ocenění » Locus » 2012

Locus

Locus Award

WWW stránky ocenění: Locus Award

Cena Locus Award, nebo Locus, je každoročně od roku 1971 udělována čtenáři amerického časopisu Locus Magazine nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy uplynulého roku. Ceně je přikládán veliký význam především proto, že počet anketních lístků od čtenářů převyšuje počet hlasů u cen Hugo i Nebula dohromady a je tedy hodnocením širšího vzorku respondentů.

další rok - 2013předchozí rok - 2011

2012

ročník: 42

Ceny byly uděleny 17. června 2012 v Seattlu. Ceny byly uděleny za rok 2011.

Antologie

vítěz

  • Gardner Raymond Dozois
  • Winner: The Year's Best Science Fiction: Twenty-eighth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's Griffin)

nominace

  • Ellen Sue Datlow
  • David G. Hartwell
  • Ellen Sue Datlow
  • Terri Windling
  • Jack Dann
  • Ellen Sue Datlow
  • Ellen Sue Datlow
  • Jones, Stephen - Kniha hrůzy   72% / 14
  • Jonathan Strahan
  • Strahan, Jonathan - Nejlepší science fiction a fantasy 2010   75% / 15
  • Ann VanderMeer
  • Holly Black
  • Ellen Kushner
  • Jonathan Strahan
  • Kelly Link
  • Jonathan Strahan
  • Jeff VanderMeer
  • Ann VanderMeer
  • Jeff VanderMeer
  • Stephen Jones
  • 2. Welcome to Bordertown, Holly Black & Ellen Kushner, eds. (Random House)
  • 3. Engineering Infinity, Jonathan Strahan, ed. (Solaris; Solaris UK)
  • 4. Steampunk!: An Anthology of Fantastically Rich and Strange Stories, Kelly Link & Gavin J. Grant, eds. (Candlewick; Walker UK)
  • 5. Eclipse Four, Jonathan Strahan, ed. (Night Shade)
  • 6. The Weird, Ann VanderMeer & Jeff VanderMeer, eds. (Corvus; Tor 2012)
  • 7. The Thackery T. Lambshead Cabinet of Curiosities, Ann VanderMeer & Jeff VanderMeer, eds. (Harper Voyager US)
  • 8. The Best Science Fiction and Fantasy of the Year Volume Five, Jonathan Strahan, ed. (Night Shade Books)
  • 9. Life on Mars: Tales of the New Frontier, Jonathan Strahan, ed. (Viking)
  • 10. Naked City: Tales of Urban Fantasy, Ellen Datlow, ed. (St. Martin's)
  • 11. Year's Best SF 16, David G. Hartwell & Kathryn Cramer, eds. (Harper Voyager)
  • 12. Teeth: Vampire Tales, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (Harper)
  • 13. The Book of Cthulhu, Ross E. Lockhart, ed. (Night Shade)
  • 14. Ghosts by Gaslight, Jack Dann & Nick Gevers, eds. (Harper Voyager US)
  • 15. Subterranean: Tales of Dark Fantasy 2, William Schafer, ed. (Subterranean)
  • 16. The Best Horror of the Year: Volume Three, Ellen Datlow, ed. (Night Shade)
  • 17. Blood and Other Cravings, Ellen Datlow, ed. (Tor)
  • 18. The Year's Best Science Fiction & Fantasy: 2011 Edition, Rich Horton, ed. (Prime)
  • 19. Happily Ever After, John Klima, ed. (Night Shade)
  • 20. A Book of Horrors, Stephen Jones, ed. (Jo Fletcher)
  • 21. The Mammoth Book of Best New Horror: 22, Stephen Jones, ed. (Running Press; Robinson)
  • 22. The Year's Best Dark Fantasy & Horror: 2011 Edition, Paula Guran, ed. (Prime)
Editor

vítěz

nominace

  • 2. Jonathan Strahan
  • 3. Gardner Dozois
  • 4. Ann VanderMeer & Jeff VanderMeer
  • 5. Gordon Van Gelder
  • 6. David G. Hartwell
  • 7. John Joseph Adams
  • 8. Sheila Williams
  • 9. Catherynne M. Valente
  • 10. Terri Windling
  • 11. Lou Anders
  • 12. Stanley Schmidt
  • 13. Liz Gorinsky
  • 14. Gavin Grant/Kelly Link
  • 15. Betsy Wollheim
  • 16. William Schafer
  • 17. Neil Clarke
  • 18. Patrick Nielsen Hayden
  • 19. Martin H. Greenberg
  • 20. Shawna McCarthy
  • 21. Ginjer Buchanan
  • 22. Alisa Krasnostein
  • 23. Jeremy Lassen
  • 24. Sharyn November
  • 25. Stephen Jones
  • 26. Teresa Nielsen Hayden
Fantasy román

vítěz

nominace

Kniha mimo beletrii

vítěz

  • Evaporating Genres: Essays on Fantastic Literature, Gary K. Wolfe (Wesleyan)

