ocenění » Locus » 2003

Locus

Locus Award

WWW stránky ocenění: Locus Award

Cena Locus Award, nebo Locus, je každoročně od roku 1971 udělována čtenáři amerického časopisu Locus Magazine nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy uplynulého roku. Ceně je přikládán veliký význam především proto, že počet anketních lístků od čtenářů převyšuje počet hlasů u cen Hugo i Nebula dohromady a je tedy hodnocením širšího vzorku respondentů.

další rok - 2004předchozí rok - 2002

2003

ročník: 33

Antologie

vítěz

  • Gardner Raymond Dozois
  • The Year's Best Science Fiction: Nineteenth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's)

nominace

  • 2. The Hard SF Renaissance, David G. Hartwell & Kathryn Cramer, eds. (Tor)
  • 3. The Year's Best Fantasy and Horror: Fifteenth Annual Collection, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (St. Martin's)
  • 4. Mars Probes, Peter Crowther, ed. (DAW)
  • 5. The Green Man: Tales from the Mythic Forest, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (Viking)
  • 6. Conjunctions 39: The New Wave Fabulists, Peter Straub, ed. (Bard College)
  • 7. Year's Best SF 7, David G. Hartwell & Kathryn Cramer, eds. (Eos)
  • 8. Leviathan, Volume Three, Jeff VanderMeer & Forrest Aguirre, eds. (The Ministry of Whimsy Press)
  • 9. 30th Anniversary DAW: Science Fiction, Elizabeth R. Wollheim & Sheila E. Gilbert, eds. (DAW)
  • 10. Year's Best Fantasy 2, David G. Hartwell & Kathryn Cramer, eds. (Eos)
  • 11. Polyphony, Volume 1, Deborah Layne & Jay Lake, eds. (Wheatland Press)
  • 12. Dark Terrors 6, Stephen Jones & David Sutton, eds. (Gollancz)
  • 13. Robert Silverberg Presents The Great SF Stories (1964), Robert Silverberg & Martin H. Greenberg, eds. (NESFA Press)
  • 14. The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Thirteen, Stephen Jones, ed. (Robinson; Carroll & Graf)
  • 15. Nebula Awards Showcase 2002, Kim Stanley Robinson, ed. (Roc)
  • 16. The Mammoth Book of Science Fiction, Mike Ashley, ed. (Robinson; Carroll & Graf)
  • 17. Worlds That Weren't, Laura Anne Gilman, ed. (Roc)
Časopis

vítěz

  • F&SF

nominace

  • 2. Asimov's
  • 3. Analog
  • 4. Interzone
  • 5. Sci Fiction
  • 6. Realms of Fantasy
  • 7. The Third Alternative
  • 8. Lady Churchill's Rosebud Wristlet
  • 9. The New York Review of Science Fiction
  • 10. Cemetery Dance
  • 11. Strange Horizons
  • 12. Spectrum SF
  • 13. Black Gate
  • 14. Science Fiction Weekly
  • 15. Weird Tales
  • 16. Science Fiction Chronicle
  • 17. The Infinite Matrix
  • 18. Ansible
Editor

vítěz

nominace

  • 2. Gordon Van Gelder
  • 3. David G. Hartwell
  • 4. Peter Crowther
  • 5. Stanley Schmidt
  • 6. Patrick Nielsen Hayden
  • 7. Terri Windling
  • 8. David Pringle
  • 9. Martin H. Greenberg
  • 10. Gavin Grant & Kelly Link
  • 11. Shawna McCarthy
  • 12. Stephen Jones
  • 13. Jim Baen
  • 14. Wildside Press, Ellen Datlow
Fantasy román

vítěz

nominace

Kniha mimo beletrii

vítěz

  • Bruce Sterling
  • Tomorrow Now: Envisioning the Next Fifty Years, Bruce Sterling (Random House)

