ocenění » Locus » 2000

Locus

Locus Award

WWW stránky ocenění: Locus Award

Cena Locus Award, nebo Locus, je každoročně od roku 1971 udělována čtenáři amerického časopisu Locus Magazine nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy uplynulého roku. Ceně je přikládán veliký význam především proto, že počet anketních lístků od čtenářů převyšuje počet hlasů u cen Hugo i Nebula dohromady a je tedy hodnocením širšího vzorku respondentů.

další rok - 2001předchozí rok - 1999

2000

ročník: 30

Antologie

Zvítězil Robert Silverberg s antologií „Legendy SF“, v češtině vyšla ve 2 dílech.

vítěz

nominace

  • 2. The Year's Best Science Fiction: Sixteenth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's)
  • 3. Year's Best SF 4, David G. Hartwell, ed. (HarperPrism)
  • 4. The Year's Best Fantasy and Horror: Twelfth Annual Collection, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (St. Martin's)
  • 5. The Good New Stuff, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's Griffin)
  • 6. Moon Shots, Peter Crowther & Martin H. Greenberg, eds. (DAW)
  • 7. 999: New Stories of Horror and Suspense, Al Sarrantonio, ed. (Avon)
  • 8. Silver Birch, Blood Moon, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (Avon)
  • 9. The SFWA Grand Masters: Volume One, Frederik Pohl, ed. (Tor)
  • 10. The Best from Fantasy & Science Fiction: The Fiftieth Anniversary Anthology, Edward L. Ferman & Gordon Van Gelder, eds. (Tor)
  • 11. My Favorite Science Fiction Story, Martin H. Greenberg, ed. (DAW)
  • 12. Nebula Awards 33, Connie Willis, ed. (Harcourt Brace)
  • 13. Centaurus: The Best of Australian Science Fiction, David G. Hartwell & Damien Broderick, eds. (Tor)
  • 14. Dark Detectives: Adventures of the Supernatural Sleuths, Stephen Jones, ed. (Fedogan & Bremer)
  • 15. Not of Woman Born, Constance Ash, ed. (Roc)
  • 16. Northern Suns, David G. Hartwell & Glenn Grant, eds. (Tor)
  • 17. Northern Frights 5, Don Hutchison, ed. (Mosaic Press)
  • 18. The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Ten, Stephen Jones, ed. (Robinson; Carroll & Graf)
Časopis

vítěz

  • Asimov's

nominace

  • 2. F&SF
  • 3. Analog
  • 4. Interzone
  • 5. Science Fiction Age
  • 6. Realms of Fantasy
  • 7. The New York Review of Science Fiction
  • 8. Amazing Stories
  • 9. Science Fiction Chronicle
  • 10. Cemetery Dance
Editor

vítěz

nominace

  • 2. David G. Hartwell
  • 3. Gordon Van Gelder
  • 4. Stanley Schmidt
  • 5. Ellen Datlow
  • 6. David Pringle
  • 7. Patrick Nielsen Hayden
  • 8. Robert Silverberg
  • 9. Scott Edelman
  • 10. Martin H. Greenberg
  • 11. Terri Windling
  • 12. Shawna McCarthy
Fantasy román

vítěz

nominace

Kniha mimo beletrii

vítěz

  • S. T. Joshi
  • Sixty Years of Arkham House, S. T. Joshi (Arkham House)

nominace

  • 2. The Twinkling of an Eye or My Life as an Englishman, Brian W. Aldiss (Little, Brown UK; St. Martin's)
  • 3. Pioneers of Wonder: Conversations with the Founders of Science Fiction, Eric Leif Davin (Prometheus)
  • 4. Deconstructing the Starships: Science, Fiction and Reality, Gwyneth Jones (Liverpool University Press)
  • 5. Fantasy and Horror: A Critical and Historical Guide to Literature, Illustration, Film, TV, Radio, and the Internet, Neil Barron, ed. (Scarecrow Press)
  • 6. When Dreams Came True: Classical Fairy Tales and Their Tradition, Jack Zipes (Routledge)
  • 7. The Road to Castle Mount: The Science Fiction of Robert Silverberg, Edgar L. Chapman (Greenwood)
  • 8. Strange Constellations: A History of Australian Science Fiction, Russell Blackford, Van Ikin & Sean McMullen (Greenwood Press)
  • 9. The Fantasy Literature of England, C. N. Manlove (Macmillan UK; St. Martin's)
  • 10. The Robert Heinlein Interview and Other Heinleiniana, J. Neil Schulman (Pulpless.com)
  • 11. A Chesley Bonestell Space Art Chronology, Melvin H. Schuetz (uPUBLISH.com)
  • 12. Demand My Writing: Joanna Russ/Feminism/Science Fiction, Jeanne Cortiel (Liverpool University Press)
Kniha výtvarného umění

vítěz

  • Science Fiction of the 20th Century, Frank M. Robinson (Collectors Press)

nominace

  • 2. Spectrum 6: The Best in Contemporary Fantastic Art, Cathy Fenner & Arnie Fenner, eds. (Underwood Books)
  • 3. Legacy, Frank Frazetta (Underwood Books)
  • 4. Transluminal: The Paintings of Jim Burns, Jim Burns (Paper Tiger)
  • 5. The Sandman: The Dream Hunters, Neil Gaiman, illustrated by Yoshitaka Amano (DC/Vertigo)
  • 6. Maxfield Parrish, Maxfield Parrish 1870-1966, Sylvia Yount; artist Maxfield Parrish (Abrams)
  • 7. Fantasy Art of the New Millennium (US title: Fantasy Art Masters), Dick Jude (HarperCollins Voyager; Watson-Guptill)
  • 8. Soft as Steel: The Art of Julie Bell, Nigel Suckling; artist Julie Bell (Paper Tiger; Thunder's Mouth Press)
  • 9. The Savage Tales of Solomon Kane, Robert E. Howard, illustrated by Gary Gianni (Wandering Star)
  • 10. Wind Child, Shirley Rousseau Murphy, illustrated by Leo & Diane Dillon (HarperCollins)
  • 11. The Rabbits, John Marsden & Shaun Tan (Lothian Books)
Novela

vítěz

nominace

Noveleta

vítěz

nominace

Povídka

vítěz

nominace

Románová prvotina

Na 2. místě se umístil Thomas Harlan s románem „The Shadow of Ararat“, v češtině vyšel jako 2 knihy (díly).

