ocenění » Locus » 2002

Locus

Locus Award

WWW stránky ocenění: Locus Award

Cena Locus Award, nebo Locus, je každoročně od roku 1971 udělována čtenáři amerického časopisu Locus Magazine nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy uplynulého roku. Ceně je přikládán veliký význam především proto, že počet anketních lístků od čtenářů převyšuje počet hlasů u cen Hugo i Nebula dohromady a je tedy hodnocením širšího vzorku respondentů.

další rok - 2003předchozí rok - 2001

2002

ročník: 32

Antologie

vítěz

  • The Year's Best Science Fiction: Eighteenth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's)

nominace

  • 2.The Year's Best Fantasy and Horror: Fourteenth Annual Collection, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (St. Martin's)
  • 3.Redshift: Extreme Visions of Speculative Fiction, Al Sarrantonio, ed. (Roc)
  • 4.Starlight 3, Patrick Nielsen Hayden, ed. (Tor)
  • 5.Year's Best SF 6, David G. Hartwell, ed. (Eos)
  • 6.Futures, Peter Crowther, ed. (Gollancz; Warner Aspect)
  • 7.Year's Best Fantasy, David G. Hartwell & Kathryn Cramer, eds. (Eos)
  • 8.The SFWA Grand Masters: Volume Three, Frederik Pohl, ed. (Tor)
  • 9.Masterpieces: The Best Science Fiction of the Century, Orson Scott Card, ed. (Ace)
  • 10.A Woman's Liberation: A Choice of Futures By and About Women, Connie Willis & Sheila Williams, eds. (Warner Aspect)
  • 11.The Best Alternate History Stories of the 20th Century, Harry Turtledove & Martin H. Greenberg, eds. (Del Rey)
  • 12.Nebula Awards Showcase 2001, Robert Silverberg, ed. (Harcourt)
  • 13.Night Visions 10, Richard Chizmar, ed. (Subterranean Press)
  • 14.Supermen: Tales of the Posthuman Future, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's Griffin)
  • 15.Worldmakers: SF Adventures in Terraforming, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's Griffin)
  • 16.The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Twelve, Stephen Jones, ed. (Robinson; Carroll & Graf)
  • 17.The Best Military Science Fiction of the 20th Century, Harry Turtledove & Martin H. Greenberg, eds. (Del Rey)
Časopis

vítěz

  • F&SF

nominace

  • 2.Asimov's
  • 3.Analog
  • 4.Interzone
  • 5.Sci Fiction
  • 6.Realms of Fantasy
  • 7.Science Fiction Weekly
  • 8.The New York Review of Science Fiction
  • 9.Lady Churchill's Rosebud Wristlet
  • 10.Weird Tales
  • 11.Science Fiction Chronicle
  • 12.Ansible
  • 13.Spectrum SF
  • 14.Cemetery Dance
  • 15.Black Gate
  • 16.The Third Alternative
  • 17.Strange Horizons
  • 18.Talebones
  • 19.Absolute Magnitude
Editor

vítěz

  • Gardner Dozois

nominace

  • 2.Ellen Datlow
  • 3.Gordon Van Gelder
  • 4.David G. Hartwell
  • 5.Patrick Nielsen Hayden
  • 6.Stanley Schmidt
  • 7.Terri Windling
  • 8.David Pringle
  • 9.Martin H. Greenberg
  • 10.Jim Baen
  • 11.Shawna McCarthy
  • 12.Peter Crowther
  • 13. (tie): Warren Lapine
  • 13. (tie): Gavin Grant
  • 15.Stephen Jones
  • 16.Al Sarrantonio
  • 17.Paul Barnett
  • 18.Jennifer Brehl
  • 19.Scott Edelman
Fantasy román

Na 9. místě se umístil Tad Williams s románem „Moře Stříbrného světla“, v češtině vyšel ve 2 dílech. Na 10. místě se umístila Robin Hobb s románem „Fool's Errand“, v češtině vyšel ve 3 dílech.

