ocenění » Locus » 1981

Locus

Locus Award

WWW stránky ocenění: Locus Award

Cena Locus Award, nebo Locus, je každoročně od roku 1971 udělována čtenáři amerického časopisu Locus Magazine nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy uplynulého roku. Ceně je přikládán veliký význam především proto, že počet anketních lístků od čtenářů převyšuje počet hlasů u cen Hugo i Nebula dohromady a je tedy hodnocením širšího vzorku respondentů.

další rok - 1982předchozí rok - 1980

1981

ročník: 11

Antologie

vítěz

  • The Magazine of Fantasy & Science Fiction: A 30 Year Retrospective, Edward L. Ferman, ed. (Doubleday)

nominace

  • 2. The Best Science Fiction of the Year #9, Terry Carr, ed. (Ballantine Del Rey)
  • 3. Tales from the Vulgar Unicorn, Robert Lynn Asprin, ed. (Ace)
  • 4. The Arbor House Treasury of Modern Science Fiction, Robert Silverberg & Martin H. Greenberg, eds. (Arbor House)
  • 5. Dark Forces, Kirby McCauley, ed. (Viking)
  • 6. Universe 10, Terry Carr, ed. (Doubleday)
  • 7. What If? Vol. 1, Richard A. Lupoff, ed. (Pocket)
  • 8. Galaxy: Thirty Years of Innovative Science Fiction, Frederik Pohl, Martin H. Greenberg & Joseph D. Olander, eds. (Playboy)
  • 9. New Dimensions 11, Robert Silverberg & Marta Randall, eds. (Pocket)
  • 10. New Voices III, George R. R. Martin, ed. (Berkley)
  • 11. The 1980 Annual World's Best SF, Donald A. Wollheim, ed. with Arthur W. Saha (DAW)
  • 12. The Best Science Fiction Novellas of the Year #2, Terry Carr, ed. (Ballantine Del Rey)
  • 13. Basilisk, Ellen Kushner, ed. (Ace)
  • 14. Orbit 21, Damon Knight, ed. (Harper & Row)
  • 15. The Arbor House Treasury of Great Science Fiction Short Novels, Robert Silverberg & Martin H. Greenberg, eds. (Arbor House)
  • 16. Nebula Winners Thirteen, Samuel R. Delany, ed. (Harper & Row)
  • 17. Dragons of Light, Orson Scott Card, ed. (Ace)
  • 18. Their Immortal Hearts, Anonymous, ed. (West Coast Poetry Review)
  • 19. The Best of All Possible Worlds, Spider Robinson, ed. (Ace)
  • 20. Best Science Fiction Stories of the Year: Ninth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (Dutton)
  • 21. Nebula Winners 14, Frederik Pohl, ed. (Harper & Row)
  • 22. Stellar #5, Judy-Lynn del Rey, ed. (Ballantine Del Rey)
  • 23. Interfaces, Ursula K. Le Guin & Virginia Kidd, eds. (Ace)
Časopis nebo fanzin

vítěz

  • F&SF

nominace

  • 2. Locus
  • 3. Analog
  • 4. Omni
  • 5. Asimov's
  • 6. Science Fiction Review
  • 7. Fantasy Newsletter
  • 8. Destinies (Ace)
  • 9. Starship
  • 10. Amazing/Fantastic
  • 11. Thrust
  • 12. Science Fiction Chronicle
  • 13. Starlog
  • 14. Future Life
  • 15. Questar
  • 16. Janus
  • 17. File 770
  • 18. Cinefantastique
Fantasy román

vítěz

nominace

Kniha mimo beletrii

vítěz

  • Isaac Asimov
  • In Joy Still Felt: The Autobiography of Isaac Asimov, 1954-1978, Isaac Asimov (Doubleday)

nominace

  • Charles Platt
  • Carl Sagan
  • Jack Williamson
  • Donald Lewis Franson
  • Ed Naha
  • 2. Dream Makers, Charles Platt (Berkley)
  • 3. Cosmos, Carl Sagan (Random House)
  • 4. Science Fiction and Fantasy Authors: A Bibliography of First Printings of Their Fiction and Selected Nonfiction, L. W. Currey (G.K. Hall)
  • 5. Jack Vance, Tim Underwood & Chuck Miller, eds. (Taplinger)
  • 6. Teaching Science Fiction: Education for Tomorrow, Jack Williamson, ed. (Owlswick)
  • 7. Robert A. Heinlein: America as Science Fiction, H. Bruce Franklin (Oxford University Press)
  • 8. Giger's Alien, H. R. Giger (Big O)
  • 9. A History of the Hugo, Nebula, and International Fantasy Awards, Revised edition, Donald Franson & Howard DeVore (Misfit Press)
  • 10. Unbuilding, David Macaulay (Houghton Mifflin)
  • 11. The Science Fictionary, Ed Naha (Seaview)
  • 12. The Sixth Book of Virgil Finlay, Gerry de la Ree, ed. (de la Ree)
  • 13. Science Fiction in Old San Francisco, Vol. 1: History of the Movement, Sam Moskowitz (Donald M. Grant)
  • 14. The Literature of Fantasy, Roger C. Schlobin (Garland)
  • 15. The Cybernetic Imagination in Science Fiction, Patricia S. Warrick (MIT)
Novela

