ocenění » Locus » 1999

Locus

Locus Award

WWW stránky ocenění: Locus Award

Cena Locus Award, nebo Locus, je každoročně od roku 1971 udělována čtenáři amerického časopisu Locus Magazine nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy uplynulého roku. Ceně je přikládán veliký význam především proto, že počet anketních lístků od čtenářů převyšuje počet hlasů u cen Hugo i Nebula dohromady a je tedy hodnocením širšího vzorku respondentů.

další rok - 2000předchozí rok - 1998

1999

ročník: 29

Antologie

Zvítězil Robert Silverberg s antologií „Legendy“, v češtině vyšla ve 2 dílech.

vítěz

nominace

  • 2. The Year's Best Science Fiction: Fifteenth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's)
  • 3. Starlight 2, Patrick Nielsen Hayden, ed. (Tor)
  • 4. Year's Best SF 3, David G. Hartwell, ed. (HarperPrism)
  • 5. The Year's Best Fantasy and Horror: Eleventh Annual Collection, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (St. Martin's)
  • 6. The Good Old Stuff, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's Griffin)
  • 7. Bending the Landscape: Science Fiction, Nicola Griffith & Stephen Pagel, eds. (Overlook Press)
  • 8. Lord of the Fantastic: Stories in Honor of Roger Zelazny, Martin H. Greenberg, ed. (Avon Eos)
  • 9. Nebula Awards 32, Jack Dann, ed. (Harcourt Brace)
  • 10. The Best of Crank!, Bryan Cholfin, ed. (Tor)
  • 11. The Fantasy Hall of Fame, Robert Silverberg, ed. (HarperPrism)
  • 12. The Playboy Book of Science Fiction, Alice K. Turner, ed. (HarperPrism)
  • 13. Nanotech, Jack Dann & Gardner Dozois, eds. (Ace)
  • 14. The Road to Science Fiction Volume 5: The British Way, James Gunn, ed. (White Wolf)
  • 15. Sirens and Other Daemon Lovers, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (HarperPrism)
  • 16. Dreaming Down-Under, Jack Dann & Janeen Webb, eds. (HarperCollins Voyager Australia)
  • 17. The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Nine, Stephen Jones, ed. (Robinson; Carroll & Graf)
  • 18. Dark Terrors 4, Stephen Jones & David Sutton, eds. (Gollancz)
  • 19. The Road to Science Fiction Volume 6: Around the World, James Gunn, ed. (White Wolf)
  • 20. Tesseracts6, Robert J. Sawyer & Carolyn Clink, eds. (Tesseract Books)
Časopis

vítěz

  • Asimov's

nominace

  • 2. F&SF
  • 3. Analog
  • 4. Science Fiction Age
  • 5. Interzone
  • 6. Realms of Fantasy
  • 7. The New York Review of Science Fiction
  • 8. Science Fiction Chronicle
Editor

vítěz

nominace

  • 2. David G. Hartwell
  • 3. Gordon Van Gelder
  • 4. Ellen Datlow
  • 5. Stanley Schmidt
  • 6. Patrick Nielsen Hayden
  • 7. Robert Silverberg
  • 8. Scott Edelman
  • 9. David Pringle
  • 10. Terri Windling
  • 11. Martin H. Greenberg
  • 12. Shawna McCarthy
Fantasy román

vítěz

nominace

Horor/Dark Fantasy román

vítěz

nominace

  • Barker, Clive - Galilea   74% / 18
  • S. P. Somtow
  • Orson Scott Card
  • Tanith Lee
  • Kim Newman
  • Thomas Tessier
  • William Browning Spencer
  • 2. Flanders, Patricia Anthony (Ace)
  • 3. The Tooth Fairy, Graham Joyce (Tor; Tor)
  • 4. Galilee, Clive Barker (HarperCollins)
  • 5. Darker Angels, S. P. Somtow (Gollancz; Tor)
  • 6. Homebody, Orson Scott Card (HarperCollins)
  • 7. Irrational Fears, William Browning Spencer (White Wolf)
  • 8. Faces Under Water, Tanith Lee (Overlook Press)
  • 9. Judgment of Tears: Anno Dracula 1959, Kim Newman (Carroll & Graf)
  • 10. Fog Heart, Thomas Tessier (Gollancz; St. Martin's)
  • 11. Santa Steps Out, Robert Devereaux (Dark Highways)
Kniha mimo beletrii

vítěz

  • Thomas Michael Disch
  • The Dreams Our Stuff Is Made Of: How Science Fiction Conquered the World, Thomas M. Disch (The Free Press)

