povídka » Lano je svět
hodnotilo: 27
64%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku přebal jedné z knih obsahující tuto povídku Povídka je uvedena ve více knihách = více obálek - po kliku na aktuální obrázek se obálka vymění.

China Miéville

Lano je svět

originální název: The Rope is the World
originál vyšel: 02/2010


Komentáře:
idle  | ***1/2 10.01.2012 14:32

Ani tak ne povídka, spíše se podobá krátké přednášce o historii jedné technologie, která změnila svět. Je inspirativní v tom, že si můžeme domýšlet další souvislosti a důsledky, ale trošku mi scházelo ukotvení vypravěče: když nevím, kdo mi informace předkládá, jako by mi chyběla část obrazu.

Dilvermoon  | **** 13.01.2012 23:48

No, pěkná vize jedné etapy lidstva. Nedějový popis záležitosti, o které snil již Clarke v Rajských fontánách. Závěry, ke kterým dospívá Miéville, jsou podle mě pravděpodobné, vždyť technologie se bude neustále vyvíjet a zastarávat. Tak to je. I na takto malé ploše se mi stačili vybavit Sirotci oblohy nebo Nonstop (ne, neblouzním, ta evokace tam je), stejně jako úžasná představa stavby tohoto typu na jednom z ostrovů na Galapágách (a s tím nevyhnutelně spojená válka proti Greenpeace). Zkrátka text, který mě i na tak malé ploše donutil k uvažování nad jedním technickým problémem a jeho následky. A to mám rád a to mi stačí.

lamahe  | ***1/2 19.01.2012 10:59

Tento text mi pripadá ako kostra poviedky, poznámky k dôkladnejšiemu dopracovaniu. Ktovie, možno sa ho raz aj dočkáme. Bol by som veľmi rád, nakoľko China už v tejto podobe, na minimálnom priestore, poriadne pošteklil moju predstavivosť. Nápad to síce nie je nový – iný klasik s ním už prišiel dávno, no spracovanie je podnentné. Aké to je, žiť na milióntom poschodí? V spojení so Zemou, no zároveň tak ďaleko: vzdialenosťou aj charakterom prostredia. Veľmi príjemné krátke spestrenie tohto čísla XB-1.

KeB  | *** 24.01.2012 18:40

Ne tohle nebyla povídka, ale s tím, že do časopisu patří se nedá než souhlasit. Je to jakýsi kronikářský výcuc z knížky o historii geostacionárních výtahů, příjemné a příjemných 60%

Gaarq  | ** 02.10.2019 07:53

miévillovská anarchistická verze clarkových rajských zahrad. nic víc o tom opravdu neumím říct.WebArchiv - archiv českého webu