povídka » První kategorie
hodnotilo: 16
71%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku

Lukáš Hrdlička

První kategorie

originál vyšel: 04/2015

Komentáře:
Ronkar R  | ***1/2 02.05.2015 11:35

Mám sice pocit, že námět jsem četl v různých obdobách už nejednou, ale nemohu upřít autorovi jedno: čtivost! Byť je to v zásadě předvídatelné a nedochází k žádnému výraznému zvratu, z něhož by mi spadla čelist, bavilo mě to od začátku až do konce. Možná i proto, že se tu jede podle vytyčené linie a neodbíhá se zbytečně jinam. Což bývá nešvar hodně autorů.

quinnet  | ***1/2 13.05.2015 08:13

Ľudstvo v budúcnosti sa rozhodne kategorizovať všetkých ľudí podľa užitočnosti na tri stupne. Tretia skupina sú nepracujúci, druhá dobrovoľne pracujúci a prvá riadiaci pracovníci. Do prvej kategórie sa dá dosť len cez testy. Náhodný objav na jednej planéte spôsobí protesty a vzburu voči tomuto systému. Veľmi dobrá poviedka s pomerne klasickým motívom a priamočiarym dejom. Prináša aj nejaké to posolstvo a sebareflexiu ľudstva. Spokojnosť.

yerry  | *** 02.08.2017 23:36

Poviedka o tom ako vec stvorená človekom, človeka tromfne po všetkých stránkach a odsunie ho na vedľajšiu koľaj. Nie, žiadna vzbura strojov sa nekoná, naopak. Tým vzbúrencom je tu človek. Autor je očividne zástancom kompromisu a zlatej strednej cesty.

Na môj vkus trochu naivné ale čítalo sa to docela dobre.WebArchiv - archiv českého webu