vítěz

nominace

Kniha mimo beletrii

vítěz

nominace

  • 2.Meditations on Middle-Earth, Karen Haber, ed. (St. Martin's)
  • 3.Deep Future, Stephen Baxter (Gollancz)
  • 4.What If Our World Is Their Heaven? The Final Conversations of Philip K. Dick, Gwen Lee & Doris Elaine Sauter, eds. (Overlook Press)
  • 5.The Time Machines: The Story of the Science-Fiction Pulp Magazines from the Beginning to 1950, Mike Ashley (Liverpool University Press)
  • 6.Sticks and Stones: The Troublesome Success of Children's Literature from Slovenly Peter to Harry Potter, Jack Zipes (Routledge)
  • 7.Book of the Dead: Friends of Yesteryear: Fictioneers & Others, E. Hoffmann Price (Arkham House)
  • 8.Space and Beyond: The Frontier Theme in Science Fiction, Gary Westfahl, ed. (Greenwood Press)
  • 9.The Martian Named Smith: Critical Perspectives on Robert A. Heinlein's Stranger in a Strange Land, William H. Patterson, Jr. & Andrew Thornton (Nitrosyncretic Press)
  • 10.The Hidden Library of Tanith Lee: Themes and Subtexts from Dionysos to the Immortal Gene, Mavis Haut (McFarland)
  • 11.Storyteller: The Official Orson Scott Card Bibliography and Guide, Michael R. Collings (Overlook Connection Press)
  • 12.Shadows in the Attic: A Guide to British Supernatural Fiction 1820-1950, Neil Wilson (The British Library)
  • 13.Ramsey Campbell and Modern Horror Fiction, S. T. Joshi (Liverpool University Press)
Kniha výtvarného umění

vítěz

  • Spectrum 8: The Best in Contemporary Fantastic Art, Cathy Fenner & Arnie Fenner, eds. (Underwood Books)

nominace

  • 2.The Art of Chesley Bonestell, Ron Miller & Frederick C. Durant III, with Melvin H. Schuetz; artist Chesley Bonestell (Paper Tiger)
  • 3.The Art of Richard Powers, Jane Frank; artist Richard Powers (Paper Tiger)
  • 4.The Last Hero, Terry Pratchett; illustrated by Paul Kidby (HarperCollins)
  • 5.The Great American Paperback, Richard A. Lupoff (Collectors Press)
  • 6.Testament: The Life and Art of Frank Frazetta, Cathy Fenner & Arnie Fenner; artist Frank Frazetta (Underwood Books)
  • 7.Fantasy of the 20th Century: An Illustrated History, Randy Broecker (Collectors Press)
  • 8.Offerings: The Art of Brom, Brom (Paper Tiger)
  • 9.The Art of Stephen Youll: Paradox, Stephen Youll (Paper Tiger)
  • 10.The Red Tree, Shaun Tan (Lothian Books)
  • 11.The Classic Era of American Pulp Magazines, Peter Haining (Prion Books 2000; Chicago Review Press)
  • 12.The War of the Worlds, H. G. Wells & Tom Kidd (Books of Wonder)
  • 13.Wings of Twilight: The Art of Michael Kaluta, Michael Kaluta (NBM)
  • 14.Dark Dreamers: Facing the Masters of Fear, Beth Gwinn & Stanley Wiater (Cemetery Dance Publications)
  • 15.The Artful Dodger: Images & Reflections, Nick Bantock (Chronicle Books)
  • 16.Ground Zero, Fred Gambino (Paper Tiger)
  • 17.Hardyware: The Art of David A. Hardy, Chris Morgan (Paper Tiger)
Novela

