ocenění » Locus » 2005

Locus

Locus Award

WWW stránky ocenění: Locus Award

Cena Locus Award, nebo Locus, je každoročně od roku 1971 udělována čtenáři amerického časopisu Locus Magazine nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy uplynulého roku. Ceně je přikládán veliký význam především proto, že počet anketních lístků od čtenářů převyšuje počet hlasů u cen Hugo i Nebula dohromady a je tedy hodnocením širšího vzorku respondentů.

další rok - 2006předchozí rok - 2004

2005

ročník: 35

Ceny byly uděleny 2. července 2005 na Westercon 58 v Calgary. Ceny byly uděleny za rok 2004.

Antologie

vítěz

  • Gardner Raymond Dozois
  • The Year's Best Science Fiction: Twenty-First Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's)

nominace

  • Ellen Sue Datlow
  • Kelly Link
  • 2. The Year's Best Fantasy and Horror: Seventeenth Annual Collection, Ellen Datlow, Kelly Link & Gavin J. Grant, eds. (St. Martin's)
  • 3. The Locus Awards: Thirty Years of the Best Science Fiction and Fantasy, Charles N. Brown & Jonathan Strahan, eds. (Voyager Australia; Eos)
  • 4. Year's Best SF 9, David G. Hartwell & Kathryn Cramer, eds. (Eos)
  • 5. Between Worlds, Robert Silverberg, ed. (Science Fiction Book Club)
  • 6. All-Star Zeppelin Adventure Stories, David Moles & Jay Lake, eds. (Wheatland Press)
  • 7. Flights: Extreme Visions of Fantasy, Al Sarrantonio, ed. (Roc)
  • 8. Year's Best Fantasy 4, David G. Hartwell & Kathryn Cramer, eds. (Eos)
  • 9. Polyphony, Volume 4, Deborah Layne & Jay Lake, eds. (Wheatland Press)
  • 10. The First Heroes: New Tales of the Bronze Age, Harry Turtledove & Noreen Doyle, eds. (Tor)
  • 11. Best Short Novels: 2004, Jonathan Strahan, ed. (Science Fiction Book Club)
  • 12. Microcosms, Gregory Benford, ed. (DAW)
  • 13. Nebula Awards Showcase 2004, Vonda N. McIntyre, ed. (Roc)
  • 14. The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Fifteen, Stephen Jones, ed. (Carroll & Graf)
  • 15. Science Fiction: The Best of 2003, Karen Haber & Jonathan Strahan, eds. (ibooks)
  • 16. Conqueror Fantastic, Pamela Sargent, ed. (DAW)
Časopis

vítěz

  • F&SF

nominace

  • 2. Asimov's
  • 3. Analog
  • 4. Sci Fiction
  • 5. Realms of Fantasy
  • 6. Strange Horizons
  • 7. Interzone
  • 8. Emerald City
  • 9. Lady Churchill's Rosebud Wristlet
  • 10. The New York Review of Science Fiction
  • 11. SF Site
  • 12. Ansible
  • 13. SF Weekly
  • 14. The Third Alternative
  • 15. Cemetery Dance
  • 16. Weird Tales
  • 17. Black Gate
  • 18. Argosy
  • 19. The Alien Online
  • 20. Amazing Stories
  • 21. Fantastic Metropolis
  • 22. Infinity Plus
  • 23. The Infinite Matrix
Editor

vítěz

nominace

  • 2. Gardner Dozois
  • 3. Gordon Van Gelder
  • 4. David G. Hartwell
  • 5. Patrick Nielsen Hayden
  • 6. Gavin Grant & Kelly Link
  • 7. Peter Crowther
  • 8. Robert Silverberg
  • 9. Terri Windling
  • 10. Jim Baen
  • 11. Martin H. Greenberg
  • 12. Stanley Schmidt
  • 13. Jonathan Strahan
  • 14. Jeff VanderMeer
  • 15. Lou Anders
  • 16. Andy Cox
  • 17. Stephen Jones
  • 18. Laura Anne Gilman
  • 19. Jennifer Brehl
  • 20. Beth Meacham
  • 21. Deborah Layne & Jay Lake
  • 22. Shawna McCarthy
  • 23. Betsy Wollheim
  • 24. Ginjer Buchanan
Fantasy román

