ocenění » Locus » 1993

Locus

Locus Award

WWW stránky ocenění: Locus Award

Cena Locus Award, nebo Locus, je každoročně od roku 1971 udělována čtenáři amerického časopisu Locus Magazine nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy uplynulého roku. Ceně je přikládán veliký význam především proto, že počet anketních lístků od čtenářů převyšuje počet hlasů u cen Hugo i Nebula dohromady a je tedy hodnocením širšího vzorku respondentů.

další rok - 1994předchozí rok - 1992

1993

ročník: 23

Ceny byly uděleny 16. července 1993 na Dragon*Con v Atlantě. Ceny byly uděleny za rok 1992.

Antologie

vítěz

nominace

  • 2. The Year's Best Fantasy and Horror: Fifth Annual Collection, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (St. Martin's)
  • 3. Alternate Kennedys, Mike Resnick, ed. (Tor)
  • 4. Universe 2, Robert Silverberg & Karen Haber, eds. (Bantam Spectra)
  • 5. What Might Have Been? Vol. 4: Alternate Americas, Gregory Benford & Martin H. Greenberg, eds. (Bantam Spectra)
  • 6. Tales of Riverworld, Philip José Farmer & Martin H. Greenberg, eds. (Warner Questar)
  • 7. New Worlds 2, David Garnett, ed. (Gollancz)
  • 8. MetaHorror, Dennis Etchison, ed. (Dell Abyss)
  • 9. Nebula Awards 26, James Morrow, ed. (Harcourt Brace Jovanovich)
  • 10. Foundations of Fear, David G. Hartwell, ed. (Tor)
  • 11. Omni Best Science Fiction One, Ellen Datlow, ed. (Omni Books)
  • 12. The Year's Best Horror Stories: XX, Karl Edward Wagner, ed. (DAW)
  • 13. Omni Best Science Fiction Two, Ellen Datlow, ed. (Omni Books)
  • 14. The Oxford Book of Science Fiction Stories, Tom Shippey, ed. (Oxford University Press)
  • 15. Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 25 (1963), Isaac Asimov & Martin H. Greenberg, eds. (DAW)
  • 16. Best New Horror 3, Stephen Jones & Ramsey Campbell, eds. (Carroll & Graf)
  • 17. Alternate Presidents, Mike Resnick, ed. (Tor)
Časopis nebo fanzin

vítěz

  • Asimov's

nominace

  • 2. F&SF
  • 3. Analog
  • 4. Science Fiction Age
  • 5. Interzone
  • 6. Amazing Stories
  • 7. Omni
  • 8. Aboriginal SF
  • 9. Science Fiction Chronicle
  • 10. Pulphouse
  • 11. Weird Tales
  • 12. Science Fiction Eye
  • 13. Cemetery Dance
  • 14. The New York Review of Science Fiction
  • 15. Marion Zimmer Bradley's Fantasy Magazine
Editor

vítěz

nominace

  • 2. Kristine Kathryn Rusch
  • 3. Ellen Datlow
  • 4. Stanley Schmidt
  • 5. David G. Hartwell
  • 6. Martin H. Greenberg
  • 7. David Pringle
  • 8. Kim Mohan
  • 9. Mike Resnick
  • 10. Terri Windling
  • 11. Beth Meacham
  • 12. Scott Edelman
Fantasy román

Zvítězil Tim Powers s románem „Poslední výzva“, v češtině vyšel ve 2 dílech.

vítěz

nominace

Horor/Dark Fantasy román

vítěz

nominace

Kniha mimo beletrii

vítěz

nominace

  • James Edwin Gunn
  • Charles N. Brown
  • Colin Greenland
  • Bruce Sterling
  • John Holm
  • Damon Francis Knight
  • 2. Odyssey: The Authorised Biography of Arthur C. Clarke (US title: Arthur C. Clarke: The Authorized Biography), Neil McAleer (Gollancz; Contemporary)
  • 3. Virgil Finlay's Women of the Ages, Virgil Finlay (Underwood-Miller)
  • 4. Twentieth-Century Science-Fiction Writers, Third Edition, Noelle Watson & Paul E. Schellinger, eds. (St. James Press)
  • 5. Inside Science Fiction: Essays on Fantastic Literature, James Gunn (Borgo Press)
  • 6. Science Fiction, Fantasy, & Horror: 1991, Charles N. Brown & William G. Contento (Locus Press)
  • 7. Michael Moorcock: Death Is No Obstacle, Colin Greenland (Savoy)
  • 8. Science Fiction and Fantasy Literature, 1975-1991, Robert Reginald (Gale Research)
  • 9. The Hacker Crackdown: Law and Disorder on the Electronic Frontier, Bruce Sterling (Bantam)
  • 10. Reference Guide to Science Fiction, Fantasy, and Horror, Michael Burgess (Libraries Unlimited)
  • 11. The Profession of Science Fiction, Maxim Jakubowski & Edward James, eds. (Macmillan; St. Martin's)
  • 12. Fiction 2000: Cyberpunk and the Future of Narrative, George E. Slusser & Tom Shippey, eds. (University of Georgia Press)
  • 13. Monad: Essays on Science Fiction #2, Damon Knight, ed. (Pulphouse)
  • 14. Strategies of Fantasy, Brian Attebery (Indiana University Press)
Novela

