ocenění » Locus » 2012

Locus

Locus Award

WWW stránky ocenění: Locus Award

Cena Locus Award, nebo Locus, je každoročně od roku 1971 udělována čtenáři amerického časopisu Locus Magazine nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy uplynulého roku. Ceně je přikládán veliký význam především proto, že počet anketních lístků od čtenářů převyšuje počet hlasů u cen Hugo i Nebula dohromady a je tedy hodnocením širšího vzorku respondentů.

další rok - 2013předchozí rok - 2011

2012

ročník: 42

Ceny byly uděleny 17. června 2012 v Seattlu. Ceny byly uděleny za rok 2011.

Antologie

vítěz

  • Gardner Raymond Dozois
  • Winner: The Year's Best Science Fiction: Twenty-eighth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's Griffin)

nominace

  • Ellen Sue Datlow
  • David G. Hartwell
  • Ellen Sue Datlow
  • Terri Windling
  • Jack Dann
  • Ellen Sue Datlow
  • Ellen Sue Datlow
  • Jones, Stephen - Kniha hrůzy   72% / 15
  • Jonathan Strahan
  • Strahan, Jonathan - Nejlepší science fiction a fantasy 2010   76% / 16
  • Ann VanderMeer
  • Holly Black
  • Ellen Kushner
  • Jonathan Strahan
  • Kelly Link
  • Jonathan Strahan
  • Jeff VanderMeer
  • Ann VanderMeer
  • Jeff VanderMeer
  • Stephen Jones
  • 2. Welcome to Bordertown, Holly Black & Ellen Kushner, eds. (Random House)
  • 3. Engineering Infinity, Jonathan Strahan, ed. (Solaris; Solaris UK)
  • 4. Steampunk!: An Anthology of Fantastically Rich and Strange Stories, Kelly Link & Gavin J. Grant, eds. (Candlewick; Walker UK)
  • 5. Eclipse Four, Jonathan Strahan, ed. (Night Shade)
  • 6. The Weird, Ann VanderMeer & Jeff VanderMeer, eds. (Corvus; Tor 2012)
  • 7. The Thackery T. Lambshead Cabinet of Curiosities, Ann VanderMeer & Jeff VanderMeer, eds. (Harper Voyager US)
  • 8. The Best Science Fiction and Fantasy of the Year Volume Five, Jonathan Strahan, ed. (Night Shade Books)
  • 9. Life on Mars: Tales of the New Frontier, Jonathan Strahan, ed. (Viking)
  • 10. Naked City: Tales of Urban Fantasy, Ellen Datlow, ed. (St. Martin's)
  • 11. Year's Best SF 16, David G. Hartwell & Kathryn Cramer, eds. (Harper Voyager)
  • 12. Teeth: Vampire Tales, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (Harper)
  • 13. The Book of Cthulhu, Ross E. Lockhart, ed. (Night Shade)
  • 14. Ghosts by Gaslight, Jack Dann & Nick Gevers, eds. (Harper Voyager US)
  • 15. Subterranean: Tales of Dark Fantasy 2, William Schafer, ed. (Subterranean)
  • 16. The Best Horror of the Year: Volume Three, Ellen Datlow, ed. (Night Shade)
  • 17. Blood and Other Cravings, Ellen Datlow, ed. (Tor)
  • 18. The Year's Best Science Fiction & Fantasy: 2011 Edition, Rich Horton, ed. (Prime)
  • 19. Happily Ever After, John Klima, ed. (Night Shade)
  • 20. A Book of Horrors, Stephen Jones, ed. (Jo Fletcher)
  • 21. The Mammoth Book of Best New Horror: 22, Stephen Jones, ed. (Running Press; Robinson)
  • 22. The Year's Best Dark Fantasy & Horror: 2011 Edition, Paula Guran, ed. (Prime)
Editor

