povídka » Černé povětří
hodnotilo: 15
67%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku

Kim Stanley Robinson

Černé povětří

Kategorie: historická - fantaskní

originální název: Black Air
originál vyšel: 03/1983

Komentáře:
quinnet  | ****1/2 24.08.2015 12:13

Tak táto poviedka rozhodne patrí na tento portál i keď fantastických prvkov je tam pomenej. A aj tie sú viac súvisiace s Bibliou ako s fantastikou. Sledujeme strastiplnú púť 17-ročného marockého chlapca, ktorého Španieli odviedli z kláštora na loď smerujúcu pod vedením Medina Sidonia na trestnú výpravu proti Angličanom. Príbeh sa drží pravdepodobne skutočných udalostí zo 16. storočia. Príbeh je napísaný skvelo, pravdepodobne si ho užijú nielen fanúšikovia histórie.

yerry  | **** 12.08.2017 14:52

Veľmi dobrá i keď nežánrová poviedka. Historický pohľad na námorný súboj španielskeho loďstva s anglickým, ktorý pre španielov skončil katastrofou. Tieto historické udalosti sú však len kulisou pre príbeh o mladom černošskom chlapcovi, ktorý sa nechtiac dostal na jednu zo španielskych vojnových lodí ako pomocník. Jeho púť je strastiplná a ťažká. Väčšinu príbehu sa nachádza v horúčkovom stave vďaka chorobám, zraneniam, hladu, skazenej vode a strave. Vidí duše ľudí, biblické postavy, pannu Máriu a pod., sám sa stáva Kristom. Nie je úplne jasné, či s tými svätými naozaj komunikuje alebo sú to len vidiny vzniknuté z horúčky. Faktom zostáva, že delové gule z nepriateľských lodí sa mu vyhýbajú tam, kde jeho druhov kosia po desiatkach. Tento fakt si všimne aj jeho okolie a každý ho chce mať nablízku vo svojich posledných chvíľach.

Nábožensky líznuté texty ma veľmi nebavia čítať, tento bol však vínimkou. A nechýbalo mu ani určité posolstvo…WebArchiv - archiv českého webu