povídka » Miliarda Ev
hodnotilo: 16
80%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku

Robert Reed

Miliarda Ev

Kategorie: sci-fi

originální název: A Billion Eves
originál vyšel: 10/2006

Komentáře:
quinnet  | ****1/2 19.04.2015 20:16

Objav tzv. prierazníkov umožnil ľudstvu skoky na miliardy alternatívnych Zemí. Planéty sa až na malé výnimky podobajú na našu Zem. Nastanú nekontrolované exodusy, ktoré až na výnimky prebiehajú tak, že muž alebo viacero mužov pripravia zásoby, ukradnú prierazník a jednoducho unesú pár desiatok žien. Návrat nie je možný. Kala je obyvateľkou jednej alternatívnej Zemi, kde počet obyvateľov po 10000 rokoch presiahol 5 miliard. Vyrastá spolu s bratom v jednej obyčajnej rodine a postupne zisťuje, že jej rodný svet sa pomaly blíži k svojej skaze. Vydarená poviedka, ktorá nerobí cene Hugo hanbu.

Ascella  | *** 27.08.2016 04:07

Před asi tak deseti lety by to byla povídka přesně podle mého gusta: boj za práva žen a ekologické cítění. Dnes mi oba tyto aspekty přijdou až fanaticky zdůrazňované do absurdnosti a bez domyšlení důsledků. Proto jakkoli je nosný nápad vynikající a řemeslné zpracování na velmi vysoké úrovni, tak nemohu hodnotit vysoko. Nedomyšlenost, nelogičnost a fanatismus, záměrně manipulování čtenáře v mých očích text shazují. Přesto rozhodně stojí za přečtení, jen je třeba přihmouřit oči a vzít ho s nadsázkou.

yerry  | *** 29.07.2017 14:11

Nápad s prierazníkmi do alternatívnych Zemí bol dobrý ale jeho potenciál zostal nevyužitý. Technická stránka veci bola odsunutá do úzadia v prospech feministického a ekologického námetu. Kriticky sa tu autor postavil aj k náboženskému fanatizmu a ľudským predsudkom. Čo by teda nebolo zlé, keby z toho nevytŕčala angažovanosť ako päsť na oko. Čím autor zrazil kvalitu poviedky smerom nadol. Reedov vesmír v tomto prípade speje k zániku a vývoj človeka sa nikam neposúva. Technika a myslenie na všetkých alternatívnych Zemiach sú navlas rovnaké…
Tentoraz u mňa len dobré…WebArchiv - archiv českého webu