ocenění » Locus » 1982

Locus

Locus Award

WWW stránky ocenění: Locus Award

Cena Locus Award, nebo Locus, je každoročně od roku 1971 udělována čtenáři amerického časopisu Locus Magazine nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy uplynulého roku. Ceně je přikládán veliký význam především proto, že počet anketních lístků od čtenářů převyšuje počet hlasů u cen Hugo i Nebula dohromady a je tedy hodnocením širšího vzorku respondentů.

další rok - 1983předchozí rok - 1981

1982

ročník: 12

Ceny byly uděleny za rok 1981.

Antologie

vítěz

nominace

  • Terry Carr
  • Terry Carr
  • 2. Universe 11, Terry Carr, ed. (Doubleday)
  • 3. The Best Science Fiction of the Year #10, Terry Carr, ed. (Timescape)
  • 4. New Voices 4, George R. R. Martin, ed. (Berkley)
  • 5. Flashing Swords #5: Demons and Daggers, Lin Carter, ed. (Dell)
  • 6. New Dimensions 12, Marta Randall & Robert Silverberg, eds. (Timescape)
  • 7. The 1981 Annual World's Best SF, Donald A. Wollheim, ed. with Arthur W. Saha (DAW)
  • 8. Dragons of Darkness, Orson Scott Card, ed. (Ace)
  • 9. Elsewhere, Terri Windling & Mark Alan Arnold, eds. (Ace)
  • 10. The Magic May Return, Larry Niven, ed. (Ace)
  • 11. A Treasury of Modern Fantasy, Terry Carr & Martin Harry Greenberg, eds. (Avon)
  • 12. Shadows 4, Charles L. Grant, ed. (Doubleday)
  • 13. Destinies Vol. 3, No. 1, Winter, 1981, Jim Baen, ed. (Ace)
  • 14. Whispers III, Stuart David Schiff, ed. (Doubleday)
  • 15. The Berkley Showcase Vol. 4, Victoria Schochet & John Silbersack, eds. (Berkley)
  • 16. Stellar #7, Judy-Lynn del Rey, ed. (Ballantine Del Rey)
  • 17. Fantasy Annual III, Terry Carr, ed. (Timescape)
  • 18. What If? Vol. 2, Richard A. Lupoff, ed. (Pocket)
  • 19. Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 5 (1943), Isaac Asimov & Martin H. Greenberg, eds. (DAW)
  • 20. Science Fiction Hall of Fame Volume Four, Arthur C. Clarke, ed. (Gollancz)
  • 21. Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 6 (1944), Isaac Asimov & Martin H. Greenberg, eds. (DAW)
  • 22. After the Fall, Robert Sheckley, ed. (Ace)
  • 23. The Year's Best Horror Stories: Series IX, Karl Edward Wagner, ed. (DAW)
  • 24. More Wandering Stars, Jack Dann, ed. (Doubleday)
  • 25. Best Science Fiction Stories of the Year: Tenth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (Dutton)
  • 26. Nebula Winners 15, Frank Herbert, ed. (Harper & Row)
  • 27. The Year's Best Fantasy Stories: 7, Arthur W. Saha, ed. (DAW)
Časopis nebo fanzin

vítěz

  • F&SF

nominace

  • 2. Locus
  • 3. Asimov's
  • 4. Analog
  • 5. Omni
  • 6. Twilight Zone
  • 7. Science Fiction Review
  • 8. Amazing Stories
  • 9. Fantasy Newsletter
  • 10. Science Fiction Chronicle
  • 11. Starlog
  • 12. Starship
  • 13. Patchin Review
  • 14. Destinies (Ace)
  • 15. File 770
  • 16. Shayol
  • 17. Rigel
Fantasy román

vítěz

  • Gene Wolfe
  • The Claw of the Conciliator, Gene Wolfe (Timescape)

