ocenění » Locus » Románová prvotina

Locus

Locus Award

WWW stránky ocenění: Locus Award

Cena Locus Award, nebo Locus, je každoročně od roku 1971 udělována čtenáři amerického časopisu Locus Magazine nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy uplynulého roku. Ceně je přikládán veliký význam především proto, že počet anketních lístků od čtenářů převyšuje počet hlasů u cen Hugo i Nebula dohromady a je tedy hodnocením širšího vzorku respondentů.

Románová prvotina

originální název: First Novel

1981

vítěz

nominace

  • Brin, David - Sluneční poutník   80% / 48
  • Paul Preuss
  • Paul Hazel
  • John M. Ford
  • Rudy Rucker
  • Dennis R. Caro
  • 2. The Orphan, Robert Stallman (Pocket)
  • 3. Sundiver, David Brin (Bantam)
  • 4. Beyond Rejection, Justin Leiber (Ballantine Del Rey)
  • 5. The Gates of Heaven, Paul Preuss (Bantam)
  • 6. Master of the Five Magics, Lyndon Hardy (Ballantine Del Rey)
  • 7. Hawk of May, Gillian Bradshaw (Simon & Schuster)
  • 8. Still Forms on Foxfield, Joan Slonczewski (Ballantine Del Rey)
  • 9. Yearwood, Paul Hazel (Atlantic/Little, Brown)
  • 10. Scavengers, David J. Skal (Pocket)
  • 11. Web of Angels, John M. Ford (Pocket)
  • 12. White Light, Rudy Rucker (Pocket)
  • 13. The Man in the Darksuit, Dennis R. Caro (Pocket)
  • 14. One On Me, Tim Huntley (DAW)
  • 15. A Lost Tale, Dale Estey (St. Martin's)
1982

vítěz

nominace

  • Alfred Angelo Attanasio
  • Karl Hansen
  • Nancy Anne Kress
  • Stephen Leigh
  • Gray, Alasdair - Lanark   80% / 1
  • Steve Perry
  • 2. At the Eye of the Ocean, Hilbert Schenck (Timescape)
  • 3. Radix, A. A. Attanasio (Morrow)
  • 4. The Breaking of Northwall, Paul O. Williams (Ballantine Del Rey)
  • 5. War Games, Karl Hansen (Playboy)
  • 6. The Prince of Morning Bells, Nancy Kress (Timescape)
  • 7. Revolution from Rosinante, Alexis Gilliland (Ballantine Del Rey)
  • 8. A Storm Upon Ulster, Kenneth Flint (Bantam)
  • 9. Under the City of Angels, Jerry Earl Brown (Bantam)
  • 10. Slow Fall to Dawn, Stephen Leigh (Bantam)
  • 11. Tintagel, Paul H. Cook (Berkley)
  • 12. Lanark, Alasdair Gray (Harper & Row)
  • 13. Pilgrimage, Drew Mendelson (DAW)
  • 14. Daystar and Shadow, James B. Johnson (DAW)
  • 15. (tie): The Former King, Adam Corby (Timescape)
  • 15. (tie): The Tularemia Gambit, Steve Perry (Fawcett)
1983

Na 10. místě se umístil Raymond E. Feist s románem „Mág“, který u nás vyšel (stejně jako americké vydání tohoto románu z roku 1986) rozdělený do 2 knih.

vítěz

nominace

  • Lisa Goldstein
  • Diana L. Paxson
  • David Rowland Langford
  • Ron Webb
  • Feist, Raymond E. - Mág 1   89% / 367
  • Feist, Raymond E. - Mág 2   92% / 364
  • Janny Wurts
  • Pat Murphy
  • 2. The Red Magician, Lisa Goldstein (Timescape)
  • 3. The Windhover Tapes: An Image of Voices, Warren Norwood (Bantam)
  • 4. Lady of Light, Diana L. Paxson (Timescape)
  • 5. Dreamrider, Sandra Miesel (Ace)
  • 6. The Space Eater, David Langford (Arrow)
  • 7. God Stalk, P. C. Hodgell (Atheneum)
  • 8. Earthchild, Sharon Webb (Atheneum)
  • 9. The Delicate Dependency, Michael Talbot (Avon)
  • 10. Magician, Raymond E. Feist (Doubleday)
  • 11. The Kalevide, Lou Goble (Bantam)
  • 12. Sorcerer's Legacy, Janny Wurts (Ace)
  • 13. A Greater Infinity, Michael McCollum (Ballantine Del Rey)
  • 14. The Shadow Hunter, Pat Murphy (Popular Library)
1984

vítěz

  • Tea with the Black Dragon, R. A. MacAvoy (Bantam)

nominace

  • Timothy Zahn
  • John DeChancie
  • Megan Lindholm
  • 2.The Blackcollar, Timothy Zahn (DAW)
  • 3.A Rumor of Angels, M. Bradley Kellogg (NAL Signet)
  • 4.King's Blood Four, Sheri S. Tepper (Ace)
  • 5.Starrigger, John DeChancie (Ace)
  • 6.The Shadow of the Ship, Robert W. Franson (Ballantine Del Rey)
  • 7.Harpy's Flight, Megan Lindholm (Ace)
  • 8.Anvil of the Heart, Bruce T. Holmes (Haven)
  • 9.The Forest of App, Gloria Rand Dank (Greenwillow)
  • 10.Ratha's Creature, Clare Bell (Atheneum/Argo)
1985