nominace

  • 2. Harlan Ellison: The Edge of Forever, Ellen Weil & Gary K. Wolfe (Ohio State)
  • 3. Better to Have Loved: The Life of Judith Merril, Judith Merril & Emily Pohl-Weary (Between the Lines)
  • 4. The Battle of the Sexes in Science Fiction, Justine Larbalestier (Wesleyan University Press)
  • 5. Clive Barker: The Dark Fantastic, Douglas E. Winter (HarperCollins)
  • 6. The Age of Chaos: The Multiverse of Michael Moorcock, Jeff Gardiner (British Fantasy Society)
  • 7. Supernatural Fiction Writers: Contemporary Fantasy and Horror, Second Edition, Volumes I & II, Richard Bleiler, ed. (Scribner)
  • 8. John W. Campbell's Golden Age of Science Fiction, Eric Solstein (DMZ)
  • 9. (tie): Mervyn Peake: My Eyes Mint Gold: A Life, Malcolm Yorke (Murray 2000; Overlook)
  • 9. (tie): The Science Fiction of Cordwainer Smith, Karen L. Hellekson (MacFarland)
  • 11. L. Frank Baum: Creator of Oz, Katharine M. Rogers (St. Martin's)
  • 12. Starlight Man: The Extraordinary Life of Algernon Blackwood (US title: Algernon Blackwood: An Extraordinary Life), Mike Ashley (Constable Robinson 2001; Carroll & Graf)
  • 13. A. E. van Vogt: Science Fantasy's Icon, H. L. Drake (H. L. Drake)
Kniha výtvarného umění

vítěz

  • Spectrum 9: The Best in Contemporary Fantastic Art, Cathy Fenner & Arnie Fenner, eds. (Underwood Books)

nominace

  • 2. Dragonhenge, Bob Eggleton & John Grant (Paper Tiger)
  • 3. Bradbury: An Illustrated Life, Jerry Weist (Morrow)
  • 4. The Science Fiction Art of Vincent Di Fate, Vincent Di Fate (Paper Tiger)
  • 5. The Art of Jeffrey Jones, Cathy Fenner & Arnie Fenner; artist Jeffrey Jones (Underwood Books)
  • 6. Cautionary Tales for Children, Hilaire Belloc & Edward Gorey (Harcourt)
  • 7. Paper Tiger Fantasy Art Gallery, Paul Barnett, ed. (Paper Tiger)
  • 8. Fantasy Art Masters: The Best in Fantasy and SF Art Worldwide (US title: More Fantasy Art Masters: The Best Fantasy and Science Fiction Artists Show How They Work), Dick Jude (Collins; Watson-Guptill 2003)
  • 9. Richard Wagner's The Ring of The Nibelung, Volume One, P. Craig Russell (Dark Horse Comics)
  • 9. Richard Wagner's The Ring of The Nibelung, Volume Two, P. Craig Russell (Dark Horse Comics)
Nejlepší kniha pro mládež

vítěz

nominace

Novela

vítěz

nominace

Noveleta

vítěz

nominace

Povídka

vítěz

nominace

  • Eleanor Arnason
  • 2. “Creation”, Jeffrey Ford (F&SF May 2002)
  • 3. “Familiar”, China Miéville (Conjunctions 39: The New Wave Fabulists)
  • 4. “The Little Cat Laughed to See Such Sport”, Michael Swanwick (Asimov's Oct/Nov 2002)
  • 5. (tie): “The Hunters of Pangaea”, Stephen Baxter (Analog Dec 2002)
  • 5. (tie): “In Paradise”, Bruce Sterling (F&SF Sep 2002)
  • 7. “The Hanging Curve”, Gardner Dozois (F&SF Apr 2002)
  • 8. “The Waif”, Gene Wolfe (F&SF Jan 2002)
  • 9. “Social Dreaming of the Frin”, Ursula K. Le Guin (F&SF Oct/Nov 2002)
  • 10. “'Hello,' Said the Stick”, Michael Swanwick (Analog Mar 2002)
  • 11. “What I Didn't See”, Karen Joy Fowler (Sci Fiction 10 Jul 2002)
  • 12. “Shields of Mars”, Gene Wolfe (Mars Probes)
  • 13. “The Seasons of the Ansarac”, Ursula K. Le Guin (The Infinite Matrix 30 Jun 2002)
  • 14. “Candy Art”, James Patrick Kelly (Asimov's Dec 2002)
  • 15. “Her Father's Eyes”, Kage Baker (Asimov's Dec 2002)
  • 16. “If Lions Could Speak: Imaging the Alien”, Paul Park (Interzone #177 Mar 2002)
  • 17. “I Saw the Light”, Terry Bisson (Sci Fiction 2 Oct 2002)
  • 18. “Lambing Season”, Molly Gloss (Asimov's Jul 2002)
  • 19. (tie): “Hunter's Moon”, Patricia A. McKillip (The Green Man: Tales from the Mythic Forest)
  • 19. (tie): “The Long Chase”, Geoffrey A. Landis (Asimov's Feb 2002)
  • 19. (tie): “She Sees My Monsters Now”, Robert Reed (Asimov's Jun 2002)
  • 22. “Droplet”, Benjamin Rosenbaum (F&SF Jul 2002)
  • 23. “Knapsack Poems”, Eleanor Arnason (Asimov's May 2002)
  • 24. “The Invisible Empire”, John Kessel (Conjunctions 39: The New Wave Fabulists)
  • 25. (tie): “Dirty Little War”, Michael Swanwick (In the Shadow of the Wall)
  • 25. (tie): “The War of the Worldviews”, James Morrow (Mars Probes)
  • 27. “At Dorado”, Geoffrey A. Landis (Asimov's Oct/Nov 2002)
  • 28. “Some Other Time”, Ray Vukcevich (Sci Fiction 17 Jul 2002)
  • 29. “Flight Correction”, Ken Wharton (Analog Mar 2002)
Románová prvotina

