ocenění » Locus » 2004

Locus

Locus Award

WWW stránky ocenění: Locus Award

Cena Locus Award, nebo Locus, je každoročně od roku 1971 udělována čtenáři amerického časopisu Locus Magazine nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy uplynulého roku. Ceně je přikládán veliký význam především proto, že počet anketních lístků od čtenářů převyšuje počet hlasů u cen Hugo i Nebula dohromady a je tedy hodnocením širšího vzorku respondentů.

další rok - 2005předchozí rok - 2003

2004

ročník: 34

Ceny byly uděleny 3. září 2004 na Noreasconu 4 v Bostonu. Ceny byly uděleny za rok 2003.

Antologie

vítěz

  • Gardner Raymond Dozois
  • The Year's Best Science Fiction: Twentieth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's)

nominace

  • 2. Legends II, Robert Silverberg, ed. (Voyager; Del Rey 2004)
  • 3. The Year's Best Fantasy and Horror: Sixteenth Annual Collection, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (St. Martin's)
  • 4. McSweeney's Mammoth Treasury of Thrilling Tales, Michael Chabon, ed. (Vintage)
  • 5. The Dark: New Ghost Stories, Ellen Datlow, ed. (Tor)
  • 6. Year's Best SF 8, David G. Hartwell & Kathryn Cramer, eds. (Eos)
  • 7. Live Without a Net, Lou Anders, ed. (Roc)
  • 8. Mojo: Conjure Stories, Nalo Hopkinson, ed. (Warner Aspect)
  • 9. Cities, Peter Crowther, ed. (Gollancz)
  • 10. Trampoline: An Anthology, Kelly Link, ed. (Small Beer Press)
  • 11. The Silver Gryphon, Gary Turner & Marty Halpern, eds. (Golden Gryphon)
  • 12. (tie): Album Zutique #1, Jeff VanderMeer, ed. (Ministry of Whimsy)
  • 12. (tie): Stars: Original Stories Based on the Songs of Janis Ian, Janis Ian & Mike Resnick, eds. (DAW)
  • 14. Gathering the Bones, Jack Dann, Dennis Etchison & Ramsey Campbell, eds. (HarperCollins Voyager Australia; Tor)
  • 15. Polyphony, Volume 2, Deborah Layne & Jay Lake, eds. (Wheatland Press)
  • 16. New Voices in Science Fiction, Mike Resnick, ed. (DAW)
  • 17. Year's Best Fantasy 3, David G. Hartwell & Kathryn Cramer, eds. (Eos)
  • 18. Nebula Awards Showcase 2003, Nancy Kress, ed. (Roc)
  • 19. One Lamp: Alternate History Stories from The Magazine of Fantasy & Science Fiction, Gordon Van Gelder, ed. (Four Walls Eight Windows)
  • 20. Science Fiction: The Best of 2002, Robert Silverberg & Karen Haber, eds. (ibooks)
  • 21. Cosmos Latinos: An Anthology of Science Fiction from Latin America and Spain, Andrea L. Bell & Yolanda Molina-Gavilan, eds. (Wesleyan)
  • 22. The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Fourteen, Stephen Jones, ed. (Robinson; Carroll & Graf)
  • 23. The Dragon Quintet, Marvin Kaye, ed. (Science Fiction Book Club)
  • 24. infinity plus two, Keith Brooke & Nick Gevers, eds. (PS Publishing)
Časopis

vítěz

  • F&SF

nominace

  • 2. Asimov's
  • 3. Analog
  • 4. Sci Fiction
  • 5. Interzone
  • 6. The Third Alternative
  • 7. Realms of Fantasy
  • 8. Emerald City
  • 9. Strange Horizons
  • 10. SF Site
  • 11. Lady Churchill's Rosebud Wristlet
  • 12. (tie): Ansible
  • 12. (tie): The New York Review of Science Fiction
  • 14. The Alien Online
  • 15. Cemetery Dance
  • 16. Black Gate
  • 17. Science Fiction Weekly
  • 18. Fantastic Metropolis
  • 19. Infinity Plus
  • 20. Weird Tales
  • 21. Chronicle
  • 22. Talebones
Editor

vítěz

  • Gardner Dozois

nominace

  • 2. Ellen Datlow
  • 3. Gordon Van Gelder
  • 4. David G. Hartwell
  • 5. Peter Crowther
  • 6. Terri Windling
  • 7. Stanley Schmidt
  • 8. Patrick Nielsen Hayden
  • 9. Gavin Grant & Kelly Link
  • 10. David Pringle
  • 11. Jeff VanderMeer
  • 12. Stephen Jones
  • 13. Martin H. Greenberg
  • 14. Jim Baen
  • 15. Shawna McCarthy
  • 16. Andy Cox
  • 17. Laura Anne Gilman
  • 18. Robert Silverberg
Fantasy román

