ocenění » Locus » 2001

Locus

Locus Award

WWW stránky ocenění: Locus Award

Cena Locus Award, nebo Locus, je každoročně od roku 1971 udělována čtenáři amerického časopisu Locus Magazine nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy uplynulého roku. Ceně je přikládán veliký význam především proto, že počet anketních lístků od čtenářů převyšuje počet hlasů u cen Hugo i Nebula dohromady a je tedy hodnocením širšího vzorku respondentů.

další rok - 2002předchozí rok - 2000

2001

ročník: 31

Antologie

vítěz

  • Gardner Raymond Dozois
  • The Year's Best Science Fiction: Seventeenth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's)

nominace

  • 2. The Year's Best Fantasy and Horror: Thirteenth Annual Collection, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (St. Martin's)
  • 3. Year's Best SF 5, David G. Hartwell, ed. (Eos)
  • 4. Vanishing Acts, Ellen Datlow, ed. (Tor)
  • 5. Dark Matter: A Century of Speculative Fiction from the African Diaspora, Sheree R. Thomas, ed. (Warner Aspect)
  • 6. Black Heart, Ivory Bones, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (St. Martin's)
  • 7. The SFWA Grand Masters: Volume Two, Frederik Pohl, ed. (Tor)
  • 8. Nebula Awards Showcase 2000, Gregory Benford, ed. (Harcourt)
  • 9. The Furthest Horizon: SF Adventures to the Far Future, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's Griffin)
  • 10. Arkham's Masters of Horror, Peter Ruber, ed. (Arkham House)
  • 11. Explorers: SF Adventures to Far Horizons, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's Griffin)
  • 12. October Dreams: A Celebration of Halloween, Richard Chizmar & Robert Morrish, eds. (Cemetery Dance Publications)
  • 13. Skylife: Space Habitats in Story and Science, Gregory Benford & George Zebrowski, eds. (Harcourt)
  • 14. Dark Terrors 5, Stephen Jones & David Sutton, eds. (Gollancz)
  • 15. Star Colonies, Martin H. Greenberg & John Helfers, eds. (DAW)
  • 16. Whispers from the Cotton Tree Root: Caribbean Fabulist Fiction, Nalo Hopkinson, ed. (Invisible Cities Press)
  • 17. A Wolf at the Door and Other Retold Fairy Tales, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (Simon & Schuster)
  • 18. The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Eleven, Stephen Jones, ed. (Robinson; Carroll & Graf)
  • 19. Foursight, Peter Crowther, ed. (Gollancz; Warner Aspect)
Časopis

vítěz

  • Asimov's

nominace

  • 2. F&SF
  • 3. Analog
  • 4. Interzone
  • 5. Realms of Fantasy
  • 6. The New York Review of Science Fiction
  • 7. Cemetery Dance
  • 8. Science Fiction Chronicle
  • 9. Science Fiction Age
  • 10. Weird Tales
  • 11. Science Fiction Weekly
  • 12. Spectrum SF
  • 13. Ansible
  • 14. Century
  • 15. Sci Fiction
  • 16. Marion Zimmer Bradley's Fantasy Magazine
  • 17. Amazing Stories
  • 18. Aboriginal SF
Editor

vítěz

nominace

  • 2. Ellen Datlow
  • 3. Gordon Van Gelder
  • 4. David G. Hartwell
  • 5. Stanley Schmidt
  • 6. David Pringle
  • 7. Terri Windling
  • 8. Patrick Nielsen Hayden
  • 9. Martin H. Greenberg
  • 10. Scott Edelman
  • 11. Stephen Jones
  • 12. Shawna McCarthy
Fantasy román

