ocenění » Locus » 1994

Locus

Locus Award

WWW stránky ocenění: Locus Award

Cena Locus Award, nebo Locus, je každoročně od roku 1971 udělována čtenáři amerického časopisu Locus Magazine nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy uplynulého roku. Ceně je přikládán veliký význam především proto, že počet anketních lístků od čtenářů převyšuje počet hlasů u cen Hugo i Nebula dohromady a je tedy hodnocením širšího vzorku respondentů.

další rok - 1995předchozí rok - 1993

1994

ročník: 24

Antologie

vítěz

  • Gardner Raymond Dozois
  • The Year's Best Science Fiction: Tenth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's)

nominace

  • Stephen R. Donaldson
  • Ramsey Campbell
  • Stephen Jones
  • Karl Edward Wagner
  • Kristine Kathryn Rusch
  • David S. Garnett
  • David G. Hartwell
  • Ellen Sue Datlow
  • James Morrow
  • Edward E. Kramer
  • Martin Harry Greenberg
  • Mike Resnick
  • Ursula K. Le Guin
  • Terri Windling
  • Ellen Sue Datlow
  • Datlow; Windling - To nejlepší z hororu a fantasy VI   62% / 10
  • Terry Dowling
  • 2. Full Spectrum 4, Lou Aronica, Amy Stout & Betsy Mitchell, eds. (Bantam Spectra)
  • 3. The Year's Best Fantasy and Horror: Sixth Annual Collection, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (St. Martin's)
  • 4. Snow White, Blood Red, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (Morrow AvoNova)
  • 5. The Norton Book of Science Fiction, Ursula K. Le Guin & Brian Attebery, eds. (Norton)
  • 6. Alternate Warriors, Mike Resnick, ed. (Tor)
  • 7. Confederacy of the Dead, Richard Gilliam, Martin H. Greenberg & Edward E. Kramer, eds. (Roc)
  • 8. Nebula Awards 27, James Morrow, ed. (Harcourt Brace)
  • 9. Omni Best Science Fiction Three, Ellen Datlow, ed. (Omni Books)
  • 10. Christmas Forever, David G. Hartwell, ed. (Tor)
  • 11. New Worlds 3, David Garnett, ed. (Gollancz)
  • 12. Pulphouse: The Hardback Magazine: Issue Twelve: The Last Issue, Kristine Kathryn Rusch, ed. (Pulphouse)
  • 13. The Year's Best Horror Stories: XXI, Karl Edward Wagner, ed. (DAW)
  • 14. The Lifted Veil: The Book of Fantastic Literature by Women, A. Susan Williams, ed. (Xanadu; Carroll & Graf)
  • 15. Best New Horror 4, Stephen Jones & Ramsey Campbell, eds. (Robinson; Carroll & Graf)
  • 16. Strange Dreams, Stephen R. Donaldson, ed. (Bantam Spectra)
  • 17. Mortal Fire: Best Australian SF, Terry Dowling & Van Ikin, eds. (Coronet Australia)
Časopis

vítěz

  • Asimov's

nominace

  • 2.F&SF
  • 3.Analog
  • 4.Science Fiction Age
  • 5.Interzone
  • 6.Amazing Stories
  • 7.Omni
  • 8.Tomorrow Speculative Fiction
  • 9.Science Fiction Chronicle
  • 10.Marion Zimmer Bradley's Fantasy Magazine
  • 11.Aboriginal SF
  • 12.Weird Tales
  • 13.The New York Review of Science Fiction
  • 14.Science Fiction Eye
  • 15.Cemetery Dance
  • 16.Pulphouse
Editor

vítěz

  • Gardner Dozois

nominace

  • 2.Kristine Kathryn Rusch
  • 3.Ellen Datlow
  • 4.Stanley Schmidt
  • 5.David G. Hartwell
  • 6.Mike Resnick
  • 7.David Pringle
  • 8.Terri Windling
  • 9.Scott Edelman
  • 10.Algis Budrys
  • 11.Lou Aronica
  • 12.Martin H. Greenberg
  • 13.Kim Mohan
Fantasy román

Na 3. místě se umístil Tad Williams s románem „Věž Zeleného anděla“, v češtině vyšel ve 4 dílech.

