ocenění » Locus » 2021

Locus

Locus Award

WWW stránky ocenění: Locus Award

Cena Locus Award, nebo Locus, je každoročně od roku 1971 udělována čtenáři amerického časopisu Locus Magazine nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy uplynulého roku. Ceně je přikládán veliký význam především proto, že počet anketních lístků od čtenářů převyšuje počet hlasů u cen Hugo i Nebula dohromady a je tedy hodnocením širšího vzorku respondentů.

předchozí rok - 2020

2021

ročník: 51

Ceny byly uděleny online 26. června 2021. Ceny byly uděleny za rok 2020.

Antologie

vítěz

nominace

  • Ann VanderMeer
  • Jeff VanderMeer
  • Jonathan Strahan
  • Jonathan Strahan
  • Ellen Sue Datlow
  • 2. Africanfuturism, Wole Talabi, ed. (Brittle Paper)
  • 3. Dominion: An Anthology of Speculative Fiction from Africa and the African Diaspora, Zelda Knight & Ekpeki Oghenechovwe Donald, eds. (Aurelia Leo)
  • 4. The Big Book of Modern Fantasy, Ann VanderMeer & Jeff VanderMeer, eds. (Vintage)
  • 5. Glitter + Ashes: Queer Tales of a World that Wouldn't Die, dave ring, ed. (Neon Hemlock)
  • 6. Made to Order, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
  • 7. Edited By, Ellen Datlow, ed. (Subterranean)
  • 8. The Year's Best Science Fiction Vol. 1, Jonathan Strahan, ed. (Saga)
  • 9. A Phoenix First Must Burn, Patrice Caldwell, ed. (Viking; Hot Key)
  • 10. The Best Science Fiction of the Year: Volume 5, Neil Clarke, ed. (Night Shade)
Časopis

vítěz

  • Tor.com

nominace

  • 2. Uncanny
  • 3. F&SF
  • 4. Fiyah
  • 5. Asimov's
  • 6. Clarkesworld
  • 7. Strange Horizons
  • 8. Beneath Ceaseless Skies
  • 9. Lightspeed
  • 10. Analog
Editor

vítěz

nominace

Fantasy román

vítěz

nominace

Horor - román

vítěz

nominace

  • Stephen Graham Jones
  • Maria Dahvana Headley
  • Grady Hendrix
  • Max Brooks
  • Alma Katsu
  • Tremblay, Paul - Píseň přežití   80% / 1
  • 2. The Only Good Indians, Stephen Graham Jones (Saga; Titan)
  • 3. Beowulf, Maria Dahvana Headley (MCS x FSG Originals)
  • 4. The Hollow Places, T. Kingfisher (Saga)
  • 5. The Southern Book Club's Guide to Slaying Vampires, Grady Hendrix (Quirk)
  • 6. Survivor Song, Paul Tremblay (Morrow; Titan)
  • 7. Devolution, Max Brooks (Del Rey; Century)
  • 8. The Deep, Alma Katsu (Putnam; Bantam Press UK)
  • 9. Plain Bad Heroines, Emily M. Danforth (Morrow)
  • 10. The Hole, Hiroko Oyamada (New Directions)
Kniha mimo beletrii

vítěz

  • The Magic of Terry Pratchett, Marc Burrows (White Owl)

nominace

  • 2. Literary Afrofuturism in the Twenty-First Century, Isiah Lavender III & Lisa Yaszek, eds. (Ohio State University Press)
  • 3. Plants in Science Fiction: Speculative Vegetation, Katherine E. Bishop, David Higgins & Jerry Määttä, eds. (University of Wales Press)
  • 4. Weird Westerns: Race, Gender, Genre, Kerry Fine, Michael K. Johnson, Rebecca M. Lush & Sara L. Spurgeon, eds. (University of Nebraska Press)
  • 5. The Visual History of Science Fiction Fandom, Volume One: The 1930's, David Ritter & Daniel Ritter, eds. (First Fandom Experience)
  • 6. Inventing Tomorrow: H.G. Wells and the Twentieth Century, Sarah Cole (Columbia University Press)
  • 7. Science Fiction and Climate Change: A Sociological Approach, Andrew Milner & J. R. Burgmann (Liverpool University Press)
  • 8. Beaming Up and Getting Off: Life Before and Beyond Star Trek, Walter Koenig (Jacobs/Brown)
  • 9. Bradbury Beyond Apollo, Jonathan R. Eller (University of Illinois Press)
  • 10. Re-Enchanted: The Rise of Children's Fantasy Literature in the Twentieth Century, Maria Sachiko Cecire (University of Minnesota Press)
Kniha výtvarného umění

