ocenění » Locus » 2020

Locus

Locus Award

WWW stránky ocenění: Locus Award

Cena Locus Award, nebo Locus, je každoročně od roku 1971 udělována čtenáři amerického časopisu Locus Magazine nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy uplynulého roku. Ceně je přikládán veliký význam především proto, že počet anketních lístků od čtenářů převyšuje počet hlasů u cen Hugo i Nebula dohromady a je tedy hodnocením širšího vzorku respondentů.

další rok - 2021předchozí rok - 2019

2020

ročník: 50

Ceny byly uděleny online 27. června 2020. Ceny byly uděleny za rok 2019.

Antologie

vítěz

  • New Suns: Original Speculative Fiction by People of Color, Nisi Shawl, ed. (Solaris)

nominace

  • Victor LaValle
  • Gardner Raymond Dozois
  • Ken Liu
  • Ann VanderMeer
  • Jeff VanderMeer
  • Jonathan Strahan
  • Ellen Sue Datlow
  • Jonathan Strahan
  • 2. The Mythic Dream, Dominik Parisien & Navah Wolfe, eds. (Saga)
  • 3. A People's Future of the United States, Victor LaValle & John Joseph Adams, eds. (One World)
  • 4. The Very Best of the Best: 35 Years of The Year's Best Science Fiction, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's Griffin)
  • 5. The Best of Uncanny, Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas, eds. (Subterranean)
  • 6. Broken Stars: Contemporary Chinese Science Fiction in Translation, Ken Liu, ed. (Tor)
  • 7. The Big Book of Classic Fantasy, Ann VanderMeer & Jeff VanderMeer, eds. (Vintage)
  • 8. Mission Critical, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
  • 9. Echoes: The Saga Anthology of Ghost Stories, Ellen Datlow, ed. (Saga)
  • 10. The Best Science Fiction & fantasy of the Year Volume Thirteen, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
Časopis

vítěz

  • Tor.com

nominace

  • 2. F&SF
  • 3. Asimov's
  • 4. Uncanny
  • 5. Clarkesworld
  • 6. Beneath Ceaseless Skies
  • 7. Lightspeed
  • 8. Strange Horizons
  • 9. Analog
  • 10. File 770
Editor

vítěz

  • Ellen Datlow

nominace

  • 2. Jonathan Strahan
  • 3. Gardner Dozois
  • 4. Ann VanderMeer & Jeff VanderMeer
  • 5. Neil Clarke
  • 6. C. C. Finlay
  • 7. Navah Wolfe
  • 8. Lynne M. Thomas & Micael Damian Thomas
  • 9. John Joseph Adams
  • 10. Sheila Williams
Fantasy román

vítěz

nominace

Horor - román

vítěz

  • Black Leopard, Red Wolf, Marlon James (Riverhead; Hamish Hamilton)

nominace

Kniha mimo beletrii

vítěz

  • Monster, She Wrote: The Women Who Pioneered Horror and Speculative Fiction, Lisa Kröger & Melanie R. Anderson (Quirk)

nominace

  • Gwyneth Ann Jones
  • 2. The Lady from the Black Lagoon: Hollywood Monsters and the Lost Legacy of Milicent Patrick, Mallory O'Meara (Hanover Square)
  • 3. The Pleasant Profession of Robert A. Heinlein, Farah Mendlesohn (Unbound)
  • 4. Joanna Russ, Gwyneth Jones (University of Illinois Press)
  • 5. Lost Transmissions: The Secret History of Science Fiction, Desirina Boskovich, ed. (Abrams Image)
  • 6. Broken Places & Outer Spaces: Finding Creativity in the Unexpected, Nnedi Okorafor (Simon & Schuster/TED)
  • 7. Kim Stanley Robinson, Robert Markley (University of Illinois Press)
  • 8. Reading Backwards: Essays and Reviews, 2005-2018, John Crowley (Subterranean)
  • 9. The Time Machine Hypothesis: Extreme Science Meets Science Fiction, Damien Broderick (Springer)
  • 10. HG Wells: A Literary Life, Adam Roberts (Palgrave)
Kniha výtvarného umění

vítěz

  • Spectrum 26: The Best in Contemporary Fantastic Art, John Fleskes, ed. (Flesk)

nominace

  • 2. Daydreamer's Journey, Julie Dillon (Julie Dillon)
  • 3. The Fairy Tales of Oscar Wilde, Yuko Shimizu (Beehive)
  • 4. Middle-earth: Journeys in Myth and Legend, Donato Giancola (Dark Horse)
  • 5. The Illustrated World of Tolkien, David Day (Thunder Bay; Pyramid)
  • 6. Dream Dance: The Art of Ed Emshwiller, Jesse Pires, ed. (Anthology Editions)
  • 7. The Island of Doctor Moreau, Bill Sienkiewicz (Beehive) (by H.G. Wells)
  • 8. Ambedo: Tran Nguyen, Tran Nguyen (Flesk)
  • 9. Fantasy World-Building: A Guide to Developing Mythic Worlds and Legendary Creatures, Mark A. Nelson (Dover)
  • 10. Starport, Raya Golden (Bantam) (by George R. R. Martin)
Nejlepší kniha pro mládež