nominace

  • Robert Silverberg
  • Margaret Atwood
  • Rudy Rucker
  • John Grant
  • 2. Becoming Ray Bradbury, Jonathan R. Eller (University of Illinois)
  • 3. Musings and Meditations, Robert Silverberg (Nonstop)
  • 4. In Other Worlds: SF and the Human Imagination, Margaret Atwood (Talese: Virago: Signal (Canada))
  • 5. Sightings: Reviews 2002-2006, Gary K. Wolfe (Beccon)
  • 6. Pardon This Intrusion: Fantastika in the World Storm, John Clute (Beccon)
  • 7. Nested Scrolls: The Autobiography of Rudolf von Bitter Rucker, Rudy Rucker (PS Publishing; Tor)
  • 8. Denying Science, John Grant (Prometheus)
Kniha výtvarného umění

vítěz

  • Spectrum 18: The Best in Contemporary Fantastic Art, Cathy Fenner & Arnie Fenner, eds. (Underwood)

nominace

  • 2. Masters of Science Fiction and Fantasy Art, Karen Haber, ed. (Rockport)
  • 3. Out of This World: Science Fiction But Not As You Know It, Mike Ashley, ed. (British Library)
  • 4. A Tolkien Tapestry: Pictures to Accompany The Lord of the Rings, Cor Blok (HarperCollins UK)
  • 5. Jeffrey Jones: A Life in Art, Jeffrey Jones (IDW)
  • 6. Hardware: The Definitive SF Works of Chris Foss, Chris Foss (Titan)
  • 7. Fantasy+ 3: Best Hand-painted Illustrations, Vincent Zhao, ed. (CYPI/Gingko)
  • 8. Exposé 9: Finest Digital Art in the Known Universe, Daniel Wade, ed. (Ballistic)
Nejlepší fantasy román 20. století

Výsledky byly zveřejněny v prosinci 2012. Zvítězil J. R. R. Tolkien s trilogií „Pán prstenů“.

vítěz

nominace

  • 2) George R. R. Martin: A Game of Thrones (1996, česky Hra o trůny)
  • 3) J. R. R. Tolkien: The Hobbit (1937, česky Hobit)
  • 4) Ursula K. Le Guin: A Wizard of Earthsea (1968, česky Čaroděj Zeměmoří)
  • 5) Roger Zelazny: Nine Princes in Amber (1970, česky Devět princů Amberu)
  • 6) China Mieville: Perdido Street Station (2000, česky Nádraží Perdido)
  • 7) C. S. Lewis: The Lion, the Witch and the Wardrobe (1950, česky Lev, čarodějnice a skříň)
  • 8 ) Neil Gaiman & Terry Pratchett : Good Omens (1990, česky Dobrá znamení)
  • 9) J. K. Rowlingová: Harry Potter and the Philosopher’s Stone (1997, česky Harry Potter a kámen mudrců)
  • 10) John Crowley: Little, Big (1981, česky Malý, velký)
  • 11) Richard Adams: Watership Down (1972, česky Daleká cesta za domovem)
  • 12) George R. R. Martin: A Storm of Swords (2000, česky Bouře mečů)
  • 13) William Goldman: The Princess Bride (1973, česky Princezna nevěsta)
  • 14) Peter S. Beagle: The Last Unicorn (1968, česky Poslední jednorožec)
  • 15) T. H. White: The Once and Future King (1958, česky Král bývalý a král budoucí – pouze 1. díl)
  • 16) Guy Gavriel Kay: Tigana (1990, česky Tigana)
  • 17) Neil Gaiman: Neverwhere (1996, česky Nikdykde)
  • 18) Gene Wolfe: The Book of the New Sun (1983, česky Kniha nového Slunce – pouze 1. díl)
  • 19) Jack Vance: The Dying Earth (1950)
  • 20) Mikhail Bulgakov: The Master and Margarita (1967, česky Mistr a Markétka)
  • 21) J. K. Rowlingová: Harry Potter and the Goblet of Fire (2000, česky Harry Potter a Ohnivý pohár)
  • 22) J. R. R. Tolkien: The Silmarillion (1977, česky Silmarillion)
  • 23) Fritz Leiber: The Swords of Lankhmar (1968, česky Meče Lankhmaru – pouze 1 – 3. díl)
  • 24) Robert Jordan: The Eye of the World (1990, česky Oko světa)
  • 25) J. K. Rowlingová: Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (1999, česky Harry Potter a vězeň z Azkabanu)
