ocenění » Locus » 1995

Locus

Locus Award

WWW stránky ocenění: Locus Award

Cena Locus Award, nebo Locus, je každoročně od roku 1971 udělována čtenáři amerického časopisu Locus Magazine nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy uplynulého roku. Ceně je přikládán veliký význam především proto, že počet anketních lístků od čtenářů převyšuje počet hlasů u cen Hugo i Nebula dohromady a je tedy hodnocením širšího vzorku respondentů.

další rok - 1996předchozí rok - 1994

1995

ročník: 25

Antologie

vítěz

  • Gardner Raymond Dozois
  • The Year's Best Science Fiction: Eleventh Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's)

nominace

Časopis

vítěz

  • Asimov's

nominace

  • 2. F&SF
  • 3. Analog
  • 4. Science Fiction Age
  • 5. Interzone
  • 6. Realms of Fantasy
  • 7. Omni
  • 8. Crank!
  • 9. Tomorrow Speculative Fiction
  • 10. Science Fiction Chronicle
  • 11. The New York Review of Science Fiction
  • 12. Amazing Stories
Editor

vítěz

  • Gardner Dozois

nominace

  • 2. Kristine Kathryn Rusch
  • 3. Ellen Datlow
  • 4. David G. Hartwell
  • 5. Stanley Schmidt
  • 6. Terri Windling
  • 7. Scott Edelman
  • 8. Shawna McCarthy
  • 9. Algis Budrys
  • 10. Martin H. Greenberg
  • 11. Mike Resnick
Fantasy román

Na 16. místě se umístil Raymond E. Feist s románem „Stín temné královny“, v češtině vyšel ve 2 dílech.

vítěz

nominace

Horor/Dark Fantasy román

vítěz

nominace

Kniha mimo beletrii

vítěz

nominace

  • Samuel Ray Delany
  • Robert Graham Irwin
  • 2. Silent Interviews: On Language, Race, Sex, Science Fiction, and Some Comics, Samuel R. Delany (University Press of New England/Wesleyan)
  • 3. Lexicon Urthus: A Dictionary for the Urth Cycle, Michael Andre-Driussi (Sirius Fiction)
  • 4. Science Fiction in the Twentieth Century, Edward James (Oxford University Press)
  • 5. Fairy Tale as Myth/Myth as Fairy Tale, Jack Zipes (University Press of Kentucky)
  • 6. The Work of Jack Vance: An Annotated Bibliography and Guide, Jerry Hewett & Daryl F. Mallett (Borgo Press; Underwood-Miller)
  • 7. Science Fiction Before 1900: Imagination Discovers Technology, Paul Alkon (Twayne)
  • 8. The Arabian Nights: A Companion, Robert Irwin (Penguin)
  • 9. Odd Genre: A Study in Imagination and Evolution, John J. Pierce (Greenwood)
  • 10. Olaf Stapledon: Speaking for the Future, Robert Crossley (Syracuse Univ. Press)
Kniha výtvarného umění

vítěz

  • Spectrum: The Best in Contemporary Fantastic Art, Cathy Burnett & Arnie Fenner, eds. (Underwood Books)

nominace

  • Harlan Ellison
  • Harlan Ellison
  • Isaac Asimov
  • Gahan Wilson
  • Terry Jones
  • 2. Mind Fields, Harlan Ellison, text; Jacek Yerka, art (Morpheus International)
  • 3. I, Robot: the Illustrated Screenplay, Harlan Ellison & Isaac Asimov, illustrated by Mark Zug (Warner Aspect)
  • 4. Still Weird, Gahan Wilson (Forge)
  • 5. Lady Cottington's Pressed Fairy Book, Terry Jones, text; Brian Froud, illustrator (Turner; Pavillion UK)
  • 6. Virgil Finlay's Far Beyond, Virgil Finlay (Charles F. Miller)
  • 7. The Fantastic Art of Jacek Yerka, Jacek Yerka (Morpheus International)
  • 8. Ship of Dreams, Dean Morrissey (Abrams/Mill Pond Press)
  • 9. Horripilations: The Art of J.K. Potter, J. K. Potter (Paper Tiger)
  • 10. The Art of James Christensen: A Journey of the Imagination, James Christensen (Greenwich Workshop)
  • 11. The Three Golden Keys, Peter Sis (Doubleday)
Novela