vítěz

nominace

Horor - román

vítěz

nominace

Kniha mimo beletrii

vítěz

  • The Encyclopedia of Science Fiction, John Clute & Peter Nicholls, eds. (Orbit; St. Martin's)

nominace

  • Robert Albert Bloch
  • Theodore R. Cogswell
  • 2.Once Around the Bloch: An Unauthorized Autobiography, Robert Bloch (Tor)
  • 3.The Monster Show: A Cultural History of Horror, David J. Skal (Norton)
  • 4.PITFCS: Proceedings of the Institute for Twenty-First Century Studies, Theodore R. Cogswell, ed. (Advent:Publishers)
  • 5.The Magic That Works: John W. Campbell and the American Response to Technology, Albert I. Berger (Borgo Press)
  • 6.Off with Their Heads!: Fairy Tales and the Culture of Childhood, Maria Tatar (Princeton University Press)
  • 7.Science Fiction and Fantasy Reference Index: 1985-1991, Hal W. Hall, ed. (Libraries Unlimited)
Kniha výtvarného umění

vítěz

  • The Art of Michael Whelan: Scenes/Visions, Michael Whelan (Bantam Spectra)

nominace

  • 2.Dreamquests: The Art of Don Maitz, Don Maitz (Underwood-Miller)
  • 3.A Hannes Bok Treasury, Hannes Bok (Underwood-Miller)
  • 4.Understanding Comics: The Invisible Art, Scott McCloud (Tundra Publishing)
  • 5.Virgil Finlay's Strange Science, Virgil Finlay (Underwood-Miller)
  • 6.Virgil Finlay's Phantasms, Virgil Finlay (Underwood-Miller)
  • 7.Tolkien's World, Anonymous, ed. (HarperCollins UK)
  • 8.The Sorcerer's Apprentice, Nancy Willard, illustrated by Leo & Diane Dillon (Blue Sky Press/Scholastic)
  • 9.Carl Lundgren: Great Artist, Carl Lundgren (Gator Press)
  • 10.Switch on the Night, Ray Bradbury, illustrated by Leo & Diane Dillon (Knopf)
  • 11.Pastures in the Sky, Patrick Woodroffe (Pomegranate)
Novela

vítěz

nominace

  • Paul Di Filippo
  • Alexander Jablokov
  • Jack McDevitt
  • Avram J. A. Davidson
  • Reed, Robert - Sestra Alice   75% / 6
  • Norman Spinrad
  • G. David Nordley
  • King, Stephen - Desátníci   79% / 10
  • Pat Murphy
  • Harry Norman Turtledove
  • Walter Jon Williams
  • Simmons, Dan - Vzpomínka   76% / 5
  • Jack Andrew Cady
  • Nancy Anne Kress
  • Charles Oberndorf
  • 2. “Dancing on Air”, Nancy Kress (Asimov's Jul 1993)
  • 3. “The Night We Buried Road Dog”, Jack Cady (F&SF Jan 1993)
  • 4. “Flashback”, Dan Simmons (Lovedeath)
  • 5. Wall, Stone, Craft, Walter Jon Williams (F&SF Oct/Nov 1993; Axolotl)
  • 6. “Down in the Bottomlands”, Harry Turtledove (Analog Jan 1993)
  • 7. “An American Childhood”, Pat Murphy (Asimov's Apr 1993)
  • 8. “The Ten O'Clock People”, Stephen King (Nightmares & Dreamscapes)
  • 9. “Into the Miranda Rift”, G. David Nordley (Analog Jul 1993)
  • 10. Vampire Junkies, Norman Spinrad (Tomorrow Speculative Fiction Aug 1993; Gryphon)
  • 11. “Sister Alice”, Robert Reed (Asimov's Nov 1993)
  • 12. “Alien Bootlegger”, Rebecca Ore (Alien Bootlegger and Other Stories)
  • 13. “A Far Countrie”, Avram Davidson (Asimov's Nov 1993)
  • 14. “Ships in the Night”, Jack McDevitt (Amazing Stories Oct 1993)
  • 15. “The Last Castle of Christmas”, Alexander Jablokov (Asimov's Dec 1993)
  • 16. “Walt and Emily”, Paul Di Filippo (Interzone #77 Nov 1993, #78 Dec 1993)
  • 17. Testing, Charles Oberndorf (Bantam Spectra)
Noveleta

vítěz

nominace

Povídka

vítěz

  • Connie Willis
  • “Close Encounter”, Connie Willis (Asimov's Sep 1993)

