ocenění » Locus » 2009

Locus

Locus Award

WWW stránky ocenění: Locus Award

Cena Locus Award, nebo Locus, je každoročně od roku 1971 udělována čtenáři amerického časopisu Locus Magazine nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy uplynulého roku. Ceně je přikládán veliký význam především proto, že počet anketních lístků od čtenářů převyšuje počet hlasů u cen Hugo i Nebula dohromady a je tedy hodnocením širšího vzorku respondentů.

další rok - 2010předchozí rok - 2008

2009

ročník: 39

Antologie

vítěz

  • The Year's Best Science Fiction: Twenty-fifth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's Griffin)

nominace

  • 2. The Year's Best Fantasy and Horror 2008: Twenty-first Annual Collection, Ellen Datlow, Kelly Link & Gavin J. Grant, eds. (St. Martin's Griffin)
  • 3. Galactic Empires, Gardner Dozois, ed. (SFBC)
  • 4. Eclipse Two, Jonathan Strahan, ed. (Night Shade Books)
  • 5. The Starry Rift, Jonathan Strahan, ed. (Viking)
  • 6. Fast Forward 2, Lou Anders, ed. (Pyr)
  • 7. Fast Ships, Black Sails, Ann VanderMeer & Jeff VanderMeer, eds. (Night Shade)
  • 8. Steampunk, Ann VanderMeer & Jeff VanderMeer, eds. (Tachyon)
  • 9. Wastelands: Stories of the Apocalypse, John Joseph Adams, ed. (Night Shade)
  • 10. The Del Rey Book of Science Fiction and Fantasy, Ellen Datlow, ed. (Del Rey)
  • 11. The New Weird, Ann VanderMeer & Jeff VanderMeer, eds. (Tachyon)
  • 12. Year's Best SF 13, David G. Hartwell & Kathryn Cramer, eds. (Eos)
  • 13. Sideways in Crime, Lou Anders, ed. (Solaris)
  • 14. The Solaris Book of New Science Fiction, Volume Two, George Mann, ed. (Solaris)
  • 15. Extraordinary Engines: The Definitive Steampunk Anthology, Nick Gevers, ed. (Solaris)
  • 16. The Best Science Fiction and Fantasy of the Year Volume Two, Jonathan Strahan, ed. (Night Shade)
  • 17. Poe's Children: The New Horror, Peter Straub, ed. (Doubleday)
  • 18. Subterranean: Tales of Dark Fantasy, William Schafer, ed. (Subterranean)
  • 19. A Science Fiction Omnibus, Brian W. Aldiss, ed. (Penguin UK)
  • 20. Clockwork Phoenix, Mike Allen, ed. (Norilana)
  • 21. A Book of Wizards, Marvin Kaye, ed. (SFBC)
  • 22. The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Nineteen, Stephen Jones, ed. (Robinson UK; Running Press)
  • 23. Year's Best Fantasy 8, David G. Hartwell & Kathryn Cramer, eds. (Tachyon)
  • 24. Dreaming Again, Jack Dann, ed. (Eos)
Časopis

vítěz

  • F&SF

nominace

  • 2. Asimov's
  • 3. Analog
  • 4. Subterranean
  • 5. Realms of Fantasy
  • 6. Interzone
  • 7. Lady Churchill's Rosebud Wristlet
  • 8. The New York Review of Science Fiction
  • 9. Clarkesworld Magazine
  • 10. Strange Horizons
  • 11. Weird Tales
  • 12. SF Site
  • 13. Jim Baen's Universe
  • 14. Ansible
  • 15. Postscripts
  • 16. SF Weekly
  • 17. Electric Velocipede
  • 18. Cemetery Dance
  • 19. Fantasy Magazine
  • 20. Black Gate
  • 21. The Internet Review of Science Fiction
  • 22. SFRevu
Editor

