ocenění » Locus » 2014

Locus

Locus Award

WWW stránky ocenění: Locus Award

Cena Locus Award, nebo Locus, je každoročně od roku 1971 udělována čtenáři amerického časopisu Locus Magazine nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy uplynulého roku. Ceně je přikládán veliký význam především proto, že počet anketních lístků od čtenářů převyšuje počet hlasů u cen Hugo i Nebula dohromady a je tedy hodnocením širšího vzorku respondentů.

další rok - 2015předchozí rok - 2013

2014

ročník: 44

Ceny byly uděleny 28. června 2014 v Seattlu. Ceny byly uděleny za rok 2013.

Antologie

vítěz

nominace

  • Gardner Raymond Dozois
  • Ellen Sue Datlow
  • Terri Windling
  • Jonathan Strahan
  • Neil Gaiman
  • Maria Dahvana Headley
  • 2. The Year's Best Science Fiction: Thirtieth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's Griffin; Robinson as The Mammoth Book of Best New SF 26)
  • 3. Queen Victoria's Book of Spells, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (Tor)
  • 4. The Best Science Fiction and Fantasy of the Year Volume Seven, Jonathan Strahan, ed. (Night Shade)
  • 5. Unnatural Creatures, Neil Gaiman & Maria Dahvana Headley, eds. (Harper; Bloomsbury)
  • 6. Fearsome Journeys: The New Solaris Book of Fantasy, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
  • 7. The Other Half of the Sky, Athena Andreadis & Kay Holt, eds. (Candlemark & Gleam)
  • 8. The Best Horror of the Year: Volume Five, Ellen Datlow, ed. (Night Shade)
  • 9. Twenty-First Century Science Fiction, David G. Hartwell & Patrick Nielsen Hayden, eds. (Tor)
  • 10. Twelve Tomorrows, Stephen Cass, ed. (MIT Technology Review)
  • 11. Solaris Rising 2: The New Solaris Book of Science Fiction, Ian Whates, ed. (Solaris)
  • 12. Once Upon a Time, Paula Guran, ed. (Prime)
  • 13. Rags & Bones, Melissa Marr & Tim Pratt, eds. (Little, Brown; Headline)
  • 14. Year's Best SF 18, David G. Hartwell, ed. (Tor)
  • 15. Shadows of the New Sun: Stories in Honoe of Gene Wolfe, J. E. Mooney & Bill Fawcett, eds. (Tor)
  • 16. We See a Different Frontier, Fabio Fernandes & Dijbril al-Ayad, eds. (Futurefire)
  • 17. The Year's Best Dark Fantasy & Horror: 2013 Edition, Paula Guran, ed. (Prime)
  • 18. The Year's Best Science Fiction & Fantasy: 2013 Edition, Rich Horton, ed. (Prime)
  • 19. The Mammoth Book of Best New Horror: 24, Stephen Jones, ed. (Robinson; Running Press)
  • 20. The Lowest Heaven, Anne C. Perry & Jared Shurin, eds. (Jurassic London)
  • 21. Exotic Gothic 5, Danel Olsen, ed. (PS Publishing)
Časopis

vítěz

  • Asimov's

nominace

  • 2. Tor.com
  • 3. F&SF
  • 4. Clarkesworld
  • 5. Subterranean
  • 6. Analog
  • 7. Weird Tales
  • 8. Lightspeed
  • 9. Strange Horizons
  • 10. Beneath Ceaseless Skies
  • 11. Interzone
  • 12. SF Signal Podcast
  • 13. Apex
  • 14. Cemetery Dance
  • 15. Lady Churchill's Rosebud Wristlet
  • 16. The New York Review of SF
  • 17. Electric Velocipede
  • 18. The Coode Street Podcast
  • 19. Ansible
  • 20. Black Gate
  • 21. Amazing
  • 22. Galactic Suburbia
  • 23. Nightmare Magazine
Editor

