povídka » Politický důstojník
hodnotilo: 21
67%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku

Charles Coleman Finlay

Politický důstojník

Kategorie: sci-fi

originální název: The Political Officer
originál vyšel: 04/2002

Komentáře:
quinnet  | **** 24.08.2014 15:19

Maxim Nikomedes je politickým dôstojníkom na kozmickej lodi, ktorá je na 18 mesačnej misii s cieľom využiť novo objavenú červiu dieru na diaľkový špionážny prieskum nepriateľskej planetárnej sústavy. Maximovou úlohou je dozerať na správne plnenie úloh posádky, strategické rozhodnutia pri nečakaných situáciách a ešte pár vecí, ktoré rozhodne nemieni vešať ostatným na nos. Behom misie stretávajú neznáme lode a chybným núdzovým vypnutím odpália dôležité čipy batériových blokov v strojovni. A možno je na palube špión… Finlayova poviedka je sviežo podaným príbehom z budúcnosti, kde jednotlivé časti sveta expnadovali do vesmíru. V texte sa to hmýri rusko znejúcimi priezviskami aj politický systém Maxovho domovského sveta nevyzerá moc na demokratický. Dej je plný intríg, dôjde aj na mierne akčné pasáže. Výhodou je, že sa nedá vôbec odhadnúť ako poviedka skončí. Autor to má celkom dobre premyslené, text sa čítal ľahko a dobrou správou je, že existuje aj pokračovanie pod názvom Political Prisoner. Možnože vyjde v preklade aj u nás.

Dilvermoon  | **** 16.09.2014 09:03

Space opera na pozadí blíže nespecifikované „revoluce“. Není jasné, zda zvítězili rudí, bílí nebo modří, jaký režim byl nastolen, ale politický důstojník na kosmické lodi přítomen, což by mohlo napovědět. Má však daleko k dementním politrukům, které znali někteří z nás a nemá to lehké. Nicméně posádka se má na pozoru i zde a dává si pozor na hubu. Příběh má zápletku i logiku, je to space opera, odehrávající se však jen v rámci lodi. Souvislosti jsou ale dalekosáhlé. Řekl bych, že v rámci subžánru zcela v pořádku a rozhodně dobrá volba.

yerry  | *** 17.05.2017 18:06

Spaceopera neprinášajúca žiadne nové prvky, teda nič nové, čo by tento subžáner obohatilo. Ľudstvo tu už expanziu do vesmíru má za sebou ale točí sa stále v tých istých kruhoch. Rozdelené do rôznych frakcií, viac či menej autoritárskych totalitných politických systémov bojuje proti sebe. Poviedka je príbehom politruka, ktorý však nezapadá do tradičnej šablóny, to je však všetko, čo by nebolo už inde, možno trochu inak napísané.

Štandardná stavba textu a žiadne väčšie prekvapenie. Takýchto poviedok sú mraky. Napriek tomu sa to číta veľmi dobre.WebArchiv - archiv českého webu