63% / 24
- Ben Bova
- Zelazny, Roger - Oberonova ruka 89% / 157
- Carolyn Janice Cherryh
- Chelsea Quinn Yarbro
- 2. Mindbridge, Joe Haldeman (St. Martin's)
- 3. Man Plus, Frederik Pohl (F&SF Apr,May,Jun 1976; Random House)
- 4. Children of Dune, Frank Herbert (Analog Jan,Feb,Mar,Apr 1976; Berkley/Putnam)
- 5. A World Out of Time, Larry Niven (Holt, Rinehart & Winston)
- 6. Shadrach in the Furnace, Robert Silverberg (Analog Aug,Sep,Oct 1976; Bobbs-Merrill)
- 7. Imperial Earth, Arthur C. Clarke (Harcourt Brace Jovanovich)
- 8. Millennium, Ben Bova (Random House)
- 9. The Hand of Oberon, Roger Zelazny (Galaxy May,Jul,Sep 1976; Doubleday)
- 10. Brothers of Earth, C. J. Cherryh (DAW)
- 11. The Shattered Chain, Marion Zimmer Bradley (DAW)
- 12. Maske: Thaery, Jack Vance (Berkley/Putnam)
- 13. “Michaelmas”, Algis Budrys (F&SF Aug,Sep 1976)
- 14. Triton, Samuel R. Delany (Bantam)
- 15. The Clewiston Test, Kate Wilhelm (Farrar, Straus & Giroux)
- 16. Dragonsong, Anne McCaffrey (Atheneum)
- 17. Inferno, Larry Niven & Jerry Pournelle (Pocket)
- 18. The Dragon and the George, Gordon R. Dickson (Ballantine)
- 19. Cloned Lives, Pamela Sargent (Fawcett)
- 20. The End of All Songs, Michael Moorcock (Harper & Row)
- 21. Floating Worlds, Cecelia Holland (Knopf)
- 22. Time of the Fourth Horseman, Chelsea Quinn Yarbro (Doubleday)
- Sbírka
-
vítěz
- Martin, George R. R. - Píseň pro Lyu 88% / 63
- A Song for Lya and Other Stories, George R. R. Martin (Avon)
nominace
- Fredric Brown
- Poul William Anderson
- John Wood Campbell Jr.
- Cyril M. Kornbluth
- Robert Silverberg
- Joanna Russ
- Vance, Jack - Poslední hrad 79% / 24
- Robert Silverberg
- Damon Francis Knight
- Isaac Asimov
- Alfred Bester
- Fritz Reuter Leiber
- Alfred Bester
- Richard Cowper
- 2. Star Light, Star Bright, Alfred Bester (Berkley/Putnam)
- 3. The Worlds of Fritz Leiber, Fritz Leiber (Ace)
- 4. The Light Fantastic, Alfred Bester (Berkley/Putnam)
- 5. The Bicentennial Man and Other Stories, Isaac Asimov (Doubleday)
- 6. The Best of Damon Knight, Damon Knight (Pocket)
- 7. The Best of Robert Silverberg, Robert Silverberg (Pocket)
- 9. Alyx, Joanna Russ (Gregg Press)
- 10. Capricorn Games, Robert Silverberg (Random House)
- 11. The Best of C.M. Kornbluth, C. M. Kornbluth, edited by Frederik Pohl (Ballantine)
- 12. The Best of John W. Campbell, John W. Campbell, edited by Lester del Rey (Ballantine)
- 13. The Best of Poul Anderson, Poul Anderson (Pocket)
- 14. The Best of Fredric Brown, Fredric Brown, edited by Robert Bloch (Ballantine)
- 15. The Custodians and Other Stories, Richard Cowper (Gollancz)
- Vydavatel
-
vítěz
- Ballantine (Judy-Lynn del Rey)
nominace
- 2. DAW (Donald A. Wollheim)
- 3. Science Fiction Book Club (Ellen Asher)
- 4. Doubleday (Sharon Jarvis)
- 5. Ace (Pat LoBrutto)
- 6. Berkley/Putnam (David G. Hartwell)
- 7. Harper & Row (M.S. Wyeth, Jr.)
- 8. Pocket (Adele Leone Hull)
- 9. Bantam (Frederik Pohl & Sydny Weinberg)
- 11. St. Martin's (Tom Dunne)
- 12. Pyramid (Norman Goldfind)
- 13. Avon (Bill Van Assen)
- Výtvarník
-
vítěz
- Rick Sternbach
nominace
- 2. Steve Fabian
- 3. Frank Kelly Freas
- 4. Vincent Di Fate
- 5. George Barr
- 6. Tim Kirk
- 7. Frank Frazetta
- 8. Jack Gaughan
- 9. John Schoenherr
- 10. Boris Vallejo
- 11. Michael Whelan
- 12. Darrell Sweet
- 13. Mike Hinge
- 14. Richard Corben
- 15. Leo & Diane Dillon
- 16. The Brothers Hildebrandt
- 17. Jeff Jones