vítěz

nominace

  • Gardner Raymond Dozois
  • Ann VanderMeer
  • Jeff VanderMeer
  • Jonathan Strahan
  • 2. Gardner Dozois
  • 3. John Joseph Adams
  • 4. Ann VanderMeer & Jeff VanderMeer
  • 5. Jonathan Strahan
  • 6. David G. Hartwell
  • 7. Gordon Van Gelder
  • 8. Sheila Williams
  • 9. Gavin Grant & Kelly Link
  • 10. Neil Clarke
  • 11. Patrick Nielsen Hayden
  • 12. Terri Windling
  • 13. Ginjer Buchanan
  • 14. Peter Crowther
  • 15. Lynne M. Thomas
  • 16. Stanley Schmidt
  • 17. Liz Gorinsky
  • 18. William Schafer
  • 19. Toni Weisskopf
  • 20. Stephen Jones
  • 21. Alisa Krasnostein
  • 22. Beth Meacham
  • 23. Lou Anders
  • 24. Teresa Nielsen Hayden
  • 25. Betsy Wollheim
Fantasy román

vítěz

nominace

Kniha mimo beletrii

vítěz

  • Jeff VanderMeer
  • Wonderbook: The Illustrated Guide to Creating Imaginative Fiction, Jeff VanderMeer (Abrams Image)

nominace

  • Adam Roberts
  • Algirdas Jonas Budrys
  • Algirdas Jonas Budrys
  • 2. Strange Matings: Science Fiction, Feminism, African American Voices, and Octavia E. Butler, Rebecca J. Holden & Nisi Shawl (Aqueduct)
  • 3. Here Be Dragons: Exploring Fantasy Maps and Settings, Stefan Ekman (Wesleyan)
  • 4. Afrofuturism: The World of Black Sci-Fi and Fantasy Culture, Ytasha L. Womack (Lawrence Hill)
  • 5. The Man from Mars: Ray Palmer's Amazing Pulp Journey, Fred Nadis (Tarcher)
  • 6. Lovecraft and Influence: His Predecessors and Successors, Robert H. Waugh, ed. (Scarecrow)
  • 7. The Transgressive Iain Banks: Essays on a Writer Beyond Borders, Martyn Colebrook & Katharine Cox, eds. (McFarland)
  • 8. The Riddles of the Hobbit, Adam Roberts (Palgrave Macmillan)
  • 9. Benchmarks Revisited, Algis Budrys (Ansible)
  • 10. Parabolas of Science Fiction, Brian Attebery & Veronica Hollinger, eds. (Wesleyan)
  • 11. Benchmarks Concluded, Algis Budrys (Ansible)
  • 12. Past Masters and Other Bookish Natterings, Bud Webster (Merry Blacksmith)
Kniha výtvarného umění

vítěz

  • Spectrum 20: The Best in Contemporary Fantastic Art, Cathy Fenner & Arnie Fenner (Underwood)

nominace

  • Shaun Tan
  • 2. Maurice Sendak: A Celebration of the Artist and His Work, Justin G. Schiller, Dennis M. V. David & Leonard S. Marcus (Abrams)
  • 3. Hannes Bok: A Life in Illustration, Joseph Wrzos (Centipede)
  • 4. The Alluring Art of Margaret Brundage, Stephen D. Korshak & J. David Spurlock (Vanguard)
  • 5. Rules of Summer, Shaun Tan (Hachette Australia; Hodder Children's; Levine 2014)
  • 6. Frank Frazetta: Art and Remembrances, Frank Frazetta (Hermes)
  • 7. The Art of Brom, Gerald Brom, edited by John Fleskes (Flesk)
  • 8. The Frazetta Sketchbook, Frank Frazetta, edited by J. David Spurlock (Vanguard)
  • 9. Trajectory, Stephan Martiniere (Design Studio)
  • 10. Spectrum Fantastic Art Live 2, John Fleskes, ed. (Flesk)
Nejlepší kniha pro mládež

vítěz

  • Catherynne M. Valente
  • The Girl Who Soared Over Fairyland and Cut the Moon in Two, Catherynne M. Valente (Feiwel and Friends)