vítěz

nominace

  • 2.“Fast Times at Fairmont High”, Vernor Vinge (The Collected Stories of Vernor Vinge)
  • 3.“The Chief Designer”, Andy Duncan (Asimov's Jun 2001)
  • 4.“deck.halls@boughs/holly”, Connie Willis (Asimov's Dec 2001)
  • 5.“Eternity and Afterward”, Lucius Shepard (F&SF Mar 2001)
  • 6.“Stealing Alabama”, Allen Steele (Asimov's Jan 2001)
  • 7.“New Light on the Drake Equation”, Ian R. MacLeod (Sci Fiction 2 May 2001)
  • 8.“Viewpoint”, Gene Wolfe (Redshift: Extreme Visions of Speculative Fiction)
  • 9.“Yesterday's Tomorrows”, Kate Wilhelm (F&SF Sep 2001)
  • 10.“Karuna, Inc.”, Paul Di Filippo (Fantastic Stories of the Imagination Spr 2001)
  • 11.“The Caravan from Troon”, Kage Baker (Asimov's Aug 2001)
  • 12.“The Diamond Pit”, Jack Dann (Jubilee; F&SF Jun 2001)
  • 13.“Cleopatra Brimstone”, Elizabeth Hand (Redshift: Extreme Visions of Speculative Fiction)
  • 14.“Sunday Night Yams at Minnie and Earl's”, Adam-Troy Castro (Analog Jun 2001)
  • 15.“Glacial”, Alastair Reynolds (Spectrum SF #5 Feb 2001)
  • 16.“May Be Some Time”, Brenda W. Clough (Analog Apr 2001)
  • 17.“Silent Her”, Barry B. Longyear (Sci Fiction 7 Feb 2001)
Noveleta

vítěz

nominace

  • 2.“On the High Marsh”, Ursula K. Le Guin (Tales from Earthsea)
  • 3.“On K2 with Kanakaredes”, Dan Simmons (Redshift: Extreme Visions of Speculative Fiction)
  • 4.“The Lady of the Winds”, Poul Anderson (F&SF Oct/Nov 2001)
  • 5.“The Old Rugged Cross”, Terry Bisson (Starlight 3)
  • 6.“Isabel of the Fall”, Ian R. MacLeod (Interzone #169 Jul 2001)
  • 7.“Lobsters”, Charles Stross (Asimov's Jun 2001)
  • 8.“The Days Between”, Allen Steele (Asimov's Mar 2001)
  • 9.“Undone”, James Patrick Kelly (Asimov's Jun 2001)
  • 10.“In the Un-Black”, Stephen Baxter (Redshift: Extreme Visions of Speculative Fiction)
  • 11.“Life on Earth”, Pat Cadigan (Sci Fiction 19 Dec 2001)
  • 12.“Have Not Have”, Geoff Ryman (F&SF Apr 2001)
  • 13.“The Measure of All Things”, Richard Chwedyk (F&SF Jan 2001)
  • 14.“Computer Virus”, Nancy Kress (Asimov's Apr 2001)
  • 15.“The Other Real World”, Howard Waldrop (Sci Fiction 18 Jul 2001)
  • 16.“The Quijote Robot”, Robert Sheckley (F&SF Dec 2001)
  • 17.“Rhido Wars”, Neal Barrett, Jr. (Redshift: Extreme Visions of Speculative Fiction)
  • 18.“Monster Story”, Kage Baker (Asimov's Jun 2001)
  • 19.This Shape We're In, Jonathan Lethem (McSweeney's Books)
  • 20.“And No Such Things Grow Here”, Nancy Kress (Asimov's Jun 2001)
  • 21.“Into Greenwood”, Jim Grimsley (Asimov's Sep 2001)
  • 22.“Firebird”, R. Garcia y Robertson (F&SF May 2001)
  • 23.“Know How, Can Do”, Michael Blumlein (F&SF Dec 2001)
  • 24.“The Two Dicks”, Paul McAuley (F&SF Aug 2001)
  • 25.“Major Spacer in the 21st Century”, Howard Waldrop (Dream Factories and Radio Pictures)
  • 26.“Neutrino Drag”, Paul Di Filippo (Sci Fiction 1 Aug 2001)
  • 27.“Doing the Unstuck”, Paul Di Filippo (F&SF May 2001)
  • 28.“First to the Moon!”, Stephen Baxter & Simon Bradshaw (Spectrum SF #6 Jul 2001)
  • 29.“The Boy”, Robert Reed (Asimov's Oct/Nov 2001)
  • 30.“The Return of Spring”, Shane Tourtellotte (Analog Nov 2001)
  • 31.“Troubadour”, Charles Stross (Asimov's Oct/Nov 2001)
  • 32.“The Ferryman's Wife”, Richard Bowes (F&SF May 2001)
  • 33.“The Cat's Pajamas”, James Morrow (F&SF Oct/Nov 2001)
  • 34.“Mirror”, Robert Reed (Asimov's Jan 2001)
  • 35.“The Applesauce Monster”, Kage Baker (Asimov's Dec 2001)
  • 36.“The Dread and Fear of Kings”, Richard Paul Russo (Sci Fiction 24 Oct 2001)
  • 37.“More Adventures on Other Planets”, Michael Cassutt (Sci Fiction 10 Jan 2001)
Povídka

