povídka » Karanténa
hodnotilo: 10
66%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku

Connie Willis

Karanténa

originální název: Cash Crop
originál vyšel: 1984


Komentáře:
Gaarq  | *** 23.08.2014 11:58

docela dobrá ukázka toho, že fantastický motiv nemusí být originální, ale umožňuje autorce gradovat příběh. motiv života kolonistů je jejich umístěním do vesmíru nejen aktualizovaný, ale zesiluje pocit odcizenosti. malá kolonie trpí běžnými neduhy – nemocemi, nedostatkem materiálu a nadutostí koloniální vlády. ale mezihvězdné vzdálenosti jsou pustější a děsivější, než cesta přes oceán (i když možná tehdy to bylo stejně silné). navíc ale přinášejí sociální aspekt – kdo je schopný létat vesmírem, ale není schopen dodat léky, je vnímán jako větší lotr, než za časů mořeplavby. autorka do toho zamíchala ještě spoustu rodinného citového koření, které mi ale moc nelezlo.

yerry  | **** 03.01.2019 17:42

Poetická poviedka o kolonistoch prežívajúcich takmer celé storočie na planéte, ktorá ich zabíja rôznymi mutáciami streptokokov. Zostáva im len jediné: Prežiť!

Na poviedke je vidieť ako sa science fiction mení v čase. Doba okúzlenia z objavov je preč, nastupuje ľudský faktor a umelecký text, skrátka nová vlna. Viac ako obsahovo ma text dostal silou svojej výpovede…WebArchiv - archiv českého webu