nominace

Novela

vítěz

nominace

  • Norman Partridge
  • Nina Allan
  • Vylar Kaftan
  • Yoon Ha Lee
  • Jablokov, Alexander - Divoký měsíc   65% / 22
  • Jay Lake
  • Robert Reed
  • Caitlín R. Kiernan
  • Ellen Klages
  • Andy Duncan
  • Martin, George R. R. - Princezna a královna   73% / 6
  • 2. “Wakulla Springs”, Andy Duncan & Ellen Klages (Tor.com 2 Oct 2013)
  • 3. “The Princess and the Queen”, George R. R. Martin (Dangerous Women)
  • 4. Black Helicopters, Caitlín R. Kiernan (Subterranean)
  • 5. “Precious Mental”, Robert Reed (Asimov's Jun 2013)
  • 6. “Rock of Ages”, Jay Lake (METAropolis: Green Space)
  • 7. “The Queen of Eyes”, Rachel Pollack (F&SF Sep/Oct 2013)
  • 8. “Feral Moon”, Alexander Jablokov (Asimov's Mar 2013)
  • 9. “Iseul's Lexicon”, Yoon Ha Lee (Conservation of Shadows)
  • 10. “The Weight of the Sunrise”, Vylar Kaftan (Asimov's Feb 2013)
  • 11. Spin, Nina Allan (TTA Press)
  • 12. “The Home for Broken Dolls”, Kirstyn McDermott (Caution: Contains Small Parts)
  • 13. “The Mummy's Heart”, Norman Partridge (Halloween)
Noveleta

vítěz

nominace

  • Ted Chiang
  • Scott Lynch
  • Lavie Tidhar
  • Ian R. MacLeod
  • Kat Howard
  • Robert Reed
  • Neal Stephenson
  • Alexander Irvine
  • Pat Cadigan
  • K. J. Parker
  • Ian R. MacLeod
  • Matthew Hughes
  • Gregory Frost
  • Jedediah Berry
  • Pat Cadigan
  • Caitlín R. Kiernan
  • Aliette de Bodard
  • Jeffrey Ford
  • Ken Liu
  • Barron, Laird - Saturnův chřtán   75% / 11
  • K. J. Parker
  • Greg Egan
  • Christopher Michael Barzak
  • Ian McDonald
  • Margo Lanagan
  • Matthew Hughes
  • David D. Levine
  • Brian Hodge
  • 2. “The Truth of Fact, the Truth of Feeling”, Ted Chiang (Subterranean Fall 2013)
  • 3. “The Prayer of Ninety Cats”, Caitlín R. Kiernan (Subterranean Spr 2013)
  • 4. “The Waiting Stars”, Aliette de Bodard (The Other Half of the Sky)
  • 5. “A Terror”, Jeffrey Ford (Tor.com 24 Jul 2013)
  • 6. “A Hollow Play”, Amal El-Mohtar (Glitter & Mayhem)
  • 7. “The Litigation Master and the Monkey King”, Ken Liu (Lightspeed Aug 2013)
  • 8. “Jaws of Saturn”, Laird Barron (The Beautiful Thing That Awaits Us All)
  • 9. “The Sun and I”, K. J. Parker (Subterranean Spr 2013)
  • 10. “Zero for Conduct”, Greg Egan (Twelve Tomorrows)
  • 11. “Kormak the Lucky”, Eleanor Arnason (F&SF Jul/Aug 2013)
  • 12. “The Unwanted Women of Surrey”, Kaaron Warren (Queen Victoria's Book of Spells)
  • 13. “Paranormal Romance”, Christopher Barzak (Lightspeed Jun 2013)
  • 14. “The Queen of the Night's Aria”, Ian McDonald (Old Mars)
  • 15. “We Three Kids”, Margo Lanagan (PS Publishing)
  • 16. “The Ugly Duckling”, Matthew Hughes (Old Mars)
  • 17. “The Wreck of the Mars Adventure”, David D. Levine (Old Mars)
  • 18. “The Christmas Show”, Pat Cadigan (Tor.com 17 Dec 2013)
  • 19. “A Window or a Small Box”, Jedediah Berry (Tor.com 5 Jun 2013)
  • 20. “The Effigy Engine: A Tale of the Red Hats”, Scott Lynch (Fearsome Journeys)
  • 21. “The Book Seller”, Lavie Tidhar (Interzone Jan/Feb 2013)
  • 22. “The Good Husband”, Nathan Ballingrud (North American Lake Monsters)
  • 23. “The Discovered Country”, Ian R. MacLeod (Asimov's Sep 2013)
  • 24. “Phosphorus”, Veronica Schanoes (Queen Victoria's Book of Spells)
  • 25. “Painted Birds and Shivered Bones”, Kat Howard (Subterranean Spr 2013)
  • 26. “Grizzled Veterans of Many and Much”, Robert Reed (F&SF May/Jun 2013)
  • 27. “Atmosphaera Incognita”, Neal Stephenson (Starship Century)
  • 28. “Watching the Cow”, Alex Irvine (F&SF Jan/Feb 2013)
  • 29. Chalk, Pat Cadigan (This Is Horror)
  • 30. “The Dragonslayer of Merebarton”, K. J. Parker (Fearsome Journeys)
  • 31. “Entangled”, Ian R. MacLeod (Asimov's Dec 2013)
  • 32. “And Then Some”, Matthew Hughes (Asimov's Feb 2013)
  • 33. “No Others are Genuine”, Gregory Frost (Asimov's Oct/Nov 2013)
  • 34. “The Irish Astronaut”, Val Nolan (Electric Velocipede Spr 2013)
  • 35. “The Same Deep Waters as You”, Brian Hodges (Weirder Shadows Over Innsmouth)
Povídka