nominace

  • Peter Cannon
  • David Pringle
  • David Pringle
  • Darrell Schweitzer
  • 2. Science-Fiction: The Gernsback Years, Everett F. Bleiler (Kent State University Press)
  • 3. The Hugo, Nebula and World Fantasy Awards, Howard DeVore (Advent:Publishers)
  • 4. Lovecraft Remembered, Peter Cannon, ed. (Arkham House)
  • 5. The Work of Jack Williamson: An Annotated Bibliography and Guide, Richard A. Hauptmann (NESFA Press)
  • 6. The Ultimate Encyclopedia of Fantasy: The Definitive Illustrated Guide, David Pringle, ed. (Carlton; Overlook 1999)
  • 7. (tie): Northern Dreamers: Interviews with Famous Science Fiction, Fantasy, and Horror Writers, Edo van Belkom (Quarry Press)
  • 7. (tie): St. James Guide to Horror, Ghost, and Gothic Writers, David Pringle, ed. (St. James Press)
  • 9. Windows of the Imagination, Darrell Schweitzer (Borgo Press)
  • 10. Alternative Alices, Carolyn Sigler, ed. (University of Kentucky Press)
Kniha výtvarného umění

vítěz

  • Spectrum 5: The Best in Contemporary Fantastic Art, Cathy Fenner & Arnie Fenner, eds. (Underwood Books)

nominace

  • 2. Icon: A Retrospective by the Grand Master of Fantastic Art, Frank Frazetta, Frank Frazetta (Underwood Books)
  • 3. Pulp Culture: The Art of Fiction Magazines, Frank M. Robinson & Lawrence Davidson (Collectors Press)
  • 4. Stardust, Neil Gaiman & Charles Vess (DC/Vertigo)
  • 5. Barlowe's Inferno, Wayne Barlowe (Morpheus International)
  • 6. Good Faeries/Bad Faeries, Brian Froud (Simon & Schuster)
  • 7. Dustcovers: The Collected Sandman Covers, Dave McKean (DC/Vertigo)
  • 8. To Every Thing There Is a Season, Leo & Diane Dillon (Scholastic/Blue Sky)
  • 9. H.R. Giger's Retrospective 1964-1984, H. R. Giger (ABC Verlag; Morpheus International 1997)
  • 10. Imagination Fully Dilated, Alan M. Clark & Elizabeth Engstrom, eds. (Cemetery Dance Publications)
Novela

vítěz

nominace

Noveleta

vítěz

nominace

  • 3. “All the Birds of Hell”, Tanith Lee (F&SF Oct/Nov 1998)
  • 4. “Echea”, Kristine Kathryn Rusch (Asimov's Jul 1998)
  • 5. “Lovestory”, James Patrick Kelly (Asimov's Jun 1998)
  • 6. “Waiting for the End”, Robert Silverberg (Asimov's Oct/Nov 1998)
  • 7. “Divided by Infinity”, Robert Charles Wilson (Starlight 2)
  • 8. “Steamship Soldier on the Information Front”, Nancy Kress (future histories; Asimov's Apr 1998)
  • 9. “A Dance to Strange Musics”, Gregory Benford (Science Fiction Age Nov 1998)
  • 10. “Starfall”, R. Garcia y Robertson (Asimov's Jul 1998)
  • 11. “Lost Girls”, Jane Yolen (Twelve Impossible Things Before Breakfast; Realms of Fantasy Feb 1998)
  • 12. “Approaching Perimelasma”, Geoffrey A. Landis (Asimov's Jan 1998)
  • 13. “Zwarte Piet's Tale”, Allen Steele (Analog Dec 1998)
  • 14. “The Barrier”, Stephen Baxter (Interzone #133 Jul 1998)
  • 15. “Rules of Engagement”, Michael F. Flynn (Asimov's Mar 1998)
  • 16. “Brown Dust”, Esther M. Friesner (Starlight 2)
  • 17. “A Life on Mars”, G. David Nordley (Analog Jul/Aug 1998)
  • 18. “The Picture Business”, Walter Jon Williams (Asimov's Feb 1998)
  • 19. “The Flying Dutchman”, John Varley (Lord of the Fantastic: Stories in Honor of Roger Zelazny)
  • 20. “The Rainmaker”, Mary Rosenblum (F&SF Oct/Nov 1998)
  • 21. “The Eye of God”, Mary Rosenblum (Asimov's Mar 1998)
  • 22. “The Allies”, Mark S. Geston (F&SF May 1998)
  • 23. “The Gardens of Saturn”, Paul J. McAuley (Interzone #137 Nov 1998)
  • 24. “Down in the Dark”, William Barton (Asimov's Dec 1998)
  • 25. “Home Time”, Ian R. MacLeod (F&SF Feb 1998)
  • 26. “Getting to Know You”, David Marusek (future histories; Asimov's Mar 1998)
  • 27. “The Mercy Gate”, Mark J. McGarry (F&SF Mar 1998)
  • 28. “Transit”, Stephen Dedman (Asimov's Mar 1998)
  • 29. (tie): “The GUAC Bug”, Charles L. Harness (Analog Jun 1998)
  • 29. (tie): “Time Gypsy”, Ellen Klages (Bending the Landscape: Science Fiction)
Povídka