  • 26) Stephen R. Donaldson: Lord Foul’s Bane (1977, česky Kletba Pána Zlora)
  • 27) Ray Bradbury: Something Wicked This Way Comes (1962, česky Tudy přijde něco zlého)
  • 28) Mervyn Peake: Gormenghast (1950, česky Gormenghast)
  • 29) Tim Powers: The Anubis Gates (1983, česky Brány Anubisovy)
  • 30) George R. R. Martin: A Clash of Kings (1998, česky Střet králů)
  • 31) Marion Zimmer Bradleyová: The Mists of Avalon (1983, česky Mlhy Avalonu)
  • 32) Robin Hobbová: Assassin’s Apprentice (1995, česky Krev a jed/Královská magie)
  • 33) Terry Pratchett: The Colour of Magic (1983, česky Barva kouzel)
  • 34) Robert Holdstock: Mythago Wood (1984, česky Les mytág)
  • 35) Stephen King: The Stand (1978, česky Svědectví)
  • 36) Madeleine L’Engle: A Wrinkle in Time (1962)
  • 36) Terry Pratchett: Small Gods (1992, česky Malí bohové)
  • 38) Robert E. Howard: Conan the Barbarian (1950, česky Barbar Conan)
  • 39) Michael Ende: The Neverending Story (1983, česky Nekonečný příběh)
  • 40) Mervyn Peake: Titus Groan (1946, česky Titus Žal)
  • 41) Anne McCaffreyová: Dragonflight (1968, česky Dračí let)
  • 42) Raymond E. Feist: Magician (1982, česky Mág)
  • 43) George Orwell: Animal Farm (1945, česky Farma zvířat)
  • 44) Robert Silverberg: Lord Valentine’s Castle (1980, česky Hrad lorda Valentina)
  • 45) H. P. Lovecraft: At the Mountains of Madness (1936, česky V horách šílenství)
  • 46) Michael Swanwick: The Iron Dragon’s Daughter (1993)
  • 47) Stephen King: The Shining (1977, česky Osvícení)
  • 48) Gabriel Garcia Marquez: One Hundred Years of Solitude (1970, česky Sto roků samoty)
  • 49) Antoine de Saint-Exupery: The Little Prince (1943, česky Malý princ)
  • 50) Barry Hughart: Bridge of Birds (1984)
  • 51) Anne Rice: Interview with the Vampire (1976, česky Interview s upírem)
  • 51) Stephen King: It (1986, česky To)
  • 53) Mary Stewartová: The Crystal Cave (1970, česky Kouzelník Merlin)
  • 54) Hope Mirrleesová: Lud-In-The-Mist (1926)
  • 55) Piers Anthony: A Spell for Chameleon (1977, česky Chameleon a zaklínadlo)
  • 56) Philip Pullman: The Amber Spyglass (2000, česky Jantarový dalekohled)
  • 57) Patricia A. McKillipová: The Riddle-Master of Hed (1976)
  • 58) Shirley Jacksonová: The Haunting of Hill House (1959)
  • 59) Terry Brooks: The Sword of Shannara (1977, česky Shannarův meč)
  • 60) Robert A. Heinlein: Glory Road (1963, česky Cesta slávy)
  • 61) E. R. Eddison: The Worm Ouroboros (1922)
  • 62) Ursula K. Le Guinová: Tehanu (1990, česky Tehanu)
  • 63) David Eddings: Pawn of Prophecy (1982, česky Pěšec proroctví)
  • 64) Ken Grimwood: Replay (1987)
  • 65) Roger Zelazny: Lord of Light (1967, česky Pán světla)
  • 66) Kenneth Grahame: The Wind in the Willows (1908, česky Žabákova dobrodružství)
  • 67) Poul Anderson: The Broken Sword (1954, česky Zlomený meč)
  • 68) Guy Gavriel Kay: The Lions of Al-Rassan (1995, česky Lvi z Al-Rassanu)
  • 69) Clive Barker: Imagica (1991, česky Imajika)
  • 70) Dianna Wynne Jonesová: Howl’s Moving Castle (1986)
  • 71) Stephen R. Donaldson: The Chronicles of Thomas Covenant (1977, česky Kroniky Thomase Covenanta)
  • 71) Edgar Rice Burroughs: A Princess of Mars (1917, česky Princezna z Marsu)
  • 73) Fritz Leiber: Our Lady of Darkness (1977)
  • 73) Ursula K. Le Guinová: The Earthsea Trilogy (1968 – 1971, česky Zeměmoří)
  • 75) Christopher Priest: The Prestige (1995, česky Nežádoucí efekt)
Nejlepší fantasy román 21. století