vítěz

nominace

  • 2. Declare, Tim Powers (Subterranean Press; Morrow 2001)
  • 3. The Amber Spyglass, Philip Pullman (Knopf)
  • 4. Perdido Street Station, China Miéville (Macmillan; Ballantine Del Rey 2001)
  • 5. Ash: A Secret History, Mary Gentle (Gollancz; Eos)
  • 6. Galveston, Sean Stewart (Ace)
  • 7. Lord of Emperors, Guy Gavriel Kay (Viking Canada; HarperPrism)
  • 8. Forests of the Heart, Charles de Lint (Tor)
  • 9. The Truth, Terry Pratchett (Transworld; HarperCollins)
  • 10. Fortress of Dragons, C. J. Cherryh (Eos)
  • 11. The Tower at Stony Wood, Patricia A. McKillip (Ace)
  • 12. Daemonomania, John Crowley (Bantam)
  • 13. A Kiss of Shadows, Laurell K. Hamilton (Ballantine)
  • 14. Winter's Heart, Robert Jordan (Tor)
  • 15. White as Snow, Tanith Lee (Tor)
  • 16. Prophecy, Elizabeth Haydon (Tor)
  • 17. Ship of Destiny, Robin Hobb (HarperCollins Voyager; Bantam Spectra)
  • 18. Harry Potter and the Goblet of Fire, J. K. Rowling (Bloomsbury; Scholastic)
  • 19. (tie): Canyons, P. D. Cacek (Tor)
  • 19. (tie): King Kelson's Bride, Katherine Kurtz (Ace)
  • 21. Empire of Unreason, J. Gregory Keyes (Ballantine Del Rey)
  • 22. (tie): Spindle's End, Robin McKinley (Putnam)
  • 22. (tie): Year of the Griffin, Diana Wynne Jones (Greenwillow)
  • 24. Knight of the Demon Queen, Barbara Hambly (Ballantine Del Rey)
  • 25. The Gate of Fire, Thomas Harlan (Tor)
  • 26. The Grand Ellipse, Paula Volsky (Bantam Spectra)
Kniha mimo beletrii

vítěz

nominace

  • 2. Robert A. Heinlein: A Reader's Companion, James Gifford (Nitrosyncretic Press)
  • 3. Algernon, Charlie and I, Daniel Keyes (Challcrest Press)
  • 4. Jack Vance: Critical Appreciations and a Bibliography, A. E. Cunningham (The British Library)
  • 5. Science Fiction Culture, Camille Bacon-Smith (University of Pennsylvania Press)
  • 6. J.R.R. Tolkien: Author of the Century, Tom Shippey (HarperCollins UK)
  • 7. Man of Two Worlds: My Life in Science Fiction and Comics, Julius Schwartz, with Brian M. Thomsen (HarperCollins)
  • 8. Lord of a Visible World: An Autobiography in Letters, H. P. Lovecraft, edited by S. T. Joshi & David E. Schultz (Ohio University Press)
  • 9. Terry Pratchett: Guilty of Literature, Andrew M. Butler, Edward James & Farah Mendlesohn, eds. (The Science Fiction Foundation)
  • 10. The Oxford Companion to Fairy Tales, Jack Zipes, ed. (Oxford University Press)
  • 11. The Strange Case of Edward Gorey, Alexander Theroux (Fantagraphics)
  • 12. Critical Theory and Science Fiction, Carl Freedman (Wesleyan/New England)
  • 13. French Science Fiction, Fantasy, Horror and Pulp Fiction, Jean-Marc Lofficier & Randy Lofficier (MacFarland)
  • 14. American Science Fiction and the Cold War, David Seed (Fitzroy Dearborn)
  • 15. Transrealist Fiction: Writing in the Slipstream of Science, Damien Broderick (Greenwood Press)
  • 16. At the Foot of the Story Tree: An Inquiry into the Fiction of Peter Straub, Bill Sheehan (Subterranean Press)
  • 17. Vast Alchemies: The Life and Work of Mervyn Peake, G. Peter Winnington (Peter Owen)
Kniha výtvarného umění

vítěz

  • Spectrum 7: The Best in Contemporary Fantastic Art, Cathy Fenner & Arnie Fenner, eds. (Underwood Books)