vítěz

nominace

  • Alfred Angelo Attanasio
  • Geoff Ryman
  • Geoff Ryman
  • Michael F. Flynn
  • Lucius Shepard
  • Elizabeth Hand
  • Nina Kiriki Hoffman
  • Ian McDonald
  • Stableford, Brian - Květy zla   83% / 6
  • Gregory Albert Benford
  • Michael Bishop
  • Robert Silverberg
  • Resnick, Mike - Sedm vzorků z Olduvaiské rokle   83% / 23
  • Brian W. Aldiss
  • 2. “Seven Views of Olduvai Gorge”, Mike Resnick (F&SF Oct/Nov 1994)
  • 3. “Via Roma”, Robert Silverberg (Asimov's Apr 1994)
  • 4. “Cri de Coeur”, Michael Bishop (Asimov's Sep 1994)
  • 5. “Soon Comes Night”, Gregory Benford (Asimov's Aug 1994)
  • 6. “Les Fleurs du Mal”, Brian Stableford (Asimov's Oct 1994)
  • 7. Scissors Cut Paper Wrap Stone, Ian McDonald (Bantam Spectra)
  • 8. “Haunted Humans”, Nina Kiriki Hoffman (F&SF Jul 1994)
  • 9. “Last Summer at Mars Hill”, Elizabeth Hand (F&SF Aug 1994)
  • 10. “The Last Time”, Lucius Shepard (Little Deaths)
  • 11. “Melodies of the Heart”, Michael F. Flynn (Analog Jan 1994)
  • 12. “A Fall of Angels, or On the Possibility of Life Under Extreme Conditions”, Geoff Ryman (Unconquered Countries)
  • 13. “Remains of Adam”, A. A. Attanasio (Asimov's Jan 1994)
  • 14. “Fan”, Geoff Ryman (Unconquered Countries; Interzone #81 Mar 1994)
  • 15. “The Last Plague”, Gregory Bennett (Analog Apr 1994)
  • 16. “The Madonna of Futurity”, Brian W. Aldiss (Universe 3)
  • 17. “Symphony for Skyfall”, Rick Cook & Peter L. Manly (Analog Jul 1994)
Noveleta

vítěz

nominace

  • Eleanor Arnason
  • 2.“Adaptation”, Connie Willis (Asimov's Dec 1994)
  • 3.“Solitude”, Ursula K. Le Guin (F&SF Dec 1994)
  • 4.“Cocoon”, Greg Egan (Asimov's May 1994)
  • 5.“Nekropolis”, Maureen F. McHugh (Asimov's Apr 1994)
  • 6.“A Little Knowledge”, Mike Resnick (Asimov's Apr 1994)
  • 7.“The Hole in the Hole”, Terry Bisson (Asimov's Feb 1994)
  • 8.“The Lovers”, Eleanor Arnason (Asimov's Jul 1994)
  • 9.“Another Story or A Fisherman of the Inland Sea”, Ursula K. Le Guin (Tomorrow Speculative Fiction Aug 1994)
  • 10. (tie): “Paris in June”, Pat Cadigan (Omni Sep 1994)
  • 10. (tie): “The Singular Habits of Wasps”, Geoffrey A. Landis (Analog Apr 1994)
  • 12.“The Matter of Seggri”, Ursula K. Le Guin (Crank! #3 Spring 1994)
  • 13.“Good with Rice”, John Brunner (Asimov's Mar 1994)
  • 14.“Our Lady of Chernobyl”, Greg Egan (Interzone #83 May 1994)
  • 15.“Rat”, Mary Rosenblum (Asimov's Oct 1994)
  • 16.“The God Who Slept with Women”, Brian W. Aldiss (Asimov's May 1994)
  • 17.“Summer and Ice”, Alexander Jablokov (Asimov's May 1994)
  • 18.“Tin Angel”, G. David Nordley & H. G. Stratmann (Analog Jul 1994)
  • 19.“Artistic License”, Carrie Richerson (F&SF Dec 1994)
  • 20.“The Tree of Life”, Brian Stableford (Asimov's Sep 1994)
  • 21.“Stride”, Robert Reed (Asimov's Nov 1994)
  • 22.“The Joe Show”, Terry Bisson (Playboy Aug 1994)
Povídka