vítěz

nominace

  • Geary Gravel
  • Carter Robert Scholz
  • Lewis Shiner
  • T. E. D. Klein
  • Charles de Lint
  • Marc Stiegler
  • Joseph Henry Delaney
  • Howard Waldrop
  • Lucius Shepard
  • Gibson, William - Neuromancer   83% / 164
  • Gwyneth Ann Jones
  • 2.Neuromancer, William Gibson (Ace)
  • 3.Emergence, David R. Palmer (Bantam)
  • 4.Green Eyes, Lucius Shepard (Ace)
  • 5.Them Bones, Howard Waldrop (Ace)
  • 6.Valentina: Soul in Sapphire, Joseph H. Delaney & Marc Stiegler (Baen)
  • 7.The Riddle of the Wren, Charles de Lint (Ace)
  • 8.The Ceremonies, T. E. D. Klein (Viking)
  • 9.Frontera, Lewis Shiner (Baen)
  • 10.Procurator, Kirk Mitchell (Ace)
  • 11.Palimpsests, Carter Scholz & Glenn Harcourt (Ace)
  • 12.The Alchemists, Geary Gravel (Ballantine Del Rey)
  • 13.The Game Beyond, Melissa Scott (Baen)
  • 14.Divine Endurance, Gwyneth Jones (Allen & Unwin)
  • 15.Elleander Morning, Jerry Yulsman (St. Martin's)
  • 16.Winter's Daughter, Charles Whitmore (Timescape)
  • 17.Demon-4, David Mace (Granada)
1986

vítěz

nominace

  • Dave Smeds
  • Simmons, Dan - Píseň Kálí   73% / 49
  • Geoff Ryman
  • Roger MacBride Allen
  • Judith Tarr
  • Sheila Finch
  • Richard Grant
  • Will Shetterly
  • Tad Williams
  • Kay, Guy Gavriel - Letní strom   78% / 38
  • Michael Swanwick
  • Michael P. Kube-McDowell
  • Chuck Rothman
  • 2. Emprise, Michael P. Kube-McDowell (Berkley)
  • 3. In the Drift, Michael Swanwick (Ace)
  • 4. The Summer Tree, Guy Gavriel Kay (Arbor House)
  • 5. Tailchaser's Song, Tad Williams (DAW)
  • 6. Cats Have No Lord, Will Shetterly (Ace)
  • 7. Masters of Glass, M. Coleman Easton (Questar)
  • 8. Saraband of Lost Time, Richard Grant (Avon)
  • 9. Walk the Moon's Road, Jim Aikin (Ballantine Del Rey)
  • 10. Infinity's Web, Sheila Finch (Bantam Spectra)
  • 11. The Isle of Glass, Judith Tarr (Bluejay)
  • 12. Saturnalia, Grant Callin (Baen)
  • 13. The Torch of Honor, Roger MacBride Allen (Baen)
  • 14. Children of the Light, Susan B. Weston (St. Martin's)
  • 15. The Warrior Who Carried Life, Geoff Ryman (Allen & Unwin)
  • 16. Song of Kali, Dan Simmons (Bluejay)
  • 17. The Secret Country, Pamela C. Dean (Ace)
  • 18. Skyrider 1: Skirmish, Melisa C. Michaels (Tor)
  • 19. The Long Forgetting, Edward A. Byers (Baen)
  • 20. The Sorcery Within, Dave Smeds (Ace)
  • 21. The Princess of Flames, Ru Emerson (Ace)
  • 22. Pandora's Genes, Kathryn Lance (Questar)
  • 23. Down Town, Viido Polikarpus & Tappan King (Arbor House)
  • 24. Ibis, Linda Steele (DAW)
  • 25. Staroamer's Fate, Chuck Rothman (Questar)
1987

vítěz

nominace

  • Bujold, Lois McMaster - Cáry cti   84% / 30
  • Robert Charles Wilson
  • Bradley Denton
  • Robert Reynolds Chase
  • Richard Dirrane Bowes
  • Kerr, Katharine - Kouzlo dýky   75% / 11
  • Kara Mia Dalkey
  • Michael Cassutt
  • 2. Shards of Honor, Lois McMaster Bujold (Baen)
  • 3. A Hidden Place, Robert Charles Wilson (Bantam Spectra)
  • 4. Wrack & Roll, Bradley Denton (Questar)
  • 5. The Cross-Time Engineer, Leo Frankowski (Ballantine Del Rey)
  • 6. No Safe Place, Anne Moroz (Questar)
  • 7. Sentience, Terry A. Adams (DAW)
  • 8. (tie): The Doomsday Effect, Thomas Wren (Baen)
  • 8. (tie): Windmaster's Bane, Tom Deitz (Avon)
  • 10. The Game of Fox and Lion, Robert R. Chase (Ballantine Del Rey)
  • 11. Fire Sanctuary, Katharine Eliska Kimbriel (Questar)
  • 12. Warchild, Richard Bowes (Questar)
  • 13. Daggerspell, Katharine Kerr (Doubleday)
  • 14. The Curse of Sagamore, Kara Dalkey (Ace)
  • 15. The Star Country, Michael Cassutt (Doubleday)
  • 16. The Hounds of the Morrigan, Pat O'Shea (Holiday House)
  • 17. The Burning Stone, Deborah Turner Harris (Tor)
1988