nominace

  • 2. Frank Kelly Freas: As He Sees It, Frank Kelly Freas & Laura Brodian Freas (Paper Tiger)
  • 3. Greetings from Earth: The Art of Bob Eggleton, Bob Eggleton & Nigel Suckling (Paper Tiger)
  • 4. Horror of the 20th Century: An Illustrated History, Robert Weinberg (Collectors Press)
  • 5. Comic Book Culture, Ron Goulart (Collectors Press)
  • 6. 20,000 Leagues Under the Sea (by Jules Verne), Leo & Diane Dillon (HarperCollins/Books of Wonder)
  • 7. Inner Visions: The Art of Ron Walotsky, Ron Walotsky (Paper Tiger)
  • 8. The Art of Rowena, Doris Vallejo & Rowena Morrill (Paper Tiger)
  • 9. Dreams: The Art of Boris Vallejo, Boris Vallejo (Thunder's Mouth Press)
  • 10. The Frank Collection: A Showcase of the World's Finest Fantastic Art, Jane Frank & Howard Frank (Paper Tiger)
  • 11. Vertigo Visions: Artwork from the Cutting Edge of Comics, Alisa Kwitney (Watson-Guptill)
  • 12. Josh Kirby: A Cosmic Cornucopia, David Langford; artist Josh Kirby (Paper Tiger)
  • 13. Journeyman: The Art of Chris Moore, Chris Moore & Stephen Gallagher (Paper Tiger)
Novela

vítěz

nominace

  • 2. “Oracle”, Greg Egan (Asimov's Jul 2000)
  • 3. “Path of the Dragon”, George R. R. Martin (Asimov's Dec 2000)
  • 4. “Seventy-Two Letters”, Ted Chiang (Vanishing Acts)
  • 5. “Blue Kansas Sky”, Michael Bishop (Blue Kansas Sky)
  • 6. “Savior”, Nancy Kress (Asimov's Jun 2000)
  • 7. “Fly-by-Night”, Larry Niven (Asimov's Oct/Nov 2000)
  • 8. “The Ultimate Earth”, Jack Williamson (Analog Dec 2000)
  • 9. Reality Dust, Stephen Baxter (PS Publishing)
  • 10. “One-Eyed Jacks and Suicide Kings”, R. Garcia y Robertson (Asimov's Aug 2000)
  • 11. Making History, Paul J. McAuley (PS Publishing)
  • 12. Watching Trees Grow, Peter F. Hamilton (PS Publishing)
  • 13. “The Retrieval Artist”, Kristine Kathryn Rusch (Analog Jun 2000)
  • 14. “Great Wall of Mars”, Alastair Reynolds (Spectrum SF #1 Feb 2000)
  • 15. “The Forest Between the Worlds”, G. David Nordley (Asimov's Feb 2000)
  • 16. “Chip Crockett's Christmas Carol”, Elizabeth Hand (Sci Fiction 6 Dec 2000 - 27 Dec 2000)
  • 17. “Heart of Glass”, William Barton (Asimov's Jan 2000)
  • 18. “Crux”, Albert E. Cowdrey (F&SF Mar 2000)
  • 19. Tendeléo's Story, Ian McDonald (PS Publishing)
  • 20. “The Suspect Genome”, Peter F. Hamilton (Interzone #156 Jun 2000)
  • 21. “A Place So Foreign”, Cory Doctorow (Science Fiction Age Jan 2000)
  • 22. Naming of Parts, Tim Lebbon (PS Publishing)
  • 23. “The Enclave”, Lois Tilton (Asimov's Sep 2000)
  • 24. “To Leuchars”, Rick Wilber (Asimov's Sep 2000)
Noveleta

