ocenění » Locus » 1998

Locus

Locus Award

WWW stránky ocenění: Locus Award

Cena Locus Award, nebo Locus, je každoročně od roku 1971 udělována čtenáři amerického časopisu Locus Magazine nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy uplynulého roku. Ceně je přikládán veliký význam především proto, že počet anketních lístků od čtenářů převyšuje počet hlasů u cen Hugo i Nebula dohromady a je tedy hodnocením širšího vzorku respondentů.

další rok - 1999předchozí rok - 1997

1998

ročník: 28

Antologie

vítěz

  • Gardner Raymond Dozois
  • The Year's Best Science Fiction: Fourteenth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's)

nominace

  • 2. The Year's Best Fantasy and Horror: Tenth Annual Collection, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (St. Martin's)
  • 3. Year's Best SF 2, David G. Hartwell, ed. (HarperPrism)
  • 4. The Science Fiction Century, David G. Hartwell, ed. (Tor)
  • 5. Millennium (US title: Revelations), Douglas E. Winter, ed. (HarperCollins Voyager; HarperPrism)
  • 6. The Best of Interzone, David Pringle, ed. (HarperCollins Voyager; St. Martin's)
  • 7. Black Swan, White Raven, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (Avon)
  • 8. The Horns of Elfland, Ellen Kushner, Delia Sherman & Donald G. Keller, eds. (Roc)
  • 9. Nebula Awards 31, Pamela Sargent, ed. (Harcourt Brace)
  • 10. New Worlds, David Garnett, ed. (White Wolf)
  • 11. Bending the Landscape: Fantasy, Nicola Griffith & Stephen Pagel, eds. (White Wolf)
  • 12. Love in Vein II, Poppy Z. Brite & Martin H. Greenberg, eds. (HarperPrism)
  • 13. The New Hugo Winners Volume IV, Gregory Benford & Martin H. Greenberg, eds. (Baen)
  • 14. Dying For It, Gardner Dozois, ed. (HarperPrism)
  • 15. Black Mist and Other Japanese Futures, Orson Scott Card & Keith Ferrell, eds. (DAW)
  • 16. Modern Classics of Fantasy, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's)
  • 17. A Century of Science Fiction, 1950-1959, Robert Silverberg, ed. (MJF)
Časopis

vítěz

  • Asimov's

nominace

  • 2.F&SF
  • 3.Science Fiction Age
  • 4.Analog
  • 5.Interzone
  • 6.Realms of Fantasy
  • 7.The New York Review of Science Fiction
  • 8.Science Fiction Chronicle
Editor

vítěz

nominace

  • 2. David G. Hartwell
  • 3. Gordon Van Gelder
  • 4. Ellen Datlow
  • 5. Stanley Schmidt
  • 6. David Pringle
  • 7. Scott Edelman
  • 8. Patrick Nielsen Hayden
  • 9. Martin H. Greenberg
  • 10. Terri Windling
  • 11. Kristine Kathryn Rusch
  • 12. Shawna McCarthy
Fantasy román

Na 5. místě se umístila Robin Hobb s románem „Assassin's Quest“, v češtině vyšel rozdělený do 4 knih.

vítěz

nominace

Kniha mimo beletrii

vítěz

  • The Encyclopedia of Fantasy, John Clute & John Grant, eds. (Orbit; St. Martin's)

nominace

  • 2.Reflections and Refractions: Thoughts on Science-Fiction, Science, and Other Matters, Robert Silverberg (Underwood Books)
  • 3.Isaac Asimov: The Foundations of Science Fiction, Revised Edition, James Gunn (Scarecrow Press)
  • 4.Outposts: Literatures of Milieux, Algis Budrys (Borgo Press)
  • 5.St. James Guide to Fantasy Writers, David Pringle, ed. (St. James Press)
  • 6.Bram Stoker's Dracula, Nina Auerbach & David J. Skal, eds. (Norton)
  • 7.Science Fiction After 1900: From the Steam Man to the Stars, Brooks Landon (Twayne)
  • 8.Happily Ever After: Fairy Tales, Children, and the Culture Industry, Jack Zipes (Routledge)
  • 9.A Subtler Magick: The Writings and Philosopy of H.P. Lovecraft, S. T. Joshi (Borgo Press)
  • 10.Science Fiction and Fantasy Reference Index: 1992-1995, Hal W. Hall, ed. (Libraries Unlimited)
Kniha výtvarného umění

vítěz

  • Infinite Worlds: The Fantastic Visions of Science Fiction Art, Vincent Di Fate (Penguin Studio)

