ocenění »
Retro Hugo »
2019
Retro Hugo
Retro Hugo Awards
Ceny Retro Hugo jsou nepravidelně udělovány v rámci cen Hugo. Jsou udělovány za díla vzniklá minimálně před 50 lety před daným World SF Convention. Postup hlasování je stejný jako u cen Hugo.
2019
-
ročník: 7
Ceny byly uděleny 15. srpna 2019 na Worldconu 77 v Dublinu. Ceny byly uděleny za rok 1943.
- Editor - kratší fikce
-
vítěz
nominace
- Donald A. Wollheim
- Oscar J. Friend
- Mary Gnaedinger
- Dorothy McIlwraith
- Raymond A. Palmer
- Fanzin
-
vítěz
- Le Zombie, Wilson "Bob" Tucker
nominace
- Donald A. Wollheim
- Forrest James Ackerman
- The Phantagraph, Donald A. Wollheim
- Voice of the Imagi-Nation, Forrest J Ackerman & Myrtle Douglas
- YHOS, Art Widner
- Fantasy News, William S. Sykora
- Futurian War Digest, J. Michael Rosenblum
- Nejlepší autor z řad fanoušků
-
vítěz
nominace
- Donald A. Wollheim
- Morojo (Myrtle Douglas)
- Jack Speer
- Wilson "Bob" Tucker
- Art Widner
- Nejlepší film
-
vítěz
- Heaven Can Wait (written by Samson Raphaelson, directed by Ernst Lubitsch; 20th Century Fox)
nominace
- Batman (written by Victor McLeod, Leslie Swabacker and Harry L. Fraser, directed by Lambert Hillyer; Columbia Pictures)
- Cabin in the Sky (written by Joseph Schrank, directed by Vincente Minnelli and Busby Berkeley (uncredited); MGM)
- A Guy Names Joe (written by Frederick Hazlitt Brennan and Dalton Trumbo, directed by Victor Fleming; MGM)
- Münchausen (written by Erich Kästner and Rudolph Erich Raspe, directed by Josef von Báky; UFA)
- Phantom of the Opera (written by Eric Taylor, Samuel Hoffenstein and Hans Jacoby, directed by Arthur Lubin; Universal Pictures)
- Nejlepší komiks
-
vítěz
- Wonder Woman #5: “Battle for Womanhood”, William Marsden & Harry G. Peter (DC Comics)
nominace
- Buck Rogers: “Martians Invade Jupiter”, Philip Nowlan & Dick Calkins (National Newspaper Service)
- Flash Gordon: “Fiery Desert of Mongo”, Alex Raymond (King Features Syndicate)
- Garth, Steve Dowling (Daily Mirror)
- Le Secret de la Licorne (The Secret of the Unicorn), Hergé (Le Soir)
- Plastic Man #1: “The Game of Death”, Jack Cole (Vital Publications)
- Nejlepší kratší dramatická prezentace
-
vítěz
- Frankenstein Meets the Wolfman (written by Curt Siodmak, directed by Roy William Neill; Universal Pictures)
nominace
- The Ape Man (written by Barney A. Sarecky, directed by William Beaudine; Banner Productions)
- Der Fuehrer's Face (story by Joe Grant and Dick Huemer, directed by Jack Kinney; Disney)
- I Walked With a Zombie (written by Curt Siodmak and Ardel Wray, directed by Jacques Tourneur; RKO Radio Pictures)
- The Seventh Victim (written by Charles O’Neal and DeWitt Bodeen, directed by Mark Robson; RKO Radio Pictures)
- Super-Rabbit (written by Tedd Pierce, directed by Charles M. Jones; Warner Bros)
- Novela
-
vítěz
- Saint-Exupéry, Antoine de - Malý princ 90% / 158
nominace
- Lovecraft, H. P. - Snové putování k neznámému Kadathu 67% / 20
- Hal Clement
- Catherine Lucille Moore
- Henry Kuttner
- Mary Norton
- Anthony Boucher
- “Attitude”, Hal Clement (Astounding Science Fiction Sep 1943)
- “Clash by Night”, C. L. Moore & Henry Kuttner (Astounding Science Fiction Mar 1943) (as by Lawrence O'Donnell)
- The Magic Bed-Knob; or, How to Become a Witch in Ten Easy Lessons, Mary Norton (Hyperion)
- “We Print the Truth”, Anthony Boucher (Astounding Science Fiction Dec 1943)
- Noveleta
-
vítěz
nominace
- Kuttner, Henry - Nadrobot 73% / 22
- Leiber, Fritz Reuter - Dům zlodějů 78% / 4
- Leigh Brackett
- Leigh Brackett
- Eric Frank Russell
- “Citadel of Lost Ships”, Leigh Brackett (Planet Stories Mar 1943)
- “The Halfling”, Leigh Brackett (Astonishing Stories Feb 1943)
- “Symbiotica”, Eric Frank Russell (Astounding Science Fiction Oct 1943)
- Povídka
-
vítěz
- Ray Bradbury
- “King of the Gray Spaces”, Ray Bradbury (Famous Fantastic Mysteries Dec 1943) (aka "R Is for Rocket")
nominace
- Asimov, Isaac - Rozsudek smrti 76% / 5
- Moore, Catherine Lucille - Brána do času
- Bloch, Robert Albert - S úctou Jack Rozparovač 79% / 40
- Hamilton, Edmond Moore - Vyhnanství 83% / 3
- Anthony Boucher
- “Q.U.R.”, Anthony Boucher (Astounding Science Fiction Mar 1943) (as by H.H. Holmes)
- Román
-
vítěz
- Fritz Reuter Leiber
- Conjure Wife, Fritz Leiber (Unknown Worlds Apr 1943)
nominace
- Lewis, C. S. - Perelandra 69% / 15
- Hesse, Hermann - Hra se skleněnými perlami 95% / 4
- Catherine Lucille Moore
- Henry Kuttner
- Fritz Reuter Leiber
- Alfred Elton van Vogt
- Earth's Last Citadel, C. L. Moore & Henry Kuttner (Argosy Apr 1943)
- Gather, Darkness!, Fritz Leiber (Astounding Science Fiction May,Jun,Jul 1943)
- The Weapon Makers, A. E. van Vogt (Astounding Science Fiction Feb,Mar,Apr 1943)
- Výtvarník
-
vítěz
- Virgil Finlay
nominace
- Antoine de Saint-Exupéry
- Hannes Bok
- Margaret Brundage
- J. Allen St. John
- William Timmins