Výsledky byly zveřejněny v prosinci 2012.

vítěz

nominace

Nejlepší kniha pro mládež

vítěz

nominace

Nejlepší novela 20. století

Výsledky byly zveřejněny v prosinci 2012.

vítěz

nominace

  • 2) Ursula K. Le Guinová: The Word for World Is Forest (1972, česky Svět je les, les je svět, Experiment člověk, Svoboda 1983)
  • 3) James Tiptree Jr.: Houston, Houston, Do You Read? (1976)
  • 4) John W. Campbell: Who Goes There? (1938, česky Věc, Poutník 3/1991)
  • 5) John Varley: The Persistence of Vision (1978, česky Mé oči se za mnou zavřely, Press Enter, Laser 1992)
  • 6) Gene Wolfe: The Fifth Head of Cerberus (1972)
  • 7) Fritz Leiber: Ill Met in Lankhmar (1970, česky Zlo potkané v Lankhmaru, F&SF CZ 6/1993)
  • 8 ) Robert A. Heinlein: The Man Who Sold the Moon (1950, česky Muž, který prodal Měsíc, Minulost napříč budoucností, Classic 1996)
  • 9) Nancy Kressová: Beggars in Spain (1991, česky Žebráci ve Španělsku, To nejlepší ze science fiction II, ABR 1995)
  • 10) C. L. Moore & Henry Kuttner: Vintage Season (1946, česky Ideální jaro, Na vrcholu Zlatého věku, Mustang 1996)
  • 11) Lois McMaster Bujoldová: The Mountains of Mourning (1989, česky Smuteční hory, Hranice nekonečna, Talpress 2002)
  • 12) George R. R. Martin: A Song for Lya (1974, česky Píseň pro Lyu, Písečníci, Laser 1992)
  • 13) H. P. Lovecraft: The Shadow Over Innsmouth (1942, česky Stín nad Innsmouthem, Zlatý kůň 1990)
  • 14) Robert A. Heinlein: By His Bootstraps (1941, Sám sobě v patách, Na úsvitu Zlatého věku, Mustang 1995)
  • 15) Clifford D. Simak: The Big Front Yard (1958, česky Velký dvorek, Exalticon 2/1992)
  • 16) Theodore Sturgeon: Baby Is Three (1952, česky Dítěti jsou tři, Víc než člověk, Winston Smith 1995)
  • 17) Michael Moorcock: Behold the Man (1966, česky Hle, člověk, Ikarie 9 – 10/1991)
  • 17) John Varley: PRESS ENTER[] (1984, česky Stiskni ENTER, Press Enter, Laser 1992)
  • 19) Connie Willisová: The Last of the Winnebagos (1988, česky Vnitřní záležitosti, Triton 2013)
  • 20) Vernor Vinge: True Names (1981)
  • 21) Jack Vance: The Last Castle (1966, česky Poslední hrad, Hugo Story II: 1962 – 1967, Winston Smith 1995)
  • 22) John Crowley: Great Work of Time (1989)
  • 22) Roger Zelazny: 24 Views of Mt. Fuji, by Hokusai (1985, česky 24 pohledů na horu Fudži od Hokusaie, Cthulhu 2000, Polaris 2001)
  • 24) Jack Vance: The Dragon Masters (1962, česky Vládcové draků, Hugo Story II: 1962 – 1967, Winston Smith 1995)
  • 24) Jack Vance: The Moon Moth (1961, česky Měsíční motýl, Poslední hrad, Winston Smith 1992)
  • 26) Robert A. Heinlein: The Unpleasant Profession of Jonathan Hoag (1942)
  • 27) Barry B. Longyear: Enemy Mine (1979, česky Můj nepřítel, Ikarie 4 – 5/1990)
  • 28) Isaac Asimov: The Martian Way (1952, česky Marťanský styl, Sny robotů, Mustang 1996)
  • 29) Philip Jose Farmer: Riders of the Purple Wage (1967, Jezdci purpurové mzdy, Hugo Story III: 1968 – 1969, Winston Smith 1996)
  • 30) Roger Zelazny: He Who Shapes (1965, česky Ten, jenž tvoří, Poslední obránce Camelotu, Beta 1997)
  • 31) Ted Chiang: Seventy-two Letters (2000, česky Dvaasedmdesát písmen, Ikarie 3/2002)
  • 32) Lucius Shepard: R&R (1986, česky Dovolená na zotavenou, Donald A. Wollheim představuje nejlepší povídky sci-fi 1987, Laser-books 1998)
  • 33) Gene Wolfe: The Death of Doctor Island (1973, česky Smrt doktora Ostrova, Locus – To nejlepší z fantasy a science fiction, Laser-books 2007)
  • 34) Samuel R. Delany: The Star Pit (1967)
  • 35) Anne McCaffrey: Dragonrider (1967, česky Dračí let, Dračí let, Baronet 1993)
  • 36) Mike Resnick: Seven Views of Olduvai Gorge (1994, česky Sedm vzorků z Olduvaiské rokle, F&SF CZ 3/1996)
  • 37) Robert A. Heinlein: Universe (1941, česky Vesmír, Sirotci oblohy, Návrat 1993)
  • 38) Anne McCaffrey: Weyr Search (1967, česky Pouť, Dračí let, Baronet 1993)
  • 39) Robert Silverberg: Nightwings (1968, česky Noční křídla, Hugo Story III: 1968 – 1969, Winston Smith 1996)
  • 40) Poul Anderson: The Queen of Air and Darkness (1971, česky Královna vzduchu a temnot, Královna vzduchu a temnot, Laser 1992)
  • 41) H. P. Lovecraft: The Case Of Charles Dexter Ward (1941, česky Případ Charlese Dextera Warda, Zlatý kůň 1996)
  • 42) Robert E. Howard: Red Nails (1936, česky Rudé hřeby, Conan: Rudé hřeby, Zlatý kůň 1990)
  • 42) Robert Silverberg: Sailing to Byzantium (1985, česky Sailing to Byzantium, Ikarie 2 – 3/1993)
  • 44) David Brin: The Postman (1982, česky Kaskády, Pošťák, Ivo Železný 1998)
  • 45) Greg Bear: Hardfought (1983, česky Úder, Ikarie 8 – 9/2009)
  • 46) Eric Frank Russell: …And Then There Were None (1973, česky …A pak už tam nezbyl nikdo, Síň slávy mistrů SF II A, Baronet 2006)
  • 47) Roger Zelazny: Home Is the Hangman (1975, česky Kat se vrací, Ikarie 3/1995)
  • 48) Joe Haldeman: The Hemingway Hoax (1990, česky Podfuk s Hemingwayem, To nejlepší ze science fiction I, Kredit 1994)
  • 48) Gene Wolfe: Seven American Nights (1978)
  • 50) H. P. Lovecraft: The Dream Quest of Unknown Kadath (1943, česky Snové putování k neznámému Kadathu, K branám Stříbrného klíče, Zlatý kůň 1991)
Nejlepší novela 21. století

Výsledky byly zveřejněny v prosinci 2012.

