ocenění » Locus » 1987

Locus

Locus Award

WWW stránky ocenění: Locus Award

Cena Locus Award, nebo Locus, je každoročně od roku 1971 udělována čtenáři amerického časopisu Locus Magazine nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy uplynulého roku. Ceně je přikládán veliký význam především proto, že počet anketních lístků od čtenářů převyšuje počet hlasů u cen Hugo i Nebula dohromady a je tedy hodnocením širšího vzorku respondentů.

další rok - 1988předchozí rok - 1986

1987

ročník: 17

Antologie

vítěz

  • Gardner Raymond Dozois
  • The Year's Best Science Fiction: Third Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (Bluejay)

nominace

  • 2.Wild Cards, George R. R. Martin, ed. (Bantam Spectra)
  • 3.Terry Carr's Best Science Fiction of the Year #15, Terry Carr, ed. (Tor)
  • 4.Mirrorshades: The Cyberpunk Anthology, Bruce Sterling, ed. (Arbor House)
  • 5.Afterlives: Stories About Life After Death, Pamela Sargent & Ian Watson, eds. (Vintage)
  • 6.Universe 16, Terry Carr, ed. (Doubleday)
  • 7.The Hugo Winners, Volume 5: 1980-1982, Isaac Asimov, ed. (Doubleday)
  • 8.Heroes in Hell, Janet Morris, ed. (Baen)
  • 9.The 1986 Annual World's Best SF, Donald A. Wollheim, ed. with Arthur W. Saha (DAW)
  • 10.Cutting Edge, Dennis Etchison, ed. (Doubleday)
  • 11.Tales from the Spaceport Bar, George H. Scithers & Darrell Schweitzer, eds. (Avon)
  • 12.L. Ron Hubbard Presents Writers of the Future Volume II, Algis Budrys, ed. (Bridge)
  • 13.Hitler Victorious, Gregory Benford & Martin H. Greenberg, eds. (Garland)
  • 14.The Science Fiction Hall of Fame, Vol. IV, Terry Carr, ed. (Avon)
  • 15.Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 15 (1953), Isaac Asimov & Martin H. Greenberg, eds. (DAW)
  • 16.Nebula Awards 21, George Zebrowski, ed. (Harcourt Brace Jovanovich)
  • 17.Uncollected Stars, Piers Anthony, ed. (Avon)
  • 18.The Year's Best Horror Stories: XIV, Karl Edward Wagner, ed. (DAW)
  • 19.Shadows 9, Charles L. Grant, ed. (Doubleday)
  • 20.The Year's Best Fantasy Stories: 12, Arthur W. Saha, ed. (DAW)
  • 21.Under the Wheel, Elizabeth Mitchell, ed. (Baen)
Časopis nebo fanzin

vítěz

  • F&SF

nominace

  • 2.Asimov's
  • 3.Analog
  • 4.Omni
  • 5.Amazing Stories
  • 6.Interzone
  • 7.Twilight Zone
  • 8.Science Fiction Chronicle
  • 9.Fantasy Review
  • 10.Science Fiction Review
  • 11.Night Cry
  • 12.Starlog
Fantasy román

vítěz

nominace

  • 2.Blood of Amber, Roger Zelazny (Arbor House)
  • 3.It, Stephen King (Viking)
  • 4.Godbody, Theodore Sturgeon (Donald I. Fine)
  • 5.Twisting the Rope, R. A. MacAvoy (Bantam Spectra)
  • 6.The Folk of the Air, Peter S. Beagle (Ballantine Del Rey)
  • 7.The Serpent Mage, Greg Bear (Berkley)
  • 8.Wizard of the Pigeons, Megan Lindholm (Ace)
  • 9.The Quest for Saint Camber, Katherine Kurtz (Ballantine Del Rey)
  • 10.A Darkness at Sethanon, Raymond E. Feist (Doubleday)
  • 11.The Mirror of Her Dreams, Stephen R. Donaldson (Ballantine Del Rey)
  • 12.The Darkest Road, Guy Gavriel Kay (Arbor House)
  • 13.Magic Kingdom For Sale--Sold!, Terry Brooks (Ballantine Del Rey)
  • 14.Homunculus, James P. Blaylock (Ace)
  • 15.Wielding a Red Sword, Piers Anthony (Ballantine Del Rey)
  • 16.The Falling Woman, Pat Murphy (Tor)
  • 17.The Dragon in the Sword, Michael Moorcock (Ace)
  • 18.Jinian Star-Eye, Sheri S. Tepper (Tor)
  • 19.New York by Knight, Esther M. Friesner (Signet)
  • 20.The King of Ys: Roma Mater, Poul Anderson & Karen Anderson (Baen)
  • 21.The Hounds of God, Judith Tarr (Bluejay)
  • 22.The Unconquered Country, Geoff Ryman (Allen & Unwin)
  • 23.Yarrow, Charles de Lint (Ace)
  • 24.The Hungry Moon, Ramsey Campbell (Macmillan)
  • 25.Dragonsbane, Barbara Hambly (Ballantine Del Rey)
  • 26.A Voice for Princess, John Morressy (Ace)
  • 27.Talking Man, Terry Bisson (Arbor House)
Kniha mimo beletrii