nominace

  • 2.Spectrum 4: The Best in Contemporary Fantastic Art, Cathy Fenner & Arnie Fenner eds., with Jim Loehr (Underwood Books)
  • 3.Something in My Eye: Excursions into Fear, Michael Whelan; Arnie Fenner & Cathy Fenner eds. (Mark V. Ziesing)
  • 4."Repent Harlequin!" Said the Ticktockman, Harlan Ellison, illustrated by Rick Berry (Underwood Books)
  • 5.www HRGiger com, H. R. Giger (Taschen)
  • 6.The Dark Tower IV: Wizard and Glass, Stephen King, illustrated by Dave McKean (Donald M. Grant)
  • 7. (tie): A Treasury of Great Children's Book Illustrators, Susan E. Meyer (Harry N. Abrams)
  • 7. (tie): The Veil of Snows, Mark Helprin, illustrated by Chris Van Allsburg (Viking Ariel)
Nejlepší fantasy román vydaný před rokem 1990

Zvítězil J. R. R. Tolkien s trilogií „Pán prstenů“. Na 3. místě se umístil Gene Wolfe s cyklem „Kniha nového Slunce“. Na 4. místě se umístila Ursula K. Le Guin s cyklem „Zeměmoří“. Na 6. místě se umístil Mervyn Peake s trilogií „Gormenghast“. Na 7. místě se umístil T. H. White s cyklem „Král bývalý a král budoucí“. Na 10. místě se umístil Stephen R. Donaldson s cyklem „Kroniky Thomase Covenanta“. Na 12. místě se umístil David Eddings s cyklem „Belgariad“. Na 26. místě se umístil Orson Scott Card s cyklem „Příběhy Alvina Tvůrce“. Na 29. místě se umístil Guy Gavriel Kay s cyklem „Fionavarská tapiserie“. Na 31. místě se umístil Terry Pratchett s cyklem „Úžasná Zeměplocha“. Na děleném 32. místě se umístil Michael Moorcock s cyklem „Elrik“. Na děleném 35. místě se umístil Fritz Leiber s cyklem „Fafhrd a Šedý Myšilov“.

vítěz

nominace

Nejlepší sci - fi román vydaný před rokem 1990

Na 4. místě se umístil Isaac Asimov s trilogií „Nadace“. Na 30. místě se umístili Larry Niven a Jerry Pournelle za román „Tříska v božím oku“, v češtině vyšel ve 2 dílech. Na 38. místě se umístila C.J. Cherryh s románem „Cyteen“, česky vyšel ve 3 dílech. Na 52. místě se umístil Philip José Farmer se sérií „Svět Řeky“.

vítěz

nominace

Novela

vítěz

nominace

  • Castro, Adam-Troy - Pohřební pochod Marionet   81% / 16
  • Mark Helprin
  • Kim Newman
  • Brian Stableford
  • G. David Nordley
  • Benford; Malartre - Suchá, chladná kolébka
  • Geoffrey A. Landis
  • S. P. Somtow
  • Ian R. MacLeod
  • Reed, Robert - Morek   69% / 7
  • King, Stephen - Všechno je definitivní   71% / 16
  • Fritz Reuter Leiber
  • Peter S. Beagle
  • Elliot Fintushel
  • 2. “Giant Bones”, Peter S. Beagle (Giant Bones)
  • 3. “The Dealings of Daniel Kesserich”, Fritz Leiber (Omni Online Feb 1996; Tor)
  • 4. “Everything's Eventual”, Stephen King (F&SF Oct/Nov 1997)
  • 5. “Marrow”, Robert Reed (Science Fiction Age Jul 1997)
  • 6. “The Golden Keeper”, Ian R. MacLeod (Asimov's Oct/Nov 1997)
  • 7. The Vampire's Beautiful Daughter, S. P. Somtow (Atheneum)
  • 8. “Ecopoiesis”, Geoffrey A. Landis (Science Fiction Age May 1997)
  • 9. “A Cold Dry Cradle”, Gregory Benford & Elisabeth Malartre (Science Fiction Age Nov 1997)
  • 10. “Messengers of Chaos”, G. David Nordley (Asimov's Jan 1997)
  • 11. “Quinn's Deal”, L. Timmel Duchamp (Asimov's Apr 1997)
  • 12. “The Black Blood of the Dead”, Brian Stableford (Interzone #103 Jan, #104 Feb 1997)
  • 13. “Coppola's Dracula”, Kim Newman (The Mammoth Book of Dracula)
  • 14. “In the Furnace of the Night”, James Sarafin (Asimov's May 1997)
  • 15. The Veil of Snows, Mark Helprin (Viking Ariel)
  • 16. “The Funeral March of the Marionettes”, Adam-Troy Castro (F&SF Jul 1997)
  • 17. Briar Rose, Robert Coover (Grove/Atlantic)
  • 18. “Izzy and the Father of Terror”, Eliot Fintushel (Asimov's Jul 1997)
Noveleta