vítěz

nominace

  • 2. “On the Orion Line”, Stephen Baxter (Asimov's Oct/Nov 2000)
  • 3. “Snowball in Hell”, Brian Stableford (Analog Dec 2000)
  • 4. “Bloody Bunnies”, Bradley Denton (F&SF Apr 2000)
  • 5. “The Elephants of Poznan”, Orson Scott Card (Galaxy Online Jan 2000)
  • 6. “The Other Side”, James P. Blaylock (Sci Fiction 81 Oct 2000)
  • 7. “Lincoln in Frogmore”, Andy Duncan (Beluthahatchie and Other Stories)
  • 8. “Merlin's Gun”, Alastair Reynolds (Asimov's May 2000)
  • 9. “The Rift”, Paul J. McAuley (Vanishing Acts)
  • 10. “Primes”, Lewis Shiner (F&SF Oct/Nov 2000)
  • 11. “Millennium Babies”, Kristine Kathryn Rusch (Asimov's Jan 2000)
  • 12. “Chitty Bang Bang”, Ian R. MacLeod (Asimov's Jun 2000)
  • 13. “The Pottawatomie Giant”, Andy Duncan (Sci Fiction 1 Nov 2000)
  • 14. “Feel the Zaz”, James Patrick Kelly (Asimov's Jun 2000)
  • 15. “Auspicious Eggs”, James Morrow (F&SF Oct/Nov 2000)
  • 16. “Wetlands Preserve”, Nancy Kress (Sci Fiction 27 Sep 2000)
  • 17. “The Cloud Man”, Eleanor Arnason (Asimov's Oct/Nov 2000)
  • 18. “Bird Herding”, R. Garcia y Robertson (F&SF May 2000)
  • 19. “The Juniper Tree”, John Kessel (Science Fiction Age Jan 2000)
  • 20. (tie): “The Gulf”, Robert Reed (F&SF Oct/Nov 2000)
  • 20. (tie): “Open Loops”, Stephen Baxter (Skylife: Space Habitats in Story and Science)
  • 22. “In Shock”, Joyce Carol Oates (F&SF Jun 2000)
  • 23. “Hideaway”, Alastair Reynolds (Interzone #157 Jul 2000)
  • 24. “The Prophet Ugly”, Robert Reed (Asimov's Apr 2000)
  • 25. “Hybrid”, Robert Reed (F&SF Jul 2000)
  • 26. “The Dryad's Wedding”, Robert Charles Wilson (Star Colonies)
  • 27. “Reef”, Paul J. McAuley (Skylife: Space Habitats in Story and Science)
  • 28. “Tenebrio”, Brian Stableford (Vanishing Acts)
  • 29. “Chanterelle”, Brian Stableford (Black Heart, Ivory Bones)
  • 30. “The Alien Abduction”, James L. Cambias (F&SF Sep 2000)
Povídka

vítěz

nominace

  • 2. “Moon Dogs”, Michael Swanwick (Moon Dogs)
  • 3. “Silver Ghost”, Stephen Baxter (Asimov's Sep 2000)
  • 4. “The Royals of Hegn”, Ursula K. Le Guin (Asimov's Feb 2000)
  • 5. “Sheena 5”, Stephen Baxter (Analog May 2000)
  • 6. “The Raggle Taggle Gypsy-O”, Michael Swanwick (Tales of Old Earth)
  • 7. “Interstitial”, Paul J. McAuley (Asimov's Jul 2000)
  • 8. “Winter Quarters”, Howard Waldrop (Sci Fiction 2 Aug 2000)
  • 9. “The Fantasy Writer's Assistant”, Jeffrey Ford (F&SF Feb 2000)
  • 10. “Lucy”, Terry Bisson (Playboy Feb 2000)
  • 11. (tie): “The Art of Fugue”, Charles Sheffield (Asimov's Jun 2000)
  • 11. (tie): “Fenneman's Mouth”, Andy Duncan (Beluthahatchie and Other Stories)
  • 13. “Patient Zero”, Tananarive Due (F&SF Aug 2000)
  • 14. “Our Mortal Span”, Howard Waldrop (Black Heart, Ivory Bones)
  • 15. “The War of the Worlds”, James P. Blaylock (Sci Fiction 24 May 2000)
  • 16. (tie): “The Mandrake Garden”, Brian Stableford (F&SF Jul 2000)
  • 16. (tie): “Partial Eclipse”, Graham Joyce (Sci Fiction 9 Aug 2000)
  • 18. “The Eye in the Heart”, Tanith Lee (F&SF Mar 2000)
  • 19. (tie): “The Flyers of Gy: An Interplanetary Tale”, Ursula K. Le Guin (Sci Fiction 8 Nov 2000)
  • 19. (tie): “Greedy Choke Puppy”, Nalo Hopkinson (Dark Matter: A Century of Speculative Fiction from the African Diaspora)
  • 21. “Under the Hill”, Jane Yolen (Sister Emily's Lightship and Other Stories)
  • 22. “Reality Check”, David Brin (Nature 16 Mar 2000)
  • 23. “Madame Bovary, c'est moi”, Dan Simmons (Nature 14 Sep 2000)
  • 24. “The Neon Heart Murders”, M. John Harrison (F&SF Apr 2000)
  • 25. “The Reluctant Book”, Paul Di Filippo (Science Fiction Age May 2000)
  • 26. “Malthusian's Zombie”, Jeffrey Ford (Sci Fiction 31 May 2000)
  • 27. (tie): “Catching Crumbs from the Table”, Ted Chiang (Nature 1 Jun 2000)
  • 27. (tie): “Fidelity: A Primer”, Michael Blumlein (F&SF Sep 2000)
  • 29. “Snow in Summer”, Jane Yolen (Black Heart, Ivory Bones)
  • 30. “How Beautiful With Banners”, Michael Bishop (Century #6 Spring 2000)
  • 31. “The Foster Child”, William Browning Spencer (F&SF Jun 2000)
  • 32. “The Millennial Express”, Robert Silverberg (Playboy Jan 2000)
  • 33. “Steppenpferd”, Brian W. Aldiss (F&SF Feb 2000)
  • 34. “Colours of the Soul”, Sean McMullen (Interzone #152 Feb 2000)
Románová prvotina