vítěz

nominace

  • 02. Charles Stross: Palimpsest (2009)
  • 03. Ian R. MacLeod: New Light on the Drake Equation (2001, česky Nový pohled na Drakeovu rovnici, XB-1 9/2013)
  • 04. Ted Chiang: Liking What You See – A Documentary (2002, česky Když se vám líbí, co vidíte – Dokument, Ikarie 2/2010)
  • 05. Vernor Vinge: Fast Times at Fairmont High (2001)
  • 06. Alastair Reynolds: Diamond Dogs (2001)
  • 07. Connie Willisová: Inside Job (2005, česky Vnitřní záležitost, Vnitřní záležitosti/Triton 2013)
  • 08. Charles Stross: The Concrete Jungle (2004, česky Betonová džungle, Archivy hrůz/Talpress 2007)
  • 09. Kage Bakerová: The Empress of Mars (2003, česky Císařovna Marsu, Ikarie 1/2004)
  • 10. John Scalzi: The God Engines (2009)
  • 11. Neil Gaiman: Coraline (2002, česky Koralina, Polaris 2003)
  • 11. Vernor Vinge: The Cookie Monster (2003, česky Cookie, Pevnost 8/2005)
  • 13. Rachel Swirskyová: The Lady Who Plucked Red Flowers beneath the Queen’s Window (2010, česky Paní, která rozsypala rudé květy pod královniným oknem, Nejlepší science fiction a fantasy – 2010/Laser-books 2011)
  • 14. Ursula K. Le Guinová: The Finder (2001, česky Hledač, Příběhy ze Zeměmoří, Triton 2003)
  • 15. Ian McDonald: The Little Goddess (2005, česky Malá bohyně, XB-1 8/2011)
  • 16. Charles Stross: Missile Gap (2006, česky Jaderná propast, Plameny hvězd/Laser-books 2007)
  • 17. Ted Chiang: The Lifecycle of Software Objects (2010, česky Životní cyklus softwarových objektů, XB-1 4/2011)
  • 18. James Patrick Kelly: Burn (2005)
  • 19. Nancy Kressová: The Erdmann Nexus (2008, česky Erdmannův nexus, XB-1 3/2011)
  • 19. Richard Chwedyk: Bronte’s Egg (2002, česky Brontino vejce, F&SF CZ Léto 2009)
Nejlepší noveleta 20. století

Výsledky byly zveřejněny v prosinci 2012.

vítěz

nominace

Nejlepší noveleta 21. století

Výsledky byly zveřejněny v prosinci 2012.

vítěz

nominace

Nejlepší povídka 20. století

Výsledky byly zveřejněny v prosinci 2012.