vítěz

nominace

  • 2. Jonathan Strahan
  • 3. Gardner Dozois
  • 4. Ann VanderMeer & Jeff VanderMeer
  • 5. Gordon Van Gelder
  • 6. David G. Hartwell
  • 7. John Joseph Adams
  • 8. Sheila Williams
  • 9. Catherynne M. Valente
  • 10. Terri Windling
  • 11. Lou Anders
  • 12. Stanley Schmidt
  • 13. Liz Gorinsky
  • 14. Gavin Grant/Kelly Link
  • 15. Betsy Wollheim
  • 16. William Schafer
  • 17. Neil Clarke
  • 18. Patrick Nielsen Hayden
  • 19. Martin H. Greenberg
  • 20. Shawna McCarthy
  • 21. Ginjer Buchanan
  • 22. Alisa Krasnostein
  • 23. Jeremy Lassen
  • 24. Sharyn November
  • 25. Stephen Jones
  • 26. Teresa Nielsen Hayden
Fantasy román

vítěz

nominace

Kniha mimo beletrii

vítěz

  • Evaporating Genres: Essays on Fantastic Literature, Gary K. Wolfe (Wesleyan)

nominace

  • Robert Silverberg
  • Margaret Atwood
  • Rudy Rucker
  • John Grant
  • 2. Becoming Ray Bradbury, Jonathan R. Eller (University of Illinois)
  • 3. Musings and Meditations, Robert Silverberg (Nonstop)
  • 4. In Other Worlds: SF and the Human Imagination, Margaret Atwood (Talese: Virago: Signal (Canada))
  • 5. Sightings: Reviews 2002-2006, Gary K. Wolfe (Beccon)
  • 6. Pardon This Intrusion: Fantastika in the World Storm, John Clute (Beccon)
  • 7. Nested Scrolls: The Autobiography of Rudolf von Bitter Rucker, Rudy Rucker (PS Publishing; Tor)
  • 8. Denying Science, John Grant (Prometheus)
Kniha výtvarného umění

vítěz

  • Spectrum 18: The Best in Contemporary Fantastic Art, Cathy Fenner & Arnie Fenner, eds. (Underwood)

nominace

  • 2. Masters of Science Fiction and Fantasy Art, Karen Haber, ed. (Rockport)
  • 3. Out of This World: Science Fiction But Not As You Know It, Mike Ashley, ed. (British Library)
  • 4. A Tolkien Tapestry: Pictures to Accompany The Lord of the Rings, Cor Blok (HarperCollins UK)
  • 5. Jeffrey Jones: A Life in Art, Jeffrey Jones (IDW)
  • 6. Hardware: The Definitive SF Works of Chris Foss, Chris Foss (Titan)
  • 7. Fantasy+ 3: Best Hand-painted Illustrations, Vincent Zhao, ed. (CYPI/Gingko)
  • 8. Exposé 9: Finest Digital Art in the Known Universe, Daniel Wade, ed. (Ballistic)
Nejlepší fantasy román 20. století

Výsledky byly zveřejněny v prosinci 2012. Zvítězil J. R. R. Tolkien s trilogií „Pán prstenů“.

