ocenění » Locus » 1997

Locus

Locus Award

WWW stránky ocenění: Locus Award

Cena Locus Award, nebo Locus, je každoročně od roku 1971 udělována čtenáři amerického časopisu Locus Magazine nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy uplynulého roku. Ceně je přikládán veliký význam především proto, že počet anketních lístků od čtenářů převyšuje počet hlasů u cen Hugo i Nebula dohromady a je tedy hodnocením širšího vzorku respondentů.

další rok - 1998předchozí rok - 1996

1997

ročník: 27

Antologie

vítěz

nominace

  • Mark L. Van Name
  • John Kessel
  • Ellen Sue Datlow
  • David G. Hartwell
  • Pamela Sargent
  • Kevin J. Anderson
  • David G. Hartwell
  • Datlow; Windling - Fantasy & Horor 1995   65% / 6
  • Joyce Carol Oates
  • 2. The Year's Best Fantasy and Horror: Ninth Annual Collection, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (St. Martin's)
  • 3. Year's Best SF, David G. Hartwell, ed. (HarperPrism)
  • 4. Starlight 1, Patrick Nielsen Hayden, ed. (Tor)
  • 5. War of the Worlds: Global Dispatches, Kevin J. Anderson, ed. (Bantam Spectra)
  • 6. Nebula Awards 30, Pamela Sargent, ed. (Harcourt Brace)
  • 7. Visions of Wonder, David G. Hartwell & Milton T. Wolf, eds. (Tor)
  • 8. Off Limits: Tales of Alien Sex, Ellen Datlow, ed. (St. Martin's)
  • 9. Intersections: The Sycamore Hill Anthology, John Kessel, Mark L. Van Name & Richard Butner, eds. (Tor)
  • 10. American Gothic Tales, Joyce Carol Oates, ed. (Plume)
Časopis

vítěz

  • Asimov's

nominace

  • 2. F&SF
  • 3. Analog
  • 4. Science Fiction Age
  • 5. Interzone
  • 6. Realms of Fantasy
  • 7. Century
Editor

vítěz

  • Gardner Dozois

nominace

  • 2. Kristine Kathryn Rusch
  • 3. Ellen Datlow
  • 4. David G. Hartwell
  • 5. Stanley Schmidt
  • 6. Patrick Nielsen Hayden
  • 7. Scott Edelman
  • 8. Terri Windling
  • 9. David Pringle
Fantasy román

Na 5. místě se umístila Robin Hobb s románem „Royal Assassin“, v češtině vyšel ve 3 dílech pod názvy „Vahadlo osudu“, „Říše v ohrožení“ a „Očima vlka“.

vítěz

nominace

Horor/Dark Fantasy román

vítěz

nominace

Kniha mimo beletrii

vítěz

  • Look at the Evidence, John Clute (Serconia Press)

nominace

  • Lyon Sprague de Camp
  • Diane Wynne Jones
  • S. T. Joshi
  • David Pringle
  • Lottman, Herbert R. - Jules Verne   88% / 4
  • 2. Time & Chance: An Autobiography, L. Sprague de Camp (Donald M. Grant)
  • 3. The Tough Guide to Fantasyland, Diana Wynne Jones (Vista)
  • 4. H.P. Lovecraft: A Life, S. T. Joshi (Necronomicon Press)
  • 5. St. James Guide to Fantasy Writers, David Pringle, ed. (St. James Press)
  • 6. Ash of Stars: On the Writing of Samuel R. Delany, James Sallis, ed. (University Press of Mississippi)
  • 7. Jules Verne: An Exploratory Biography, Herbert R. Lottman (St. Martin's)
  • 8. The Jules Verne Encyclopedia, Brian Taves & Stephen Michaluk, Jr. (Scarecrow Press)
Kniha výtvarného umění

vítěz

  • Spectrum 3: The Best in Contemporary Fantastic Art, Cathy Burnett & Arnie Fenner eds., with Jim Loehr (Underwood Books)