vítěz

nominace

  • Dean Charles Ing
  • Kim Stanley Robinson
  • Barry N. Malzberg
  • George R. R. Martin
  • Lisa Tuttle
  • Glen Cook
  • Avram J. A. Davidson
  • Harlan Ellison
  • Gordon Rupert Dickson
  • Tiptree, jr., James - Pomalá hudba   80% / 5
  • Suzy McKee Charnas
  • Shea, Michael - Pitva   84% / 8
  • Richard Cowper
  • Larry Niven
  • Zenna Chlarson Henderson
  • 2. The Patchwork Girl, Larry Niven (Ace)
  • 3. “The Web of the Magi”, Richard Cowper (F&SF Jun 1980)
  • 4. “The Autopsy”, Michael Shea (F&SF Dec 1980)
  • 5. “Dangerous Games”, Marta Randall (F&SF Apr 1980)
  • 6. “Unicorn Tapestry”, Suzy McKee Charnas (New Dimensions 11)
  • 7. “Slow Music”, James Tiptree, Jr. (Interfaces)
  • 8. “Lost Dorsai”, Gordon R. Dickson (Destinies Vol. 2, No. 1, Feb.-Mar. 1980)
  • 9. “All the Lies that Are My Life”, Harlan Ellison (F&SF Nov 1980)
  • 10. “Buoyant Ascent”, Hilbert Schenck (Wave Rider; F&SF Mar 1980)
  • 11. “There Beneath the Silky-Trees and Whelmed in Deeper Gulphs Than Me”, Avram Davidson (Other Worlds 2)
  • 12. “Soldier of an Empire Unacquainted with Defeat”, Glen Cook (The Berkley Showcase Vol. 2)
  • 13. “One-Wing”, Lisa Tuttle & George R. R. Martin (Analog Jan,Feb 1980)
  • 14. “Le Croix (The Cross)”, Barry N. Malzberg (Their Immortal Hearts)
  • 15. “On the North Pole of Pluto”, Kim Stanley Robinson (Orbit 21)
  • 16. “Anasazi”, Dean Ing (Analog Jul,Aug 1980)
  • 17. “Tell Us a Story”, Zenna Henderson (F&SF Oct 1980)
Noveleta

vítěz

nominace

  • 2. “Beatnik Bayou”, John Varley (New Voices III)
  • 3. “The Way Station”, Stephen King (F&SF Apr 1980)
  • 4. “Strata”, Edward Bryant (F&SF Aug 1980)
  • 5. “The Ugly Chickens”, Howard Waldrop (Universe 10)
  • 6. “The Lordly Ones”, Keith Roberts (F&SF Mar 1980)
  • 7. “Feesters in the Lake”, Bob Leman (F&SF Oct 1980)
  • 8. “Saving Face”, Michael Bishop (Universe 10)
  • 9. “Variation on a Theme from Beethoven”, Sharon Webb (Asimov's Feb 1980)
  • 10. “Tutor”, J. Ray Dettling (Amazing Stories Nov 1980)
  • 11. “The Feast of Saint Janis”, Michael Swanwick (New Dimensions 11)
  • 12. “Apotheosis of Myra”, Walter Tevis (Playboy Jul 1980)
  • 13. “The Cloak and the Staff”, Gordon R. Dickson (Analog Aug 1980)
  • 14. “Billy Big-Eyes”, Howard Waldrop (The Berkley Showcase Vol. 1)
  • 15. “Savage Planet”, Barry B. Longyear (Analog Feb 1980)
  • 16. “Scorched Supper on New Niger”, Suzy McKee Charnas (New Voices III)
  • 17. “Earth and Stone”, Robert Holdstock (Interfaces)
  • 18. “Raising the Green Lion”, Janet Morris (The Berkley Showcase Vol. 1)
  • 19. “Ginungagap”, Michael Swanwick (TriQuarterly #49 Fall 1980)
  • 20. “Have You Heard the One…?”, Spider Robinson (Analog Jun 1980)
  • 21. “The Curse of the Mhondoro Nkabele”, Eric Norden (F&SF Sep 1980)
Povídka