vítěz

nominace

  • 2) George R. R. Martin: A Game of Thrones (1996, česky Hra o trůny)
  • 3) J. R. R. Tolkien: The Hobbit (1937, česky Hobit)
  • 4) Ursula K. Le Guin: A Wizard of Earthsea (1968, česky Čaroděj Zeměmoří)
  • 5) Roger Zelazny: Nine Princes in Amber (1970, česky Devět princů Amberu)
  • 6) China Mieville: Perdido Street Station (2000, česky Nádraží Perdido)
  • 7) C. S. Lewis: The Lion, the Witch and the Wardrobe (1950, česky Lev, čarodějnice a skříň)
  • 8 ) Neil Gaiman & Terry Pratchett : Good Omens (1990, česky Dobrá znamení)
  • 9) J. K. Rowlingová: Harry Potter and the Philosopher’s Stone (1997, česky Harry Potter a kámen mudrců)
  • 10) John Crowley: Little, Big (1981, česky Malý, velký)
  • 11) Richard Adams: Watership Down (1972, česky Daleká cesta za domovem)
  • 12) George R. R. Martin: A Storm of Swords (2000, česky Bouře mečů)
  • 13) William Goldman: The Princess Bride (1973, česky Princezna nevěsta)
  • 14) Peter S. Beagle: The Last Unicorn (1968, česky Poslední jednorožec)
  • 15) T. H. White: The Once and Future King (1958, česky Král bývalý a král budoucí – pouze 1. díl)
  • 16) Guy Gavriel Kay: Tigana (1990, česky Tigana)
  • 17) Neil Gaiman: Neverwhere (1996, česky Nikdykde)
  • 18) Gene Wolfe: The Book of the New Sun (1983, česky Kniha nového Slunce – pouze 1. díl)
  • 19) Jack Vance: The Dying Earth (1950)
  • 20) Mikhail Bulgakov: The Master and Margarita (1967, česky Mistr a Markétka)
  • 21) J. K. Rowlingová: Harry Potter and the Goblet of Fire (2000, česky Harry Potter a Ohnivý pohár)
  • 22) J. R. R. Tolkien: The Silmarillion (1977, česky Silmarillion)
  • 23) Fritz Leiber: The Swords of Lankhmar (1968, česky Meče Lankhmaru – pouze 1 – 3. díl)
  • 24) Robert Jordan: The Eye of the World (1990, česky Oko světa)
  • 25) J. K. Rowlingová: Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (1999, česky Harry Potter a vězeň z Azkabanu)
  • 26) Stephen R. Donaldson: Lord Foul’s Bane (1977, česky Kletba Pána Zlora)
  • 27) Ray Bradbury: Something Wicked This Way Comes (1962, česky Tudy přijde něco zlého)
  • 28) Mervyn Peake: Gormenghast (1950, česky Gormenghast)
  • 29) Tim Powers: The Anubis Gates (1983, česky Brány Anubisovy)
  • 30) George R. R. Martin: A Clash of Kings (1998, česky Střet králů)
  • 31) Marion Zimmer Bradleyová: The Mists of Avalon (1983, česky Mlhy Avalonu)
  • 32) Robin Hobbová: Assassin’s Apprentice (1995, česky Krev a jed/Královská magie)
  • 33) Terry Pratchett: The Colour of Magic (1983, česky Barva kouzel)
  • 34) Robert Holdstock: Mythago Wood (1984, česky Les mytág)
  • 35) Stephen King: The Stand (1978, česky Svědectví)
  • 36) Madeleine L’Engle: A Wrinkle in Time (1962)
  • 36) Terry Pratchett: Small Gods (1992, česky Malí bohové)
  • 38) Robert E. Howard: Conan the Barbarian (1950, česky Barbar Conan)
  • 39) Michael Ende: The Neverending Story (1983, česky Nekonečný příběh)
  • 40) Mervyn Peake: Titus Groan (1946, česky Titus Žal)
  • 41) Anne McCaffreyová: Dragonflight (1968, česky Dračí let)
  • 42) Raymond E. Feist: Magician (1982, česky Mág)
  • 43) George Orwell: Animal Farm (1945, česky Farma zvířat)
  • 44) Robert Silverberg: Lord Valentine’s Castle (1980, česky Hrad lorda Valentina)
  • 45) H. P. Lovecraft: At the Mountains of Madness (1936, česky V horách šílenství)
  • 46) Michael Swanwick: The Iron Dragon’s Daughter (1993)
  • 47) Stephen King: The Shining (1977, česky Osvícení)
  • 48) Gabriel Garcia Marquez: One Hundred Years of Solitude (1970, česky Sto roků samoty)
  • 49) Antoine de Saint-Exupery: The Little Prince (1943, česky Malý princ)
  • 50) Barry Hughart: Bridge of Birds (1984)
  • 51) Anne Rice: Interview with the Vampire (1976, česky Interview s upírem)
  • 51) Stephen King: It (1986, česky To)
  • 53) Mary Stewartová: The Crystal Cave (1970, česky Kouzelník Merlin)
  • 54) Hope Mirrleesová: Lud-In-The-Mist (1926)
  • 55) Piers Anthony: A Spell for Chameleon (1977, česky Chameleon a zaklínadlo)
  • 56) Philip Pullman: The Amber Spyglass (2000, česky Jantarový dalekohled)
  • 57) Patricia A. McKillipová: The Riddle-Master of Hed (1976)
  • 58) Shirley Jacksonová: The Haunting of Hill House (1959)
  • 59) Terry Brooks: The Sword of Shannara (1977, česky Shannarův meč)
  • 60) Robert A. Heinlein: Glory Road (1963, česky Cesta slávy)
  • 61) E. R. Eddison: The Worm Ouroboros (1922)
  • 62) Ursula K. Le Guinová: Tehanu (1990, česky Tehanu)
  • 63) David Eddings: Pawn of Prophecy (1982, česky Pěšec proroctví)
  • 64) Ken Grimwood: Replay (1987)
  • 65) Roger Zelazny: Lord of Light (1967, česky Pán světla)
  • 66) Kenneth Grahame: The Wind in the Willows (1908, česky Žabákova dobrodružství)
  • 67) Poul Anderson: The Broken Sword (1954, česky Zlomený meč)
  • 68) Guy Gavriel Kay: The Lions of Al-Rassan (1995, česky Lvi z Al-Rassanu)
  • 69) Clive Barker: Imagica (1991, česky Imajika)
  • 70) Dianna Wynne Jonesová: Howl’s Moving Castle (1986)
  • 71) Stephen R. Donaldson: The Chronicles of Thomas Covenant (1977, česky Kroniky Thomase Covenanta)
  • 71) Edgar Rice Burroughs: A Princess of Mars (1917, česky Princezna z Marsu)
  • 73) Fritz Leiber: Our Lady of Darkness (1977)
  • 73) Ursula K. Le Guinová: The Earthsea Trilogy (1968 – 1971, česky Zeměmoří)
  • 75) Christopher Priest: The Prestige (1995, česky Nežádoucí efekt)
Nejlepší fantasy román 21. století