vítěz

nominace

  • 2.The Dog Said Bow-Wow”, Michael Swanwick (Asimov's Oct/Nov 2001)
  • 3.“Incognita, Inc.”, Harlan Ellison (Hemispheres Jan 2001; Realms of Fantasy Aug 2001)
  • 4.“The Ghost Pit”, Stephen Baxter (Asimov's Jul 2001)
  • 5.“Senator Bilbo”, Andy Duncan (Starlight 3)
  • 6.“In Glory Like Their Star”, Gene Wolfe (F&SF Oct/Nov 2001)
  • 7.“Grey Earth”, Stephen Baxter (Asimov's Dec 2001)
  • 8.“Anomalies”, Gregory Benford (Redshift: Extreme Visions of Speculative Fiction)
  • 9.“Creature”, Carol Emshwiller (F&SF Oct/Nov 2001)
  • 10.“The Milk of Human Kindness”, Brian Stableford (Analog Mar 2001)
  • 11.“Ave de Paso”, Catherine Asaro (Redshift: Extreme Visions of Speculative Fiction)
  • 12.“Queen”, Gene Wolfe (Realms of Fantasy Dec 2001)
  • 13.“The Building”, Ursula K. Le Guin (Redshift: Extreme Visions of Speculative Fiction)
  • 14.“The Shadow”, Thomas M. Disch (F&SF Dec 2001)
  • 15.“Charlie's Angels”, Terry Bisson (Sci Fiction 15 Aug 2001)
  • 16.“Cut”, Megan Lindholm (Asimov's May 2001)
  • 17.“Unique Visitors”, James Patrick Kelly (Redshift: Extreme Visions of Speculative Fiction)
  • 18.“His Own Back Yard”, James P. Blaylock (Sci Fiction 11 Jul 2001)
  • 19.“The Honeyed Knot”, Jeffrey Ford (F&SF May 2001)
  • 20.“Small Houses”, James P. Blaylock (Sci Fiction 10 Oct 2001)
  • 21.“The Infodict”, James Van Pelt (Asimov's Aug 2001)
  • 22.“A Slow Saturday Night at the Surrealist Sporting Club”, Michael Moorcock (Redshift: Extreme Visions of Speculative Fiction)
  • 23.“Exclusion”, Daniel Abraham (Asimov's Feb 2001)
  • 24.“The Black Heart”, Patrick O'Leary (Sci Fiction 8 Aug 2001)
  • 25.“What We Did That Summer”, Kathe Koja & Barry N. Malzberg (Redshift: Extreme Visions of Speculative Fiction)
  • 26.“The God of Dark Laughter”, Michael Chabon (The New Yorker 9 Apr 2001)
  • 27.“Little Brother”, Walter Mosley (F&SF Dec 2001)
  • 28.“The Ground He Stood On”, J. R. Dunn (Analog Jul/Aug 2001)
  • 29.The Exchange, by Nicholas Sporlander, Jeff VanderMeer (Hoegbotton & Sons)
  • 30.“Self-Portrait, with Melanoma, Final Draft”, Paul Park (Interzone #167 May 2001)
  • 31.“Non-Disclosure Agreement”, Scott Westerfeld (Sci Fiction 3 Oct 2001)
Románová prvotina