vítěz

nominace

  • 2.“Moon Six”, Stephen Baxter (Science Fiction Age Mar 1997)
  • 3.“Lethe”, Walter Jon Williams (Asimov's Sep 1997)
  • 4.“Galaxia”, Gregory Benford (Science Fiction Age Jul 1997)
  • 5.“Reasons to be Cheerful”, Greg Egan (Interzone #118 Apr 1997)
  • 6.“Julie's Unicorn”, Peter S. Beagle (The Rhinoceros Who Quoted Nietzsche and other odd acquaintances)
  • 7.“Mother Grasshopper”, Michael Swanwick (A Geography of Unknown Lands)
  • 8.“We Will Drink a Fish Together...”, Bill Johnson (Asimov's May 1997)
  • 9.“The Pipes of Pan”, Brian Stableford (F&SF Jun 1997)
  • 10.“Escape Route”, Peter F. Hamilton (Interzone #121 Jul 1997)
  • 11.“Echoes”, Alan Brennert (F&SF May 1997)
  • 12.“Beauty in the Night”, Robert Silverberg (Science Fiction Age Sep 1997)
  • 13.“Blood and Judgment”, John Brunner (Asimov's Apr 1997)
  • 14.“Second Skin”, Paul J. McAuley (Asimov's Apr 1997)
  • 15.“Three Hearings on the Existence of Snakes in the Human Bloodstream”, James Alan Gardner (Asimov's Feb 1997)
  • 16.“London Bone”, Michael Moorcock (New Worlds)
  • 17.“The Dragons of Springplace”, Robert Reed (F&SF Feb 1997)
  • 18.“El Castillo de la Perseverancia”, Howard Waldrop (Asimov's Dec 1997)
  • 19.“After Kerry”, Ian McDonald (Asimov's Mar 1997)
  • 20.“On the Ice Islands”, Gregory Feeley (Asimov's Oct/Nov 1997)
  • 21.“The Undiscovered”, William Sanders (Asimov's Mar 1997)
  • 22.“Quinn's Way”, Dale Bailey (F&SF Feb 1997)
  • 23.“The Botanist”, Mary Rosenblum (Asimov's Aug 1997)
  • 24.“Crossing Chao Meng Fu”, G. David Nordley (Analog Dec 1997)
  • 25.“Residuals”, Paul J. McAuley & Kim Newman (Asimov's Jun 1997)
Povídka

vítěz

nominace

  • 2.“Scientifiction”, Howard Waldrop (Going Home Again; Asimov's Mar 1998)
  • 3.“Zemlya”, Stephen Baxter (Asimov's Jan 1997)
  • 4.“The 43 Antarean Dynasties”, Mike Resnick (Asimov's Dec 1997)
  • 5.“Get a Grip”, Paul Park (Omni Online Mar 1997; F&SF Dec 1997)
  • 6.“The Wisdom of Old Earth”, Michael Swanwick (Asimov's Dec 1997)
  • 7.“On the Inside”, Robert Silverberg (Science Fiction Age Nov 1997)
  • 8.“No Planets Strike”, Gene Wolfe (F&SF Jan 1997)
  • 9.“Always True to Thee, in My Fashion”, Nancy Kress (Asimov's Jan 1997)
  • 10.“Standing Room Only”, Karen Joy Fowler (Asimov's Aug 1997)
  • 11.“The Hand You're Dealt”, Robert J. Sawyer (Free Space)
  • 12.“Glass Earth Inc.”, Stephen Baxter (Odyssey Nov/Dec 1997)
  • 13.“Winter Fire”, Geoffrey A. Landis (Asimov's Aug 1997)
  • 14.“Gulliver at Home”, John Kessel (The Pure Product)
  • 15.“An Office Romance”, Terry Bisson (Playboy Feb 1997)
  • 16.“The Heart of Whitenesse”, Howard Waldrop (New Worlds)
  • 17.“Flash Company”, Gene Wolfe (The Horns of Elfland)
  • 18.“Orphanogenesis”, Greg Egan (Interzone #123 Sep 1997)
  • 19.“Booming Ice”, Robert Reed (Science Fiction Age Jan 1997)
Románová prvotina