vítěz

nominace

Noveleta

vítěz

nominace

  • de Camp, Lyon Sprague - Ďábelské mámení   55% / 2
  • Mary Rosenblum
  • Barry Brookes Longyear
  • Susan Shwartz
  • Paul James McAuley
  • Tom Purdom
  • Melanie Tem
  • Ian McDonald
  • Elizabeth Hand
  • R. Garcia y Robertson
  • Marc Laidlaw
  • Jack Dann
  • Cadigan, Pat - Pravé tváře   48% / 6
  • Robert Silverberg
  • Lucius Shepard
  • Egan, Greg - Do tmy   74% / 17
  • Egan, Greg - Prach   80% / 7
  • Roger Zelazny
  • Barry N. Malzberg
  • Brian W. Aldiss
  • Jonathan Lethem
  • Ian McDonald
  • 2. “True Faces”, Pat Cadigan (F&SF Apr 1992)
  • 3. “Looking for the Fountain”, Robert Silverberg (Asimov's May 1992)
  • 4. “Beast of the Heartland”, Lucius Shepard (Playboy Sep 1992)
  • 5. “Into Darkness”, Greg Egan (Asimov's Jan 1992)
  • 6. “Dust”, Greg Egan (Asimov's Jul 1992)
  • 7. “Come Back to the Killing Ground, Alice, My Love”, Roger Zelazny (Amazing Stories Aug 1992)
  • 8. “In the Stone House”, Barry N. Malzberg (Alternate Kennedys)
  • 9. “Horse Meat”, Brian W. Aldiss (Interzone #65 Nov 1992)
  • 10. “Vanilla Dunk”, Jonathan Lethem (Asimov's Sep 1992)
  • 11. “Jumping the Road”, Jack Dann (Asimov's Oct 1992)
  • 12. “The Vulture Maiden”, Marc Laidlaw (F&SF Aug 1992)
  • 13. “Breakfast Cereal Killers”, R. Garcia y Robertson (Asimov's Jun 1992)
  • 14. “The Satanic Illusion”, L. Sprague de Camp (Asimov's Nov 1992)
  • 15. “The Stone Garden”, Mary Rosenblum (Asimov's mid-Dec 1992)
  • 16. “Chimaera”, Barry B. Longyear (Amazing Stories Dec 1992)
  • 17. “Suppose They Gave a Peace...”, Susan Shwartz (Alternate Presidents)
  • 18. “Prison Dreams”, Paul J. McAuley (F&SF Apr 1992)
  • 19. “Sepoy”, Tom Purdom (Asimov's Dec 1992)
  • 20. “Trail of Crumbs”, Melanie Tem (Asimov's Nov 1992)
  • 21. “The Best and the Rest of James Joyce”, Ian McDonald (Interzone #58 Apr 1992)
  • 22. “In the Month of Athyr”, Elizabeth Hand (Omni Best Science Fiction Two)
  • 23. “Innocents”, Ian McDonald (New Worlds 2)
Povídka

vítěz

nominace

  • 2. “The Mountain to Mohammed”, Nancy Kress (Asimov's Apr 1992)
  • 3. “Graves”, Joe Haldeman (F&SF Oct/Nov 1992)
  • 4. “The Last Robot”, Adam-Troy Castro (Science Fiction Age Nov 1992)
  • 5. “In Concert”, Michael Swanwick (Asimov's Sep 1992)
  • 6. (tie): “A Little Night Music”, Lucius Shepard (Omni Mar 1992)
  • 6. (tie): “The Winterberry”, Nicholas A. DiChario (Alternate Kennedys)
  • 8. “The Lotus and the Spear”, Mike Resnick (Asimov's Aug 1992)
  • 9. “The Message from Mars”, J. G. Ballard (Interzone #58 Apr 1992)
  • 10. “In Memoriam”, Poul Anderson (Omni Dec 1992)
  • 11. “The Hammer of God”, Arthur C. Clarke (Time Fall 1992)
  • 12. “The Kennedy Enterprise”, David Gerrold (Alternate Kennedys)
  • 13. “The Arbitrary Placement of Walls”, Martha Soukup (Asimov's Apr 1992)
  • 14. “50 Ways to Improve Your Orgasm”, Pat Cadigan (Asimov's Apr 1992)
  • 15. “Good Intentions”, John Varley (Playboy Nov 1992)
  • 16. “The Company of Storms”, Kathe Koja (F&SF Jun 1992)
  • 17. “All Vows”, Esther M. Friesner (Asimov's Nov 1992)
  • 18. “C-Change”, Charles Sheffield (Analog Nov 1992)
  • 19. “The Abduction of Bunny Steiner, or A Shameless Lie”, Thomas M. Disch (Asimov's Apr 1992)
  • 20. “The Effects of Alienation”, Howard Waldrop (Omni Jun 1992)
  • 21. (tie): “Alfred”, Lisa Goldstein (Asimov's Dec 1992)
  • 21. (tie): “Steelcollar Worker”, Vonda N. McIntyre (Analog Nov 1992)
  • 23. “Two Guys from the Future”, Terry Bisson (Omni Aug 1992)
  • 24. (tie): “Planck Zero”, Stephen Baxter (Asimov's Jan 1992)
  • 24. (tie): “Unstable Orbits in the Space of Lies”, Greg Egan (Interzone #61 Jul 1992)
  • 26. “The Rock that Changed Things”, Ursula K. Le Guin (Amazing Stories Sep 1992)
  • 27. “The Round-Eyed Barbarians”, L. Sprague de Camp (Amazing Stories Jan 1992)
  • 28. “The Sound of the River”, M. Shayne Bell (Asimov's Dec 1992)
  • 29. “Ship Full of Jews”, Barry N. Malzberg (Omni Apr 1992; What Might Have Been? Vol. 4: Alternate Americas)
Románová prvotina