nominace

Kniha mimo beletrii

vítěz

nominace

  • Damon Francis Knight
  • Charles Sheffield
  • Martin Harry Greenberg
  • S. T. Joshi
  • Humphrey William Bouverie Carpenter
  • Forrest James Ackerman
  • 2. Anatomy of Wonder, 2nd Edition, Neil Barron, ed. (R.R. Bowker)
  • 3. The Art of Leo & Diane Dillon, Leo & Diane Dillon, edited by Byron Preiss (Ballantine)
  • 4. After Man, Dougal Dixon (Macmillan)
  • 5. The Grand Tour, Ron Miller & William K. Hartmann (Workman)
  • 6. PKD: A Philip K. Dick Bibliography, Daniel J. H. Levack (Underwood-Miller)
  • 7. The Science Fiction Reference Book, Marshall B. Tymn, ed. (Starmont)
  • 8. The Tanelorn Archives, Richard Bilyeu (Pandora's Books)
  • 9. Creating Short Fiction, Damon Knight (Writer's Digest Books)
  • 10. Virgil Finlay Remembered, Gerry de la Ree, ed. (de la Ree)
  • 11. Twentieth-Century Science-Fiction Writers, Curtis C. Smith, ed. (St. Martin's)
  • 12. Earth Watch, Charles Sheffield (Macmillan)
  • 13. Horror Literature, Marshall B. Tymn, ed. (Bowker)
  • 14. Fantastic Lives, Martin H. Greenberg, ed. (Southern Illinois University Press)
  • 15. Twentieth-Century American Science Fiction Writers, David Cowart & Thomas L. Wymer, eds. (Gale)
  • 16. H.P. Lovecraft: An Annotated Bibliography, S. T. Joshi (Kent State University Press)
  • 17. Index to the Science Fiction Magazines: 1980, Jerry Boyajian & Kenneth R. Johnson (Twaci Press)
  • 18. Dinosaurs, William Stout, William Service & Byron Preiss (Bantam)
  • 19. The Letters of J.R.R. Tolkien, Humphrey Carpenter, ed. (Houghton Mifflin)
  • 20. A Reference Guide to American Science Fiction Films, Vol. 1, A. W. Strickland & Forrest J Ackerman (T.I.S. Publications)
  • 21. Index to the Science Fiction Magazines: 1979, Jerry Boyajian & Kenneth R. Johnson (Twaci Press)
Novela

vítěz

nominace

  • David Brin
  • Jack Dann
  • Charles L. Harness
  • Gregory Albert Benford
  • Kate Wilhelm
  • Kate Wilhelm
  • Vernor Vinge
  • Carolyn Janice Cherryh
  • Michael Shea
  • James Tiptree, jr.
  • Robert Silverberg
  • Phyllis Eisenstein
  • Anderson, Poul William - Saturnská hra   73% / 6
  • Marc Stiegler
  • 2. “The Saturn Game”, Poul Anderson (Analog 2 Mar 1981)
  • 3. “In the Western Tradition”, Phyllis Eisenstein (F&SF Mar 1981)
  • 4. The Desert of Stolen Dreams, Robert Silverberg (Underwood-Miller)
  • 5. “With Delicate Mad Hands”, James Tiptree, Jr. (Out of the Everywhere, and Other Extraordinary Visions)
  • 6. “Polyphemus”, Michael Shea (F&SF Aug 1981)
  • 7. Ealdwood, C. J. Cherryh (Donald M. Grant)
  • 8. “True Names”, Vernor Vinge (Binary Star #5)
  • 9. “The Winter Beach”, Kate Wilhelm (Redbook Sep 1981)
  • 10. “With Thimbles, With Forks and Hope”, Kate Wilhelm (Asimov's 23 Nov 1981)
  • 11. “Swarmer, Skimmer”, Gregory Benford (SF Digest Nov 1981)
  • 12. “Emergence”, David R. Palmer (Analog 5 Jan 1981)
  • 13. “The Venetian Court”, Charles L. Harness (Analog 30 Mar 1981)
  • 14. “Amnesia”, Jack Dann (The Berkley Showcase Vol. 3)
  • 15. “The Loom of Thessaly”, David Brin (Asimov's 23 Nov 1981)
  • 16. “Petals of Rose”, Marc Stiegler (Analog 9 Nov 1981)
  • 17. “Which Way to the Ends of Time?”, Michael McCollum (Analog 17 Aug 1981)
  • 18. “Through All Your Houses Wandering”, Ted Reynolds (Asimov's 16 Mar 1981)
Noveleta