vítěz

nominace

  • Midori Snyder
  • Paul Park
  • Andrew Weiner
  • Dave Duncan
  • Robert Reed
  • Judith Moffett
  • Ellen Kushner
  • Mercedes Lackey
  • C.S. Friedman
  • Pat Cadigan
  • Jerry Oltion
  • 2.Mindplayers, Pat Cadigan (Bantam Spectra)
  • 3.In Conquest Born, C. S. Friedman (DAW)
  • 4.Liege-Killer, Christopher Hinz (St. Martin's)
  • 5.The Net, Loren J. MacGregor (Ace)
  • 6.Arrows of the Queen, Mercedes Lackey (DAW)
  • 7.Becoming Alien, Rebecca Ore (Tor)
  • 8.After the Zap, Michael Armstrong (Popular Library Questar)
  • 9.Reindeer Moon, Elizabeth Marshall Thomas (Houghton Mifflin)
  • 10.Swordspoint, Ellen Kushner (Allen & Unwin; Arbor House)
  • 11.Memoirs of an Invisible Man, H. F. Saint (Atheneum)
  • 12.Napoleon Disentimed, Hayford Peirce (Tor)
  • 13.A Death of Honor, Joe Clifford Faust (Ballantine Del Rey)
  • 14.The American Book of the Dead, Stephen Billias (Popular Library Questar)
  • 15.The Architects of Hyperspace, Thomas R. McDonough (Avon)
  • 16.The Shadow of His Wings, Bruce Fergusson (Arbor House)
  • 17.Pennterra, Judith Moffett (Congdon & Weed)
  • 18.The Leeshore, Robert Reed (Donald I. Fine)
  • 19.A Rose-Red City, Dave Duncan (Ballantine Del Rey)
  • 20.The Movement of Mountains, Michael Blumlein (St. Martin's)
  • 21.Station Gehenna, Andrew Weiner (Congdon & Weed)
  • 22.Soldiers of Paradise, Paul Park (Arbor House)
  • 23.Teot's War, Heather Gladney (Ace)
  • 24.Soulstring, Midori Snyder (Ace)
  • 25.Frame of Reference, Jerry Oltion (Popular Library Questar)
1989

vítěz

  • Ian McDonald
  • Desolation Road, Ian McDonald (Bantam Spectra)

nominace

  • Delia Sherman
  • Phillip C. Jennings
  • Storm Constantine
  • Eric Vinicoff
  • William T. Quick
  • Kevin J. Anderson
  • William Sanders
  • McAuley, Paul James - Čtyři sta miliard hvězd   75% / 22
  • David Zindell
  • Brad Linaweaver
  • Rawn, Melanie - Dračí princ   89% / 11
  • Daniel Keys Moran
  • Moon, Elizabeth - Ovčákova dcera   82% / 27
  • Richard Kadrey
  • Michaela Roessner
  • Matt Ruff
  • 2. Walkabout Woman, Michaela Roessner (Bantam Spectra)
  • 3. Metrophage, Richard Kadrey (Ace)
  • 4. Sheepfarmer's Daughter, Elizabeth Moon (Baen)
  • 5. The Armageddon Blues, Daniel Keys Moran (Bantam Spectra)
  • 6. Dragon Prince, Melanie Rawn (DAW)
  • 7. Moon of Ice, Brad Linaweaver (Morrow/Arbor House)
  • 8. Neverness, David Zindell (Donald I. Fine)
  • 9. Four Hundred Billion Stars, Paul J. McAuley (Ballantine Del Rey)
  • 10. Journey to Fusang, William Sanders (Popular Library Questar)
  • 11. Resurrection, Inc., Kevin J. Anderson (NAL Signet)
  • 12. Fool on the Hill, Matt Ruff (Atlantic Monthly Press)
  • 13. Demon of Undoing, Andrea I. Alton (Baen)
  • 14. The Blind Knight, Gail Van Asten (Ace)
  • 15. The Heavenly Horse from the Outermost West, Mary Stanton (Baen)
  • 16. Molly Dear: The Autobiography of an Android, Stephen Fine (St. Martin's)
  • 17. Dreams of Flesh and Sand, W. T. Quick (NAL Signet)
  • 18. Maiden Flight, Eric Vinicoff (Baen)
  • 19. The Fairy of Ku-She, M. Lucie Chin (Ace)
  • 20. Inner Eclipse, Richard Paul Russo (Tor)
  • 21. The Enchantments of Flesh and Spirit, Storm Constantine (Macdonald)
  • 22. Tower to the Sky, Phillip C. Jennings (Baen)
  • 23. Through a Brazen Mirror, Delia Sherman (Ace)
1990

vítěz

nominace

  • Nancy A. Collins
  • Dave Wolverton
  • Dean Wesley Smith
  • Egan, Doris - Branou z Ivory   82% / 43
  • Patrick McGrath
  • 2. Sunglasses After Dark, Nancy A. Collins (NAL Onyx)
  • 3. On My Way to Paradise, Dave Wolverton (Bantam Spectra)
  • 4. The Tides of God, Ted Reynolds (Ace)
  • 5. Strange Invasion, Michael Kandel (Bantam Spectra)
  • 6. Laying the Music to Rest, Dean Wesley Smith (Popular Library Questar)
  • 7. The Gate of Ivory, Doris Egan (DAW)
  • 8. Petrogypsies, Rory Harper (Baen)
  • 9. Twistor, John Cramer (Morrow)
  • 10. The Grotesque, Patrick McGrath (Poseidon)
  • 11. Silk Road, Jeanne Larsen (Holt, Rinehart & Winston)
  • 12. The Steerswoman, Rosemary Kirstein (Ballantine Del Rey)
  • 13. Child of Saturn, Teresa Edgerton (Ace)
  • 14. Julian's House, Judith Hawkes (Ticknor & Fields)
  • 15. Mermaid's Song, Alida Van Gores (NAL Signet)
  • 16. After Sundown, Randall Boyll (Charter)
  • 17. Bad Voltage, Jonathan Littell (NAL Signet)
  • 18. Contrarywise, Zohra Greenhalgh (Ace)
  • 19. Empire's Horizon, John Brizzolara (DAW)
1991