vítěz

nominace

  • Fforde, Jasper - Malér Eyrová   85% / 14
  • Liz Williams
  • Ken Wharton
  • Sarah A. Hoyt
  • 2.The Eyre Affair, Jasper Fforde (Hodder & Stoughton; Viking 2002)
  • 3.The Ill-Made Mute, Cecilia Dart-Thornton (Warner Aspect)
  • 4.The Ghost Sister, Liz Williams (Bantam Spectra)
  • 5.Alien Taste, Wen Spencer (Roc)
  • 6.Divine Intervention, Ken Wharton (Ace)
  • 7.Ill Met by Moonlight, Sarah A. Hoyt (Ace)
  • 8.Illumination, Terry McGarry (Tor)
  • 9.Dance of Knives, Donna McMahon (Tor)
  • 10.Inca, Suzanne Allés Blom (Tor/Forge)
  • 11.Archangel Protocol, Lyda Morehouse (Roc)
  • 12.Swim the Moon, Paul Brandon (Tor)
  • 13.Eccentric Circles, Rebecca Lickiss (Ace)
  • 14.The Love-Artist, Jane Alison (Farrar, Straus & Giroux)
  • 15.Enemy Glory, Karen Michalson (Tor)
  • 16.Children of the Shaman, Jessica Rydill (Orbit)
Sbírka

vítěz

nominace

  • 2.The Collected Stories, Arthur C. Clarke (Gollancz; Tor)
  • 3.The Collected Stories of Vernor Vinge, Vernor Vinge (Tor)
  • 4.From These Ashes: The Complete Short SF of Fredric Brown, Fredric Brown (NESFA Press)
  • 5.Skin Folk, Nalo Hopkinson (Warner Aspect)
  • 6.The Complete Science Fiction of William Tenn: Volume One, Immodest Proposals, William Tenn (NESFA Press)
  • 7.Stranger Things Happen, Kelly Link (Small Beer Press)
  • 8.The Other Nineteenth Century, Avram Davidson (Tor)
  • 9.Strange Trades, Paul Di Filippo (Golden Gryphon Press)
  • 10.The Complete Short Stories, J. G. Ballard (Flamingo)
  • 11.Trigger & Friends, James H. Schmitz (Baen)
  • 12.Night Moves and Other Stories, Tim Powers (Subterranean Press)
  • 13.Thirteen Phantasms and Other Stories, James P. Blaylock (Edgewood Press)
  • 14.City of Saints and Madmen: The Book of Ambergris, Jeff VanderMeer (Cosmos Books)
  • 15.Quartet, George R. R. Martin (NESFA Press)
  • 16.Strange Days: Fabulous Journeys with Gardner Dozois, Gardner Dozois (NESFA Press)
  • 17.Meet Me in the Moon Room, Ray Vukcevich (Small Beer Press)
  • 18.Impact Parameter and Other Quantum Realities, Geoffrey A. Landis (Golden Gryphon Press)
  • 19.Futureland, Walter Mosley (Warner Aspect)
  • 20.50 in 50, Harry Harrison (Tor)
  • 21.Stories for an Enchanted Afternoon, Kristine Kathryn Rusch (Golden Gryphon Press)
  • 22.The Man with the Barbed-Wire Fists, Norman Partridge (Night Shade Books)
  • 23.Other Voices, Other Doors, Patrick O'Leary (Fairwood Press)
  • 24.Claremont Tales, Richard A. Lupoff (Golden Gryphon Press)
  • 25.Jubilee, Jack Dann (Voyager Australia)
Sci - fi román