vítěz

nominace

  • Charles N. Brown
  • Mike Ashley
  • Christopher Evans
  • Brian Wilson Aldiss
  • 2.Only Apparently Real: The World of Philip K. Dick, Paul Williams (Arbor House)
  • 3.The John W. Campbell Letters, Vol. 1, Perry A. Chapdelaine, Sr., Tony Chapdelaine & George Hay, eds. (AC Projects)
  • 4.Industrial Light and Magic: The Art of Special Effects, Thomas G. Smith (Ballantine Del Rey)
  • 5.Science Fiction in Print: 1985, Charles N. Brown & William G. Contento (Locus Press)
  • 6.The Penguin Encyclopedia of Horror and the Supernatural, Jack Sullivan, ed. (Viking)
  • 7.The Dark Knight Returns, Frank Miller with Klaus Janson & Lynn Varley (DC/Warner)
  • 8.Science Fiction, Fantasy, and Weird Fiction Magazines, Marshall B. Tymn & Mike Ashley, eds. (Greenwood)
  • 9.Twentieth-Century Science-Fiction Writers, Second Edition, Curtis C. Smith, ed. (St. James Press)
  • 10.Lightship, Chris Evans, text; Jim Burns, art (Paper Tiger)
  • 11.H.R. Giger's Necronomicon 2, H. R. Giger (Edition C)
  • 12.Inside Outer Space: Science Fiction Professionals Look at Their Craft, Sharon Jarvis, ed. (Ungar)
  • 13....And the Lurid Glare of the Comet, Brian W. Aldiss (Serconia Press)
  • 14.Hard Science Fiction, George E. Slusser & Eric S. Rabkin, eds. (Southern Illinois University Press)
  • 15.Galaxy Magazine: The Dark and the Light Years, David L. Rosheim (Advent)
  • 16.Chroma: The Art of Alex Schomburg, Jon Gustafson, text; Alex Schomburg, art (Father Tree Press)
Nejlepší fantasy román všech dob

Zvítězil J. R. R. Tolkien s trilogií „Pán prstenů“. Na 6. místě se umístil T. H. White se sérií „Král bývalý a král budoucí“. Na 12. místě se umístil Mervyn Peake s trilogií „Gormenghast“. Na 26. místě se umístil C. S. Lewis se sérií „Letopisy Narnie“. Na 31. místě se umístila Andre Norton se sérií „Svět čarodějnic“.

vítěz

nominace

Nejlepší sci - fi román všech dob

Na 6. místě se umístil Isaac Asimov s trilogií „Nadace“. Na 13. místě se umístili Larry Niven a Jerry Pournelle za román „Tříska v božím oku“, v češtině vyšel ve 2 dílech.