vítěz

  • Ellen Datlow

nominace

  • 2. Gardner Dozois
  • 3. Gordon Van Gelder
  • 4. David G. Hartwell
  • 5. Jonathan Strahan
  • 6. Patrick Nielsen Hayden
  • 7. Lou Anders
  • 8. Ann VanderMeer & Jeff VanderMeer
  • 9. Sheila Williams
  • 10. Peter Crowther
  • 11. Jim Baen
  • 12. Gavin Grant & Kelly Link
  • 13. Stanley Schmidt
  • 14. Terri Windling
  • 15. William Schafer
  • 16. Shawna McCarthy
  • 17. (tie): Teresa Nielsen Hayden
  • 17. (tie): Martin H. Greenberg
  • 19. Toni Weisskopf
  • 20. Ginjer Buchanan
  • 21. Beth Meacham
  • 22. Andy Cox
  • 23. Sharyn November
Fantasy román

vítěz

nominace

  • Cecelia Holland
  • Christopher Michael Barzak
  • Salman Rushdie
  • Jonathan Samuel Carroll
  • Ekaterina Sedia
  • Gregory Frost
  • Paul Park
  • James P. Blaylock
  • Daniel Abraham
  • Patricia A. McKillip
  • Jeffrey Ford
  • Gene Wolfe
  • Michael Swanwick
  • 2. The Dragons of Babel, Michael Swanwick (Tor)
  • 3. An Evil Guest, Gene Wolfe (Tor)
  • 4. The Shadow Year, Jeffrey Ford (Morrow)
  • 5. The Bell at Sealey Head, Patricia A. McKillip (Ace)
  • 6. An Autumn War, Daniel Abraham (Tor)
  • 7. The Knights of the Cornerstone, James P. Blaylock (Ace)
  • 8. The Hidden World, Paul Park (Tor)
  • 9. Shadowbridge/Lord Tophet, Gregory Frost (Del Rey)
  • 10. The Alchemy of Stone, Ekaterina Sedia (Prime)
  • 11. The Ghost in Love, Jonathan Carroll (Farrar, Straus & Giroux)
  • 12. The Enchantress of Florence, Salman Rushdie (Jonathan Cape; Random House)
  • 13. The Love We Share Without Knowing, Christopher Barzak (Bantam)
  • 14. Memoirs of a Master Forger, William Heaney (Gollancz) (as How to Make Friends with Demons, Graham Joyce, Night Shade Books 2009)
  • 15. The Engine's Child, Holly Phillips (Del Rey)
  • 16. Varanger, Cecelia Holland (Forge)
Kniha mimo beletrii/Kniha výtvarného umění

vítěz

  • Coraline: The Graphic Novel, Neil Gaiman, adapted and illustrated by P. Craig Russell (HarperCollins)

nominace

  • 2. Spectrum 15: The Best in Contemporary Fantastic Art, Cathy Fenner & Arnie Fenner (Underwood Books)
  • 3. Rhetorics of Fantasy, Farah Mendlesohn (Wesleyan University Press)
  • 4. What It Is We Do When We Read Science Fiction, Paul Kincaid (Beccon)
  • 5. Tales from Outer Suburbia, Shaun Tan (Allen & Unwin; Scholastic 2009)
  • 6. Prince of Stories: The Many Worlds of Neil Gaiman, Hank Wagner, Christopher Golden & Stephen R. Bissette (St. Martin's)
  • 7. The Vorkosigan Companion: The Universe of Lois McMaster Bujold, Lillian Stewart Carl & John Helfers, eds. (Baen)
  • 8. H. Beam Piper: A Biography, John F. Carr (McFarland)
  • 9. A Lovecraft Retrospective: Artists Inspired by H.P. Lovecraft, Jerad Walters, ed. (Centipede Press)
  • 10. The Worlds of Jack Williamson: A Centennial Tribute 1908-2008, Stephen Haffner, ed. (Haffner)
  • 11. An Unofficial Companion to the Novels of Terry Pratchett, Andrew M. Butler, ed. (Greenwood)
  • 12. Miracles of Life: Shanghai to Shepperton, J. G. Ballard (Fourth Estate)
  • 13. Lexicon Urthus: A Dictionary for the Urth Cycle, Second Edition, Michael Andre-Driussi (Sirius)
  • 14. The Paintings of J. Allen St. John: Grand Master of Fantasy, Stephen D. Korshak (Vanguard)
  • 15. The Magician's Book: A Skeptic's Adventures in Narnia, Laura Miller (Little, Brown)
  • 16. Anthony Boucher: A Biobibliography, Jeffrey Marks (McFarland)
  • 17. Paint or Pixel: The Digital Divide in Illustration Art, Jane Frank, ed. (Nonstop Press)
Nejlepší kniha pro mládež