vítěz

nominace

  • 2. “Unicorn Variation”, Roger Zelazny (Asimov's 13 Apr 1981)
  • 3. “The Thermals of August”, Edward Bryant (F&SF May 1981)
  • 4. “The Haunted Tower”, C. J. Cherryh (Sunfall)
  • 5. “Out of the Everywhere”, James Tiptree, Jr. (Out of the Everywhere, and Other Extraordinary Visions)
  • 6. “The Fire When It Comes”, Parke Godwin (F&SF May 1981)
  • 7. “Murder on Lupozny Station”, Michael Bishop & Gerald W. Page (F&SF Apr 1981)
  • 8. “Elric at the End of Time”, Michael Moorcock (Elsewhere)
  • 9. “Lirios: A Tale of the Quintana Roo”, James Tiptree, Jr. (Asimov's 28 Sep 1981)
  • 10. “The Quickening”, Michael Bishop (Universe 11)
  • 11. “The Giftie Gie Us”, Timothy Zahn (Analog 20 Jul 1981)
  • 12. “A Thousand Paces Along the Via Dolorosa”, Robert Silverberg (Twilight Zone Jul 1981)
  • 13. “Mummer Kiss”, Michael Swanwick (Universe 11)
  • 14. “Vox Olympica”, Michael Bishop (Omni Dec 1981)
  • 15. “The Summer's Dust”, Pamela Sargent (F&SF Jul 1981)
  • 16. “H-Tec”, Charles L. Harness (Analog 25 May 1981)
  • 17. “Stuff of Dreams”, Lewis Shiner (F&SF Apr 1981)
  • 18. “These Stones Will Remember”, Reginald Bretnor (Asimov's 16 Feb 1981)
  • 19. “Waiting for the Earthquake”, Robert Silverberg (The Best of Omni Science Fiction, No. 2)
  • 20. “Johnny Mnemonic”, William Gibson (Omni May 1981)
  • 21. “Walden Three”, Michael Swanwick (New Dimensions 12)
  • 22. “Mythago Wood”, Robert Holdstock (F&SF Sep 1981)
  • 23. “Going Under”, Jack Dann (Omni Sep 1981)
  • 24. “Blind Spot”, Jayge Carr (Omni Jul 1981)
  • 25. “Shadows on the Cave Wall”, Nancy Kress (Universe 11)
  • 26. “Blue Apes”, Phyllis Gotlieb (The Berkley Showcase Vol. 4)
  • 27. “Werewind”, J. Michael Reaves (F&SF Jul 1981)
  • 28. “A Thief in Ni-Moya”, Robert Silverberg (Asimov's 21 Dec 1981)
Povídka

vítěz

nominace

  • 2. “Serpent's Teeth”, Spider Robinson (Omni Mar 1981)
  • 3. “The Needle Men”, George R. R. Martin (F&SF Oct 1981)
  • 4. “The Only Death in the City”, C. J. Cherryh (Sunfall)
  • 5. “Remembering Melody”, George R. R. Martin (Twilight Zone Apr 1981)
  • 6. “The Woman the Unicorn Loved”, Gene Wolfe (Asimov's 8 Jun 1981)
  • 7. “Exposures”, Gregory Benford (Asimov's 6 Jul 1981)
  • 8. “The Quiet”, George Florance-Guthridge (F&SF Jul 1981)
  • 9. “The Palace at Midnight”, Robert Silverberg (Omni Jul 1981)
  • 10. “Absent Thee from Felicity Awhile”, Somtow Sucharitkul (Analog 14 Sep 1981)
  • 11. “Executive Clemency”, Gardner Dozois & Jack C. Haldeman II (Omni Nov 1981)
  • 12. “The Regulars”, Robert Silverberg (Asimov's 11 May 1981)
  • 13. “Walk the Ice”, Mildred Downey Broxon (F&SF Jan 1981)
  • 14. “Forever”, Damon Knight (Omni Nov 1981)
  • 15. “The Shroud”, Michael McCollum (Analog 2 Mar 1981)
  • 16. “Disciples”, Gardner Dozois (More Wandering Stars)
  • 17. “Venice Drowned”, Kim Stanley Robinson (Universe 11)
  • 18. “Second Comings—Reasonable Rates”, Pat Cadigan (F&SF Feb 1981)
  • 19. “The Softest Hammer”, Charles Sheffield (F&SF Feb 1981)
  • 20. “The Grown-Up”, Thomas M. Disch (High Times Jul 1981)
  • 21. “Hinterlands”, William Gibson (Omni Oct 1981)
  • 22. “The Coming of the Doll”, Pat Cadigan (F&SF Jun 1981)
  • 23. “Mud/Aurora”, D. D. Storm (Asimov's 23 Nov 1981)
  • 24. “The Gernsback Continuum”, William Gibson (Universe 11)
  • 25. “The Bone Flute”, Lisa Tuttle (F&SF May 1981)
  • 26. “Casey's Empire”, Nancy Kress (F&SF Nov 1981)
  • 27. “Altamira”, Carter Scholz (F&SF Dec 1981)
  • 28. “On the Slab”, Harlan Ellison (Omni Oct 1981)
Románová prvotina