vítěz

nominace

  • Elizabeth Hand
  • Lisa Mason
  • Robert J. Sawyer
  • Claudia O'Keefe
  • Simmons, William Mark - V síti snů   83% / 15
  • Keith Brooke
  • 2. Winterlong, Elizabeth Hand (Bantam Spectra)
  • 3. Arachne, Lisa Mason (Morrow)
  • 4. Golden Fleece, Robert J. Sawyer (Popular Library Questar)
  • 5. An Abyss of Light, Kathleen M. O'Neal (DAW)
  • 6. Black Snow Days, Claudia O'Keefe (Ace)
  • 7. In the Net of Dreams, Wm. Mark Simmons (Questar)
  • 8. Nightlight, Michael Cadnum (St. Martin's)
  • 9. Cortez on Jupiter, Ernest Hogan (Tor)
  • 10. Keepers of the Peace, Keith Brooke (Gollancz)
  • 11. The Interior Life, Katherine Blake (Baen)
  • 12. The Silver Kiss, Annette Curtis Klause (Delacorte)
1992

vítěz

nominace

  • Kristine Kathryn Rusch
  • Alexander Jablokov
  • Baxter, Stephen Michael - Vor   77% / 36
  • Tom Maddox
  • Hightower, Lynn S. - E. T. Blues   72% / 9
  • R. Garcia y Robertson
  • Melanie Tem
  • Karen Joy Fowler
  • 2.The White Mists of Power, Kristine Kathryn Rusch (Roc)
  • 3.Carve the Sky, Alexander Jablokov (Morrow)
  • 4.Raft, Stephen Baxter (Grafton; Roc)
  • 5.Halo, Tom Maddox (Legend; Tor)
  • 6.Alien Blues, Lynn S. Hightower (Ace)
  • 7.The Illusionists, Faren Miller (Warner Questar)
  • 8.The Spiral Dance, R. Garcia y Robertson (Morrow)
  • 9.Groundties, Jane Fancher (Warner Questar)
  • 10.Mojo and the Pickle Jar, Douglas Bell (Tor)
  • 11.Prodigal, Melanie Tem (Dell Abyss)
  • 12.Moonwise, Greer Ilene Gilman (Penguin/Roc)
  • 13.The Initiate Brother, Sean Russell (DAW)
  • 14.Sarah Canary, Karen Joy Fowler (Henry Holt)
  • 15.Shade, Emily Devenport (Roc)
  • 16.Second Star, Dana Stabenow (Ace)
  • 17.Wilderness, Dennis Danvers (Poseidon)
1993

vítěz

nominace

  • Gould, Steven C. - Jumper   83% / 11
  • Poppy Z. Brite
  • Harris, Robert - Otčina   84% / 26
  • Charles Oberndorf
  • 2. Jumper, Steven Gould (Tor)
  • 3. Lost Souls, Poppy Z. Brite (Delacorte Abyss)
  • 4. Flying in Place, Susan Palwick (Tor)
  • 5. Fatherland, Robert Harris (Hutchinson; Viking)
  • 6. Fire in the Mist, Holly Lisle (Baen)
  • 7. The Mountain Made of Light, Edward Meyers (Roc)
  • 8. Sheltered Lives, Charles Oberndorf (Bantam Spectra)
  • 9. The Meri, Maya Kaathryn Bohnhoff (Baen)
1994

vítěz

  • Cold Allies, Patricia Anthony (Harcourt Brace Jovanovich)

nominace

  • Mary Rosenblum
  • Thomson, Amy - Virtuální dívka   67% / 9
  • Tony Daniel
  • Sean Stewart
  • Yvonne Navarro
  • Martha Wells
  • 2. Ammonite, Nicola Griffith (Ballantine Del Rey)
  • 3. The Drylands, Mary Rosenblum (Ballantine Del Rey)
  • 4. CrashCourse, Wilhelmina Baird (Ace)
  • 5. Virtual Girl, Amy Thomson (Ace)
  • 6. Mutagenesis, Helen Collins (Tor)
  • 7. Warpath, Tony Daniel (Tor)
  • 8. Flying to Valhalla, Charles Pellegrino (Morrow AvoNova)
  • 9. The Rising of the Moon, Flynn Connolly (Ballantine Del Rey)
  • 10. Passion Play, Sean Stewart (Beach Holme/Tesseract; Ace)
  • 11. The Devil You Say, Elisa DeCarlo (AvoNova)
  • 12. The Element of Fire, Martha Wells (Tor)
  • 13. Forests of the Night, S. Andrew Swann (DAW)
  • 14. The Well-Favored Man, Elizabeth Willey (Tor)
  • 15. Afterage, Yvonne Navarro (Bantam)
1995

vítěz

  • Jonathan Lethem
  • Gun, With Occasional Music, Jonathan Lethem (Harcourt Brace)

nominace

  • Kathleen Ann Goonan
  • Noon, Jeff - Vurt   91% / 15
  • Feintuch, David - Praporčíkova naděje   86% / 27
  • Goodkind, Terry - První čarodějovo pravidlo   82% / 75
  • F. Gwynplaine MacIntyre
  • Jane M. Lindskold
  • Kathy Diane Wentworth
  • Elisabeth Waters
  • 2.Queen City Jazz, Kathleen Ann Goonan (Tor)
  • 3.Rhinegold, Stephan Grundy (Michael Joseph; Bantam)
  • 4.Witch and Wombat, Carolyn Cushman (Warner Questar)
  • 5.Vurt, Jeff Noon (Ringpull; Crown)
  • 6.Midshipman's Hope, David Feintuch (Warner Aspect)
  • 7.Wizard's First Rule, Terry Goodkind (Millennium; Tor)
  • 8.Aurian, Maggie Furey (Legend; Bantam Spectra)
  • 9.Love Bite, Sherry Gottlieb (Warner)
  • 10.The Woman Between the Worlds, F. Gwynplaine MacIntyre (Dell)
  • 11.Brother to Dragons, Companion to Owls, Jane Lindskold (AvoNova)
  • 12.Becoming Human, Valerie J. Freireich (Roc)
  • 13.Mistwalker, Denise Lopes Heald (Ballantine Del Rey)
  • 14.Aggressor Six, Wil McCarthy (Roc)
  • 15.This Side of Judgment, J. R. Dunn (Harcourt Brace)
  • 16.The Imperium Game, K. D. Wentworth (Ballantine Del Rey)
  • 17.Changing Fate, Elisabeth Waters (DAW)
1996

