ocenění » Locus » 1983

Locus

Locus Award

WWW stránky ocenění: Locus Award

Cena Locus Award, nebo Locus, je každoročně od roku 1971 udělována čtenáři amerického časopisu Locus Magazine nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy uplynulého roku. Ceně je přikládán veliký význam především proto, že počet anketních lístků od čtenářů převyšuje počet hlasů u cen Hugo i Nebula dohromady a je tedy hodnocením širšího vzorku respondentů.

další rok - 1984předchozí rok - 1982

1983

ročník: 13

Ceny byly uděleny za rok 1982.

Antologie

vítěz

  • Terry Carr
  • The Best Science Fiction of the Year #11, Terry Carr, ed. (Timescape)

nominace

  • 2.Storm Season, Robert Lynn Asprin, ed. (Ace)
  • 3.Perpetual Light, Alan Ryan, ed. (Warner)
  • 4.Universe 12, Terry Carr, ed. (Doubleday)
  • 5.Fantasy Annual V, Terry Carr, ed. (Timescape)
  • 6.The 1982 Annual World's Best SF, Donald A. Wollheim, ed. with Arthur W. Saha (DAW)
  • 7.The Road to Science Fiction #4: From Here to Forever, James Gunn, ed. (NAL)
  • 8.Elsewhere, Vol. II, Terri Windling & Mark Alan Arnold, eds. (Ace)
  • 9.The Eureka Years, Annette Peltz McComas, ed. (Bantam)
  • 10.Shadows 5, Charles L. Grant, ed. (Doubleday)
  • 11.Nebula Award Stories Sixteen, Jerry Pournelle, ed. (Holt, Rinehart & Winston)
  • 12.The Year's Best Horror Stories: Series X, Karl Edward Wagner, ed. (DAW)
  • 13.Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 8 (1946), Isaac Asimov & Martin H. Greenberg, eds. (DAW)
  • 14.Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 7 (1945), Isaac Asimov & Martin H. Greenberg, eds. (DAW)
  • 15.The Best from Fantasy & Science Fiction: 24th Edition, Edward L. Ferman, ed. (Scribners)
  • 16.Yesterday's Tomorrows, Frederik Pohl, ed. (Berkley)
  • 17.The Year's Best Fantasy Stories: 8, Arthur W. Saha, ed. (DAW)
  • 18.The Berkley Showcase Vol. 5, Victoria Schochet & Melissa Singer, eds. (Berkley)
  • 19.Amazons II, Jessica Amanda Salmonson, ed. (DAW)
Časopis nebo fanzin

vítěz

  • Locus

nominace

  • 2.F&SF
  • 3.Analog
  • 4.Asimov's
  • 5.Science Fiction Review
  • 6.Omni
  • 7.Twilight Zone
  • 8.Amazing Stories
  • 9.Science Fiction Chronicle
  • 10.Shayol
  • 11.Fantasy Newsletter
  • 12.Whispers
  • 13.Starlog
  • 14.File 770
  • 15.Patchin Review
  • 16.Interzone
Fantasy román

vítěz

  • Gene Wolfe
  • The Sword of the Lictor, Gene Wolfe (Timescape)

nominace

Kniha mimo beletrii

vítěz

nominace

  • James Edwin Gunn
  • 2.A Reader's Guide to Fantasy, Baird Searles, Beth Meacham & Michael Franklin (Avon)
  • 3.Fear Itself: The Horror Fiction of Stephen King, Tim Underwood & Chuck Miller, eds. (Underwood-Miller)
  • 4.Isaac Asimov: The Foundations of Science Fiction, James Gunn (Oxford University Press)
  • 5.The World of the Dark Crystal, J. J. Llewellyn, text; Brian Froud, illustrator (Knopf)
  • 6.Science Fiction Writers: Critical Studies of the Major Authors from the Early 19th Century to the Present Day, E. F. Bleiler, ed. (Scribners)
  • 7.Index to the Science Fiction Magazines: 1926-1950, Revised Edition, Donald B. Day (G.K. Hall)
  • 8.Mirage, Boris Vallejo & Doris Vallejo (Ballantine Del Rey)
  • 9.Brackett, Bradley, McCaffrey: A Primary & Secondary Bibliography, Rosemarie Arbur (G.K. Hall)
  • 10.The NESFA Index to the Science Fiction Magazines and Original Anthologies: 1981, NESFA (NESFA Press)
  • 11.Critical Encounters II: Writers and Themes in Science Fiction, Tom Staicar, ed. (Ungar)
Novela