vítěz

nominace

  • Wright, John Charles - Zlatý věk   83% / 38
  • Morgan, Richard K. - Půjčovna masa   81% / 70
  • Stross, Charles - Archivy hrůz   66% / 20
  • Naomi Kritzer
  • 2. The Golden Age, John C. Wright (Tor)
  • 3. Altered Carbon, Richard Morgan (Gollancz; Del Rey Jan 2003)
  • 4. Solitaire, Kelley Eskridge (Eos)
  • 5. The Atrocity Archive (serial), Charles Stross (Spectrum SF #7 Nov 2002, #8 May 2002, #9 2002)
  • 6. Warchild, Karin Lowachee (Warner Aspect)
  • 7. The Summer Country, James A. Hetley (Ace)
  • 8. Fires of the Faithful, Naomi Kritzer (Bantam Spectra)
  • 9. The Red Church, Scott Nicholson (Pinnacle)
  • 10. The God Who Begat a Jackal, Nega Mezlekia (Picador USA)
  • 11. Just Like Beauty, Lisa Lerner (Farrar, Straus & Giroux)
  • 12. The Eye of Night, Pauline J. Alama (Bantam Spectra)
Sbírka

vítěz

nominace

Sci - fi román

Na 4. místě se umístil Alastair Reynolds s románem „Archa“, v češtině vyšel ve 2 dílech.

vítěz

nominace

Vydavatel/IMPRINT

vítěz

  • Tor

nominace

  • 2. Baen
  • 3. Del Rey
  • 4. Eos
  • 5. DAW
  • 6. Golden Gryphon Press
  • 7. Ace
  • 8. Bantam Spectra
  • 9. NESFA Press
  • 10. PS Publishing
  • 11. Gollancz
  • 12. Subterranean Press
  • 13. Small Beer Press
  • 14. Meisha Merlin
  • 15. HarperCollins
  • 16. Roc
  • 17. Warner Aspect
  • 18. Penguin Putnam
  • 19. SFBC
  • 20. St. Martin's
Výtvarník

vítěz

  • Bob Eggleton

nominace

  • Shaun Tan
  • 2. Michael Whelan
  • 3. Thomas Canty
  • 4. Jim Burns
  • 5. Frank Kelly Freas
  • 6. Vincent Di Fate
  • 7. Kinuko Y. Craft
  • 8. Donato Giancola
  • 9. J. K. Potter
  • 10. Jeffrey Jones
  • 11. Chesley Bonestell
  • 12. John Jude Palencar
  • 13. Frank Frazetta
  • 14. Alan M. Clark
  • 15. Luis Royo
  • 16. Don Maitz
  • 17. (tie): Ron Walotsky
  • 17. (tie): Shaun Tan
  • 19. Stephen Youll


WebArchiv - archiv českého webu