vítěz

nominace

  • 2) Ursula K. Le Guinová: The Ones Who Walk Away from Omelas (1973, česky Ti, kteří odcházejí z Omelas, Mistrovské kusy, Laser-books 2003)
  • 3) Harlan Ellison: ‘Repent, Harlequin!’ said the Ticktockman (1965, česky „Kaj se, Harlekýne!“ řekl Tikytak, Nejmenší vesmír, Polaris 1992)
  • 4) Harlan Ellison: I Have No Mouth, and I Must Scream (1967, česky Nemám ústa a musím křičet, Hugo Story III: 1968 – 1969, Winston Smith 1996)
  • 5) Arthur C. Clarke: The Star (1955, česky Hvězda, Zpráva o třetí planetě, Práce 1982)
  • 6) Ray Bradbury: A Sound of Thunder (1952, česky Burácení hromu, Labyrint, SNKLU 1962)
  • 7) Robert A. Heinlein: All You Zombies– (1959, česky Všechny tvé stíny, Od Heinleina po Aldisse, AFSF 1994)
  • 8 ) William Gibson: Johnny Mnemonic (1981, česky Johnny Mnemonic, Ikarie 11/1991)
  • 9) James, Jr. Tiptree: The Screwfly Solution (1977, česky Jak zatočit s masařkami, Armagedony, Triton 2005)
  • 10) Shirley Jacksonová: The Lottery (1948, česky Loterie, Hlas krve, Najáda 1996)
  • 11) Ray Bradbury: There Will Come Soft Rains (1950, česky Přijdou vlahé deště, Marťanská kronika, Mladá fronta 1959)
  • 12) Isaac Asimov: The Last Question (1956, česky Poslední otázka, Sny robotů, Mustang 1996)
  • 13) Bob Shaw: Light of Other Days (1966, česky Světlo jiných dnů, Nebula 1966, Mustang 1996)
  • 14) Kurt Vonnegut: Harrison Bergeron (1961, česky Harrison Bergeron, Vítejte v opičárně, Mustang 1994)
  • 15) Robert A. Heinlein: The Green Hills of Earth (1947, Zelené pahorky Země, Labyrint, SNKLU 1962)
  • 16) Cordwainer Smith: The Game of Rat and Dragon (1955, česky Hra na draka a krysu, Od Heinleina po Aldisse, AFSF 1994)
  • 17) Frederik Pohl: Day Million (1966, česky Milióntý den, Nebula 1966, Mustang 1996)
  • 18) Harlan Ellison: Jeffty Is Five (1977, česky Jefftymu je pět, Síň slávy mistrů fantasy I, Baronet 2004)
  • 19) Arthur C. Clarke: The Sentinel (1951, česky Hlídka, Oceánem hvězd, SNKLU 1962)
  • 20) Joanna Russová: When It Changed (1972, česky Když se to změní, Nejmenší vesmír, Polaris 1992)
  • 21) James Tiptree Jr.: Love Is the Plan the Plan Is Death (1973, česky Láska je plán, plán je smrt, Teplé světy a tak podobně, Triton 2004)
  • 22) Samuel R. Delany: Aye, and Gomorrah (1967, česky Navždy, a Gomora, Nebezpečné vize, Laser-books 2004)
  • 23) Jerome Bixby: It’s a Good Life (1953, česky Je to dobrý život, Ikarie 1/1991)
  • 24) Ray Bradbury: The Veldt (1950, česky Step, Kaleidoskop, Odeon 1989)
  • 25) John Varley: Air Raid (1977, česky Létající komando, Press Enter, Laser 1992)
  • 26) Ursula K. Le Guinová: The Day Before the Revolution (1974, česky Předvečer revoluce, Locus – To nejlepší z fantasy a science fiction, Laser-books 2007)
  • 27) Terry Bisson: Bears Discover Fire (1990, česky Medvědi objevují oheň, Ikarie 6/1992)
  • 28) Octavia E. Butlerová: Speech Sounds (1983, Zvuky řeči, Polaris 2001, Polaris 2001)
  • 29) Isaac Asimov: Robbie (1940, česky Robbie, Já, robot, Odeon 1981)
  • 30) Ray Bradbury: The Million Year Picnic (1946, česky Výlet na milión let, Marťanská kronika, Mladá fronta 1959)
  • 30) Connie Willisová: Even the Queen (1992, česky Dokonce i královna, Locus – To nejlepší z fantasy a science fiction, Laser-books 2007)
  • 30) Theodore Sturgeon: The Man Who Lost the Sea (1959)
  • 33) Fritz Leiber: A Pail of Air (1951, česky Kýbl vzduchu, Armagedony, Triton 2005)
  • 34) Theodore Sturgeon: Saucer of Loneliness (1953, česky Létající talíř osamělosti, Nejmenší vesmír, Polaris 1992)
  • 35) Avram Davidson: Or All the Seas with Oysters (1958, česky Moře plná ústřic, Šestá roční doba, Odeon 1977)
  • 35) Eric Frank Russell: Allamagoosa (1955, česky Allamagoosa, Hugo Story I: 1955 – 1961, Winston Smith 1993)
  • 37) Orson Scott Card: Unaccompanied Sonata (1979, česky Sonáta bez doprovodu, Ikarie 11/1993)
  • 38) George R. R. Martin: With Morning Comes Mistfall (1973, česky Mlhy zrána klesají, Nečekané variace, AF 167 1997)
  • 39) Neil Gaiman: A Midsummer Night’s Dream (1990, česky Sen noci svatojánské, Sandman: Krajina snů, Crew 2005)
  • 40) Alfred Bester: The Men Who Murdered Mohammed (1958, česky Muži, kteří zavraždili Mohameda, F&SF CZ 6/1997)
  • 41) Isaac Asimov: Liar! (1941, česky Lhář!, Já, robot, Odeon 1981)
  • 42) Greg Egan: Learning to Be Me (1990, česky Učím se být sebou, To nejlepší ze science fiction I, Kredit 1994)
  • 43) Neil Gaiman: Troll Bridge (1993, česky Trolí most, Kouř a zrcadla, Polaris 2003)
  • 44) Gene Wolfe: The Island of Doctor Death and Other Stories (1970, česky Ostrov doktora Smrt a další příběhy, Jiné světy: Léto 92, Winston Smith 1992)
  • 45) Fritz Leiber: Coming Attraction (česky Poslední výkřik módy, Od Heinleina po Aldisse, AFSF 1994)
  • 45) Robert Silverberg: Passengers (1968, česky Pasažéři, Jiné světy: Jaro 92, Winston Smith 1992)
  • 47) J. G. Ballard: The Terminal Beach (1964)
  • 48) Ray Bradbury: All Summer in a Day (1954), česky Celé léto v jediném dni, Kaleidoskop, Odeon 1989)
  • 49) Damon Knight: The Country of the Kind (1956, česky Taková laskavá země, Síň slávy: Nejlepší SF povídky všech dob 1947 – 1964, Baronet 2003)
  • 50) Theodore Sturgeon: Thunder and Roses (1947, česky Hrom a růže, Od Heinleina po Aldisse, AFSF 1994)
Nejlepší povídka 21. století

Výsledky byly zveřejněny v prosinci 2012.