Výsledky byly zveřejněny v prosinci 2012.

vítěz

nominace

Nejlepší kniha pro mládež

vítěz

nominace

Nejlepší novela 20. století

Výsledky byly zveřejněny v prosinci 2012.

vítěz

nominace

Nejlepší novela 21. století

Výsledky byly zveřejněny v prosinci 2012.

vítěz

nominace

Nejlepší noveleta 20. století

Výsledky byly zveřejněny v prosinci 2012.

vítěz

nominace

Nejlepší noveleta 21. století

Výsledky byly zveřejněny v prosinci 2012.

vítěz

nominace

Nejlepší povídka 20. století

Výsledky byly zveřejněny v prosinci 2012.

vítěz

nominace

Nejlepší povídka 21. století

Výsledky byly zveřejněny v prosinci 2012.

vítěz

nominace

Nejlepší sci - fi román 20. století

Výsledky byly zveřejněny v prosinci 2012. Na 3. místě skončil Isaac Asimov s trilogií „Nadace“. Na 24. místě skončil Gene Wolfe s cyklem „Kniha nového Slunce“. Na 27. místě skončil Vernor Vinge s románem „Oheň nad Hlubinou“, česky vyšel ve 2 dílech. Na 36. místě skončili Larry Niven a Jerry Pournelle s románem „Tříska v božím oku“, v češtině vyšel ve 2 dílech. Na 73. místě skončila C. J. Cherryhová s třídílným románem „Cyteen“

vítěz

nominace

Nejlepší sci - fi román 21. století

Výsledky byly zveřejněny v prosinci 2012. Nominován byl Neal Stephenson za sérii „Barokní cyklus“.