Na 6. místě se umístil Tad Williams s románem „Válka květin“, v češtině vyšel ve 2 dílech.

vítěz

nominace

Kniha mimo beletrii/Kniha výtvarného umění

vítěz

  • The Sandman: Endless Nights, Neil Gaiman, et al (Vertigo)

nominace

  • 2. The Wolves in the Walls, Neil Gaiman & Dave McKean (HarperCollins)
  • 3. Spectrum 10: The Best in Contemporary Fantastic Art, Cathy Fenner & Arnie Fenner, eds. (Underwood Books)
  • 4. Scores: Reviews 1993-2003, John Clute (Beccon Publications)
  • 5. Hitchhiker: A Biography of Douglas Adams, M. J. Simpson (Hodder & Stoughton; Justin Charles & Co.)
  • 6. Dreamer of Dune: The Biography of Frank Herbert, Brian Herbert (Tor)
  • 7. The Cambridge Companion to Science Fiction, Edward James & Farah Mendlesohn, eds. (Cambridge University Press)
  • 8. The Chesley Awards for Science Fiction & Fantasy Art: A Retrospective, John Grant, Elizabeth Humphrey & Pamela D. Scoville, eds. (Artist's & Photographer's Press Ltd)
  • 9. (tie): Stephen King's The Dark Tower: A Concordance: Vol. I, Robin Furth (Scribner)
  • 9. (tie): Up Through an Empty House of Stars: Reviews and Essays 1980-2002, David Langford (Cosmos)
  • 11. Sometimes the Magic Works: Lessons from a Writing Life, Terry Brooks (Del Rey)
  • 12. The Art of John Berkey, Jane Frank (Paper Tiger)
  • 13. (tie): Snake's-Hands: The Fiction of John Crowley, Alice K. Turner & Michael Andre-Driussi, eds. (Cosmos)
  • 13. (tie): The True Knowledge of Ken MacLeod, Andrew M. Butler & Farah Mendlesohn, eds. (Science Fiction Foundation)
  • 15. The Thomas Ligotti Reader, Darrell Schweitzer, ed. (Wildside Press)
  • 16. Reference Guide to Science Fiction, Fantasy, and Horror: Second Edition, Michael Burgess & Lisa R. Bartle, eds. (Libraries Unlimited)
  • 17. The Novels of Kurt Vonnegut: Imagining Being an American, Donald Morse (Praeger)
Nejlepší kniha pro mládež