2. místo obsadil Alastair Reynolds s románem „Odhalený vesmír“, v češtině vyšel ve 2 dílech.

vítěz

nominace

  • Reynolds, Alastair - Odhalený vesmír 1   87% / 127
  • Reynolds, Alastair - Odhalený vesmír 2   90% / 116
  • Ian Stewart
  • Jack Cohen
  • Jo Walton
  • Adam Roberts
  • 2. Revelation Space, Alastair Reynolds (Gollancz; Ace 2001)
  • 3. Ceres Storm, David Herter (Tor)
  • 4. Wheelers, Ian Stewart & Jack Cohen (Warner Aspect)
  • 5. House of Leaves, Mark Z. Danielewski (Pantheon)
  • 6. Daughter of the Forest, Juliet Marillier (Pan Macmillan Australia; Tor)
  • 7. The King's Peace, Jo Walton (Tor)
  • 8. Salt, Adam Roberts (Gollancz)
  • 9. The Glasswright's Apprentice, Mindy L. Klasky (Roc)
  • 10. Soulsaver, James Stevens-Arce (Harcourt)
  • 11. Growing Wings, Laurel Winter (Houghton Mifflin)
Sbírka

vítěz

nominace

  • 2. Saucer of Loneliness: Volume VII: The Complete Stories of Theodore Sturgeon, Theodore Sturgeon (North Atlantic Books)
  • 3. Telzey Amberdon, James H. Schmitz (Baen)
  • 4. Beluthahatchie and Other Stories, Andy Duncan (Golden Gryphon Press)
  • 5. Strange Travelers, Gene Wolfe (Tor)
  • 6. Major Ingredients: The Selected Short Stories of Eric Frank Russell, Eric Frank Russell (NESFA Press)
  • 7. Blue Kansas Sky, Michael Bishop (Golden Gryphon Press)
  • 8. Sister Emily's Lightship and Other Stories, Jane Yolen (Tor)
  • 9. Worlds Vast and Various, Gregory Benford (Eos)
  • 10. High Cotton: Selected Stories of Joe R. Lansdale, Joe R. Lansdale (Golden Gryphon Press)
  • 11. The Essential Hal Clement, Volume 2: Music of Many Spheres, Hal Clement (NESFA Press)
  • 12. Sailing to Byzantium, Robert Silverberg (ibooks)
  • 13. Triskell Tales, Charles de Lint (Subterranean Press)
  • 14. Moon Dogs, Michael Swanwick (NESFA Press)
  • 15. The Perseids and Other Stories, Robert Charles Wilson (Tor)
  • 16. In the Upper Room and Other Likely Stories, Terry Bisson (Tor)
  • 17. Selected Stories, Theodore Sturgeon (Vintage)
  • 18. Perpetuity Blues and Other Stories, Neal Barrett, Jr. (Golden Gryphon Press)
  • 19. In the Stone House, Barry N. Malzberg (Arkham House)
  • 20. Magic Terror: Seven Tales, Peter Straub (Random House)
  • 21. Mixed Magics: The Worlds of Chrestomanci, Diana Wynne Jones (Collins)
  • 22. Terminal Visions, Richard Paul Russo (Golden Gryphon Press)
  • 23. The Death Artist, Dennis Etchison (DreamHaven)
  • 24. Punktown, Jeffrey Thomas (The Ministry of Whimsy Press)
  • 25. Travel Arrangements, M. John Harrison (Gollancz)
  • 26. Kafka Americana, Jonathan Lethem & Carter Scholz (Subterranean Press)
Sci - fi román