vítěz

nominace

Noveleta

vítěz

nominace

  • 2.“Willow”, C. J. Cherryh (Hecate's Cauldron)
  • 3.“Myths of the Near Future”, J. G. Ballard (F&SF Oct 1982)
  • 4.“Fire Watch”, Connie Willis (Asimov's 15 Feb 1982)
  • 5.“High Steel”, Jack C. Haldeman II & Jack Dann (F&SF Feb 1982)
  • 6.“Swarm”, Bruce Sterling (F&SF Apr 1982)
  • 7.“The Gorgon”, Tanith Lee (Shadows 5)
  • 8.“Pawn's Gambit”, Timothy Zahn (Analog 29 Mar 1982)
  • 9.“Flare Time”, Larry Niven (Amazing Stories Nov 1982)
  • 10.“Understanding Human Behavior”, Thomas M. Disch (F&SF Feb 1982)
  • 11.“Nightlife”, Phyllis Eisenstein (F&SF Feb 1982)
  • 12.“The Pope of the Chimps”, Robert Silverberg (Perpetual Light)
  • 13.“Aquila”, Somtow Sucharitkul (Asimov's Jan 18 1982)
  • 14.“The Raft”, Stephen King (Gallery Nov 1982)
  • 15.“Come Then, Mortal, We Will Seek Her Soul”, Michael Shea (Nifft the Lean)
  • 16.“Farmer on the Dole”, Frederik Pohl (Omni Oct 1982)
  • 17.“Burning Chrome”, William Gibson (Omni Jul 1982)
  • 18.“The Little Dirty Girl”, Joanna Russ (Elsewhere, Vol. II)
  • 19.“Relativistic Effects”, Gregory Benford (Perpetual Light)
  • 20.“A Private Whale”, Brian W. Aldiss (Perpetual Light)
  • 21.“Blind Windows”, Garry Kilworth (F&SF Jul 1982)
  • 22.“Helen, Whose Face Launched Twenty-Eight Conestoga Hovercraft”, Leigh Kennedy (Universe 12)
Povídka

vítěz

nominace

  • 2.“The Boy Who Waterskied to Forever”, James Tiptree, Jr. (F&SF Oct 1982)
  • 3.“Spider Rose”, Bruce Sterling (F&SF Aug 1982)
  • 4.“God's Hooks!”, Howard Waldrop (Universe 12)
  • 5.“Melancholy Elephants”, Spider Robinson (Analog Jun 1982)
  • 6.“Petra”, Greg Bear (Omni Feb 1982)
  • 7.“A Letter from the Clearys”, Connie Willis (Asimov's Jul 1982)
  • 8.“Dr. Bhumbo Singh”, Avram Davidson (F&SF Oct 1982)
  • 9.“The Scourge”, James White (Analog 4 Jan 1982)
  • 10.“The Man Who Met Picasso”, Michael Swanwick (Omni Sep 1982)
  • 11.“It Grows On You”, Stephen King (Death)
  • 12. (tie): “The Sorceress in Spite of Herself”, Pat Cadigan (Asimov's Dec 1982)
  • 12. (tie): “The Theology of Water”, Hilbert Schenck (Perpetual Light)
  • 14.“The Horror on the #33”, Michael Shea (F&SF Aug 1982)
  • 15.“Blair House”, Barry N. Malzberg (F&SF Jun 1982)
  • 16.“Ike at the Mike”, Howard Waldrop (Omni Jun 1982)
  • 17.“Coexistence”, David Brin (Asimov's May 1982)
  • 18.“Gianni”, Robert Silverberg (Playboy Feb 1982)
  • 19.“Written in Water”, Tanith Lee (Perpetual Light)
  • 20.“The Garden of the Cognoscenti”, Michael P. Kube-McDowell (Analog Jun 1982)
  • 21.“Kitemaster”, Keith Roberts (Interzone #1 Spring 1982)
  • 22.“Corridors”, Barry N. Malzberg (The Engines of the Night)
  • 23.“The Broken Hoop”, Pamela Sargent (Twilight Zone Jun 1982)
  • 24.“The Comedian”, Timothy R. Sullivan (Asimov's Jun 1982)
  • 25.“Poems to Play on the Piccolo”, George Chesbro (F&SF May 1982)
  • 26.“The River Styx Flows Upstream”, Dan Simmons (Twilight Zone Apr 1982)
  • 27.“Meet Me At Apogee”, Bill Johnson (Analog May 1982)
  • 28.“What in Solemn Silence”, Charles L. Grant (Asimov's 15 Mar 1982)
Románová prvotina