vítěz

nominace

Novela

vítěz

  • Kelly Link
  • "Pretty Monsters", Kelly Link (Pretty Monsters)

nominace

Noveleta

vítěz

nominace

Povídka

vítěz

nominace

  • 2. “After the Coup”, John Scalzi (Tor.com Jul 2008)
  • 3. “Boojim”, Elizabeth Bear & Sarah Monette (Fast Ships, Black Sails)
  • 4. “The Kindness of Strangers”, Nancy Kress (Fast Forward 2)
  • 5. “King Pelles the Sure”, Peter S. Beagle (Strange Roads)
  • 6. “From Babel's Fall'n Glory We Fled”, Michael Swanwick (Asimov's Feb 2008)
  • 7. “Private Eye”, Terry Bisson (F&SF Oct/Nov 2008)
  • 8. “26 Monkeys, Also the Abyss”, Kij Johnson (Asimov's Jul 2008)
  • 9. “The Scarecrow's Boy”, Michael Swanwick (F&SF Oct/Nov 2008)
  • 10. “Evil Robot Monkey”, Mary Robinette Kowal (The Solaris Book of New Science Fiction, Volume Two)
  • 11. “A Buyer's Guide to Maps of Antarctica”, Catherynne M. Valente (Clarkesworld Magazine May 2008)
  • 12. “The Thought War”, Paul McAuley (Postscripts Sum 2008)
  • 13. “The Goosle”, Margo Lanagan (The Del Rey Book of Science Fiction and Fantasy)
  • 14. “Fixing Hanover”, Jeff VanderMeer (Extraordinary Engines: The Definitive Steampunk Anthology)
  • 15. “The Sky that Wraps the World Round, Past the Blue and Into the Black”, Jay Lake (Clarkesworld Magazine Mar 2008)
  • 16. “Ass-Hat Magic Spider”, Scott Westerfeld (The Starry Rift)
  • 17. “The Dream of Reason”, Jeffrey Ford (Extraordinary Engines: The Definitive Steampunk Anthology)
  • 18. “Invisible Empire of Ascending Light”, Ken Scholes (Eclipse Two)
  • 19. “The Film-makers of Mars”, Geoff Ryman (Tor.com Dec 2008)
  • 20. “The House Left Empty”, Robert Reed (Asimov's Apr/May 2008)
  • 21. “Reader's Guide”, Lisa Goldstein (F&SF Jul 2008)
  • 22. “Fifty Dinosaurs”, Robert Reed (The Solaris Book of New Science Fiction, Volume Two)
  • 23. “Goblin Music”, Joan Aiken (The Serial Garden: The Complete Armitage Family Stories)
  • 24. “The Seventh Expression of the Robot General”, Jeffrey Ford (Eclipse Two)
  • 25. “Snatch Me Another”, Mercurio D. Rivera (Abyss & Apex 1Q 2008)
Románová prvotina