vítěz

nominace

  • Tricia Sullivan
  • Richard Calder
  • Julie Victoria Jones
  • Asaro, Catherine - Osudový zvrat   81% / 11
  • 2. The Shape-Changer's Wife, Sharon Shinn (Ace)
  • 3. Lethe, Tricia Sullivan (Gollancz; Bantam Spectra)
  • 4. Dead Girls, Richard Calder (HarperCollins UK; St. Martin's)
  • 5. Door Number Three, Patrick O'Leary (Tor)
  • 6. The Baker's Boy, J. V. Jones (Warner Aspect)
  • 7. Quasar, Jamil Nasir (Bantam Spectra)
  • 8. Humility Garden, Felicity Savage (Roc)
  • 9. Genellan: Planetfall, Scott G. Gier (Ballantine Del Rey)
  • 10. Primary Inversion, Catherine Asaro (Tor)
  • 11. Legacies, Alison Sinclair (Millennium)
  • 12. The Printer's Devil, Chico Kidd (Baen)
1997

vítěz

  • Sarah Zettel
  • Reclamation, Sarah Zettel (Warner Aspect)
  • Whiteout, Sage Walker (Tor)

nominace

  • Keyes, Gregory John - Vodní rod   63% / 3
  • Flewelling, Lynn - Štěstí ve stínech   82% / 56
  • Ian McDowell
  • 3. The Waterborn, J. Gregory Keyes (Ballantine Del Rey)
  • 4. The Fortunate Fall, Raphael Carter (Tor)
  • 5. Celestial Matters, Richard Garfinkle (Tor)
  • 6. Looking for the Mahdi, N. Lee Wood (Ace)
  • 7. Luck in the Shadows, Lynn Flewelling (Bantam Spectra)
  • 8. Mordred's Curse, Ian McDowell (AvoNova)
  • 9. Mainline, Deborah Christian (Tor)
  • 10. Wind from a Foreign Sky, Katya Reimann (Tor)
  • 11. Shade and Shadow, Francine G. Woodbury (Ballantine Del Rey)
  • 12. The Sparrow, Mary Doria Russell (Villard)
  • 13. Mage Heart, Jane Routley (Morrow AvoNova)
  • 14. Commencement, Roby James (Ballantine Del Rey)
  • 15. First Dawn, Mike Moscoe (Ace)
1998

vítěz

nominace

  • Stephen Dedman
  • Howard V. Hendrix
  • Marina Fitch
  • James Alan Gardner
  • 2.Expendable, James Alan Gardner (AvoNova)
  • 3.Black Wine, Candas Jane Dorsey (Tor)
  • 4.An Exchange of Hostages, Susan R. Matthews (AvoNova)
  • 5.Mars Underground, William K. Hartmann (Tor)
  • 6.The Art of Arrow Cutting, Stephen Dedman (Tor)
  • 7.The Merro Tree, Katie Waitman (Ballantine Del Rey)
  • 8.Lightpaths, Howard V. Hendrix (Ace)
  • 9.A Thousand Words for Stranger, Julie E. Czerneda (DAW)
  • 10.Waking Beauty, Paul Witcover (HarperPrism)
  • 11.The Troika, Stepan Chapman (The Ministry of Whimsy Press)
  • 12.The Stone Prince, Fiona Patton (DAW)
  • 13.Lives of the Monster Dogs, Kirsten Bakis (Farrar, Straus & Giroux)
  • 14.Iron Dawn, Matthew Woodring Stover (Roc)
  • 15.The Seventh Heart, Marina Fitch (Ace)
  • 16.The Seraphim Rising, Elisabeth DeVos (Roc)
1999

vítěz

  • Nalo Hopkinson
  • Brown Girl in the Ring, Nalo Hopkinson (Warner Aspect)

nominace

  • Carolyn Ives Gilman
  • Kage Baker
  • Rowling, Joanne Kathleen - Harry Potter a kámen mudrců   80% / 538
  • Britain, Kristen - Zelený jezdec   88% / 4
  • Caitlín R. Kiernan
  • Michael Marano
  • James Stoddard
  • Bishop, Anne - Dcera čisté krve   72% / 21
  • 2. Halfway Human, Carolyn Ives Gilman (Avon Eos)
  • 3. In the Garden of Iden, Kage Baker (Hodder & Stoughton; Harcourt Brace)
  • 4. Harry Potter and the Philosopher's Stone (US title: Harry Potter and the Sorcerer's Stone), J. K. Rowling (Bloomsbury; Scholastic/Levine 1998)
  • 5. Green Rider, Kristen Britain (DAW)
  • 6. Silk, Caitlín R. Kiernan (Roc)
  • 7. The Last Dragonlord, Joanne Bertin (Earthlight; Tor)
  • 8. The Iron Bridge, David Morse (Harcourt Brace)
  • 9. Dawn Song, Michael Marano (Tor)
  • 10. The High House, James Stoddard (Warner Aspect)
  • 11. Nameless Magery, Delia Marshall Turner (Ballantine Del Rey)
  • 12. A Scientific Romance, Ronald Wright (Knopf Canada; Picador USA)
  • 13. Daughter of the Blood, Anne Bishop (Roc)
  • 14. Anvil, Nicholas van Pallandt (Roc)
  • 15. The Wild Hunt: Vengeance Moon, Jocelin Foxe (Avon Eos)
  • 16. Dragonclaw: Book One of The Witches of Eileanan (US title: The Witches of Eileanan), Kate Forsyth (Random House Arrow Australia; Roc)
2000