nominace

  • 2. The Faces of Fantasy, Patti Perret (Tor)
  • 3. The World of Edward Gorey, Clifford Ross & Karen Wilkin; artist Edward Gorey (Abrams)
  • 4. Neurotica: The Darkest Art of J.K. Potter, J. K. Potter (Overlook Press)
  • 5. H.R. Giger's Film Design, H. R. Giger (Morpheus International)
  • 6. Maxfield Parrish: A Retrospective, Laurence S. Cutler & Judy Goffman Cutler; artist Maxfield Parrish (Pomegranate)
  • 7. Animal Farm: 50th Anniversary Edition, George Orwell, illustrated by Ralph Steadman (Harcourt Brace)
  • 8. A City in Winter, Mark Helprin, illustrated by Chris Van Allsburg (Viking Ariel)
  • 9. The Wanderings of Odysseus, Rosemary Sutcliff, illustrated by Alan Lee (Delacorte)
Novela

vítěz

nominace

Noveleta

vítěz

nominace

Povídka

vítěz

nominace

  • 2. “Counting Cats in Zanzibar”, Gene Wolfe (Asimov's Aug 1996)
  • 3. “The Last Homosexual”, Paul Park (Asimov's Jun 1996)
  • 4. “The Dead”, Michael Swanwick (Starlight 1)
  • 5. “The Soul Selects Her Own Society: Invasion and Repulsion: A Chronological Reinterpretation of Two of Emily Dickinson's Poems: A Wellsian Perspective”, Connie Willis (Asimov's Apr 1996; War of the Worlds: Global Dispatches)
  • 6. “Forget Luck”, Kate Wilhelm (F&SF Apr 1996)
  • 7. “On Sequoia Time”, Daniel Keys Moran (Asimov's Sep 1996)
  • 8. “Decency”, Robert Reed (Asimov's Jun 1996)
  • 9. “Strings”, Maureen F. McHugh (Science Fiction Age Nov 1996)
  • 10. “Appointment in Sinai”, Ben Bova (Analog Jun 1996)
  • 11. “Community”, Gardner Dozois (Asimov's Sep 1996)
  • 12. “A Silurian Tale”, Steven Utley (Asimov's May 1996)
  • 13. “Columbiad”, Stephen Baxter (Science Fiction Age May 1996)
  • 14. “Un-Birthday Boy”, James White (Analog Feb 1996)
  • 15. “Invasion”, Joanna Russ (Asimov's Jan 1996)
  • 16. “The Spacetime Pit”, Stephen Baxter & Eric Brown (Interzone #107 May 1996)
  • 17. “Breakaway, Backdown”, James Patrick Kelly (Asimov's Jun 1996)
  • 18. “First Tuesday”, Robert Reed (F&SF Feb 1996)
  • 19. “Death Do Us Part”, Robert Silverberg (Omni Online Dec 1996)
  • 20. “Under Pressure”, Sarah Zettel (Analog Apr 1996)
Románová prvotina

vítěz

  • Sarah Zettel
  • Reclamation, Sarah Zettel (Warner Aspect)
  • Whiteout, Sage Walker (Tor)

nominace

  • Keyes, Greg - Vodní rod   63% / 3
  • Flewelling, Lynn - Štěstí ve stínech   82% / 57
  • Ian McDowell
  • 3. The Waterborn, J. Gregory Keyes (Ballantine Del Rey)
  • 4. The Fortunate Fall, Raphael Carter (Tor)
  • 5. Celestial Matters, Richard Garfinkle (Tor)
  • 6. Looking for the Mahdi, N. Lee Wood (Ace)
  • 7. Luck in the Shadows, Lynn Flewelling (Bantam Spectra)
  • 8. Mordred's Curse, Ian McDowell (AvoNova)
  • 9. Mainline, Deborah Christian (Tor)
  • 10. Wind from a Foreign Sky, Katya Reimann (Tor)
  • 11. Shade and Shadow, Francine G. Woodbury (Ballantine Del Rey)
  • 12. The Sparrow, Mary Doria Russell (Villard)
  • 13. Mage Heart, Jane Routley (Morrow AvoNova)
  • 14. Commencement, Roby James (Ballantine Del Rey)
  • 15. First Dawn, Mike Moscoe (Ace)
Sbírka

