povídka » Třísté výročí
hodnotilo: 23
68%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku

Joe Haldeman

Třísté výročí

Kategorie: sci-fi

originální název: Tricentennial
originál vyšel: 07/1976

Komentáře:
quinnet  | ***1/2 06.05.2015 08:36

Hugom a Nebulou ocenená poviedka bola prvýkrát uverejnená v polovici sedemdesiatich rokov a je to na nej poznať. Reflektuje vtedajšiu politickú situáciu (lode nazvané Reagan a Brežnev) a štýlovo je to pomerné strohé. Postavy nie sú bližšie charakterizované, sú len hýbateľmi deja. Dejová linka dnes asi nikoho neprekvapí.
Približne o 1OO rokov funguje na obežnej dráhe obrovské satelitné mesto, ktoré je obývané predovšetkým vedecky vzdelanými ľuďmi. Okrem iného dodávajú na Zem aj na orbite vyrobenú energiu. Po zistení, že vzdialená hviezda vysiela signál umelého pôvodu, chcú postaviť nové kozmické lode a preskúmať danú hviezdnu sústavu osobne. Spiatočnícka Zem ale nejaví záujem.

Poviedka sa napriek všetkému dobre čítala a osobne som rád, že XB-1 priebežne doplňuje ocenené poviedky.

yerry  | **** 31.07.2017 16:04

Spaceopera stojaca na rozmedzí niekde medzi pôvodnou klasikou a jej najnovším podaním. Technické detaily a dobové reálie sú už dnes dosť zastaralé, zato príbehová zložka a vyústenie poviedky je ako to býva u Haldemana zvykom, tradične dobrá. Teda je tu xenofóbne, nacionalistickými náladami a idiológiami ovládané ľudstvo, zopár nukleárnych bômb, viacgeneračná loď a dilatácia času (hlavne o tú ide)…
Veľmi dobré čítanie…WebArchiv - archiv českého webu