Na 2. místě se umístil Thomas Harlan s románem „The Shadow of Ararat“, v češtině vyšel jako 2 knihy (díly).

vítěz

nominace

2001

2. místo obsadil Alastair Reynolds s románem „Odhalený vesmír“, v češtině vyšel ve 2 dílech.

vítěz

nominace

  • Reynolds, Alastair - Odhalený vesmír 1   87% / 127
  • Reynolds, Alastair - Odhalený vesmír 2   90% / 116
  • Ian Stewart
  • Jack Cohen
  • Jo Walton
  • Adam Roberts
  • 2. Revelation Space, Alastair Reynolds (Gollancz; Ace 2001)
  • 3. Ceres Storm, David Herter (Tor)
  • 4. Wheelers, Ian Stewart & Jack Cohen (Warner Aspect)
  • 5. House of Leaves, Mark Z. Danielewski (Pantheon)
  • 6. Daughter of the Forest, Juliet Marillier (Pan Macmillan Australia; Tor)
  • 7. The King's Peace, Jo Walton (Tor)
  • 8. Salt, Adam Roberts (Gollancz)
  • 9. The Glasswright's Apprentice, Mindy L. Klasky (Roc)
  • 10. Soulsaver, James Stevens-Arce (Harcourt)
  • 11. Growing Wings, Laurel Winter (Houghton Mifflin)
2002

vítěz

nominace

  • Fforde, Jasper - Malér Eyrová   85% / 14
  • Liz Williams
  • Ken Wharton
  • Sarah A. Hoyt
  • 2.The Eyre Affair, Jasper Fforde (Hodder & Stoughton; Viking 2002)
  • 3.The Ill-Made Mute, Cecilia Dart-Thornton (Warner Aspect)
  • 4.The Ghost Sister, Liz Williams (Bantam Spectra)
  • 5.Alien Taste, Wen Spencer (Roc)
  • 6.Divine Intervention, Ken Wharton (Ace)
  • 7.Ill Met by Moonlight, Sarah A. Hoyt (Ace)
  • 8.Illumination, Terry McGarry (Tor)
  • 9.Dance of Knives, Donna McMahon (Tor)
  • 10.Inca, Suzanne Allés Blom (Tor/Forge)
  • 11.Archangel Protocol, Lyda Morehouse (Roc)
  • 12.Swim the Moon, Paul Brandon (Tor)
  • 13.Eccentric Circles, Rebecca Lickiss (Ace)
  • 14.The Love-Artist, Jane Alison (Farrar, Straus & Giroux)
  • 15.Enemy Glory, Karen Michalson (Tor)
  • 16.Children of the Shaman, Jessica Rydill (Orbit)
2003

vítěz

nominace

  • Wright, John Charles - Zlatý věk   83% / 37
  • Morgan, Richard K. - Půjčovna masa   81% / 62
  • Stross, Charles - Archivy hrůz   65% / 20
  • Naomi Kritzer
  • 2. The Golden Age, John C. Wright (Tor)
  • 3. Altered Carbon, Richard Morgan (Gollancz; Del Rey Jan 2003)
  • 4. Solitaire, Kelley Eskridge (Eos)
  • 5. The Atrocity Archive (serial), Charles Stross (Spectrum SF #7 Nov 2002, #8 May 2002, #9 2002)
  • 6. Warchild, Karin Lowachee (Warner Aspect)
  • 7. The Summer Country, James A. Hetley (Ace)
  • 8. Fires of the Faithful, Naomi Kritzer (Bantam Spectra)
  • 9. The Red Church, Scott Nicholson (Pinnacle)
  • 10. The God Who Begat a Jackal, Nega Mezlekia (Picador USA)
  • 11. Just Like Beauty, Lisa Lerner (Farrar, Straus & Giroux)
  • 12. The Eye of Night, Pauline J. Alama (Bantam Spectra)
2004

vítěz

  • Cory Doctorow
  • Down and Out in the Magic Kingdom, Cory Doctorow (Tor)

nominace

2005

vítěz

nominace

  • Swainston, Steph - Rok naší války   82% / 40
  • Karen Traviss
  • Leslie What
  • Wheeler, Thomas - Arcanum   83% / 13
  • Catherynne M. Valente
  • Nick Mamatas
  • 2. The Year of Our War, Steph Swainston (Gollancz; Eos 2005)
  • 3. City of Pearl, Karen Traviss (Eos)
  • 4. Trash Sex Magic, Jennifer Stevenson (Small Beer Press)
  • 5. The Coyote Kings of the Space-Age Bachelor Pad, Minister Faust (Del Rey)
  • 6. Ghosts in the Snow, Tamara Siler Jones (Bantam Spectra)
  • 7. Olympic Games, Leslie What (Tachyon Publications)
  • 8. Move Under Ground, Nick Mamatas (Night Shade)
  • 9. Weapons of Choice, John Birmingham (Del Rey)
  • 10. Through Violet Eyes, Stephen Woodworth (Dell)
  • 11. Fitzpatrick's War, Theodore Judson (DAW)
  • 12. The Arcanum, Thomas Wheeler (Bantam)
  • 13. Firethorn, Sarah Micklem (Scribner)
  • 14. The Labyrinth, Catherynne M. Valente (Prime Books)
  • 15. The Gods and Their Machines, Oisin McGann (Tor)
2006

Zvítězila Elizabeth Bear s trilogií „Jenny Caseyová“.

vítěz

nominace

2007

Zvítězila Naomi Novik, cenu získala za první 3 díly série „Temeraire“.