vítěz

  • Caitlín R. Kiernan
  • “The Road of Needles”, Caitlín R. Kiernan (Once Upon a Time: New Fairy Tales)

nominace

  • Eugenia Lily Yu
  • Nancy Anne Kress
  • James Patrick Kelly
  • Charlie Jane Anders
  • Theodora Goss
  • James Patrick Kelly
  • Garth Nix
  • Chu, John - Voda, která padá odnikud   50% / 26
  • Abercrombie, Joe - Holka na zabití   68% / 11
  • Sam J. Miller
  • Alan DeNiro
  • Kressel, Matthew - Zvuky staré Země   71% / 23
  • Jeffrey Ford
  • Ken Liu
  • Karen Joy Fowler
  • Howard Waldrop
  • Robert Reed
  • Michael Swanwick
  • Gene Rodman Wolfe
  • Rachel Swirsky
  • David Gerrold
  • Geoff Ryman
  • Yoon Ha Lee
  • Karin Tidbeck
  • 2. “Some Desperado”, Joe Abercrombie (Dangerous Women)
  • 3. “A Brief History of the Trans-Pacific Tunnel”, Ken Liu (F&SF Jan/Feb 2013)
  • 4. “The Science of Herself”, Karen Joy Fowler (The Science of Herself)
  • 5. “The Dead Sea-Bottom Scrolls”, Howard Waldrop (Old Mars)
  • 6. “Among Us”, Robert Reed (F&SF Jan/Feb 2013)
  • 7. “The She-Wolf's Hidden Grin”, Michael Swanwick (Shadows of the New Sun)
  • 8. “Uncaged”, Gene Wolfe (Rags and Bones)
  • 9. “If You Were a Dinosaur, My Love”, Rachel Swirsky (Apex Mar 2013)
  • 10. “Night Train to Paris”, David Gerrold (F&SF Jan/Feb 2013)
  • 11. “Rosary and Goldenstar”, Geoff Ryman (F&SF Sep/Oct 2013)
  • 12. “The Water That Falls on You from Nowhere”, John Chu (Tor.com 20 Feb 2013)
  • 13. “Effigy Nights”, Yoon Ha Lee (Clarkesworld Sep 2013)
  • 14. “The Fairy Enterprise”, Jeffrey Ford (Queen Victoria's Book of Spells)
  • 15. “The Sounds of Old Earth”, Matthew Kressel (Lightspeed Jan 2013)
  • 16. “The Wildfires of Antarctica”, Alan DeNiro (Asimov's Oct/Nov 2013)
  • 17. “Ilse, Who Saw Clearly”, E. Lily Yu (Apex May 2013)
  • 18. “Sing”, Karin Tidbeck (Tor.com 17 Apr 2013)
  • 19. “Pathways”, Nancy Kress (Twelve Tomorrows)
  • 20. “The Promise of Space”, James Patrick Kelly (Clarkesworld Sep 2013)
  • 21. “The Master Conjurer”, Charlie Jane Anders (Lightspeed Oct 2013)
  • 22. “Estella Saves the Village”, Theodora Goss (Queen Victoria's Book of Spells)
  • 23. “Soulcatcher”, James Patrick Kelly (Clarkesworld May 2013)
  • 24. “Fire Above, Fire Below”, Garth Nix (Tor.com 8 May 2013)
  • 25. “The Beasts We Want to Be”, Sam J. Miller (Electric Velocipede Win 2013)
  • 26. “The Bees Her Heart, the Hive Her Belly”, Benjanun Sriduangkaew (Clockwork Phoenix 4)
Románová prvotina