vítěz

nominace

Novela

vítěz

nominace

Noveleta

vítěz

nominace

  • 2.“Hatrack River”, Orson Scott Card (Asimov's Aug 1986)
  • 3.“The Glass Flower”, George R. R. Martin (Asimov's Sep 1986)
  • 4.“The Winter Market”, William Gibson (Stardate Mar/Apr 1986; Interzone #15 Spring 1986)
  • 5.“Permafrost”, Roger Zelazny (Omni Apr 1986)
  • 6.“Of Space-Time and the River”, Gregory Benford (Asimov's Feb 1986)
  • 7.“Aymara”, Lucius Shepard (Asimov's Aug 1986)
  • 8.“Fire Zone Emerald”, Lucius Shepard (Playboy Feb 1986; Asimov's Nov 1986)
  • 9.“The Arcevoalo”, Lucius Shepard (F&SF Sep 1986)
  • 10.“Salvage”, Orson Scott Card (Asimov's Feb 1986)
  • 11.“The Girl Who Fell into the Sky”, Kate Wilhelm (Asimov's Oct 1986)
  • 12.“The Barbarian Princess”, Vernor Vinge (Analog Sep 1986)
  • 13.“Windows”, Ian Watson (Asimov's Dec 1986)
  • 14.“Chance”, Connie Willis (Asimov's May 1986)
  • 15.“Fiddling for Waterbuffaloes”, Somtow Sucharitkul (Analog Apr 1986)
  • 16.“Fill It With Regular”, Michael Shea (F&SF Oct 1986)
  • 17.“Into Gold”, Tanith Lee (Asimov's Mar 1986)
  • 18.“Against Babylon”, Robert Silverberg (Omni May 1986)
  • 19.“The Beautiful and the Sublime”, Bruce Sterling (Asimov's Jun 1986)
  • 20.“Video Star”, Walter Jon Williams (Asimov's Jul 1986)
  • 21.“Cold Light”, Ian Watson (F&SF Apr 1986)
  • 22.“The News from D Street”, Andrew Weiner (Asimov's Sep 1986)
  • 23. (tie): “The Prisoner of Chillon”, James Patrick Kelly (Asimov's Jun 1986)
  • 23. (tie): “The Pure Product”, John Kessel (Asimov's Mar 1986)
  • 25.“Voices”, Michael Bishop (Heroic Visions II)
  • 26.“The Gate of Ghosts”, Karen Joy Fowler (Artificial Things)
  • 27.“Grave Angels”, Richard Kearns (F&SF Apr 1986)
  • 28.“Surviving”, Judith Moffett (F&SF Jun 1986)
  • 29.“The Metaphysical Gun”, Wayne Wightman (F&SF Feb 1986)
Povídka

vítěz

nominace

Románová prvotina

vítěz

nominace

  • Bujold, Lois McMaster - Cáry cti   84% / 30
  • Robert Charles Wilson
  • Bradley Denton
  • Robert Reynolds Chase
  • Richard Dirrane Bowes
  • Kerr, Katharine - Kouzlo dýky   75% / 11
  • Kara Mia Dalkey
  • Michael Cassutt
  • 2. Shards of Honor, Lois McMaster Bujold (Baen)
  • 3. A Hidden Place, Robert Charles Wilson (Bantam Spectra)
  • 4. Wrack & Roll, Bradley Denton (Questar)
  • 5. The Cross-Time Engineer, Leo Frankowski (Ballantine Del Rey)
  • 6. No Safe Place, Anne Moroz (Questar)
  • 7. Sentience, Terry A. Adams (DAW)
  • 8. (tie): The Doomsday Effect, Thomas Wren (Baen)
  • 8. (tie): Windmaster's Bane, Tom Deitz (Avon)
  • 10. The Game of Fox and Lion, Robert R. Chase (Ballantine Del Rey)
  • 11. Fire Sanctuary, Katharine Eliska Kimbriel (Questar)
  • 12. Warchild, Richard Bowes (Questar)
  • 13. Daggerspell, Katharine Kerr (Doubleday)
  • 14. The Curse of Sagamore, Kara Dalkey (Ace)
  • 15. The Star Country, Michael Cassutt (Doubleday)
  • 16. The Hounds of the Morrigan, Pat O'Shea (Holiday House)
  • 17. The Burning Stone, Deborah Turner Harris (Tor)
Sbírka