vítěz

nominace

  • Lynch, Scott - Lži Lockeho Lamory   89% / 99
  • Buckell, Tobias S. - Krystalický déšť   84% / 8
  • Ellen Klages
  • Abraham, Daniel - Stíny v létě   75% / 41
  • James Van Pelt
  • Campbell, Alan - Zjizvená noc   70% / 45
  • 2. The Lies of Locke Lamora, Scott Lynch (Gollancz; Bantam Spectra)
  • 3. Crystal Rain, Tobias S. Buckell (Tor)
  • 4. The Green Glass Sea, Ellen Klages (Viking)
  • 5. The Glass Books of the Dream Eaters, Gordon Dahlquist (Bantam; Viking UK)
  • 6. A Shadow in Summer, Daniel Abraham (Tor)
  • 7. Summer of the Apocalypse, James Van Pelt (Fairwood)
  • 8. Scar Night, Alan Campbell (Tor UK; Bantam Spectra)
  • 9. The Blade Itself, Joe Abercrombie (Gollancz; Pyr)
  • 10. The Stolen Child, Keith Donohue (Cape; Doubleday)
  • 11. The Burning Girl, Holly Phillips (Prime)
  • 12. The Patron Saint of Plagues, Barth Anderson (Bantam Spectra)
2008

vítěz

nominace

  • Rothfuss, Patrick - Jméno větru   88% / 85
  • Christopher Michael Barzak
  • Clare, Cassandra - Město z kostí   74% / 37
  • Elliot Fintushel
  • Melissa Marr
  • 2. The Name of the Wind, Patrick Rothfuss (DAW; Gollancz)
  • 3. Flora Segunda, Ysabeau S. Wilce (Harcourt)
  • 4. One for Sorrow, Christopher Barzak (Bantam Spectra)
  • 5. City of Bones, Cassandra Clare (Simon & Schuster/McElderry)
  • 6. Grey, Jon Armstrong (Night Shade Books)
  • 7. The Sword-Edged Blonde, Alex Bledsoe (Night Shade Books)
  • 8. Breakfast with the One You Love, Eliot Fintushel (Bantam Spectra)
  • 9. Wicked Lovely, Melissa Marr (HarperTeen; HarperCollins Children's UK)
  • 10. Maledicte, Lane Robins (Del Rey)
2009

vítěz

nominace

2010

vítěz

nominace

2011

vítěz

nominace

  • Rajaniemi, Hannu - Kvantový zloděj   79% / 34
  • Mary Robinette Kowal
  • Lavie Tidhar
  • Terry Dowling
  • Charles Yu
  • 2. How to Live Safely in a Science Fictional Universe, Charles Yu (Pantheon)
  • 3. The Quantum Thief, Hannu Rajaniemi (Gollancz; Tor 2011)
  • 4. Shades of Milk and Honey, Mary Robinette Kowal (Tor)
  • 5. The Loving Dead, Amelia Beamer (Night Shade)
  • 6. The Bookman, Lavie Tidhar (Angry Robot)
  • 7. The Native Star, M. K. Hobson (Spectra)
  • 8. A Book of Tongues, Gemma Files (ChiZine)
  • 9. Redemption in Indigo, Karen Lord (Small Beer)
  • 10. Clowns at Midnight, Terry Dowling (PS)
  • 11. The Dream of Perpetual Motion, Dexter Palmer (St. Martin's)
  • 12. The Replacement, Brenna Yovanoff (Razorbill)
  • 13. Meeks, Julia Holmes (Small Beer)
  • 14. The Last Page, Anthony Huso (Tor)
  • 15. Noise, Darin Bradley (Spectra)
2012

vítěz

nominace

  • Genevieve Valentine
  • Cline, Ernest - Ready Player One   85% / 104
  • Obreht, Téa - Tygrova žena   70% / 1
  • Daniel Polansky
  • Young, Moira - Krvavá cesta   80% / 1
  • Will McIntosh
  • Kameron Hurley
  • Rae Carson
  • 2. Mechanique: A Tale of the Circus Tresaulti, Genevieve Valentine (Prime)
  • 3. Soft Apocalypse, Will McIntosh (Night Shade)
  • 4. God's War, Kameron Hurley (Night Shade)
  • 5. Ready Player One, Ernest Cline (Crown; Century)
  • 6. Of Blood and Honey, Stina Leicht (Night Shade)
  • 7. The Tiger's Wife, Téa Obreht (Random House; Weidenfeld & Nicholson)
  • 8. The Girl of Fire and Thorns, Rae Carson (Greenwillow; Gollancz as Fire and Thorns)
  • 9. Seed, Rob Ziegler (Night Shade)
  • 10. The Desert of Souls, Howard Andrew Jones (St. Martin's)
  • 11. Debris, Jo Anderton (Angry Robot)
  • 12. Low Town, Daniel Polansky (Doubleday; Hodder & Stoughton)
  • 13. Blood Red Road, Moira Young (McElderry; Marion Lloyd)
2013

vítěz

nominace

  • Ted Kosmatka
  • Hartman, Rachel - Příběh draků   83% / 6
  • Wilson, G. Willow - Alif, neviditelný   71% / 10
  • Bardugo, Leigh - Světlo a stíny   87% / 3
  • Gwenda Bond
  • 2. Alif the Unseen, G. Willow Wilson (Grove; Corvus)
  • 3. vN, Madeline Ashby (Angry Robot US; Angry Robot UK)
  • 4. Seraphina, Rachel Hartman (Random House; Doubleday UK)
  • 5. The Games, Ted Kosmatka (Del Rey; Titan)
  • 6. Blackwood, Gwenda Bond (Strange Chemistry)
  • 7. Rituals, Roz Kaveney (Plus One)
  • 8. Goblin Secrets, William Alexander (McElderry)
  • 9. Wide Open, Deborah Coates (Tor)
  • 10. The Snow Child, Eowyn Ivey (Reagan Arthur; Headline Review)
  • 11. The Gathering Dark, Leigh Bardugo (Indigo; Hold as Shadow and Bone)
  • 12. Bad Glass, Richard E. Gropp (Del Rey)
  • 13. The Man from Primrose Lane, James Renner (Crichton; Corsair '13)
  • 14. Sanctum, Sarah Fine (Amazon Children's Publishing)
2014