vítěz

  • The Art of NASA: The Illustrations that Sold the Missions, Piers Bizony (Motorbooks)

nominace

  • Martin, George R. R. - Bouře mečů   93% / 271
  • Barrie, James Matthew - Peter Pan
  • 2. The Hobbit Sketchbook, Alan Lee (HarperCollins UK 2019; Houghton Mifflin Harcourt)
  • 3. The Dark Crystal Bestiary: The Definitive Guide to the Creatures of Thra, Adam Cesare, illustrated by Iris Compiet (Insight Editions)
  • 4. Spectrum 27: The Best in Contemporary Fantastic Art, Katherine Chu & John Fleskes, ed. (Flesk)
  • 5. Fantastic Paintings of Frazetta, J. David Spurlock, illustrated by Frank Frazetta (Vanguard)
  • 6. A Storm of Swords: The Illustrated Edition, George R. R. Martin, illustrated by Gary Gianni (Bantam)
  • 7. The Art of Frank Cho: A Twenty-Year Retrospective, Frank Cho (Flesk)
  • 8. Enchanted: A History of Fantasy Illustration, Jesse Kowalski, ed. (Norman Rockwell Museum/Abbeville)
  • 9. Masterpieces of Fantasy Art, Dian Hanson (Taschen)
  • 10. Peter Pan, J. M. Barrie, illustrated by Brecht Evens (Beehive)
Nejlepší kniha pro mládež

vítěz

  • A Wizard's Guide to Defensive Baking, T. Kingfisher (Argyll)

nominace

  • Rebecca Roanhorse
  • Roshani Chokshi
  • Deonn, Tracy - Mýtonoši   100% / 1
  • VanderMeer, Jeff - Prapodivné potíže I.   80% / 2
  • Justina Ireland
  • 2. Race to the Sun, Rebecca Roanhorse (Rick Riordan Presents)
  • 3. Legendborn, Tracy Deonn (McElderry; Simon & Schuster UK)
  • 4. A Peculiar Peril, Jeff VanderMeer (Farrar, Straus and Giroux)
  • 5. Over the Woodward Wall, A. Deborah Baker (Tordotcom)
  • 6. A Song Below Water, Bethany C. Morrow (Tor Teen)
  • 7. The Silvered Serpents, Roshani Chokshi (Wednesday)
  • 8. Deathless Divide, Justina Ireland (Balzer + Bray; Titan)
  • 9. The Scapegracers, Hannah Abigail Clarke (Erewhon)
  • 10. Shadowshaper Legacy, Daniel José Older (Scholastic)
Novela

vítěz

nominace

  • Tochi Onyebuchi
  • Nghi Vo
  • Seanan McGuire
  • Aliette de Bodard
  • Aliette de Bodard
  • 2. Riot Baby, Tochi Onyebuchi (Tordotcom)
  • 3. The Empress of Salt and Fortune, Nghi Vo (Tordotcom)
  • 4. Upright Women Wanted, Sarah Gailey (Tordotcom)
  • 5. Come Tumbling Down, Seanan McGuire (Tordotcom)
  • 6. The Order of the Pure Moon Reflected in Water, Zen Cho (Tordotcom)
  • 7. Seven of Infinities, Aliette de Bodard (Subterranean)
  • 8. Finna, Nino Cipri (Tordotcom)
  • 9. The Four Profound Weaves, R. B. Lemberg (Tachyon)
  • 10. Of Dragons, Feasts and Murders, Aliette de Bodard (JABberwocky)
Noveleta

vítěz

  • “The Pill”, Meg Elison (Big Girl)

nominace

  • Sarah Pinsker
  • Aliette de Bodard
  • Ken Liu
  • Charlie Jane Anders
  • Sofia Samatar
  • Catherynne M. Valente
  • A. T. Greenblatt
  • 2. “Two Truths and a Lie”, Sarah Pinsker (Tor.com 17 Jun 2020)
  • 3. “The Inaccessibility of Heaven”, Aliette de Bodard (Uncanny Jul/Aug 2020)
  • 4. “A Whisper of Blue”, Ken Liu (The Book of Dragons)
  • 5. “If You Take My Meaning”, Charlie Jane Anders (Tor.com 11 Feb 2020)
  • 6. “Fairy Tales for Robots”, Sofia Samatar (Made to Order)
  • 7. “Color, Heat, and the Wreck of the Argo”, Catherynne, M. Valente (Strange Horizons 7 Sep 2020)
  • 8. “A Stick of Clay, in the Hands of God, is Infinite Potential”, JY Neon Yang (Clarkesworld May 2020)
  • 9. “Burn or the Episodic Life of Sam Wells as a Super”, A. T. Greenblatt (Uncanny May/Jun 2020)
  • 10. “A City of Red Midnight: a Hikayat”, Usman T. Malik (Tor.com 21 Oct 2020)
Povídka