vítěz

nominace

  • 2.Burning Chrome, William Gibson (Arbor House)
  • 3.Howard Who?, Howard Waldrop (Doubleday)
  • 4.Visible Light, C. J. Cherryh (Phantasia)
  • 5.Tuf Voyaging, George R. R. Martin (Baen)
  • 6.The River of Time, David Brin (Dark Harvest)
  • 7.Callahan's Secret, Spider Robinson (Berkley)
  • 8.Robot Dreams, Isaac Asimov (Berkley)
  • 9.Artificial Things, Karen Joy Fowler (Bantam Spectra)
  • 10.The Planet on the Table, Kim Stanley Robinson (Tor)
  • 11.In Alien Flesh, Gregory Benford (Tor)
  • 12.The Starry Rift, James Tiptree, Jr. (Tor)
  • 13.Close Encounters with the Deity, Michael Bishop (Peachtree)
  • 14.Dreams of Dark and Light, Tanith Lee (Arkham House)
  • 15.Cascade Point and Other Stories, Timothy Zahn (Bluejay)
  • 16.Tales of the Quintana Roo, James Tiptree, Jr. (Arkham House)
  • 17.Merlin's Booke, Jane Yolen (Ace)
  • 18.Beyond the Safe Zone, Robert Silverberg (Donald I. Fine)
  • 19.Retief in the Ruins, Keith Laumer (Baen)
  • 20.The Complete Nebula Award-Winning Fiction, Samuel R. Delany (Bantam Spectra)
  • 21.Kaeti & Company, Keith Roberts (Kerosina)
Sci - fi román

vítěz

nominace

  • 2.Heart of the Comet, Gregory Benford & David Brin (Bantam Spectra)
  • 3.Count Zero, William Gibson (Arbor House)
  • 4.The Handmaid's Tale, Margaret Atwood (Houghton Mifflin; McClelland & Stewart 1985)
  • 5.Foundation and Earth, Isaac Asimov (Doubleday)
  • 6.Chanur's Homecoming, C. J. Cherryh (Phantasia; DAW)
  • 7.Marooned in Realtime, Vernor Vinge (Bluejay)
  • 8.The Songs of Distant Earth, Arthur C. Clarke (Ballantine Del Rey)
  • 9.The Coming of the Quantum Cats, Frederik Pohl (Bantam Spectra)
  • 10.Santiago, Mike Resnick (Tor)
  • 11.Enigma, Michael P. Kube-McDowell (Berkley)
  • 12.When Gravity Fails, George Alec Effinger (Arbor House)
  • 13.Lear's Daughters, M. Bradley Kellogg with William Rossow (NAL Signet)
  • 14.Star of Gypsies, Robert Silverberg (Donald I. Fine)
  • 15.Nerilka's Story, Anne McCaffrey (Ballantine Del Rey)
  • 16.The Warrior's Apprentice, Lois McMaster Bujold (Baen)
  • 17.The Moon Goddess and the Son, Donald Kingsbury (Baen)
  • 18.Hardwired, Walter Jon Williams (Tor)
  • 19.The Architect of Sleep, Steven R. Boyett (Ace)
  • 20.Venus of Dreams, Pamela Sargent (Bantam Spectra)
  • 21.The Nimrod Hunt, Charles Sheffield (Baen)
  • 22.This Is the Way the World Ends, James Morrow (Henry Holt)
  • 23.The Hercules Text, Jack McDevitt (Ace)
  • 24.The Forever Man, Gordon R. Dickson (Ace)
  • 25.The Ragged Astronauts, Bob Shaw (Gollancz)
  • 26.Rebels' Seed, F. M. Busby (Bantam Spectra)
Vydavatel

vítěz

  • Ballantine/Del Rey

nominace

  • 2. Tor
  • 3. Putnam/Berkley/Ace
  • 4. Bantam
  • 5. DAW
  • 6. Baen
  • 7. Arbor House
  • 8. Bluejay
  • 9. Doubleday
  • 10. Phantasia
  • 11. Warner/Popular Library/Questar
  • 12. Arkham House
  • 13. Donald M. Grant
  • 14. NAL/Signet
  • 15. Gollancz
  • 16. Underwood-Miller
  • 17. Avon
Výtvarník

vítěz

  • Michael Whelan

nominace

  • 2.Jim Burns
  • 3.J. K. Potter
  • 4.Frank Kelly Freas
  • 5.Darrell Sweet
  • 6.Don Maitz
  • 7.Rowena Morrill
  • 8.Boris Vallejo
  • 9.Barclay Shaw
  • 10.David A. Cherry
  • 11.David Mattingly
  • 12.H. R. Giger
  • 13.Thomas Kidd
  • 14.Victoria Poyser
  • 15.Vincent Di Fate
  • 16.Tom Canty
  • 17.Phil Foglio
  • 18.Carl Lundgren
  • 19.David Hardy
  • 20.Robert Gould


WebArchiv - archiv českého webu