Na 10. místě se umístil Raymond E. Feist s románem „Mág“, který u nás vyšel (stejně jako americké vydání tohoto románu z roku 1986) rozdělený do 2 knih.

vítěz

nominace

  • Lisa Goldstein
  • Diana L. Paxson
  • David Rowland Langford
  • Ron Webb
  • Feist, Raymond E. - Mág 1   89% / 369
  • Feist, Raymond E. - Mág 2   92% / 365
  • Janny Wurts
  • Pat Murphy
  • 2. The Red Magician, Lisa Goldstein (Timescape)
  • 3. The Windhover Tapes: An Image of Voices, Warren Norwood (Bantam)
  • 4. Lady of Light, Diana L. Paxson (Timescape)
  • 5. Dreamrider, Sandra Miesel (Ace)
  • 6. The Space Eater, David Langford (Arrow)
  • 7. God Stalk, P. C. Hodgell (Atheneum)
  • 8. Earthchild, Sharon Webb (Atheneum)
  • 9. The Delicate Dependency, Michael Talbot (Avon)
  • 10. Magician, Raymond E. Feist (Doubleday)
  • 11. The Kalevide, Lou Goble (Bantam)
  • 12. Sorcerer's Legacy, Janny Wurts (Ace)
  • 13. A Greater Infinity, Michael McCollum (Ballantine Del Rey)
  • 14. The Shadow Hunter, Pat Murphy (Popular Library)
Sbírka

Na 7. místě se umístil Isaac Asimov se sbírkou „The Complete Robot“, která u nás vyšla rozdělená do 2 knih.

vítěz

nominace

Sci - fi román

vítěz

nominace

Vydavatel

vítěz

  • Pocket/Timescape

nominace

  • 2. Ballantine/Del Rey
  • 3. DAW
  • 4. Ace
  • 5. Science Fiction Book Club
  • 6. Berkley
  • 7. Tor
  • 8. Underwood-Miller
  • 9. Doubleday
  • 10. Bantam
  • 11. Donald M. Grant
  • 12. Phantasia
  • 13. Donning/Starblaze
  • 14. Atheneum
Výtvarník

vítěz

  • Michael Whelan

nominace

  • 2.Rowena Morrill
  • 3.Don Maitz
  • 4.Boris Vallejo
  • 5.Val Lakey
  • 6.Brian Froud
  • 7.Victoria Poyser
  • 8.Frank Kelly Freas
  • 9.Alicia Austin
  • 10.Barclay Shaw
  • 11.Stephen Fabian
  • 12.David Mattingly
  • 13.Vincent Di Fate
  • 14.Darrell Sweet
  • 15.Rick Sternbach
  • 16.George Barr
  • 17.Carl Lundgren
  • 18.Leo & Diane Dillon


WebArchiv - archiv českého webu