vítěz

nominace

Sbírka

vítěz

nominace

  • Joan Aiken
  • Ken Scholes
  • James Benjamin Blish
  • John Langan
  • James Patrick Kelly
  • Benjamin Rosenbaum
  • Jack Williamson
  • Michael Shea
  • James P. Blaylock
  • John Kessel
  • Thomas Michael Disch
  • Michael Swanwick
  • Kelly Link
  • Jeffrey Ford
  • Lucius Shepard
  • Greg Egan
  • H. P. Lovecraft
  • Nancy Anne Kress
  • Howard Waldrop
  • Paul Melko
  • 2. The Best of Michael Swanwick, Michael Swanwick (Subterranean Press)
  • 3. Pretty Monsters, Kelly Link (Viking)
  • 4. The Drowned Life, Jeffrey Ford (HarperPerennial)
  • 5. The Best of Lucius Shepard, Lucius Shepard (Subterranean Press)
  • 6. Dark Integers and Other Stories, Greg Egan (Subterranean)
  • 7. H.P. Lovecraft: The Fiction, H. P. Lovecraft (Barnes & Noble)
  • 8. Nano Comes to Clifford Falls and Other Stories, Nancy Kress (Golden Gryphon)
  • 9. Other Worlds, Better Lives: A Howard Waldrop Reader, Howard Waldrop (Old Earth)
  • 10. The Wall of America, Thomas M. Disch (Tachyon)
  • 11. The Baum Plan for Financial Independence and Other Stories, John Kessel (Small Beer)
  • 12. The Adventures of Langdon St. Ives, James P. Blaylock (Subterranean)
  • 13. The Serial Garden: The Complete Armitage Family Stories, Joan Aiken (Big Mouth)
  • 14. Long Walks, Last Flights, and Other Strange Journeys, Ken Scholes (Fairwood)
  • 15. Works of Art, James Blish (NESFA)
  • 16. Mr. Gaunt and Other Uneasy Encounters, John Langan (Prime)
  • 17. The Wreck of the Godspeed and Other Stories, James Patrick Kelly (Golden Gryphon)
  • 18. The Ant King and Other Stories, Benjamin Rosenbaum (Small Beer)
  • 19. Gateway to Paradise: The Collected Stories of Jack Williamson, Volume Six, Jack Williamson (Haffner)
  • 20. The Autopsy and Other Tales, Michael Shea (Centipede)
  • 21. Ten Sigmas and Other Unlikelihoods, Paul Melko (Fairwood)
Sci - fi román

vítěz

nominace

Vydavatel/IMPRINT

vítěz

  • Tor

nominace

  • 2. Subterranean Press
  • 3. Night Shade Books
  • 4. Baen
  • 5. Ace
  • 6. Del Rey
  • 7. Gollancz
  • 8. Bantam Spectra
  • 9. Pyr
  • 10. PS Publishing
  • 11. DAW
  • 12. Orbit
  • 13. NESFA Press
  • 14. Small Beer Press
  • 15. Tachyon
  • 16. Eos
  • 17. Golden Gryphon
  • 18. Roc
  • 19. St. Martin's
  • 20. Firebird
  • 21. Solaris
  • 22. SF Book Club
  • 23. Arkham House
Výtvarník

vítěz

  • Michael Whelan

nominace

  • Shaun Tan
  • 2. Bob Eggleton
  • 3. John Picacio
  • 4. Shaun Tan
  • 5. Charles Vess
  • 6. Stephan Martiniere
  • 7. Dave McKean
  • 8. Donato Giancola
  • 9. Kinuko Y. Craft
  • 10. Thomas Canty
  • 11. Frank Frazetta
  • 12. John Jude Palencar
  • 13. Jim Burns
  • 14. Leo & Diane Dillon
  • 15. J. K. Potter
  • 16. Vincent Di Fate
  • 17. Don Maitz
  • 18. Boris Vallejo
  • 19. Michael Kaluta
  • 20. Frank Wu
  • 21. Tom Kidd
  • 22. Yoshitaka Amano
  • 23. Julie Bell


WebArchiv - archiv českého webu