povídka » Xueshan
hodnotilo: 11
63%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku

Kristýna Obrdlíková

Xueshan

originál vyšel: 05/2015

Komentáře:
quinnet  | **1/2 11.06.2015 16:00

Yattu je umelo vypestovaný človek, ktorý má slúžiť ako ultimátna kybernetická zbraň pre jeden syndikát. Za pomoci svojho tvorcu utečie do podzemia ale po roku musí čeliť svojmu osudu. Poviedka je pomerne priamočiarym kyberpunkovým príbehom, ktorý je na môj vkus príliš obyčajný. Oproti iným poviedkam neponúka nič navyše ani čo sa týka atmosféry, ani nápadov alebo štýlu rozprávania. Ocharivo sa mi zdalo o niečo lepšou poviedkou.

Ascella  | *** 27.08.2016 04:10

Pro mne jasný vítěz publikovaných soutěžních prací. Text je živý, nenudí, je řemeslně dobře zvládnut. Charaktery jsou výborné, akce přiměřená a dobře popsaná a hlavně: svět je zajímavý, dýchá a žije a moc ráda bych z něj přecetla více. Jen tak dál!

yerry  | ***** 07.08.2017 17:02

Nechápem pomerne nízke hodnotenie tejto novelety legionármi. Toto nebola nejaká literárna smršť ale doslova eyewall – stena oka hurikánu, kde je to prúdenie vzduchu najrýchlejšie, v tomto prípade prúdenie myšlienok v hurikáne kyberpunkovom.

Autorkina poviedka Ocharivo sa hodnotovo niesla v priemerných hodnotách, niečo podobné som čakal aj od tejto poviedky. Chyba lávky… Čistokrvný kyberpunk, obohatený o démonov, ktorí nevedno, či sú skutoční, alebo len haluzou na drogách idúcej dievčiny, s rozstrieľanými zahnívajúcimi končatinami, ktorá predstavuje Smrť. Smrť fyzickú a veľmi skutočnú, ktorá si vyberá svoje dane priamočiaro a dalo by sa povedať demokraticky. Klasické atribúty ako drôty v hlave a v zápästiach hlavného hrdinu, IT, siete, kvalitný borec naporúdzi a 300 rokov vzdialená distopická budúcnosť, to sú korenia, ktoré robia z tohoto podžánru tým, čím je. V tomto prípade je to kyberpunk mierne líznutý fantasy a alternatívnou realitou. Ten koniec má silu ako dopad meteoritu na Strednú Európu…

Jedna z najlepších českých poviedok vôbec, ktoré boli kedy vydané v XB-1…WebArchiv - archiv českého webu