vítěz

nominace

  • Wecker, Helene - Golema a džin v New Yorku   90% / 4
  • Sofia Samatar
  • Chris Willrich
  • 2. The Golem and the Jinni, Helene Wecker (Harper)
  • 3. A Stranger in Olondria, Sofia Samatar (Small Beer)
  • 4. The Thinking Woman's Guide to Real Magic, Emily Croy Barker (Dorman)
  • 5. The Golden City, J. Kathleen Cheney (Roc)
  • 6. The Scroll of Years, Chris Willrich (Pyr)
  • 7. Wolfhound Century, Peter Higgins (Orbit US; Gollancz)
  • 8. The Age of Ice, J. M. Sidorova (Scribner)
  • 9. A Questionable Shape, Bennett Sims (Two Dollar Radio)
Sbírka

vítěz

  • Connie Willis
  • The Best of Connie Willis, Connie Willis (Del Rey)

nominace

  • Joe Haldeman
  • Catherynne M. Valente
  • Nnedi Okorafor
  • Caitlín R. Kiernan
  • Yoon Ha Lee
  • Howard Waldrop
  • Barron, Laird - Ta nádherná věc, jež na nás všechny čeká   85% / 11
  • 2. The Best of Joe Haldeman, Joe Haldeman (Subterranean)
  • 3. The Bread We Eat in Dreams, Catherynne M. Valente (Subterranean)
  • 4. Kabu Kabu, Nnedi Okorafor (Prime)
  • 5. The Ape's Wife and Other Stories, Caitlín R. Kiernan (Subterranean)
  • 6. Conservation of Shadows, Yoon Ha Lee (Prime)
  • 7. Horse of a Different Color, Howard Waldrop (Small Beer)
  • 8. The Beautiful Thing That Awaits Us All and Other Stories, Laird Barron (Night Shade)
  • 9. The Collected Short Works of Poul Anderson, Volume 5: The Door to Anywhere, Poul Anderson (NESFA)
  • 10. Five Autobiographies and a Fiction, Lucius Shepard (Subterranean)
  • 11. The Collected Stories of Robert Silverberg, Volume Eight: Hot Times in Magma City, Robert Silverberg (Subterranean)
  • 12. Vampires in the Lemon Grove, Karen Russell (Knopf)
  • 13. A Very British History: The Best Science Fiction Stories of Paul McAuley, Paul McAuley (PS Publishing)
  • 14. How the World Became Quiet, Rachel Swirsky (Subterranean)
  • 15. North American Lake Monsters, Nathan Ballingrud (Small Beer)
  • 16. Magic Highways: The Early Jack Vance, Volume Three, Jack Vance (Subterranean)
  • 17. Beyond the Rift, Peter Watts (Tachyon)
  • 18. Before and Afterlives, Christopher Barzak (Lethe)
  • 19. The Greatship, Robert Reed (Argo-Navis)
  • 20. Space Is Just a Starry Night, Tanith Lee (Aqueduct)
  • 21. Good-Bye, Robinson Crusoe and Other Stories, John Varley (Subterranean)
  • 22. Adam Robots, Adam Roberts (Gollancz)
  • 23. Antiquities and Tangibles and Other Stories, Tim Pratt (Merry Blacksmith)
  • 24. Trafalgar, Angelica Gorodischer (Small Beer)
  • 25. The Very Best of Barry N. Malzberg, Barry N. Malzberg (NonStop)
  • 26. Caution: Contains Small Parts, Kirstyn McDermott (Twelve Planets)
  • 27. Snodgrass and Other Illusions: The Best Short Stories of Ian R. MacLeod, Ian R. MacLeod (Open Road Media)
  • 28. The Story Until Now, Kit Reed (Wesleyan)
Sci - fi román