vítěz

nominace

  • 02. Margo Lanaganová: Singing My Sister Down (2004, česky Zpěv na sestřinu cestu dolů, Černá šťáva/Triton 2010)
  • 03. Neil Gaiman: How to Talk to Girls at Parties (2006, česky Jak si na večírku povídat s děvčaty, Křehké věci/Polaris 2007)
  • 04. Peter Watts: The Things (2010, česky Věci, Nejlepší science fiction a fantasy – 2010/Laser-books 2011)
  • 05. Michael Swanwick: The Dog Said Bow-Wow (2001, česky Haf haf, řekl pes, Ikarie 2/2003)
  • 05. Ursula K. Le Guinová: The Bones of the Earth (2001, česky Kosti země, Příběhy ze Zeměmoří, Triton 2003)
  • 07. Kij Johnsonová: 26 Monkeys, Also the Abyss (2008, česky Dvacet šest opic. A taky prázdnota, XB-1 8/2013)
  • 08. Daniel Abraham: The Cambist and Lord Iron (2007, česky Směnárník a Lord Iron, XB-1 7/2011)
  • 09. Kij Johnsonová: Spar (2009)
  • 09. Alastair Reynolds: Zima Blue (2005)
  • 11. Ken Liu: The Paper Menagerie (2011, česky Papírový zvěřinec, Nejlepší science fiction a fantasy – 2011/Laser-books 2012)
  • 12. Neil Gaiman: October in the Chair (2002, česky Říjen předsedá, Locus – To nejlepší z fantasy a science fiction, Laser-books 2007)
  • 13. Mike Resnick: Travels with My Cats (2004, česky S kočkami na cestách, Ikarie 1/2006)
  • 14. Jeffrey Ford: Creation (2002, česky Stvoření, F&SF CZ 4/2006)
  • 15. Elizabeth Bearová: Tideline (2007, česky Hranice odlivu, Ikarie 4/2009)
  • 16. Charles Stross: Rogue Farm (2003)
  • 17. Will McIntosh: Bridesicle (2009)
  • 18. Harlan Ellison: How Interesting – A Tiny Man (2010)
  • 19. Kij Johnsonová: Ponies (2010)
  • 20. Karen Joy Fowlerová: The Pelican Bar (2009)
  • 20. Karen Joy Fowlerová: What I Didn’t See (2002, česky Co jsem neviděla, Ikarie 4/2009)
Nejlepší sci - fi román 20. století

Výsledky byly zveřejněny v prosinci 2012. Na 3. místě skončil Isaac Asimov s trilogií „Nadace“. Na 24. místě skončil Gene Wolfe s cyklem „Kniha nového Slunce“. Na 27. místě skončil Vernor Vinge s románem „Oheň nad Hlubinou“, česky vyšel ve 2 dílech. Na 36. místě skončili Larry Niven a Jerry Pournelle s románem „Tříska v božím oku“, v češtině vyšel ve 2 dílech. Na 73. místě skončila C. J. Cherryhová s třídílným románem „Cyteen“

vítěz

nominace

Nejlepší sci - fi román 21. století

Výsledky byly zveřejněny v prosinci 2012. Nominován byl Neal Stephenson za sérii „Barokní cyklus“.

vítěz

nominace

Novela

vítěz

nominace

Noveleta

vítěz

nominace

  • 2. “The Summer People”, Kelly Link (Tin House: The Ecstatic; Steampunk!)
  • 3. “What We Found”, Geoff Ryman (F&SF Sep/Oct 2011)
  • 4. “Underbridge”, Peter S. Beagle (Naked City)
  • 5. “The Copenhagen Interpretation”, Paul Cornell (Asimov's Jul 2011)
  • 6. “The Choice”, Paul McAuley (Asimov's Feb 2011)
  • 7. “Fields of Gold”, Rachel Swirsky (Eclipse Four)
  • 8. “The Dala Horse”, Michael Swanwick (Tor.com 13 Jul 2011)
  • 9. “The Book of Phoenix Excerpted from The Great Book)”, Nnedi Okorafor (Clarkesworld Mar 2011)
  • 10. “The Maltese Unicorn”, Caitlín R. Kiernan (Supernatural Noir)
  • 11. “A Long Walk Home”, Jay Lake (Subterranean Win 2011)
  • 12. “Purple”, Robert Reed (Asimov's Mar 2011)
  • 13. “Clean”, John Kessel (Asimov's Mar 2011)
  • 14. “The Little Green God of Agony”, Stephen King (A Book of Horrors)
  • 15. “Six Months, Three Days”, Charlie Jane Anders (Tor.com 8 Jun 2011)
  • 16. “The Old Man and the Martian Sea”, Alastair Reynolds (Life on Mars)
  • 17. “Late Bloomer”, Suzy McKee Charnas (Teeth)
  • 18. “A Small Price to Pay for Birdsong”, K. J. Parker (Subterranean Win 2011)
  • 19. “The Last Ride of the Glory Girls”, Libba Bray (Steampunk!)
  • 20. “My Husband Steinn”, Eleanor Arnason (Asimov's Oct/Nov 2011)
  • 21. “Laika's Ghost”, Karl Schroeder (Engineering Infinity)
  • 22. “Blackwood's Baby”, Laird Barron (Ghosts by Gaslight)
  • 23. “The Cold Step Beyond”, Ian R. MacLeod (Asimov's Jun 2011)
  • 24. “The Projected Girl”, Lavie Tidhar (Naked City)
  • 25. “The Vicar of Mars”, Gwyneth Jones (Eclipse Four)
  • 26. “The Ki-Anna”, Gwyneth Jones (Engineering Infinity)
  • 27. “Ghostweight”, Yoon Ha Lee (Clarkesworld Jan 2011)
  • 28. “Mysteries of the Old Quarter”, Paul Park (Ghosts by Gaslight)
  • 30. “Steam Girl”, Dylan Horrocks (Steampunk!)
Povídka