nominace

  • 2.“Mwalimu in the Squared Circle”, Mike Resnick (Asimov's Mar 1993)
  • 3.“The Story So Far”, Martha Soukup (Full Spectrum 4)
  • 4.“The Bone Woman”, Charles de Lint (F&SF Aug 1993)
  • 5.“Martin on a Wednesday”, Nancy Kress (Asimov's Mar 1993)
  • 6.“The Battle of Long Island”, Nancy Kress (Omni Feb/Mar 1993)
  • 7.“Feedback”, Joe Haldeman (Playboy Mar 1993)
  • 8.“I Shall Do Thee Mischief in the Wood”, Kathe Koja (Snow White, Blood Red)
  • 9.“The Face”, Ed Gorman (F&SF Apr 1993; Confederacy of the Dead)
  • 10.“Useful Phrases”, Gene Wolfe (Tomorrow Speculative Fiction Jan 1993)
  • 11.“Sacred Cow”, Bruce Sterling (Omni Jan 1993)
  • 12. (tie): “The Extra”, Greg Egan (Asimov's Jan 1993)
  • 12. (tie): “The Good Pup”, Bridget McKenna (F&SF Mar 1993)
  • 14.“The Sri Lanka Position”, Robert Silverberg (Playboy Dec 1993)
  • 15.“The Plot to Save Hitler”, W. R. Thompson (Analog Sep 1993)
  • 16.“Love Toys of the Gods”, Pat Cadigan (Omni Best Science Fiction Three)
  • 17.“Everything that Rises, Must Converge”, Michael Armstrong (Asimov's Feb 1993)
  • 18.“Sinner-Saints”, Kristine Kathryn Rusch (F&SF May 1993)
  • 19.“Carriers”, Brian Stableford (Asimov's Jul 1993)
  • 20. (tie): “'Forever,' Said the Duck”, Jonathan Lethem (Asimov's Dec 1993)
  • 20. (tie): “Sea-Scene, or, Vergil and the Ox-Thrall”, Avram Davidson (Asimov's Feb 1993)
  • 22.“Cliffs That Laughed”, R. A. Lafferty (Magazine of Horror #26 Mar 1969; Amazing Stories Oct 1993)
Románová prvotina

vítěz

  • Cold Allies, Patricia Anthony (Harcourt Brace Jovanovich)

nominace

  • Mary Rosenblum
  • Thomson, Amy - Virtuální dívka   67% / 9
  • Tony Daniel
  • Sean Stewart
  • Yvonne Navarro
  • Martha Wells
  • 2. Ammonite, Nicola Griffith (Ballantine Del Rey)
  • 3. The Drylands, Mary Rosenblum (Ballantine Del Rey)
  • 4. CrashCourse, Wilhelmina Baird (Ace)
  • 5. Virtual Girl, Amy Thomson (Ace)
  • 6. Mutagenesis, Helen Collins (Tor)
  • 7. Warpath, Tony Daniel (Tor)
  • 8. Flying to Valhalla, Charles Pellegrino (Morrow AvoNova)
  • 9. The Rising of the Moon, Flynn Connolly (Ballantine Del Rey)
  • 10. Passion Play, Sean Stewart (Beach Holme/Tesseract; Ace)
  • 11. The Devil You Say, Elisa DeCarlo (AvoNova)
  • 12. The Element of Fire, Martha Wells (Tor)
  • 13. Forests of the Night, S. Andrew Swann (DAW)
  • 14. The Well-Favored Man, Elizabeth Willey (Tor)
  • 15. Afterage, Yvonne Navarro (Bantam)
Sbírka

Na 3. místě se umístil Cordwainer Smith se sbírkou „Znovuobjevení člověka“, česky vyšla ve 2 dílech. Na 6. místě se umístil Stephen King se sbírkou „Nightmares & Dreamscapes“, česky vyšla ve 2 knihách „Dolanův cadillac“ a „Pátá čtvrtina“.

vítěz

nominace

Sci - fi román

vítěz

nominace

Vydavatel

vítěz

  • Tor/St. Martin's

nominace

  • 2. Bantam/Doubleday/Dell
  • 3. Ballantine/Del Rey/Random House
  • 4. Baen
  • 5. Putnam/Berkley/Ace
  • 6. DAW
  • 7. Avon/Morrow
  • 8. Ziesing/Ursus
  • 9. Penguin/Roc/Viking
  • 10. Underwood-Miller
  • 11. Science Fiction Book Club
  • 12. Carroll & Graf
  • 13. HarperCollins (unspecified US or UK)
  • 14. HarperCollins UK
Výtvarník

vítěz

  • Michael Whelan

nominace

  • 2.Don Maitz
  • 3.Thomas Canty
  • 4.Bob Eggleton
  • 5.Jim Burns
  • 6.W. J. Hodgson
  • 7.Leo & Diane Dillon
  • 8.David A. Cherry
  • 9.Darrell K. Sweet
  • 10.Frank Kelly Freas
  • 11.Boris Vallejo


WebArchiv - archiv českého webu