vítěz

  • Yoon Ha Lee
  • Dragon Pearl, Yoon Ha Lee (Disney Hyperion)

nominace

Novela

vítěz

  • This Is How You Lose the Time War, Amal El-Mohtar & Max Gladstone (Saga)

nominace

  • Phenderson Djèlí Clark
  • Becky Chambers
  • Chiang, Ted - Úzkosť je závrat zo slobody/Úzkost je závrať ze svobody   92% / 13
  • Alastair Reynolds
  • Elizabeth Bear
  • 2. The Haunting of Tram Car 015, P. Djèlí Clark (Tor.com)
  • 3. To Be Taught, If Fortunate, Becky Chambers (Harper Voyager; Hodder & Stoughton)
  • 4. “Anxiety Is the Dizziness of Freedom”, Ted Chiang (Exhalation)
  • 5. The Deep, Rivers Solomon, Daveed Diggs, William Hutson & Jonathan Snipes, with234 (Saga)
  • 6. Permafrost, Alastair Reynolds (Tor.com)
  • 7. “A Time to Reap”, Elizabeth Bear (Uncanny Dec 2019)
  • 8. Desdemona and the Deep, C. S. E. Cooney (Tor.com)
  • 9. The Ascent to Godhood, JY Yang (Tor.com)
  • 10. The Gurkha and the Lord of Tuesday, Saad Z. Hossain (Tor.com)
Noveleta

vítěz

nominace

  • N. K. Jemisin
  • Nnedi Okorafor
  • Elizabeth Bear
  • Seanan McGuire
  • Hill, Joe - Pozdní návraty   77% / 3
  • Sarah Pinsker
  • Theodora Goss
  • Ann Leckie
  • 2. “Emergency Skin”, N. K. Jemisin (Forward)
  • 3. “Binti: Sacred Fire”, Nnedi Okorafor (Binti: The Complete Trilogy)
  • 4. “Erase, Erase, Erase”, Elizabeth Bear (F&SF Sep/Oct 2019)
  • 5. “Phantoms of the Midway”, Seanan McGuire (The Mythic Dream)
  • 6. “For He Can Creep”, Siobhan Carroll (Tor.com 10 Jul 2019)
  • 7. “Late Returns”, Joe Hill (Full Throttle)
  • 8. “The Blur in the Corner of Your Eye”, Sarah Pinsker (Uncanny Jul/Aug 2019)
  • 9. “A Country Called Winter”, Theodora Goss (Snow White Learns Witchcraft)
  • 10. “The Justified”, Ann Leckie (The Mythic Dream)
Povídka

vítěz

  • Charlie Jane Anders
  • “The Bookstore at the End of America”, Charlie Jane Anders (A People's Future of the United States)

nominace

  • Ted Chiang
  • Elizabeth Bear
  • Rebecca Roanhorse
  • Kelly Link
  • Ken Liu
  • Tobias S. Buckell
  • Fonda Lee
  • 2. “It's 2059, and the Rich Kids Are Still Winning”, Ted Chiang (New York Times 27 May 2019)
  • 3. “Fisher-Bird”, T. Kingfisher (The Mythic Dream)
  • 4. “Lest We Forget”, Elizabeth Bear (Uncanny May/Jun 2019)
  • 5. “A Brief Lesson in Native American Astronomy”, Rebecca Roanhorse (The Mythic Dream)
  • 6. “I (28M) created a deepfake girlfriend and now my parents think we’re getting married”, Fonda Lee (MIT Technology Review 27 Dec 2019)
  • 7. “The Girl Who Did Not Know Fear”, Kelly Link (Tin House 2019)
  • 8. “Thoughts and Prayers”, Ken Liu (Future Tense 26 Jan 2019)
  • 9. “A Catalog of Storms”, Fran Wilde (Uncanny Jan/Feb 2019)
  • 10. “The Galactic Tourist Industrial Complex”, Tobias S. Buckell (New Suns)
Románová prvotina

vítěz

nominace

Sbírka

vítěz

nominace

Sci - fi román

vítěz

nominace

Vydavatel/IMPRINT

vítěz

  • Tor

nominace

  • 2. Subterranean
  • 3. Orbit
  • 4. Small Beer
  • 5. Saga
  • 6. Angry Robot
  • 7. Gollancz
  • 8. DAW
  • 9. Tachyon
  • 10. Harper
Výtvarník

vítěz

  • John Picacio

nominace

  • Shaun Tan
  • 2. Julie Dillon
  • 3. Michael Whelan
  • 4. Charles Vess
  • 5. Kinuko Y. Craft
  • 6. Bob Eggleton
  • 7. Shaun Tan
  • 8. Galen Dara
  • 9. Donato Giancola
  • 10. Kathleen Jennings


WebArchiv - archiv českého webu