vítěz

nominace

  • Asimov, Isaac - Poslední odpověď   61% / 14
  • 2. Bug House”, Lisa Tuttle (F&SF Jun 1980)
  • 3. “Our Lady of the Sauropods”, Robert Silverberg (Omni Sep 1980)
  • 4. “Window”, Bob Leman (F&SF May 1980)
  • 5. “The Last Answer”, Isaac Asimov (Analog Jan 1980)
  • 6. “The Detective of Dreams”, Gene Wolfe (Dark Forces)
  • 7. “Saint Amy's Tale”, Orson Scott Card (Omni Dec 1980)
  • 8. “Frozen Journey”, Philip K. Dick (Playboy Dec 1980)
  • 9. “The World Science Fiction Convention of 2080”, Ian Watson (F&SF Oct 1980)
  • 10. “Prairie Sun”, Ed Bryant (Omni Oct 1980)
  • 11. “Prime Time”, Norman Spinrad (Omni Nov 1980)
  • 12. “Secrets of the Heart”, Charles L. Grant (F&SF Mar 1980)
  • 13. “A Sunday Visit with Great-Grandfather”, Craig Strete (New Dimensions 11)
  • 14. “Rautavaara's Case”, Philip K. Dick (Omni Oct 1980)
  • 15. “Men Like Us”, David Drake (Omni May 1980)
  • 16. “Lindsay and the Red City Blues”, Joe Haldeman (Dark Forces)
  • 17. “War Beneath the Tree”, Gene Wolfe (Omni Dec 1979)
  • 18. “Child of Darkness”, P. C. Hodgell (The Berkley Showcase Vol. 2)
  • 19. “The Confession of Hamo”, Mary Pangborn (Universe 10)
  • 20. “The Fear that Men Call Courage”, James Patrick Kelly (F&SF Sep 1980)
  • 21. “Some of My Best Friends”, François Camoin (Omni May 1980)
  • 22. “Antithesis”, Michael Kube-McDowell (Amazing Stories Feb 1980)
  • 23. “Spidersong”, Susan C. Petrey (F&SF Sep 1980)
Románová prvotina

vítěz

nominace

  • Brin, David - Sluneční poutník   79% / 54
  • Paul Preuss
  • Paul Hazel
  • John M. Ford
  • Rudy Rucker
  • Dennis R. Caro
  • 2. The Orphan, Robert Stallman (Pocket)
  • 3. Sundiver, David Brin (Bantam)
  • 4. Beyond Rejection, Justin Leiber (Ballantine Del Rey)
  • 5. The Gates of Heaven, Paul Preuss (Bantam)
  • 6. Master of the Five Magics, Lyndon Hardy (Ballantine Del Rey)
  • 7. Hawk of May, Gillian Bradshaw (Simon & Schuster)
  • 8. Still Forms on Foxfield, Joan Slonczewski (Ballantine Del Rey)
  • 9. Yearwood, Paul Hazel (Atlantic/Little, Brown)
  • 10. Scavengers, David J. Skal (Pocket)
  • 11. Web of Angels, John M. Ford (Pocket)
  • 12. White Light, Rudy Rucker (Pocket)
  • 13. The Man in the Darksuit, Dennis R. Caro (Pocket)
  • 14. One On Me, Tim Huntley (DAW)
  • 15. A Lost Tale, Dale Estey (St. Martin's)
Sbírka

vítěz

nominace

Sci - fi román

vítěz

nominace

Vydavatel

vítěz

  • Ballantine/Del Rey

nominace

  • 2. Ace
  • 3. Pocket/Simon & Schuster
  • 4. DAW
  • 5. Berkley/Putnam
  • 6. Science Fiction Book Club
  • 7. Doubleday
  • 8. Dell/Dial
  • 9. Bantam
  • 10. Gregg Press
  • 11. Phantasia
  • 12. Underwood-Miller
  • 13. Harper & Row
  • 14. Donald M. Grant
  • 15. Avon
  • 16. (tie): St. Martin's
  • 16. (tie): Viking
  • 18. Gollancz
  • 19. Houghton Mifflin
  • 20. Atheneum
Výtvarník

vítěz

  • Michael Whelan

nominace

  • 2. Don Maitz
  • 3. Boris Vallejo
  • 4. Vincent Di Fate
  • 5. Stephen Fabian
  • 6. Rowena Morrill
  • 7. Frank Kelly Freas
  • 8. Paul Lehr
  • 9. Alicia Austin
  • 10. Tim Kirk
  • 11. Alexis Gilliland
  • 12. Rick Sternbach
  • 13. Frank Frazetta
  • 14. (tie): Carl Lundgren
  • 14. (tie): Leo & Diane Dillon
  • 16. Darrell Sweet
  • 17. (tie): H. R. Giger
  • 17. (tie): Ron Walotsky
  • 19. George Barr
  • 20. John Schoenherr
  • 21. William Rotsler
  • 22. Victoria Poyser
  • 23. Wayne Barlowe
  • 24. (tie): Ralph McQuarrie
  • 24. (tie): David Hardy
  • 26. H. R. Van Dongen
  • 27. Barclay Shaw


WebArchiv - archiv českého webu