vítěz

nominace

Kniha mimo beletrii

vítěz

nominace

  • 2. Ray Bradbury: The Life of Fiction, Jonathan R. Eller & William F. Touponce (Kent State University Press)
  • 3. The Gernsback Days, Mike Ashley & Robert A. W. Lowndes (Wildside Press)
  • 4. Dancing Naked: The Unexpurgated William Tenn, William Tenn (NESFA Press)
  • 5. The Annotated Brothers Grimm, Maria Tatar, ed. (Norton)
  • 6. Solar Labyrinth: Exploring Gene Wolfe's Book of the New Sun, Robert Borski (iUniverse)
  • 7. The Road to the Dark Tower: Exploring Stephen King's Magnum Opus, Bev Vincent (NAL)
  • 8. x, y, z, t: Dimensions of Science Fiction, Damien Broderick (Borgo Press)
  • 9. The Evolution of the Weird Tale, S. T. Joshi (Hippocampus)
  • 10. Attending Daedalus: Gene Wolfe, Artifice and the Reader, Peter Wright (Liverpool University Press 2003)
  • 11. The Cherryh Odyssey, Edward Carmien (Borgo Press)
  • 12. Speaking of the Fantastic II, Darrell Schweitzer (Wildside Press)
  • 13. Brazilian Science Fiction, M. Elizabeth Ginway (Bucknell University)
Kniha výtvarného umění

vítěz

  • Spectrum 11: The Best in Contemporary Fantastic Art, Cathy Fenner & Arnie Fenner, eds. (Underwood)

nominace

  • 2. Terry Pratchett: The Art of Discworld, Terry Pratchett, illustrated by Paul Kidby (Gollancz; HarperCollins)
  • 3. The Best of Gahan Wilson, Gahan Wilson (Underwood)
  • 4. Fantastic Art: The Best of Luis Royo, Luis Royo (NBM)
  • 5. The Paint in My Blood, Alan M. Clark (IFD)
  • 6. Futures: 50 Years in Space: The Challenge of the Stars, David A. Hardy & Patrick Moore (Harper Design International)
  • 7. The People Could Fly: The Picture Book, Virginia Hamilton, illustrated by Leo & Diane Dillon (Knopf)
  • 8. Kingsgate: The Art of Keith Parkinson, Keith Parkinson (SQP/Fanfare)
  • 9. Digital Art for the 21st Century: Renderosity, John Grant & Audre Vysniauskas (Harper Design International)
  • 10. The Deceiving Eye: The Art of Richard Hescox, Richard Hescox (Paper Tiger)
  • 11. As Dead As Leaves: The Art of Caniglia, Caniglia (Shocklines)
  • 12. Ilene Meyer: Paintings, Drawings, Perceptions, Ilene Meyer (Underwood)
Nejlepší kniha pro mládež

vítěz

nominace

Novela

vítěz

nominace

Noveleta

vítěz

nominace

Povídka

vítěz

nominace

Románová prvotina

vítěz

nominace

  • Swainston, Steph - Rok naší války   82% / 40
  • Karen Traviss
  • Leslie What
  • Wheeler, Thomas - Arcanum   83% / 13
  • Catherynne M. Valente
  • Nick Mamatas
  • 2. The Year of Our War, Steph Swainston (Gollancz; Eos 2005)
  • 3. City of Pearl, Karen Traviss (Eos)
  • 4. Trash Sex Magic, Jennifer Stevenson (Small Beer Press)
  • 5. The Coyote Kings of the Space-Age Bachelor Pad, Minister Faust (Del Rey)
  • 6. Ghosts in the Snow, Tamara Siler Jones (Bantam Spectra)
  • 7. Olympic Games, Leslie What (Tachyon Publications)
  • 8. Move Under Ground, Nick Mamatas (Night Shade)
  • 9. Weapons of Choice, John Birmingham (Del Rey)
  • 10. Through Violet Eyes, Stephen Woodworth (Dell)
  • 11. Fitzpatrick's War, Theodore Judson (DAW)
  • 12. The Arcanum, Thomas Wheeler (Bantam)
  • 13. Firethorn, Sarah Micklem (Scribner)
  • 14. The Labyrinth, Catherynne M. Valente (Prime Books)
  • 15. The Gods and Their Machines, Oisin McGann (Tor)
Sbírka

vítěz

nominace

  • 2. The Collected Short Fiction of C. J. Cherryh, C. J. Cherryh (DAW)
  • 3. Phases of the Moon: Stories from Six Decades, Robert Silverberg (Subterranean Press; ibooks)
  • 4. Innocents Aboard, Gene Wolfe (Tor)
  • 5. Mother Aegypt and Other Stories, Kage Baker (Night Shade)
  • 6. Secret Life, Jeff VanderMeer (Golden Gryphon)
  • 7. Novelties & Souvenirs: Collected Short Fiction, John Crowley (Perennial)
  • 8. Breathmoss and Other Exhalations, Ian R. MacLeod (Golden Gryphon)
  • 9. Neutrino Drag, Paul Di Filippo (Four Walls Eight Windows)
  • 10. Seventy-Five: The Diamond Anniversary of a Science Fiction Pioneer, Jack Williamson (Haffner)
  • 11. Stable Strategies and Others, Eileen Gunn (Tachyon Publications)
  • 12. Trujillo and Other Stories, Lucius Shepard (PS Publishing)
  • 13. Black Juice, Margo Lanagan (Allen & Unwin Australia; Eos 2005)
  • 14. The Cat's Pajamas and Other Stories, James Morrow (Tachyon Publications)
  • 15. The Banquet of the Lords of Night and Other Stories, Liz Williams (Night Shade)
  • 16. Cartomancy, Mary Gentle (Gollancz)
  • 17. Stagestruck Vampires & Other Phantasms, Suzy McKee Charnas (Tachyon Publications)
  • 18. Two Trains Running, Lucius Shepard (Golden Gryphon)
  • 19. Morning Child and Other Stories, Gardner Dozois (ibooks)
  • 20. Partial Eclipse and Other Stories, Graham Joyce (Subterranean Press)
  • 21. Love's Body, Dancing in Time, L. Timmel Duchamp (Aqueduct Press)
  • 22. American Sorrows, Jay Lake (Wheatland Press)
  • 23. Thumbprints, Pamela Sargent (Golden Gryphon)
Sci - fi román

