povídka » Do hlubin smrti
hodnotilo: 20
70%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku

Ted Kosmatka

Do hlubin smrti

Kategorie: sci-fi

originální název: Deadnaughts
originál vyšel: 09/2007

Komentáře:
Polinius  | brak 14.05.2015 20:27

Jsou jistě čtenáři, kteří v tom vidí nějakou hloubku, ale já mezi ně nepatřím. Povídka je jen barvitým popisem situace při/po kryo spánku. Část SCI v povídce asi funguje a dává smysl. Část -FI v povídce tak nějak chybí. Hodnotím brak, protože nevím jak jinak hodnotit. Krátká povídka je jako výstřel z pistole. Buď trefíte a nebo ne. A pokud netrefíte, tak už se nedá nijak bodové ohodnotit, zda to bylo metr a nebo kilometr vedle.

Clarice  | ****1/2 06.06.2015 19:16

Tak to já jsem dala procent 80, protože přesně takové sci-fi kousky já můžu. A ne, není to jen o tom, jaká kosa je člověku, co vyleze ze spací kóje, ježišmarjá. Chce to vnímat ten vesmír kolem (lodi, hrdinky, co se po blíže neidentifikovatelné věčnosti) furt probouzí, aby zjistila, že cíl mise je v háji asi jako se tam blíží zbytek vesmíru a její, ehm… celkový stav. A ten konec je psychózní. Ty bláho, jak tohle může někdo nemilovat :)?

quinnet  | **** 08.06.2015 11:37

Doslova mrazivá poviedka o tom ako prieskumná kozmická loď beznádejne zablúdi a ako je kryospánok škodlivý. Ťaživá atmosféra, dej v podstate bez dialógov a vierohodná psychika hlavnej hrdinky. myslím, že tejto poviedke nič extra nechýba a preto tiež dávam 80 percent.

yerry  | ***** 05.08.2017 20:59

Niektoré Kosmatkove poviedky mi svojim vyznením a štýlom pripomínajú Aldridgeho Dilvermoon . Tento emocionálne maximálne nabitý text nie je výnimkou ale vzorovým prikladom. Tentokrát sa plne pripájam ku komentáru od Clarice. Je to predovšetkým o prostredí, postupnej degradácii, bezvýchodnosti a možno aj bez happy endu, ale ktovie… Ale v prvom, druhom a treťom rade je to hlavne o človeku a jeho boji s okolnosťami. Je to síce scifi ale s veľmi relisticky vykreslenou psychológiu postavy hlavnej hrdinky.

Toto bolo úplne podľa môjho gusta.WebArchiv - archiv českého webu