vítěz

nominace

  • Robert Reed
  • 2. “Radiant Doors”, Michael Swanwick (Asimov's Sep 1998)
  • 3. “Mr. Goober's Show”, Howard Waldrop (Omni Online Mar 1998; F&SF Sep 1998)
  • 4. “Moon-Calf”, Stephen Baxter (Analog Jul/Aug 1998)
  • 5. “Dante Dreams”, Stephen Baxter (Asimov's Aug 1998)
  • 6. “Wild Minds”, Michael Swanwick (Asimov's May 1998)
  • 7. “Every Angel Is Terrifying”, John Kessel (F&SF Oct/Nov 1998)
  • 8. “First Fire”, Terry Bisson (Science Fiction Age Sep 1998)
  • 9. “Whiptail”, Robert Reed (Asimov's Oct/Nov 1998)
  • 10. “17”, Paul J. McAuley (Asimov's Jun 1998)
  • 11. “The Very Pulse of the Machine”, Michael Swanwick (Asimov's Feb 1998)
  • 12. “The Year of the Mouse”, Norman Spinrad (Asimov's Apr 1998)
  • 13. “US”, Howard Waldrop (Event Horizon 14 Oct 1998)
  • 14. “Congenital Agenesis of Gender Ideation by K.N. Sirsi and Sandra Botkin”, Raphael Carter (Starlight 2)
  • 15. “Microcosmic Dog”, Michael Swanwick (Science Fiction Age Nov 1998)
  • 16. “Savior”, Robert Reed (Asimov's Aug 1998)
  • 17. “The Stubbornest Broad on Earth”, Janet Kagan (Asimov's Feb 1998)
  • 18. “The Wire Continuum”, Arthur C. Clarke & Stephen Baxter (Playboy Jan 1998)
  • 19. (tie): “Out of Space, Out of Time”, David Langford (Science Fiction Age Sep 1998)
  • 19. (tie): “Radio Praha”, Tony Daniel (Asimov's Mar 1998)
  • 21. “Tiger, Tiger”, Severna Park (Realms of Fantasy Apr 1998)
  • 22. (tie): “Options”, Hal Clement (Lamps on the Brow)
  • 22. (tie): “Wrapper”, Gene Wolfe (Lamps on the Brow)
  • 24. “While You Wait”, Kathy Oltion (Analog Sep 1998)
Románová prvotina

vítěz

  • Nalo Hopkinson
  • Brown Girl in the Ring, Nalo Hopkinson (Warner Aspect)

nominace

  • Carolyn Ives Gilman
  • Kage Baker
  • Rowling, Joanne Kathleen - Harry Potter a kámen mudrců   80% / 540
  • Britain, Kristen - Zelený jezdec   88% / 4
  • Caitlín R. Kiernan
  • Michael Marano
  • James Stoddard
  • Bishop, Anne - Dcera čisté krve   72% / 22
  • 2. Halfway Human, Carolyn Ives Gilman (Avon Eos)
  • 3. In the Garden of Iden, Kage Baker (Hodder & Stoughton; Harcourt Brace)
  • 4. Harry Potter and the Philosopher's Stone (US title: Harry Potter and the Sorcerer's Stone), J. K. Rowling (Bloomsbury; Scholastic/Levine 1998)
  • 5. Green Rider, Kristen Britain (DAW)
  • 6. Silk, Caitlín R. Kiernan (Roc)
  • 7. The Last Dragonlord, Joanne Bertin (Earthlight; Tor)
  • 8. The Iron Bridge, David Morse (Harcourt Brace)
  • 9. Dawn Song, Michael Marano (Tor)
  • 10. The High House, James Stoddard (Warner Aspect)
  • 11. Nameless Magery, Delia Marshall Turner (Ballantine Del Rey)
  • 12. A Scientific Romance, Ronald Wright (Knopf Canada; Picador USA)
  • 13. Daughter of the Blood, Anne Bishop (Roc)
  • 14. Anvil, Nicholas van Pallandt (Roc)
  • 15. The Wild Hunt: Vengeance Moon, Jocelin Foxe (Avon Eos)
  • 16. Dragonclaw: Book One of The Witches of Eileanan (US title: The Witches of Eileanan), Kate Forsyth (Random House Arrow Australia; Roc)
Sbírka

vítěz

nominace

Sci - fi román

Na 21. místě se umístil Tad Williams s románem „Řeka Modrého ohně“, v češtině vyšel ve 2 dílech.

vítěz

nominace

Vydavatel/IMPRINT

vítěz

  • Tor

nominace

  • 2. Bantam Spectra
  • 3. Avon Eos
  • 4. DAW
  • 5. HarperPrism
  • 6. Del Rey
  • 7. Baen
  • 8. Ace
  • 9. St. Martin's
  • 10. NESFA Press
  • 11. Roc
  • 12. Warner Aspect
  • 13. White Wolf
  • 14. Science Fiction Book Club
Výtvarník

vítěz

  • Michael Whelan

nominace

  • 2. Bob Eggleton
  • 3. Wayne Barlowe
  • 4. Thomas Canty
  • 5. Jim Burns
  • 6. Dave McKean
  • 7. Don Maitz
  • 8. Leo & Diane Dillon
  • 9. Alan M. Clark
  • 10. Frank Frazetta
  • 11. Charles Vess
  • 12. David A. Cherry
  • 13. Vincent Di Fate
  • 14. Brian Froud


WebArchiv - archiv českého webu