vítěz

nominace

Románová prvotina

vítěz

nominace

  • Genevieve Valentine
  • Cline, Ernest - Ready Player One   86% / 99
  • Obreht, Téa - Tygrova žena   70% / 1
  • Daniel Polansky
  • Young, Moira - Krvavá cesta   80% / 1
  • Will McIntosh
  • Kameron Hurley
  • Rae Carson
  • 2. Mechanique: A Tale of the Circus Tresaulti, Genevieve Valentine (Prime)
  • 3. Soft Apocalypse, Will McIntosh (Night Shade)
  • 4. God's War, Kameron Hurley (Night Shade)
  • 5. Ready Player One, Ernest Cline (Crown; Century)
  • 6. Of Blood and Honey, Stina Leicht (Night Shade)
  • 7. The Tiger's Wife, Téa Obreht (Random House; Weidenfeld & Nicholson)
  • 8. The Girl of Fire and Thorns, Rae Carson (Greenwillow; Gollancz as Fire and Thorns)
  • 9. Seed, Rob Ziegler (Night Shade)
  • 10. The Desert of Souls, Howard Andrew Jones (St. Martin's)
  • 11. Debris, Jo Anderton (Angry Robot)
  • 12. Low Town, Daniel Polansky (Doubleday; Hodder & Stoughton)
  • 13. Blood Red Road, Moira Young (McElderry; Marion Lloyd)
Sbírka

vítěz

  • Tim Powers
  • The Bible Repairman and Other Stories, Tim Powers (Tachyon)

nominace

  • 2. After the Apocalypse: Stories, Maureen F. McHugh (Small Beer)
  • 3. Sleight of Hand, Peter S. Beagle (Tachyon)
  • 4. The Collected Stories of Carol Emshwiller, Volume 1, Carol Emshwiller (Nonstop)
  • 5. Two Worlds and In Between: The Best of Caitlin R. Kiernan (Volume One), Caitlín R. Kiernan (Subterranean)
  • 6. Paradise Tales, Geoff Ryman (Small Beer)
  • 7. The Collected Short Works of Poul Anderson, Volume 4: Admiralty, Poul Anderson (NESFA)
  • 8. Kurt Vonnegut: Novels & Stories 1963-1973, Kurt Vonnegut (Library of America)
  • 9. Gothic High-Tech, Bruce Sterling (Subterranean)
  • 10. When the Great Days Come, Gardner Dozois (Prime)
  • 11. The Inheritance and Other Stories, Robin Hobb/Megan Lindholm (Harper Voyager UK; Harper Voyager US)
  • 12. Yellowcake, Margo Lanagan (Allen & Unwin)
  • 13. Unpossible and Other Stories, Daryl Gregory (Fairwood)
  • 14. Love and Romanpunk, Tansy Rayner Roberts (Twelfth Planet)
  • 15. Somewhere Beneath Those Waves, Sarah Monette (Prime)
  • 16. The Monkey's Wedding and Other Stories, Joan Aiken (Small Beer)
  • 17. TVA Baby and Other Stories, Terry Bisson (PM)
  • 18. The Universe of Things, Gwyneth Jones (Aqueduct)
  • 19. Matilda Told Such Dreadful Lies: The Essential Lucy Sussex, Lucy Sussex (Ticonderoga)
Sci - fi román

vítěz

nominace

  • King, Stephen - Dallas 63   88% / 48
  • 2. 11/22/63, Stephen King (Scribner; Hodder & Stoughton)
  • 3. Rule 34, Charles Stross (Ace; Orbit UK)
  • 4. The Children of the Sky, Vernor Vinge (Tor)
  • 5. Leviathan Wakes, James S. A. Corey (Orbit US; Orbit UK)
  • 6. Dancing with Bears, Michael Swanwick (Night Shade)
  • 7. Grail, Elizabeth Bear (Spectra)
  • 8. Deadline, Mira Grant (Orbit US; Orbit UK)
  • 8. Home Fires, Gene Wolfe (Tor; PS Publishing)
  • 10. Vortex, Robert Charles Wilson (Tor)
  • 11. Earthbound, Joe Haldeman (Ace)
  • 12. Firebird, Jack McDevitt (Ace)
  • 13. The Clockwork Rocket, Greg Egan (Night Shade)
  • 14. The Islanders, Christopher Priest (Gollancz)
  • 15. Heart of Iron, Ekaterina Sedia (Prime)
  • 16. Daybreak Zero, John Barnes (Ace)
  • 17. This Shared Dream, Kathleen Ann Goonan (Tor)
  • 18. 7th Sigma, Steven Gould (Tor)
  • 19. All the Lives He Led, Frederik Pohl (Tor)
  • 20. Wake Up and Dream, Ian R. MacLeod (PS Publishing)
  • 21. The Courier's New Bicycle, Kim Westwood (Voyager Australia)
  • 22. Zone One, Colson Whitehead (Doubleday; Harvill Secker)
Výtvarník

vítěz

nominace

  • 2. Michael Whelan
  • 3. John Picacio
  • 4. Charles Vess
  • 5. Bob Eggleton
  • 6. Donato Giancola
  • 7. Stephan Martiniere
  • 8. Kinuko Y. Craft
  • 9. John Jude Palencar
  • 10. Frank Frazetta
  • 11. Thomas Canty
  • 12. Vincent Di Fate
  • 13. Jim Burns
  • 14. Phil Foglio
  • 15. Dave McKean
  • 16. Leo & Diane Dillon
  • 17. Daniel Dos Santos
  • 18. Tom Kidd
  • 19. Yoshitaka Amano
  • 20. J. K. Potter
  • 21. Vincent Chong
  • 22. (tie): Boris Vallejo
  • 22. (tie): Brom
  • 24. Julie Bell
  • 25. Todd Lockwood


WebArchiv - archiv českého webu