vítěz

  • The Baroque Cycle: The Confusion; The System of the World, Neal Stephenson (Morrow)

nominace

  • 2. Iron Sunrise, Charles Stross (Ace)
  • 3. Eastern Standard Tribe, Cory Doctorow (Tor)
  • 4. Forty Signs of Rain, Kim Stanley Robinson (HarperCollins UK; Bantam)
  • 5. The Algebraist, Iain M. Banks (Orbit)
  • 6. Camouflage, Joe Haldeman (Ace)
  • 7. Newton's Wake, Ken MacLeod (Orbit; Tor)
  • 8. The Life of the World to Come, Kage Baker (Tor)
  • 9. River of Gods, Ian McDonald (Simon & Schuster UK)
  • 10. Cloud Atlas, David Mitchell (Sceptre; Random House)
  • 11. The Plot Against America, Philip Roth (Houghton Mifflin)
  • 12. For Us, the Living, Robert A. Heinlein (Scribner)
  • 13. Crucible, Nancy Kress (Tor)
  • 14. Air, Geoff Ryman (St. Martin's)
  • 15. Century Rain, Alastair Reynolds (Gollancz; Ace 2005)
  • 16. Banner of Souls, Liz Williams (Bantam Spectra)
  • 17. Exultant, Stephen Baxter (Gollancz; Del Rey)
  • 18. Stamping Butterflies, Jon Courtenay Grimwood (Gollancz)
  • 19. (tie): Lost in Transmission, Wil McCarthy (Bantam Spectra)
  • 19. (tie): The Zenith Angle, Bruce Sterling (Del Rey)
  • 21. The Fourth Circle, Zoran Zivkovic (Ministry of Whimsy)
  • 22. Frek and the Elixir, Rudy Rucker (Tor)
  • 23. White Devils, Paul McAuley (Simon & Schuster UK; Tor)
  • 24. Spondulix, Paul Di Filippo (Cambrian)
  • 25. Black Brillion, Matthew Hughes (Tor)
  • 26. The Language of Power, Rosemary Kirstein (Del Rey)
  • 27. Life, Gwyneth Jones (Aqueduct Press)
  • 28. City of Pearl, Karen Traviss (Eos)
  • 29. Polaris, Jack McDevitt (Ace)
Vydavatel/IMPRINT

vítěz

  • Tor

nominace

  • 2. Baen
  • 3. DAW
  • 4. Del Rey
  • 5. Ace
  • 6. Bantam Spectra
  • 7. Golden Gryphon
  • 8. Eos
  • 9. Night Shade Books/Ministry of Whimsy
  • 10. Small Beer Press
  • 11. Gollancz
  • 12. PS Publishing
  • 13. NESFA Press
  • 14. Subterranean Press
  • 15. Meisha Merlin
  • 16. Roc
  • 17. St. Martin's
  • 18. Firebird
  • 19. SFBC
  • 20. Prime
  • 21. Orbit
  • 22. Wildside Press
  • 23. Warner Aspect
  • 24. Wizards of the Coast
  • 25. Scholastic
Výtvarník

vítěz

  • Michael Whelan

nominace

  • 2. Bob Eggleton
  • 3. Frank Kelly Freas
  • 4. Donato Giancola
  • 5. Kinuko Y. Craft
  • 6. Charles Vess
  • 7. Thomas Canty
  • 8. John Picacio
  • 9. Leo & Diane Dillon
  • 10. Frank Frazetta
  • 11. Dave McKean
  • 12. Chesley Bonestell
  • 13. Frank Wu
  • 14. Jim Burns
  • 15. John Jude Palencar
  • 16. Brom
  • 17. Gahan Wilson
  • 18. Alan M. Clark
  • 19. Boris Vallejo
  • 20. Luis Royo
  • 21. Vincent Di Fate
  • 22. J. K. Potter
  • 23. Paul Kidby
  • 24. Julie Bell
  • 25. David Cherry
  • 26. Don Maitz
  • 27. Stephen Youll


WebArchiv - archiv českého webu