vítěz

nominace

  • Gregory Albert Benford
  • Bruce Sterling
  • Joe Haldeman
  • Gene Wolfe
  • 2. Eater, Gregory Benford (Eos)
  • 3. Zeitgeist, Bruce Sterling (Bantam Spectra)
  • 4. The Coming, Joe Haldeman (Ace)
  • 5. In Green's Jungles, Gene Wolfe (Tor)
  • 6. The Sky Road, Ken MacLeod (Orbit; Tor)
  • 7. Look to Windward, Iain M. Banks (Orbit)
  • 8. Space: Manifold 2 (US title: Manifold: Space), Stephen Baxter (HarperCollins Voyager; Ballantine Del Rey 2001)
  • 9. Midnight Robber, Nalo Hopkinson (Warner Aspect)
  • 10. Probability Moon, Nancy Kress (Tor)
  • 11. Crescent City Rhapsody, Kathleen Ann Goonan (Avon Eos)
  • 12. The Collapsium, Wil McCarthy (Ballantine Del Rey)
  • 13. Marrow, Robert Reed (Tor)
  • 14. The Fountains of Youth, Brian Stableford (Tor)
  • 15. Genesis, Poul Anderson (Tor)
  • 16. The Fresco, Sheri S. Tepper (Eos)
  • 17. Shrine of Stars, Paul J. McAuley (Gollancz; Eos)
  • 18. Ventus, Karl Schroeder (Tor)
  • 19. Candle, John Barnes (Tor)
  • 20. Hunted, James Alan Gardner (HarperCollins Eos)
  • 21. Colony Fleet, Susan R. Matthews (Eos)
  • 22. Revelation Space, Alastair Reynolds (Gollancz; Ace 2001)
  • 23. (tie): The Jazz, Melissa Scott (Tor)
  • 23. (tie): The Miocene Arrow, Sean McMullen (Tor)
  • 25. Outlaw School, Rebecca Ore (Eos)
  • 26. Mars Crossing, Geoffrey A. Landis (Tor)
  • 27. Distance Haze, Jamil Nasir (Bantam Spectra)
  • 28. Ashes of Victory, David Weber (Baen)
  • 29. Infinity Beach, Jack McDevitt (HarperPrism)
Vydavatel/IMPRINT

vítěz

  • Tor

nominace

  • 2. HarperCollins/Eos Prism
  • 3. Bantam Spectra
  • 4. Baen
  • 5. Del Rey
  • 6. Ace
  • 7. DAW
  • 8. Golden Gryphon Press
  • 9. NESFA Press
  • 10. Subterranean Press
  • 11. Voyager
  • 12. Gollancz/Millennium
  • 13. St. Martin's
  • 14. Warner Aspect
  • 15. Roc
  • 16. Science Fiction Book Club
  • 17. (tie): Cemetery Dance Publications
  • 17. (tie): Meisha Merlin
  • 19. Pocket
  • 20. Wildside Press
Výtvarník

vítěz

  • Bob Eggleton

nominace

  • 2. Michael Whelan
  • 3. Frank Kelly Freas
  • 4. Jim Burns
  • 5. Thomas Canty
  • 6. Don Maitz
  • 7. Leo & Diane Dillon
  • 8. Boris Vallejo
  • 9. Ron Walotsky
  • 10. Donato Giancola
  • 11. Vincent Di Fate
  • 12. David Cherry
  • 13. J. K. Potter
  • 14. Luis Royo
  • 15. Alan M. Clark
  • 16. (tie): Rowena Morrill
  • 16. (tie): Frank Frazetta
  • 18. Stephen Youll


WebArchiv - archiv českého webu