vítěz

nominace

  • 2.“I Know What You're Thinking”, Kate Wilhelm (Asimov's Nov 1994)
  • 3.“Dead Man's Curve”, Terry Bisson (Asimov's Jun 1994)
  • 4.“The Changeling's Tale”, Michael Swanwick (Asimov's Jan 1994)
  • 5.“Virtual Love”, Maureen F. McHugh (F&SF Jan 1994)
  • 6.“Bible Stories for Adults, No. 20: The Tower”, James Morrow (F&SF Jun 1994)
  • 7.“Mrs. Lincoln's China”, M. Shayne Bell (Asimov's Jul 1994)
  • 8.“Unchosen Love”, Ursula K. Le Guin (Amazing Stories Fall 1994)
  • 9.“Manhattan 99”, Neal Barrett, Jr. (Asimov's mid-Dec 1994)
  • 10.“Barnaby in Exile”, Mike Resnick (Asimov's Feb 1994)
  • 11.“Understanding Entropy”, Barry N. Malzberg (Science Fiction Age Jul 1994)
  • 12.“The Narcissus Plague”, Lisa Goldstein (Asimov's Jul 1994)
  • 13.“The Sawing Boys”, Howard Waldrop (Black Thorn, White Rose)
  • 14.“Margin of Error”, Nancy Kress (Omni Oct 1994)
  • 15.“Bloodletting”, Kate Wilhelm (Omni Jun 1994)
  • 16.“Blinker”, Jack McDevitt (Analog Mar 1994)
  • 17.“Inspiration”, Ben Bova (F&SF Apr 1994)
  • 18.“Hitler at Nuremburg”, Barry N. Malzberg (By Any Other Fame; Pulphouse #17)
  • 19.“Queen of Angels”, Kathe Koja (Omni Jul 1994)
  • 20.“Jukebox Gifts”, Dean Wesley Smith (F&SF Jan 1994)
  • 21.“The Pandora Probe”, Jerry Oltion (Analog Dec 1994)
  • 22.“The Mask”, Michael Swanwick (Asimov's Apr 1994)
  • 23.“Big Guy”, James Patrick Kelly (Asimov's Jun 1994)
  • 24.“The Blood of Angels”, Stephen Baxter (Asimov's Dec 1994)
  • 25.“The Fire that Scours”, Edward Bryant (Omni Oct 1994)
Románová prvotina

vítěz

  • Jonathan Lethem
  • Gun, With Occasional Music, Jonathan Lethem (Harcourt Brace)

nominace

  • Kathleen Ann Goonan
  • Noon, Jeff - Vurt   91% / 16
  • Feintuch, David - Praporčíkova naděje   86% / 27
  • Goodkind, Terry - První čarodějovo pravidlo   82% / 77
  • F. Gwynplaine MacIntyre
  • Jane M. Lindskold
  • Kathy Diane Wentworth
  • Elisabeth Waters
  • 2. Queen City Jazz, Kathleen Ann Goonan (Tor)
  • 3. Rhinegold, Stephan Grundy (Michael Joseph; Bantam)
  • 4. Witch and Wombat, Carolyn Cushman (Warner Questar)
  • 5. Vurt, Jeff Noon (Ringpull; Crown)
  • 6. Midshipman's Hope, David Feintuch (Warner Aspect)
  • 7. Wizard's First Rule, Terry Goodkind (Millennium; Tor)
  • 8. Aurian, Maggie Furey (Legend; Bantam Spectra)
  • 9. Love Bite, Sherry Gottlieb (Warner)
  • 10. The Woman Between the Worlds, F. Gwynplaine MacIntyre (Dell)
  • 11. Brother to Dragons, Companion to Owls, Jane Lindskold (AvoNova)
  • 12. Becoming Human, Valerie J. Freireich (Roc)
  • 13. Mistwalker, Denise Lopes Heald (Ballantine Del Rey)
  • 14. Aggressor Six, Wil McCarthy (Roc)
  • 15. This Side of Judgment, J. R. Dunn (Harcourt Brace)
  • 16. The Imperium Game, K. D. Wentworth (Ballantine Del Rey)
  • 17. Changing Fate, Elisabeth Waters (DAW)
Sbírka

vítěz

  • David Brin
  • Otherness, David Brin (Orbit; Bantam Spectra)

nominace

Sci - fi román

vítěz

nominace

Vydavatel

vítěz

  • Tor/St. Martin's

nominace

  • 2. Bantam/Doubleday/Dell
  • 3. Ballantine/Del Rey/Random House
  • 4. Putnam/Berkley/Ace
  • 5. Baen
  • 6. DAW
  • 7. Mark V. Ziesing
  • 8. HarperCollins/HarperPrism
  • 9. Avon/Morrow
  • 10. Penguin/Roc/Viking
  • 11. Warner Aspect
  • 12. Gollancz
Výtvarník

vítěz

  • Michael Whelan

nominace

  • 2. Bob Eggleton
  • 3. Jacek Yerka
  • 4. Don Maitz
  • 5. Thomas Canty
  • 6. J. K. Potter
  • 7. Jim Burns
  • 8. David A. Cherry
  • 9. Brian Froud
  • 10. W. J. Hodgson


WebArchiv - archiv českého webu