vítěz

nominace

  • 2.Shadow of the Hegemon, Orson Scott Card (Tor)
  • 3.The Chronoliths, Robert Charles Wilson (Tor)
  • 4.Return to the Whorl, Gene Wolfe (Tor)
  • 5.Defender, C. J. Cherryh (DAW)
  • 6.Cosmonaut Keep, Ken MacLeod (Orbit; Tor)
  • 7.Nekropolis, Maureen F. McHugh (Eos)
  • 8.Probability Sun, Nancy Kress (Tor)
  • 9.Chasm City, Alastair Reynolds (Gollancz; Ace 2000)
  • 10.Origin: Manifold 3, Stephen Baxter (Voyager; Del Rey 2002)
  • 11.The Pickup Artist, Terry Bisson (Tor)
  • 12.Ship of Fools, Richard Paul Russo (Ace)
  • 13.Terraforming Earth, Jack Williamson (Tor)
  • 14.Appleseed, John Clute (Orbit; Tor 2002)
  • 15.The Secret of Life, Paul McAuley (HarperCollins Voyager; Tor)
  • 16.The Merchants of Souls, John Barnes (Tor)
  • 17.Dark Light, Ken MacLeod (Orbit; Tor 2002)
  • 18.Metaplanetary, Tony Daniel (Eos)
  • 19.Dervish Is Digital, Pat Cadigan (Macmillan 2000; Tor)
  • 20.Going, Going, Gone, Jack Womack (Voyager 2000; Grove Press)
  • 21.Limit of Vision, Linda Nagata (Tor)
  • 22.The Cassandra Complex, Brian Stableford (Tor)
  • 23.Eyes of the Calculor, Sean McMullen (Tor)
  • 24.Maelstrom, Peter Watts (Tor)
  • 25.The Eyre Affair, Jasper Fforde (Hodder & Stoughton; Viking)
  • 26.A Paradigm of Earth, Candas Jane Dorsey (Tor)
  • 27.Deepsix, Jack McDevitt (Eos)
  • 28.Whole Wide World, Paul McAuley (Voyager; Tor)
  • 29.Angel of Destruction, Susan R. Matthews (Roc)
Vydavatel/IMPRINT

vítěz

  • Tor

nominace

  • 2. DAW
  • 3. (tie): Ace
  • 3. (tie): Baen
  • 5. Del Rey
  • 6. HarperCollins/Eos
  • 7. Bantam Spectra
  • 8. NESFA Press
  • 9. Golden Gryphon Press
  • 10. Voyager
  • 11. Gollancz
  • 12. St. Martin's
  • 13. Subterranean Press
  • 14. Warner Aspect
  • 15. Roc
  • 16. Meisha Merlin
  • 17. SFBC
  • 18. Wildside Press
  • 19. Pocket
Výtvarník

vítěz

  • Michael Whelan

nominace

  • Shaun Tan
  • 2.Bob Eggleton
  • 3.Jim Burns
  • 4.Thomas Canty
  • 5.Frank Frazetta
  • 6.Stephen Youll
  • 7.Leo & Diane Dillon
  • 8.Donato Giancola
  • 9.Brom
  • 10. (tie): Shaun Tan
  • 10. (tie): Vincent Di Fate
  • 12.John Jude Palencar
  • 13.Luis Royo
  • 14.Don Maitz
  • 15.Josh Kirby
  • 16.J. K. Potter
  • 17.Alan M. Clark
  • 18.Boris Vallejo
  • 19.Frank Kelly Freas
  • 20.David Cherry
  • 21.Michael Kaluta
  • 22.Ron Walotsky
  • 23.Julie Bell
  • 24. (tie): Paul Kidby
  • 24. (tie): Dominic Harman
  • 26.Rowena Morrill
Webová stránka

vítěz

  • SF Site

nominace

  • 2.Sci Fiction
  • 3.Science Fiction Weekly
  • 4.Strange Horizons
  • 5.Fantastic Metropolis
  • 6.Tangent Online
  • 7.Scifi.com
  • 8.Shadowmarch
  • 9.Infinity Plus


WebArchiv - archiv českého webu