vítěz

nominace

Sbírka

vítěz

nominace

  • John Shirley
  • Poppy Z. Brite
  • Tony Daniel
  • Stephen R. Donaldson
  • Tanya Sue Huff
  • Allen M. Steele
  • Jack Williamson
  • John Barnes
  • Robert Reed
  • Charles de Lint
  • Larry Niven
  • Theodore Sturgeon
  • King, Stephen - Srdce v Atlantidě   78% / 63
  • Anthony Boucher
  • Connie Willis
  • Bruce Sterling
  • S. P. Somtow
  • 2. A Good Old-Fashioned Future, Bruce Sterling (Bantam Spectra)
  • 3. Miracle and Other Christmas Stories, Connie Willis (Bantam Spectra)
  • 4. The Compleat Boucher, Anthony Boucher (NESFA Press)
  • 5. Hearts in Atlantis, Stephen King (Scribner)
  • 6. (tie): Baby is Three: Volume VI: The Complete Stories of Theodore Sturgeon, Theodore Sturgeon, edited by Paul Williams (North Atlantic Books)
  • 6. (tie): Rainbow Mars, Larry Niven (Tor)
  • 8. Moonlight and Vines, Charles de Lint (Tor)
  • 9. The Dragons of Springplace, Robert Reed (Golden Gryphon Press)
  • 10. Apostrophes and Apocalypses, John Barnes (Tor)
  • 11. The Collected Stories of Jack Williamson, Volume One: The Metal Man and Others, Jack Williamson (Haffner)
  • 12. Sex and Violence in Zero-G, Allen Steele (Meisha Merlin)
  • 13. What Ho, Magic!, Tanya Huff (Meisha Merlin)
  • 14. Reave the Just and Other Tales, Stephen R. Donaldson (HarperCollins Voyager; Bantam Spectra)
  • 15. The Robot's Twilight Companion, Tony Daniel (Golden Gryphon Press)
  • 16. Are You Loathsome Tonight? (UK title: Self-Made Man), Poppy Z. Brite (Gauntlet; Orion)
  • 17. Really, Really, Really, Really, Weird Stories, John Shirley (Night Shade Books)
  • 18. Dragon's Fin Soup, S. P. Somtow (EMR)
Sci - fi román

vítěz

nominace

  • 2. Darwin's Radio, Greg Bear (HarperCollins UK; Ballantine Del Rey)
  • 3. A Deepness in the Sky, Vernor Vinge (Tor)
  • 4. A Civil Campaign, Lois McMaster Bujold (Baen)
  • 5. Ender's Shadow, Orson Scott Card (Tor)
  • 6. Forever Free, Joe Haldeman (Ace)
  • 7. Precursor, C. J. Cherryh (DAW)
  • 8. On Blue's Waters, Gene Wolfe (Tor)
  • 9. The Naked God, Peter F. Hamilton (Macmillan UK; Warner Aspect)
  • 10. Teranesia, Greg Egan (Gollancz; HarperPrism)
  • 11. The Cassini Division, Ken MacLeod (Orbit; Tor 1999)
  • 12. The Martian Race, Gregory Benford (Warner Aspect)
  • 13. Waiting, Frank M. Robinson (Forge)
  • 14. Time: Manifold 1 (US title: Manifold: Time), Stephen Baxter (HarperCollins Voyager; Ballantine Del Rey)
  • 15. All Tomorrow's Parties, William Gibson (Putnam)
  • 16. Bios, Robert Charles Wilson (Tor)
  • 17. The Far Shore of Time, Frederik Pohl (Tor)
  • 18. Greenhouse Summer, Norman Spinrad (Tor)
  • 19. Finity, John Barnes (Tor)
  • 20. Ancients of Days, Paul J. McAuley (Gollancz; Eos)
  • 20. (tie): Souls in the Great Machine, Sean McMullen (Tor)
  • 22. Singer from the Sea, Sheri S. Tepper (Avon Eos)
  • 23. The Extremes, Christopher Priest (Simon & Schuster UK; St. Martin's)
  • 24. The Conqueror's Child, Suzy McKee Charnas (Tor)
  • 24. (tie): Tower of Dreams, Jamil Nasir (Bantam Spectra)
Vydavatel/IMPRINT

vítěz

  • Tor

nominace

  • 2. Avon Eos
  • 3. Del Rey
  • 4. Bantam Spectra
  • 5. Baen
  • 6. DAW
  • 7. Ace
  • 8. HarperPrism
  • 9. St. Martin's
  • 10. NESFA Press
  • 11. Warner Aspect
  • 12. Science Fiction Book Club
  • 13. Gollancz/Millennium
  • 14. Voyager
  • 15. Golden Gryphon Press
  • 16. Meisha Merlin
  • 17. Roc
Výtvarník

vítěz

  • Michael Whelan

nominace

  • 2. Bob Eggleton
  • 3. Jim Burns
  • 4. Don Maitz
  • 5. Thomas Canty
  • 6. Frank Frazetta
  • 7. Donato Giancola
  • 8. Julie Bell
  • 9. Leo & Diane Dillon


WebArchiv - archiv českého webu