vítěz

nominace

  • Alfred Angelo Attanasio
  • Karl Hansen
  • Nancy Anne Kress
  • Stephen Leigh
  • Gray, Alasdair - Lanark   80% / 1
  • Steve Perry
  • 2. At the Eye of the Ocean, Hilbert Schenck (Timescape)
  • 3. Radix, A. A. Attanasio (Morrow)
  • 4. The Breaking of Northwall, Paul O. Williams (Ballantine Del Rey)
  • 5. War Games, Karl Hansen (Playboy)
  • 6. The Prince of Morning Bells, Nancy Kress (Timescape)
  • 7. Revolution from Rosinante, Alexis Gilliland (Ballantine Del Rey)
  • 8. A Storm Upon Ulster, Kenneth Flint (Bantam)
  • 9. Under the City of Angels, Jerry Earl Brown (Bantam)
  • 10. Slow Fall to Dawn, Stephen Leigh (Bantam)
  • 11. Tintagel, Paul H. Cook (Berkley)
  • 12. Lanark, Alasdair Gray (Harper & Row)
  • 13. Pilgrimage, Drew Mendelson (DAW)
  • 14. Daystar and Shadow, James B. Johnson (DAW)
  • 15. (tie): The Former King, Adam Corby (Timescape)
  • 15. (tie): The Tularemia Gambit, Steve Perry (Fawcett)
Sbírka

vítěz

nominace

Sci - fi román

vítěz

nominace

Vydavatel

vítěz

  • Pocket/Timescape

nominace

  • 2. Ballantine/Del Rey
  • 3. DAW
  • 4. Ace
  • 5. Berkley/Putnam
  • 6. Science Fiction Book Club
  • 7. Underwood-Miller
  • 8. Bantam
  • 9. Doubleday
  • 10. Pinnacle/Tor
  • 11. Phantasia
  • 12. (tie): Donald M. Grant
  • 12. (tie): Houghton Mifflin
  • 14. Atheneum
  • 15. Gregg Press
  • 16. St. Martin's
  • 17. Playboy
  • 18. Donning/Starblaze
Výtvarník

vítěz

  • Michael Whelan

nominace

  • 2. Don Maitz
  • 3. Rowena Morrill
  • 4. Stephen Fabian
  • 5. Boris Vallejo
  • 6. Vincent Di Fate
  • 7. Alicia Austin
  • 8. Leo & Diane Dillon
  • 9. Darrell Sweet
  • 10. Alexis Gilliland
  • 11. Val Lakey
  • 12. (tie): Carl Lundgren
  • 12. (tie): Wayne Barlowe
  • 14. Frank Kelly Freas
  • 15. (tie): Frank Frazetta
  • 15. (tie): Ron Miller
  • 17. Victoria Poyser
  • 18. Thomas Canty
  • 19. Janet Aulisio
  • 20. (tie): Ron Walotsky
  • 20. (tie): George Barr
  • 20. (tie): Rick Sternbach
  • 23. Paul Lehr
  • 24. David Mattingly
  • 25. David Hardy
  • 26. Wendy Pini
  • 27. William Rotsler
  • 28. Richard Corben


WebArchiv - archiv českého webu