vítěz

nominace

  • Kim Stanley Robinson
  • Charles Stross
  • Margaret Atwood
  • Carolyn Janice Cherryh
  • 2. Shaman, Kim Stanley Robinson (Orbit)
  • 3. Neptune's Brood, Charles Stross (Ace; Orbit UK)
  • 4. MaddAddam, Margaret Atwood (McClelland & Stewart; Bloomsbury; Talese)
  • 5. The Best of All Possible Worlds, Karen Lord (Del Rey; Jo Fletcher UK)
  • 6. Protector, C. J. Cherryh (DAW)
  • 7. On the Steel Breeze, Alastair Reynolds (Gollancz)
  • 8. The Adjacent, Christopher Priest (Gollancz)
  • 9. Burning Paradise, Robert Charles Wilson (Tor)
  • 10. The Red: First Light, Linda Nagata (Mythic Island)
  • 11. Proxima, Stephen Baxter (Gollancz)
  • 12. Lexicon, Max Barry (Pengin; Mulholland UK)
  • 13. Finches of Mars, Brian Aldiss (The Friday Project)
  • 14. The Arrows of Time, Greg Egan (Gollancz)
  • 15. ID: The Second Machine Dynasty, Madeline Ashby (Angry Robot)
  • 16. Evening's Empires, Paul McAuley (Gollancz)
  • 17. Ancillary Justice, Ann Leckie (Orbit)
  • 18. The Cusanus Game, Wolfgang Jeschke (Tor)
  • 19. Countdown City, Ben H. Winters (Quirk)
  • 20. The Last President, John Barnes (Ace)
  • 21. Jupiter War, Neal Asher (Tor UK; Night Shade)
  • 22. Trade Secret, Sharon Lee & Steve Miller (Baen)
  • 23. Necessity's Child, Sharon Lee & Steve Miller (Baen)
Vydavatel

vítěz

  • Tor

nominace

  • 2. Subterranean
  • 3. Orbit
  • 4. Small Beer
  • 5. Angry Robot
  • 6. Baen
  • 7. Gollancz
  • 8. Del Rey
  • 9. DAW
  • 10. Ace
  • 11. PS Publishing
  • 12. NESFA Press
  • 13. Harper
  • 14. Centipede
  • 15. Night Shade
  • 16. Tachyon
  • 17. Pyr
  • 18. Penguin
  • 19. Solaris
  • 20. Prime
  • 21. Cemetery Dance
  • 22. Twelfth Planet Press
  • 23. ChiZine
  • 24. Aqueduct
  • 25. Roc
  • 26. Tor UK
Výtvarník

vítěz

  • Michael Whelan

nominace

  • Shaun Tan
  • 2. John Picacio
  • 3. Charles Vess
  • 4. Bob Eggleton
  • 5. Shaun Tan
  • 6. Donato Giancola
  • 7. Stephan Martiniere
  • 8. Thomas Canty
  • 9. Vincent Chong
  • 10. Leo & Diane Dillon
  • 11. Julie Dillon
  • 12. John Jude Palencar
  • 13. Boris Vallejo
  • 14. Daniel Dos Santos
  • 15. Michael Kaluta
  • 16. Jim Burns
  • 17. Don Maitz
  • 18. David Mattingly
  • 19. Frank Wu
  • 20. Tom Kidd


WebArchiv - archiv českého webu