vítěz

nominace

Novela

vítěz

nominace

Noveleta

vítěz

nominace

Povídka

vítěz

nominace

Románová prvotina

vítěz

nominace

  • Genevieve Valentine
  • Cline, Ernest - Ready Player One   85% / 109
  • Obreht, Téa - Tygrova žena   70% / 1
  • Daniel Polansky
  • Young, Moira - Krvavá cesta   80% / 1
  • Will McIntosh
  • Kameron Hurley
  • Rae Carson
  • 2. Mechanique: A Tale of the Circus Tresaulti, Genevieve Valentine (Prime)
  • 3. Soft Apocalypse, Will McIntosh (Night Shade)
  • 4. God's War, Kameron Hurley (Night Shade)
  • 5. Ready Player One, Ernest Cline (Crown; Century)
  • 6. Of Blood and Honey, Stina Leicht (Night Shade)
  • 7. The Tiger's Wife, Téa Obreht (Random House; Weidenfeld & Nicholson)
  • 8. The Girl of Fire and Thorns, Rae Carson (Greenwillow; Gollancz as Fire and Thorns)
  • 9. Seed, Rob Ziegler (Night Shade)
  • 10. The Desert of Souls, Howard Andrew Jones (St. Martin's)
  • 11. Debris, Jo Anderton (Angry Robot)
  • 12. Low Town, Daniel Polansky (Doubleday; Hodder & Stoughton)
  • 13. Blood Red Road, Moira Young (McElderry; Marion Lloyd)
Sbírka

vítěz

  • Tim Powers
  • The Bible Repairman and Other Stories, Tim Powers (Tachyon)

nominace

  • Gwyneth Ann Jones
  • Terry Bisson
  • Joan Aiken
  • Sarah Monette
  • Daryl Gregory
  • Margo Lanagan
  • Megan Lindholm
  • Gardner Raymond Dozois
  • Bruce Sterling
  • Kurt Vonnegut, jr.
  • Poul William Anderson
  • Geoff Ryman
  • Caitlín R. Kiernan
  • Carol Emshwiller
  • Peter S. Beagle
  • Maureen F. McHugh
  • Lucy Sussex
  • 2. After the Apocalypse: Stories, Maureen F. McHugh (Small Beer)
  • 3. Sleight of Hand, Peter S. Beagle (Tachyon)
  • 4. The Collected Stories of Carol Emshwiller, Volume 1, Carol Emshwiller (Nonstop)
  • 5. Two Worlds and In Between: The Best of Caitlin R. Kiernan (Volume One), Caitlín R. Kiernan (Subterranean)
  • 6. Paradise Tales, Geoff Ryman (Small Beer)
  • 7. The Collected Short Works of Poul Anderson, Volume 4: Admiralty, Poul Anderson (NESFA)
  • 8. Kurt Vonnegut: Novels & Stories 1963-1973, Kurt Vonnegut (Library of America)
  • 9. Gothic High-Tech, Bruce Sterling (Subterranean)
  • 10. When the Great Days Come, Gardner Dozois (Prime)
  • 11. The Inheritance and Other Stories, Robin Hobb/Megan Lindholm (Harper Voyager UK; Harper Voyager US)
  • 12. Yellowcake, Margo Lanagan (Allen & Unwin)
  • 13. Unpossible and Other Stories, Daryl Gregory (Fairwood)
  • 14. Love and Romanpunk, Tansy Rayner Roberts (Twelfth Planet)
  • 15. Somewhere Beneath Those Waves, Sarah Monette (Prime)
  • 16. The Monkey's Wedding and Other Stories, Joan Aiken (Small Beer)
  • 17. TVA Baby and Other Stories, Terry Bisson (PM)
  • 18. The Universe of Things, Gwyneth Jones (Aqueduct)
  • 19. Matilda Told Such Dreadful Lies: The Essential Lucy Sussex, Lucy Sussex (Ticonderoga)
Sci - fi román

vítěz

nominace

Výtvarník

vítěz

nominace

  • 2. Michael Whelan
  • 3. John Picacio
  • 4. Charles Vess
  • 5. Bob Eggleton
  • 6. Donato Giancola
  • 7. Stephan Martiniere
  • 8. Kinuko Y. Craft
  • 9. John Jude Palencar
  • 10. Frank Frazetta
  • 11. Thomas Canty
  • 12. Vincent Di Fate
  • 13. Jim Burns
  • 14. Phil Foglio
  • 15. Dave McKean
  • 16. Leo & Diane Dillon
  • 17. Daniel Dos Santos
  • 18. Tom Kidd
  • 19. Yoshitaka Amano
  • 20. J. K. Potter
  • 21. Vincent Chong
  • 22. (tie): Boris Vallejo
  • 22. (tie): Brom
  • 24. Julie Bell
  • 25. Todd Lockwood


WebArchiv - archiv českého webu