vítěz

nominace

  • Wecker, Helene - Golema a džin v New Yorku   90% / 4
  • Sofia Samatar
  • Chris Willrich
  • 2. The Golem and the Jinni, Helene Wecker (Harper)
  • 3. A Stranger in Olondria, Sofia Samatar (Small Beer)
  • 4. The Thinking Woman's Guide to Real Magic, Emily Croy Barker (Dorman)
  • 5. The Golden City, J. Kathleen Cheney (Roc)
  • 6. The Scroll of Years, Chris Willrich (Pyr)
  • 7. Wolfhound Century, Peter Higgins (Orbit US; Gollancz)
  • 8. The Age of Ice, J. M. Sidorova (Scribner)
  • 9. A Questionable Shape, Bennett Sims (Two Dollar Radio)
2015

vítěz

  • Mary Rickert
  • The Memory Garden, Mary Rickert (Sourcebooks Landmark)

nominace

  • James L. Cambias
  • Nina Allan
  • Rjurik Davidson
  • Staveley, Brian - Císařovy čepele   81% / 10
  • 2. A Darkling Sea, James L. Cambias.
  • 3. The Emperor's Blades, Brian Staveley.
  • 4. Elysium, Jennifer Marie Brissett.
  • 5. The Clockwork Dagger, Beth Cato.
  • 6. The Girl in the Road, Monica Byrne.
  • 7. The Race, Nina Allan.
  • 8. The Stone Boatmen, Sarah Tolmie.
  • 9. Unwrapped Sky, Rjurick Davidson.
  • 10. Otherbound, Corinne Duyvis.
  • 11. The Angel of Losses, Stephanie Feldman.
2016

vítěz

nominace

  • Indrapramit Das
  • Seth Dickinson
  • 2. Sorcerer to the Crown, Zen Cho (Ace; Macmillan UK)
  • 3. Signal to Noise, Silvia Moreno-Garcia (Solaris)
  • 4. The Sorcerer of the Wildeeps, Kai Ashante Wilson (Tor.com)
  • 5. The Watchmaker of Filigree Street, Natasha Pulley (Bloomsbury)
  • 6. The Traitor Baru Cormorant, Seth Dickinson
  • 7. Vermilion, Molly Tanzer
  • 8. Agent of the Imperium, Marc Miller
  • 9. Archangel, Marguerite Reed
  • 10. Last Song Before Night, Ilana C. Myer
  • 11. The Devourers, Indra Das
  • 12. The Weave, Nancy Jane Moore
  • 13. Updraft, Fran Wilde
  • 14. Abomination, Gary Whitta
2017

vítěz

nominace

  • Kat Howard
  • Angela Slatter
  • Chee, Traci - Čtenářka   60% / 1
  • Levine, David D. - Arabella z Marsu   80% / 1
  • Roshani Chokshi
  • 2. Everfair, Nisi Shawl (Tor)
  • 3. Infomocracy, Malka Older (Tor.com)
  • 4. Arabella of Mars, David D. Levine (Tor)
  • 5. Roses and Rot, Kat Howard (Saga)
  • 6. The Star-Touched Queen, Roshani Chokshi (St. Martin's)
  • 7. The Girl from Everywhere, Heidi Heilig (Greenwillow; Hot Key)
  • 8. Waypoint Kangaroo, Curtis Chen (Dunne)
  • 9. Vigil, Angela Slatter (Jo Fletcher)
  • 10. The Reader, Traci Chee (Putnam)
2018

vítěz

  • Theodora Goss
  • The Strange Case of the Alchemist's Daughter, Theodora Goss (Saga)

nominace

  • Arden, Katherine - Medvěd a slavík
  • Sam J. Miller
  • Tidbeck, Karin - Amatka   80% / 1
  • Newitz, Annalee - Autonomie   85% / 2
  • 2. Autonomous, Annalee Newitz (Tor)
  • 3. The Bear and the Nightingale, Katherine Arden (Del Rey)
  • 4. Lincoln in the Bardo, George Saunders (Random House; Bloomsbury)
  • 5. The City of Brass, S. A. Chakraborty (Harper Voyager)
  • 6. Winter Tide, Ruthanna Emrys (Tor.com)
  • 7. Amberlough, Lara Elena Donnelly (Tor)
  • 8. An Unkindness of Ghosts, Rivers Solomon (Akashic)
  • 9. The Art of Starving, Sam J. Miller (HarperTeen)
  • 10. Amatka, Karin Tidbeck (Vintage)
2019

vítěz

nominace

  • Adeyemi, Tomi - Děti krve a kostí   70% / 3
  • Derek Künsken
  • Rich Larson
  • 2. The Poppy War, R. F. Kuang (Harper Voyager)
  • 3. Children of Blood and Bone, Tomi Adeyemi (Henry Holt; Macmillan)
  • 4. Witchmark, C. L. Polk (Tor.com)
  • 5. Semiosis, Sue Burke (Tor)
  • 6. The Quantum Magician, Derek Künsken (Solaris)
  • 7. Empire of Sand, Tasha Suri (Orbit)
  • 8. Armed in Her Fashion, Kate Heartfield (ChiZine)
  • 9. Severance, Ling Ma (Farrar, Straus and Giroux)
  • 10. Annex, Rich Larson (Orbit)


WebArchiv - archiv českého webu