vítěz

nominace

  • Michael Bishop
  • Jack McDevitt
  • Paul Di Filippo
  • Sterling, Bruce - Schismatrix Plus   87% / 58
  • Diane Wynne Jones
  • Thomas Ligotti
  • Richard A. Lupoff
  • Paul James McAuley
  • Clifford D. Simak
  • Jonathan Samuel Carroll
  • Ursula K. Le Guin
  • Bradbury, Ray - Rychlejší než oko   74% / 20
  • James Morrow
  • Lois McMaster Bujold
  • Poul William Anderson
  • Jonathan Lethem
  • Theodore Sturgeon
  • Theodore Sturgeon
  • Mary Rosenblum
  • 2. Unlocking the Air and Other Stories, Ursula K. Le Guin (HarperCollins)
  • 3. Quicker than the Eye, Ray Bradbury (Avon)
  • 4. Bible Stories for Adults, James Morrow (Harcourt Brace)
  • 5. Dreamweaver's Dilemma, Lois McMaster Bujold (NESFA Press)
  • 6. All One Universe, Poul Anderson (Tor)
  • 7. The Wall of the Sky, the Wall of the Eye, Jonathan Lethem (Harcourt Brace)
  • 8. Killdozer!: Volume III: The Complete Stories of Theodore Sturgeon, Theodore Sturgeon, edited by Paul Williams (North Atlantic Books)
  • 9. Microcosmic God: Volume II: The Complete Stories of Theodore Sturgeon, Theodore Sturgeon, edited by Paul Williams (North Atlantic Books)
  • 10. The Panic Hand, Jonathan Carroll (HarperCollins UK; St. Martin's)
  • 11. Over the River and Through the Woods: The Best Short Fiction of Clifford D. Simak, Clifford D. Simak (Tachyon Publications)
  • 12. At the City Limits of Fate, Michael Bishop (Edgewood Press)
  • 13. Standard Candles, Jack McDevitt (Tachyon Publications)
  • 14. Ribofunk, Paul Di Filippo (Four Walls Eight Windows)
  • 15. Schismatrix Plus, Bruce Sterling (Ace)
  • 16. Minor Arcana, Diana Wynne Jones (Gollancz)
  • 17. The Nightmare Factory, Thomas Ligotti (Raven Books; Carroll & Graf)
  • 18. Before...12:01...After, Richard A. Lupoff (Fedogan & Bremer)
  • 19. The Invisible Country, Paul J. McAuley (Gollancz)
  • 20. Synthesis and Other Virtual Realities, Mary Rosenblum (Arkham House)
Sci - fi román

Na 16. místě se umístil Tad Williams s románem „Město Zlatého stínu“, v češtině vyšel ve 2 dílech.

vítěz

nominace

Vydavatel

vítěz

  • Tor/St. Martin's

nominace

  • 2. Bantam/Doubleday/Dell
  • 3. Ballantine/Del Rey/etc.
  • 4. Baen
  • 5. DAW
  • 6. Putnam Berkley/Ace
  • 7. HarperCollins/HarperPrism
  • 8. Avon/Morrow
  • 9. White Wolf
  • 10. Warner
  • 11. Penguin/Roc
Výtvarník

vítěz

  • Michael Whelan

nominace

  • 2. Bob Eggleton
  • 3. Don Maitz
  • 4. Thomas Canty
  • 5. Jim Burns
  • 6. J. K. Potter
  • 7. W. J. Hodgson


WebArchiv - archiv českého webu