vítěz

nominace

  • Stephen Dedman
  • Howard V. Hendrix
  • Marina Fitch
  • James Alan Gardner
  • 2.Expendable, James Alan Gardner (AvoNova)
  • 3.Black Wine, Candas Jane Dorsey (Tor)
  • 4.An Exchange of Hostages, Susan R. Matthews (AvoNova)
  • 5.Mars Underground, William K. Hartmann (Tor)
  • 6.The Art of Arrow Cutting, Stephen Dedman (Tor)
  • 7.The Merro Tree, Katie Waitman (Ballantine Del Rey)
  • 8.Lightpaths, Howard V. Hendrix (Ace)
  • 9.A Thousand Words for Stranger, Julie E. Czerneda (DAW)
  • 10.Waking Beauty, Paul Witcover (HarperPrism)
  • 11.The Troika, Stepan Chapman (The Ministry of Whimsy Press)
  • 12.The Stone Prince, Fiona Patton (DAW)
  • 13.Lives of the Monster Dogs, Kirsten Bakis (Farrar, Straus & Giroux)
  • 14.Iron Dawn, Matthew Woodring Stover (Roc)
  • 15.The Seventh Heart, Marina Fitch (Ace)
  • 16.The Seraphim Rising, Elisabeth DeVos (Roc)
Sbírka

vítěz

  • Harlan Ellison
  • Slippage, Harlan Ellison (Mark V. Ziesing; Houghton Mifflin)

nominace

  • Michael F. Flynn
  • Michael Swanwick
  • Kim Newman
  • Peter S. Beagle
  • Karl Edward Wagner
  • Martha Soukup
  • Ian R. MacLeod
  • Paul Di Filippo
  • Lucius Shepard
  • John Kessel
  • Cyril Mary Kornbluth
  • Egan, Greg - Axiomat   85% / 39
  • Alfred Bester
  • James Patrick Kelly
  • Theodore Sturgeon
  • Peter S. Beagle
  • Stephen Michael Baxter
  • Howard Waldrop
  • Michael John Moorcock
  • 2. His Share of Glory: The Complete Short Science Fiction of C.M. Kornbluth, C. M. Kornbluth (NESFA Press)
  • 3. Axiomatic, Greg Egan (Millennium; HarperPrism)
  • 4. Virtual Unrealities, Alfred Bester (Vintage)
  • 5. Think Like a Dinosaur and Other Stories, James Patrick Kelly (Golden Gryphon Press)
  • 6. Thunder and Roses: Volume IV: The Complete Stories of Theodore Sturgeon, Theodore Sturgeon, edited by Paul Williams (North Atlantic Books)
  • 7. Giant Bones, Peter S. Beagle (Roc)
  • 8. Vacuum Diagrams, Stephen Baxter (HarperCollins Voyager)
  • 9. Going Home Again, Howard Waldrop (Eidolon Publications)
  • 10. The Pure Product, John Kessel (Tor)
  • 11. Barnacle Bill the Spacer and other stories, Lucius Shepard (Orion)
  • 12. The Forest of Time and Other Stories, Michael Flynn (Tor)
  • 13. A Geography of Unknown Lands, Michael Swanwick (Tigereyes Press)
  • 14. Back in the USSA, Eugene Byrne & Kim Newman (Mark V. Ziesing)
  • 15. The Rhinoceros Who Quoted Nietzsche and other odd acquaintances, Peter S. Beagle (Tachyon Publications)
  • 16. Exorcisms and Ecstasies, Karl Edward Wagner (Fedogan & Bremer)
  • 17. (tie): The Arbitrary Placement of Walls, Martha Soukup (DreamHaven)
  • 17. (tie): Voyages by Starlight, Ian R. MacLeod (Arkham House)
  • 19. Eating Memories, Patricia Anthony (First Books/Old Earth Books)
  • 20. Fractal Paisleys, Paul Di Filippo (Four Walls Eight Windows)
  • 21. Fabulous Harbours, Michael Moorcock (Millennium; Avon)
Sci - fi román

Zvítězil Dan Simmons s románem „Vzestup Endymionu“, česky vyšel ve 2 dílech. Na 11. místě se umístil Peter F. Hamilton s románem „The Reality Dysfunction“, česky vyšel ve 2 dílech.

vítěz

nominace

Vydavatel

vítěz

  • Tor/St. Martin's

nominace

  • 2. Bantam/Dell
  • 3. HarperCollins (US)
  • 4. Putnam/Ace
  • 5. Random House/Del Rey
  • 6. Baen
  • 7. Avon/Morrow
  • 8. DAW
  • 9. Penguin/Roc
  • 10. Warner
  • 11. White Wolf
  • 12. Mark V. Ziesing
  • 13. NESFA Press
Výtvarník

vítěz

  • Michael Whelan

nominace

  • 2. Bob Eggleton
  • 3. Vincent Di Fate
  • 4. Thomas Canty
  • 5. (tie): H. R. Giger
  • 5. (tie): Don Maitz
  • 7. Jim Burns
  • 8. Rick Berry
  • 9. Dave McKean


WebArchiv - archiv českého webu