vítěz

  • Naomi Kritzer
  • “Little Free Library”, Naomi Kritzer (Tor.com 8 Apr 2020)

nominace

  • Ken Liu
  • Yoon Ha Lee
  • Rae Carson
  • Alix E. Harrow
  • Maria Dahvana Headley
  • Aliette de Bodard
  • Stephen Graham Jones
  • 2. “Open House on Haunted Hill”, John Wiswell (Diabolical Plots 15 Jun 2020)
  • 3. “50 Things Every AI Working with Humans Should Know”, Ken Liu (Uncanny Nov/Dec 2020)
  • 4. “The Mermaid Astronaut”, Yoon Ha Lee (Beneath Ceaseless Skies 27 Feb 2020)
  • 5. “Badass Moms in the Zombie Apocalypse”, Rae Carson (Uncanny Jan/Feb 2020)
  • 6. “The Sycamore and the Sybil”, Alix E. Harrow (Uncanny Mar/Apr 2020)
  • 7. “The Girlfriend's Guide to Gods”, Maria Dahvana Headley (Tor.com 23 Jan 2020)
  • 8. “Dresses Like White Elephants”, Meg Elison (Uncanny May/Jun 2020)
  • 9. “In the Lands of the Spill”, Aliette de Bodard (Avatars Inc)
  • 10. “Wait for Night”, Stephen Graham Jones (Tor.com 2 Sep 2020)
Románová prvotina

vítěz

  • Elatsoe, Darcie Little Badger (Levine Querido)

nominace

  • Johnson, Micaiah - Místo mezi světy
  • Thomas, Aiden - Kluci ze hřbitova
  • 2. The Space Between Worlds, Micaiah Johnson (Del Rey; Hodder & Stoughton)
  • 3. Cemetery Boys, Aiden Thomas (Swoon Reads)
  • 4. The Bone Shard Daughter, Andrea Stewart (Orbit)
  • 5. The Vanished Birds, Simon Jimenez (Del Rey; Titan)
  • 6. Architects of Memory, Karen Osborne (Tor)
  • 7. Beneath the Rising, Premee Mohamed (Solaris)
  • 8. Hench, Natalie Zina Walschots (Morrow)
  • 9. The Unspoken Name, A. K. Larkwood (Tor)
  • 10. The Mermaid, the Witch, and the Sea, Maggie Tokuda-Hall (Candlewick; Walker UK)
Sbírka

vítěz

  • Ken Liu
  • The Hidden Girl and Other Stories, Ken Liu (Saga; Head of Zeus)

nominace

  • Elizabeth Bear
  • Jane Yolen
  • Jeffrey Ford
  • Stephen King
  • Michael Swanwick
  • 2. The Best of Elizabeth Bear, Elizabeth Bear (Subterranean)
  • 3. Big Girl, Meg Elison (PM)
  • 4. The Midnight Circus, Jane Yolen (Tachyon)
  • 5. Nine Bar Blues, Sheree Renée Thomas (Third Man)
  • 6. The Best of Jeffrey Ford, Jeffrey Ford (PS)
  • 7. If It Bleeds, Stephen King (Scribner; Hodder & Stoughton)
  • 8. Analog/Virtual: And Other Simulations of Your Future, Lavanya Lakshminarayan (Hachette India)
  • 9. The Postutopian Adventures of Darger and Surplus, Michael Swanwick (Subterranean)
  • 10. Everyone on the Moon Is Essential Personnel, Julian K. Jarboe (Lethe)
Sci - fi román

vítěz

nominace

Vydavatel

vítěz

  • Tor

nominace

  • 2. Tordotcom
  • 3. Orbit
  • 4. Subterranean
  • 5. Small Beer
  • 6. DAW
  • 7. Gollancz
  • 8. Angry Robot
  • 9. Saga
  • 10. Del Rey
Výtvarník

vítěz

  • John Picacio

nominace

  • 2. Charles Vess
  • 3. Michael Whelan
  • 4. Rovina Cai
  • 5. Julie Dillon
  • 6. Bob Eggleton
  • 7. Frank Cho
  • 8. Kinuko Y. Craft
  • 9. Victo Ngai
  • 10. Donato Giancola


WebArchiv - archiv českého webu