povídka » Přidělenci
hodnotilo: 15
58%
přebal jedné z knih obsahující tuto povídku

Brad R. Torgersen

Přidělenci

Kategorie: sci-fi

originální název: The Exchange Officers
originál vyšel: 01/2013

Komentáře:
quinnet  | **1/2 24.08.2015 17:07

USA sa súperí s Čínou o blízky vesmír. Nový vojenský program testuje diaľkové ovládanie robotických manipulátorov na obežnej dráhe. Zúčastnia sa ho dvaja vojaci, ktorí sa zhodou okolností stanú svedkami prvého ozbrojeného prepadu vo vesmíre. Jednoduchá, nekomplikovaná poviedka, ktorá toho veľa načne a pomerne veľa nedokončí. Chcelo by to trochu prepracovať.

yerry  | *** 12.08.2017 15:12

Toto je tak blbá poviedka až je dobrá :) S textom, dejom alebo nejakým vyústením sa autor vôbec nehrá a predloží ti v tomto prípade priamočiary driák nevalnej úrovne s jasným rozložením strán v príbehu. Tí dobrí sú vojenské kádre USA (tak úplne to neplatí o tých pacifistických bábkach vo vláde) a vlastenci Made in USA. Tí zlí sú čínski komouši s kosákom a kladivom na hrudiach svojich skafandrov.

Čína sa stáva veľmocou a hrozí, že ovládne vesmír. Ulakomí sa na jednu americkú vesmírnu stanicu. USA sú v defenzíve. Nebyť dvojice – muža a ženy s oceľovými pohľadmi, dostatočnou dávkou vlastenectva a odvahy, tak by to tí číňania hádam aj zvládli :) Zaujímavá tu bola práca s kybernetickými dvojníkmi ovládanými na diaľku. Žiaľ, Heinleinove politické memoravania v jeho románoch sú len slabým odvarom oproti tomuto autorovi…WebArchiv - archiv českého webu