vítěz

nominace

  • Gould, Steven C. - Jumper   83% / 11
  • Poppy Z. Brite
  • Harris, Robert - Otčina   84% / 27
  • Charles Oberndorf
  • 2. Jumper, Steven Gould (Tor)
  • 3. Lost Souls, Poppy Z. Brite (Delacorte Abyss)
  • 4. Flying in Place, Susan Palwick (Tor)
  • 5. Fatherland, Robert Harris (Hutchinson; Viking)
  • 6. Fire in the Mist, Holly Lisle (Baen)
  • 7. The Mountain Made of Light, Edward Meyers (Roc)
  • 8. Sheltered Lives, Charles Oberndorf (Bantam Spectra)
  • 9. The Meri, Maya Kaathryn Bohnhoff (Baen)
Sbírka

vítěz

  • Robert Silverberg
  • The Collected Stories of Robert Silverberg, Volume 1: Secret Sharers, Robert Silverberg (Bantam Spectra)

nominace

  • Jack Andrew Cady
  • Terry Dowling
  • Raphael Aloysius Lafferty
  • Neal Barrett, jr.
  • Kate Wilhelm
  • Pat Cadigan
  • Bruce Sterling
  • John Kessel
  • Ian McDonald
  • Norman Partridge
  • 2. Speaking in Tongues, Ian McDonald (Gollancz; Bantam Spectra)
  • 3. Meeting in Infinity, John Kessel (Arkham House)
  • 4. Globalhead, Bruce Sterling (Mark V. Ziesing)
  • 5. Geodesic Dreams, Gardner Dozois (St. Martin's)
  • 6. Home by the Sea, Pat Cadigan (WSFA Press)
  • 7. And the Angels Sing, Kate Wilhelm (St. Martin's)
  • 8. Slightly Off-Center, Neal Barrett, Jr. (Swan Press)
  • 9. Iron Tears, R. A. Lafferty (Edgewood Press)
  • 10. Unwillingly to Earth, Pauline Ashwell (Tor)
  • 11. Blue Tyson, Terry Dowling (Aphelion)
  • 12. The Sons of Noah & Other Stories, Jack Cady (Broken Moon Press)
  • 13. Mr. Fox and Other Feral Tales, Norman Partridge (Roadkill Press)
Sci - fi román

Na 4. místě skončil Vernor Vinge s románem „Oheň nad Hlubinou“, česky vyšel ve 2 dílech.

vítěz

nominace

Vydavatel

vítěz

  • Tor/St. Martin's

nominace

  • 2. Bantam/Doubleday/Dell
  • 3. Ballantine/Del Rey/Random House
  • 4. Putnam/Berkley/Ace
  • 5. DAW
  • 6. Baen
  • 7. Avon/Morrow
  • 8. Ziesing/Ursus
  • 9. Penguin/Roc/Viking
  • 10. Warner/Questar
  • 11. Pulphouse/Axolotl
  • 12. Gollancz
  • 13. Arkham House
  • 14. Simon & Schuster/Pocket
  • 15. Science Fiction Book Club
Výtvarník

vítěz

  • Michael Whelan

nominace

  • James Gurney
  • 2. Thomas Canty
  • 3. James Gurney
  • 4. Bob Eggleton
  • 5. Don Maitz
  • 6. Jim Burns
  • 7. David A. Cherry
  • 8. Boris Vallejo
  • 9. Darrell K. Sweet
  • 10. Vincent Di Fate
  • 11. W. J. Hodgson
  • 12. J. K. Potter
  • 13. Keith Parkinson
  • 14. Frank Kelly Freas


WebArchiv - archiv českého webu