vítěz

nominace

Novela

vítěz

nominace

Noveleta

vítěz

nominace

Povídka

vítěz

nominace

  • Howard Waldrop
  • Harry Norman Turtledove
  • Ford, Jeffrey - Trentinovic chlapec   80% / 3
  • Michael Swanwick
  • Gardner Raymond Dozois
  • Cory Doctorow
  • John Kessel
  • Andy Duncan
  • Jeffrey Ford
  • James Patrick Kelly
  • Albert E. Cowdrey
  • Charles Coleman Finlay
  • Nancy Anne Kress
  • Geoff Ryman
  • Carol Emshwiller
  • Maureen F. McHugh
  • Haldeman, Joe - Čtyři krátké romány   56% / 8
  • Gene Wolfe
  • Levine, David D. - Pověst o zlatém orlu   68% / 10
  • Gene Wolfe
  • Kage Baker
  • Robert Reed
  • Di Filippo, Paul - A talíř vzal roha se lžící   66% / 21
  • Brian W. Aldiss
  • Charles Stross
  • Howard Waldrop
  • Doctorow; Stross - Kytice od Alenky   61% / 15
  • John Herbert Varley
  • Michael Swanwick
  • Kristine Kathryn Rusch
  • Eleanor Arnason
  • 2. “Four Short Novels”, Joe Haldeman (F&SF Oct/Nov 2003)
  • 3. “Castaway”, Gene Wolfe (Sci Fiction 5 Feb 2003)
  • 4. “The Tale of the Golden Eagle”, David D. Levine (F&SF Jun 2003)
  • 5. “Graylord Man's Last Words”, Gene Wolfe (Asimov's May 2003)
  • 6. “A Night on the Barbary Coast”, Kage Baker (The Silver Gryphon)
  • 7. (tie): “555”, Robert Reed (F&SF May 2003)
  • 7. (tie): “And the Dish Ran Away with the Spoon”, Paul Di Filippo (Sci Fiction 19 Nov 2003)
  • 9. (tie): “The Hibernators”, Brian W. Aldiss (Asimov's Oct/Nov 2003)
  • 9. (tie): “Rogue Farm”, Charles Stross (Live Without a Net)
  • 11. “Calling Your Name”, Howard Waldrop (Stars: Original Stories Based on the Songs of Janis Ian)
  • 12. “Flowers from Alice”, Cory Doctorow & Charles Stross (New Voices in Science Fiction)
  • 13. “In Fading Suns and Dying Moons”, John Varley (Stars: Original Stories Based on the Songs of Janis Ian)
  • 14. “Smoke and Mirrors: Four Scenes from the Post-utopian Future”, Michael Swanwick (Live Without a Net)
  • 15. “June Sixteenth at Anna's”, Kristine Kathryn Rusch (Asimov's Apr 2003)
  • 16. “Ancestor Money”, Maureen F. McHugh (Sci Fiction 1 Oct 2003)
  • 17. “Boys: A short story”, Carol Emshwiller (Sci Fiction 28 Jan 2003)
  • 18. “D=RxT”, Howard Waldrop (Sci Fiction 22 Oct 2003)
  • 19. “Joe Steele”, Harry Turtledove (Stars: Original Stories Based on the Songs of Janis Ian)
  • 20. “The Trentino Kid”, Jeffrey Ford (The Dark: New Ghost Stories)
  • 21. (tie): “Deep in the Woods of Grammarie”, Michael Swanwick (Realms of Fantasy Oct 2003)
  • 21. (tie): “Fairy Tale”, Gardner Dozois (Sci Fiction 15 Jan 2003)
  • 23. “The Apocalaypse According to Olaf”, Barth Anderson (Asimov's May 2003)
  • 24. “Nimby and the Dimension Hoppers”, Cory Doctorow (Asimov's Jun 2003)
  • 25. (tie): “Big Ugly Mama and the ZK”, Eleanor Arnason (Asimov's Sep 2003)
  • 25. (tie): “Of New Arrivals, Many Johns, and the Music of the Spheres”, John Kessel (F&SF Jun 2003)
  • 27. “Daddy Mention and the Monday Skull”, Andy Duncan (Mojo: Conjure Stories)
  • 28. “The Beautiful Gelreesh”, Jeffrey Ford (Album Zutique #1)
  • 29. “Mother”, James Patrick Kelly (The Silver Gryphon)
  • 30. (tie): “Grey Star”, Albert E. Cowdrey (F&SF Jan 2003)
  • 30. (tie): “Wild Thing”, Charles Coleman Finlay (F&SF Jul 2003)
  • 32. “EJ-ES”, Nancy Kress (Stars: Original Stories Based on the Songs of Janis Ian)
  • 33. “Birth Days”, Geoff Ryman (Interzone #188 Apr 2003)
Románová prvotina

vítěz

  • Cory Doctorow
  • Down and Out in the Magic Kingdom, Cory Doctorow (Tor)

nominace

Sbírka

vítěz

nominace

  • Elizabeth Hand
  • John Wood Campbell Jr.
  • James P. Blaylock
  • Jack Andrew Cady
  • Dale Bailey
  • Chad Oliver
  • Tim Pratt
  • Michael Marshall Smith
  • Alexander Irvine
  • Glen Hirshberg
  • Michael Bishop
  • M. John Harrison
  • George R. R. Martin
  • Ray Bradbury
  • Howard Waldrop
  • Robert Silverberg
  • Theodore Sturgeon
  • George Alec Effinger
  • Alfred Elton van Vogt
  • Samuel Ray Delany
  • Avram J. A. Davidson
  • Cory Doctorow
  • Jay Lake
  • 2. GRRM: A RRetrospective, George R. R. Martin (Subterranean Press)
  • 3. Bradbury Stories: 100 of His Most Celebrated Tales, Ray Bradbury (Morrow)
  • 4. Custer's Last Jump and Other Collaborations, Howard Waldrop, et al (Golden Gryphon)
  • 5. Roma Eterna, Robert Silverberg (Eos)
  • 6. And Now the News...: Volume IX: The Complete Stories of Theodore Sturgeon, Theodore Sturgeon (North Atlantic Books)
  • 7. Budayeen Nights, George Alec Effinger (Golden Gryphon)
  • 8. Transfinite: The Essential A.E. van Vogt, A. E. van Vogt (NESFA Press)
  • 9. Aye, and Gomorrah: Stories, Samuel R. Delany (Vintage)
  • 10. Limekiller!, Avram Davidson (Old Earth Books)
  • 11. A Place So Foreign and Eight More, Cory Doctorow (Four Walls Eight Windows)
  • 12. Things That Never Happen, M. John Harrison (Night Shade Books)
  • 13. Brighten to Incandescence: 17 Stories, Michael Bishop (Golden Gryphon)
  • 14. Kalpa Imperial, Angelica Gorodischer (Small Beer Press)
  • 15. Bibliomancy, Elizabeth Hand (PS Publishing)
  • 16. A New Dawn: The Don A. Stuart Stories of John W. Campbell, Jr., John W. Campbell, Jr. (NESFA Press)
  • 17. In for a Penny, James P. Blaylock (Subterranean Press)
  • 18. Ghosts of Yesterday, Jack Cady (Night Shade Books)
  • 19. The Resurrection Man's Legacy and Other Stories, Dale Bailey (Golden Gryphon)
  • 20. The Selected Stories of Chad Oliver Volume 1: A Star Above It; Volume 2: Far From This Earth, Chad Oliver (NESFA Press)
  • 21. Little Gods, Tim Pratt (Prime Books)
  • 22. More Tomorrow & Other Stories, Michael Marshall Smith (Earthling Publications)
  • 23. Unintended Consequences, Alex Irvine (Subterranean Press)
  • 24. The Two Sams: Ghost Stories, Glen Hirshberg (Carroll & Graf)
  • 25. Greetings from Lake Wu, Jay Lake (Wheatland Press)
Sci - fi román

Na 6. místě skončil Alastair Barry Reynolds s románem „Údolí vykoupení“, v češtině vyšel ve 2 dílech.

vítěz

nominace

Vydavatel/IMPRINT

vítěz

  • Tor

nominace

  • 2. Del Rey
  • 3. Baen
  • 4. DAW
  • 5. HarperCollins/Eos
  • 6. Ace
  • 7. Golden Gryphon
  • 8. PS Publishing
  • 9. Night Shade Books/Ministry of Whimsy
  • 10. Gollancz
  • 11. NESFA Press
  • 12. Bantam Spectra
  • 13. Subterranean Press
  • 14. Small Beer Press
  • 15. Meisha Merlin
  • 16. SFBC
  • 17. Roc
  • 18. Warner Aspect
  • 19. Penguin Group (USA)
  • 20. Prime
  • 21. Firebird
  • 22. St. Martin's
  • 23. Earthlight
  • 24. Orbit
  • 25. (tie): Voyager
  • 25. (tie): Wildside Press
Výtvarník

vítěz

  • Michael Whelan

nominace

  • 2. Bob Eggleton
  • 3. Jim Burns
  • 4. Donato Giancola
  • 5. Thomas Canty
  • 6. Frank Frazetta
  • 7. Frank Kelly Freas
  • 8. Kinuko Y. Craft
  • 9. Stephen Youll
  • 10. Don Maitz
  • 11. Leo & Diane Dillon
  • 12. Brom
  • 13. Vincent Di Fate
  • 14. Luis Royo
  • 15. J. K. Potter
  • 16. John Jude Palencar
  • 17. Boris Vallejo
  • 18. David Cherry


WebArchiv - archiv českého webu